Gladsaxe Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Gladsaxe Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2g TyF/4 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Marius Uhrskov
Hold
2024 TyF/4 (
1g TyF/4
,
2g TyF/4
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Generation Selfie
Titel 2
Der Nationalsozialismus
Titel 3
Bahnfahren
Titel 4
GenAfD
Titel 5
die DDR
Titel 6
Märchen
Titel 7
Urbanes Leben
Titel 8
Forløb#5
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Generation Selfie
I kan trække dette forløb til eksamen
Forløb fra "Auf Uns: grundbog til tysk i gymnasiet". Forløbet omhandler forskellige skønlitterære fremstillinger af det at være ung, moderne teknolog/sociale medier og identitetsdannelse. Der er stort fokus på forskellige taleøvelser som opgaver til hver tekst. Før forløbet er der en kort introduktion til tysk i gymnasiet hvor der også indgår en tekst nemlig "Auf Uns" af Andreas Bourani. Gloseøvelser og grammatik vil indgå løbende.
Tekster vi arbejder med i løbet af forløbet:
"Auf Uns" (0,4 normalsider), Andreas Bourani
"Programmiert "(0,5 normalsider), Tim Bendzko
"Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co.? Ein Vergleich" (1,5 normalsider), Lukas Böing
"Mittagspause" (1 normalside), Wolf Wondratschek
Film vi arbejder med:
"About a Girl" (2014), Mark Monheim
Indhold
Kernestof:
Idag begynder vi på vores introduktions forløb "Ab ins Deutsche". Når vi er færdige kommer vi til at læse tre forskellige tekster og se en film i et nyt forløb Generation Selfie.
I skal tage jeres tyskhæfte og mappe med hvis I har fået dem i grundforløbet. Først laver I grammatikopgaverne fra sidste gang færdigt, derefter fortsætter vi med forløbet "Ab ins Deutsche".
Idag kommer vi til at øve at tale tysk med forskellige samtaleøvelser.
Idag går vi igang med at arbejde med teksten "Auf Uns" af Andreas Bourani.
Lektien til denne gang er at I skal lære præpositionsremserne som vi gennemgik udenad. Dette vil være en uvurderlig hjælp for jer fremadrettet i tysk. Tre af jer vil I dag blive udvalgt af lectio til at fremlægge hhv. remserne for dativ, akkusativ og
Link til bestemte og ubestemte artikler på tysk: https://drive.google.com/drive/folders/1Uk40YSP-jSCeP0p1Y7icOHHuyUdmSLjt
Link til opgaven som hedder "præpositioner blandet". (I skal lave opgave 2 og 3 i arket): https://drive.google.com/drive/folders/1UkbiqsPWEIGTjFnjQ-SZCDxrg8H2l5gH
Læs digtet af Tim Bendzko som vi gennemgik sidste gang.
Her kan man finde teksten under titlen "Tim Bendzko, Auf Uns, Generation Selfie, s 23-26" https://drive.google.com/drive/folders/1UkbiqsPWEIGTjFnjQ-SZCDxrg8H2l5gH
Afsnit
Lektien til idag er en fremlæggelse om en fortolkning af Tim Bendzkos tekst "Programmiert" som I skal fremlægge to og to.
Lektien til idag er teksten "Mittagspause" som kan findes på følgende link på vores Google Drev:
Link til dagens PowerPoint, den hedder "21-01-2025": https://drive.google.com/drive/folders/1UkbiqsPWEIGTjFnjQ-SZCDxrg8H2l5gH
Lektien til idag er opgave 4 i "Alles in Allem: Tysk øvelsesgrammatik" s. 55.
Husk hæfte, grammatikbog og mappe.
De sidste 5 sætninger i opgave 3 i "Alles in Allem: Hoved og ledsætninger"
Lektien til idag er resten af opgave 4 som man ikke nåede sidste gang, ligger på side 50 i "Alles in Allem".
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Der Nationalsozialismus
I kan trække dette forløb til eksamen.
I dette forløb arbejder eleverne tematisk med Tyskland under naziperioden. De præsentes for skønlitterære fremstillinger af perioden og erindringer.
Tekster vi arbejder med i løbet af forløbet:
”Winterhilfe aus Furcht und Elend des Dritten Reiches” (1,5 normalsider), Bertolt Brecht, 1938
”Freundschaftsringe (Auszug)” ( 4,5 normalsider), Tilde Michels, 1989
”Der 9. November 1938 “Was braucht der Jud ein Klavier?””(2 normalsider), Günther Dahl, in Stern, 10/11-1988:
“Nachts schlafen die Ratten doch” (3 normalsider), Wolfgang Borchert, 1947
Nachts schlafen die Ratten doch – als Comic (1 normalside)
Eleverne har arbejdet med teksterne både i par og grupper. Der har været taleøvelser til teksterne, hvor eleverne eksempelvis skulle give resume ved hjælp af ”Redemittel” eller svare på spørgsmål mundtligt.
