Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Gladsaxe Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Rasmus Mogensen
|
Hold
|
2024 3g Id/22 (3g Id/22)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Fodbold og det stærke team
Den teoretiske undervisning
- Temaerne i den teoretiske del af forløbet har været teamdannelse, kohæsion, roller, motivation og målsætning, træningsklima samt spændingsregulering
Eleverne har arbejdet i faste fodboldteams i den praktiske undervisning for at støtte op om den teoretiske undervisning,
Tekniske færdigheder:
- Tæmning af bold langs jorden (inderside eller fodsål) og til dels i luften (lår og bryst)
- Indersideafleveringer
- Retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering.
-Generel boldkontrol og driblinger (inderside- og yderside)
- Finter. Generelt fokus på tempo- og retningsskift. Derudover (husmandsfinte og sparkefinte)
- Afslutninger: inderside, vrist og til dels flugter
Taktiske færdigheder
- Spilbarhed og bevægelse uden bold, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.
- Forståelse for og udførelse af bandespil og overlap som gennembrudsspil
- Formationer og positioner på banen ved 7-mands fodbold.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Drejebog - Fodbold
|
04-10-2024
|
Analyse af fodboldteam
|
11-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Danskernes idrætsvaner
Formål:
kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og i andre lande
opnå viden og kundskaber om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomisk stof, træningslære samt udvalgte områder inden for den naturvidenskabelige, humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori og anvende denne viden til at analysere og vurdere fysisk aktivitet”
Kernestof:
natur- og sundhedsvidenskabeligt samt humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om fysisk aktivitet, livsstil og idrætsvaner
humanistisk og samfundsvidenskabeligt teoristof om dansk og international idræts- og bevægelses-kultur (organiseringen af idrætten)
Indhold:
Deskriptiv statistik over danskernes idrætsvaner
Sociologisk teori om idrætsadfærd fra Giddens og Bourdieu
Sundhed som begreb
Livsstilsygdomme – diabetes type 2, hjertekarsygdomme, mental sundhed, kræft og knogleskørhed
Fysisk aktivitets betydning for livsstilsygdomme
Sociologisk teori i form af Honneth om idræt som middel til forbedring af mental sundhed
Materialer:
B for bedre idræt (2015):
Kapitel 1 afsnit 2 – Den moderne idræt og folkesundheden
kapitel 2 – Sundhed i et biologisk perspektiv
kapitel 12 – Danskernes idrætsadfærd
Kapitel 11 afsnit 3 – idrætten og det offentlige
Idræt B (Franch et al. 2023) :
Kapitel 4 afsnit 2 – Samfund, krop og identitet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Dancefitness og Idrætsfysiologi
Den teoretiske undervisning:
Aerobt arbejde:
Iltens overordnede vej (lunger, blod og hjerte)
Respiration af kulhydrat og fedtstof til ATP og RQ-værdi
Puls, slagvolumen og minutvolumen
Kredsløbskondition - Maksimal iltoptagelse og kondital. Hvordan bør man træne?
Stofskiftekondition - Udholdenhed. Hvordan bør man træne?
Tilpasninger i kroppen som følge af aerob træning.
Anaerobt arbejde:
Dannelse af ATP ved anaerobe processer: KP spaltning og glykolyse
Anaerob effekt og anaerob kapacitet, samt hvordan træning bør tilrettelægges
Tilpasninger i kroppen som følge af anaerob træning
Kombination af aerobt og anaerobt arbejde
Arbejde ved submaksimal intensitet: indledende fase, stationær fase og Iltgæld.
Desuden har eleverne været på ekskursion til LIFE og lave undervisningsforløbet Hjerteblod hvor følgende test er udført: Wingatetest, VO2-maxtest, sprinthastighed, hoppehøjde, grebsstyrke, pulsmålinger ved crossfit og dans.
Sundhedsmodellen og hvordan forskellige fitnessformer kan forebygge forskellige livstilsygdomme.
Den praktiske undervisning:
Eleverne er i dette forløb blevet præsenteret for forskellige trin indenfor
dancefitness. De er desuden blevet undervist i en lærerstyret koreografi til hver af de 3 forskellige genre som er gennemgået i forløbet: House, Latin og Disco.
Eleverne har på forskellig vis skulle arbejde med trinene, samt selv finde på nye trin. Derudover har eleverne også undersøgt sammenhængen mellem bevægelsestempo (BPM) og puls, hvilket både er blevet målt manuelt og vha, Polar.
Forløbet afsluttes med gruppefremvisninger af dancefitkoreografi, hvor eleverne selv har valgt genren samt udviklet deres koreografi.
Særlige fokuspunkter:
- I arbejdet med dancefitness har eleverne udover at opnå kropsbevidsthed, arbejdet med kvalitet i bevægelserne og korrekt teknik og udtryk i hht. hvilken af de 3 dancefit-genrer der dances i.
- Forståelse og anvendelse af Labans BESS-koncept (dvs. body, effort, shape og space). Dette er anvendt i udarbejdelsen af deres egne koreografier hvor der indtænkes varieret brug af rummet, bevægelseskvaliteter osv.
- Bevægelse i takt til musikken
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- fysisk og konditionsmæssigt at kunne følge med
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Prøve - Aerob og Anaerob Træning
|
10-01-2025
|
Dancefit - Koreografi
|
23-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Muskler og Styrke
Teoretisk forløb med fokus på skeletmuskulaturen.
Eleverne har arbejdet med følgende emner:
- Skeletmusklens generelle opbygning
- Skeletmusklens kontraktion (tværbrocyklus) - Særligt fokus på aktin og myosin
- Faktorer der påvirker muskelkraften
- Muskelfibertyper
- Styrketræning i praksis - hvordan bør man overordnet træne hvis man ønsker at forbedre hhv. muskelstyrke, muskeleksplosivitet, spændstighed eller muskeludholdenhed. Dette blev også prøvet af på egen krop.
- 1RM og hvad denne kan bruges til når man skal planlægge styrketræning
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Videoaflevering - Hjerteblod
|
07-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Volley, anatomi og bevægelsesanalyser
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Eksamenscase - Ultimate og foreningsidræt
|
21-02-2025
|
Anatomiprøve
|
12-03-2025
|
Eksamenscase - Atletik og styrketræning
|
27-03-2025
|
Drejebog - Volley
|
04-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Idrætshistorie, Idræts organisering & Repetition
Vi arbejdede kortvarigt med idrætshistorie, herunder gymnastikkens udvikling.
Derudover undersøgte eleverne Danmarks tre idræts hovedorganisationer DIF, DGI og DFIF og fremlagde for hinanden.
Eleverne kiggede på idrættens organisering og udvikling mht. civilsamfund, marked og stat. Samt på foreningsidræt, kommerciel og selvorganiseret idræt.
Afslutningsvis hørte eleverne podcasts om udvalgte dele af IDAN's rapport fra 2020:
- Generelt
- Trends og tendenser
- Unge
- Trivsel
- Sociale relationer
Og fremlagde disse hovedpunkter kort for hinanden.
Derudover blev udvalgte dele af de praktiske forløb repeteret ligesom der blev snakket om eksamensformen på idræt B.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64702506491",
"T": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64702506491",
"H": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64702506491"
}