Under forløbet har vi arbejdet med følgende grammatiske emner: hjælpeverber, regelmæssige verber, possessive pronominer, relative pronominer.
Indhold
Kernestof:
Idag arbejder vi med hjælpeverber i grammatikdelen. Derefter går vi igang med et nyt forløb: Nationalsozialismus, her skal vi arbejde med teksten"Winterhilfe" af Bertolt Brecht., der handler om Hitlers SA. Vi læser teksten sammen og svarer på spørgsm
Opgave 3 på side 30 i grammatikbogen er lektie til denne gang. Jeg tjekker svarene hos jer.
s. 36: opg. 3 og opg. 4 i afsnittet om regelmæssige verber i grammatikbogen "Alles in Allem"
"Freundschaftsringe" teksten ligger på drev under Nationalsozialismus Kompendium: https://drive.google.com/drive/folders/1vWfd3HUWt6RiEsWCn5mT9_m_bjRGmKE2
Opg. 7 regelmæssige verber i Alles in Allem side 36.
Opgave 9 i afsnittet om regelmæssige verber i Alles in Allem. s. 37-38
I dag går vi videre mundtlige samtaler om teksten "Winterhilfe": I skal svare på følgende spørgsmål: 1) Wovon handelt die Geschichte? 2) Wer sind die Charakte? 3) Welche Themen gibt es?
Vi går videre med de mundtlige samtaler om teksten "Winterhilfe" idag.
Link til PowerPointen: https://drive.google.com/drive/folders/1zWULWF_wYBh3FCn3oUHEu0VwSg1D1sGH
Idag går vi igang med en ny tekst "Braucht der Jud' ein Klavier"
Opgave 2 og 3 i arket med opgaver til relative pronominer som i fik udleveret sidste gang. Hvis I ikke kan finde arket ligger det på følgende link:
Vi arbejder med filmen "Das Lehrerzimmer" i denne time.
link til teksten: https://drive.google.com/drive/folders/1H_suoizMO73XKRQrqQCMR2Mhf62Vz1IO
Husk grammatikbogen "Alles in Allem". Lektien til idag er oversættelsen af de 10 sætninger i fik udleveret og gik igang med at lave sidste modul. Det er de følgende sætninger:
Vi arbejder videre med "Alles in Allem".
Vi taler om grammatikopgaven og de mundtlige samtaler efter ferien. Derefter ser vi en dokumentarfilm om Anden Verdenskrig på tysk.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Bahnfahren
I kan trække dette forløb til eksamen
Forløb fra "Auf Uns: grundbog til tysk i gymnasiet". Forløbet omhandler forskellige skønlitterære fremstillinger af det at rejse. Der er stort fokus på forskellige taleøvelser som opgaver til hver tekst. Gloseøvelser og grammatik vil indgå løbende.
Tekster vi arbejder med i løbet af forløbet:
”U-Bahn” ( 0,5 normalsider), Oliver Koletzki
”Der Wahnsinnstyp oder: Während sie schläft” ( 3,25 normalsider), Katja Reider
”Die Entführung" (3,75 normalsider), Milena Moser
Indhold
Kernestof:
Ingen lektier til idag. Redemittel: https://drive.google.com/drive/folders/1H_suoizMO73XKRQrqQCMR2Mhf62Vz1IO
Vi afholder de sidste små tyske samtaler.
Lektien til idag er teksten "U-Bahn" af Oliver Kolezki som vi beskæftiger os med i timen.
Idag går vi igang med teksten "Während sie schläft" af Katja Reider som vi kommer til at beskæftige os med i dagens dobbeltmodul.
Til idag skal I have læst teksten "Der Wahsinnstyp oder: während sie schläft" færdig. I har fået udleveret den som papirark.
Vi går igang med en ny tekst fra Bahnfahren forløbet. Denne gang "Die Entführung" af Milena Moser. Først skal I lave to forberedende opgaver til teksten. Derefter læser vi første side af teksten sammen. Næste side af teksten bliver lektie til næste g
Lektien til idag er de to første sider af Milena Moser "Die Entführung" som I fik udleveret sidste gang. Den ligger også på vores drev på følgende link:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
GenAfD
I kan ikke trække dette forløb til eksamen.
1. "Die AfD für Kinder erklärt" (https://kinder.wdr.de/tv/neuneinhalb/neuneinhalb-lexikon/lexikon/a/lexikon-afd100.html)
2. Dokumentar: "GenAfD. Wie Rechte um die Jugend werben", 2025
Filmen er både læst og set. Egen nedskrivning af videotekst.
3. Artikel: "Kommentar: Ein AfD Verbot ist das Gebot der Stunde" (https://www.tagesschau.de/kommentar/afd-einstufung-rechtsextrem-100.html)
Formål: Indblik i den nuværende politiske situation i Tyskland; forståelse af hvorfor AfD har stigende vælgetilslutning, særligt blandt unge mennesker. Refleksion over demokrati. Sprogligt: fluency og ordforråd. Træne korrekthed (syntaks).
Indhold
Kernestof:
Der er ingen lektier til idag.
Lektien til idag er at I skal læse side 8 i kompendiet. I skal slå alle de ord op, der er markeret med gul. Skriv den danske betydning over de tyske ord inde i teksten. Kompendiet ligger online på vores Google drev på følgende link:
Husk hæfte og AfD kompendium. Lektien til idag er at I skal læse side 11 i kompendiet. I skal slå alle de ord op, der er markeret med gul. Skriv den danske betydning over de tyske ord inde i teksten. Kompendiet ligger online på vores Google drev på f
Lektien til idag er at I skal læse side 14 i kompendiet. I skal slå alle de ord op, der er markeret med gul. Skriv den danske betydning over de tyske ord inde i teksten.
Husk hæfte og mappe. Idag starter vi på nyt forløb.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
die DDR
I kan trække dette forløb til eksamen.
Forløb om DDR med fokus på overvågningsstaten, Stasi og flugtforsøg.
Tekster:
"Krokodilen im Nacken" ( 10 normalsider), Klaus Kordon
"Es ist 15 Uhr" (5 normalsider), Christa Moog
Film:
"Das Leben der Anderen" (2006), Florian Henckel
Vi har i løbet af forløbet repeteret bestemte og ubestemte artikler og de personlige pronominier og andre grammatiske emner løbende.
Indhold
Kernestof:
Husk hæfte, mappe og DDR kompendium!
Til idag skal I læse de første 3 sider af "Krokodilen im Nacken" færdigt og så læser vi den 4 side sammen i modulet. (Hvis man er I tvivl starter første side af teksten med overskriften "Nicht in Amerika") Hvis I ikke har kompendiet ligger det på føl
Husk hæfte til gennemgang af ubestemte artikler. Tag jeres "Alles in Allem" grammatikbog med. I skal bruge den i stationslæring.
Til idag skal I læse side 7 og 8 i "Krokodilen im Nacken"
Til idag skal I læse side 9-10 af "Krokodilen im Nacken". Hvis I er i tvivl starter historien med overskriften "Nicht in Amerika". Teksten ligger i kompendiet på vores drev på følgende link:
I skal læse de sidste to sider af "Krokodilen im Nacken" og de første to sider af "Es ist 15 Uhr". Begge tekster ligger på følgende link på vores drev:
I skal læse de sidste tre sider af "Es ist 15 Uhr" til idag. Teksten ligger på følgende link på vores drev:
kl. 8.00 - 8.10Alberte Ørumkl. 8.10 - 8.20Bertram Køsterkl. 8.20 - 8.30Bertram Rodkl. 8.30 - 8.40Clara Amalie***Pause*** kl. 8.50 - 9.00Ellenkl. 9.00 - 9.10Hans Gustav Frobergkl. 9.10 - 9.20Hjalte Hauge Houlbergkl. 9.20 - 9.30Ida Nadjmi***Pause*** kl
Vi starter på filmen "Das Leben der Anderen" om DDR idag
Der er ingen lektier til idag. Vi skal arbejde med filmen "Das Leben der Anderen" som vi så sidste uge.
Ingen lektier for til idag. I dag skal vi først arbejde med dativ præpositioner og herefter skal vi arbejde med sange fra DDR tiden. Først gennemgår vi DDRs nationalsang og herpå skal I i grupper vælge en sang I vil præsentere for de andre grupper i
HUSK BETALING TIL LÜBECK TUREN. Vi arbejder videre med propaganda sange fra DDR tiden i dette modul, hvor I fortsætter gruppearbejdet fra sidste gang. Link til DDR hjemmeside: https://lieder-aus-der-dd
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Märchen
I kan ikke trække dette forløb til eksamen.
Forløbet omhandler Märchen hvor eleverne nærmere bestemt har læst tre klassiske tekster af Brødrene Grimm. Under forløbet har eleverne også været på ekskursion i Lübeck.
Eventyr:
Hänsel und Gretel (6,4 normalsider)
Frau Holle (2,3 normalsider)
Rotkäppchen (3 normalsider)
Eleverne har i løbet af forløbet arbejdet både individuelt, parvis og i grupper. Vi har i løbet af forløbet arbejdet grundigt med ledsætninger og præpositioner,. Stationslæring har været et fast indslag i forløbet med det formål at repetere grammatikken på en elevaktiverende måde.
Indhold
Kernestof:
I dag skal vi starte med nyt forløb om Märchen. Vi starter med "Hansel und Gretel". I skal læse side 1 af eventyret til idag. Det ligger på drev på følgende link:
Husk at tage teksten "Hänsel und Gretel" med som I fik udleveret sidste gang. I skal læse fra linjen på side 2, der starter med "Hänsel aber tröstete sie" til og med linjen på side 3 "Nun war's schon der dritte Morgen". Teksten ligger på følgende lin
I skal læse fra linjen "Nun war's schon der dritte Morgen" på side 3 til og med linjen på side 4 ". Nun ward dem armen Hänsel das beste Essen gekocht, aber..." Teksten ligger på følgende link:
I skal læse side 5 i "Hänsel und Gretel" teksten ligger på følgende link:
Lektien til idag er at I er klar til at opføre en teaterscene fra Hänsel und Gretel og uploade manuskriptet på elevfeedback
Lektien til idag er første side af eventyret "das Rotkäpchen", der ligger på vores drev på følgende link:
HUSK øvelsespapiret til navneords køn på tysk som I fik udleveret sidste gang. Til idag skal I i eventyret "Rottkäpchen" fra afsnittet på side 2, der begynder med sætningen: "Rotkäppchen aber, war nach den Blumen" til og med afsnittet på side 3, der
Idag skal vi se en tysk julefilm og I skal øve jer i at lytte til tysk.
Vi arbejder videre med eventyret Frau Holle fra hvor vi slap før ferien.
Idag begynder vi på minisamtalerne på tysk om "Hänsel und Gretel", hvor I skal svare så godt I kan på spørgsmål til teksten. Vi starter i alfabetisk rækkefølge. Følgende elever skal svare på spørgsmål til idag:
Jeg er på kursus så I har idag et arbejd-selv-modul. I skal skrive en opsummering på 200 ord om eventyret "Frau Holle" på tysk (den første side som vi har læst indtil videre), som skal uploades på elevfeedback.
Tag jeres "Ein, zwei, drei: mundtlig eksamen i tysk" med. Vi fortsætter med de mundtlige minisamtaler om "Hänsel und Gretel". Idag skal de sidste af jer på:
Til idag skal I læse resten af Frau Holle eventyret færdigt som ligger på følgende link på vores drev:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Urbanes Leben
I kan ikke trække dette forløb til eksamen.
Forløb fra "Auf Uns: grundbog til tysk i gymnasiet". Forløbet omhandler forskellige skønlitterære fremstillinger af bylivet i Tyskland.
Tekst:
"Land, Stadt, Flucht" (3 normalsider), Anna Lang
"Frei" (3,25), Jens Eisel
"Sie kam, sie sah, sie klebte" (1,75), Moritz Lehmann
Vi har arbejdet med bøjning af regelmæssige verber i datid og bøjning af adjektiver. VI har repeteret præpositioner og kasus.
Indhold
Kernestof:
Følgende elever skal tage den skriftlige prøve idag med fokus på førnutid og hovedsætninger i nutid:
Lektien til idag er at I skal læse den første halvanden side af teksten "Land, Stadt, Flucht" af Anna Lang indtil afsnittet "Globalcities und Megacities". Teksten ligger også på vores drev på følgende link:
Til idag skal I læse resten af teksten "Stadt, Land, Flucht" af Anna Lang. Den ligger på drev på følgende link:
Ingen lektier til idag. Tag grammatikarket med bøjning af adjektiver med idag som vi gik igang med sidste gang
Lektien til idag er teksten: "Sie kam, sie sah, sie klebte" af Moritz Lehman. Den ligger på drev på følgende link:
Ingen lektier til idag. Vi starter på en ny tekst i timen. Vi skal derudover repetere de tyske præpositioner
Lektien til idag er første side af teksten "Frei" af Jens Eisel. Teksten kan findes på følgende link:
Lektien til idag er side 2 og 3 af teksten "Frei" af Jens Eisel. Teksten kan findes på følgende link:
Vi starter på de mundtlige samtaler på 4 minutter hvor I skal svare på spørgsmål til teksten "Frei" af Jens Eisel. Følgende elever skal op idag:
Vi går videre med de små mundtlige samtaler på 4 minutter hvor I skal svare på spørgsmål til teksten "Frei" af Jens Eisel. Følgende elever skal op idag:
Ingen lektier til idag. Idag skal vi gennemgå en mundtlig eksamen i tysk. Vi skal se en film om det og I skal vurdere elevens karakter.
Sidste modul i tysk! Vi bruger modulet på at tale eksamen og lave nogle mundtlige forberedelsesøvelser. Jeg tager snacks med. Til slut får I jeres skriftlige prøver tilbage.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Forløb#5
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65398574918", "T": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65398574918", "H": "/lectio/11/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65398574918" }