Holdet 2g TyF/4 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Marius Uhrskov
Hold 2024 TyF/4 (1g TyF/4, 2g TyF/4)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Generation Selfie
Titel 2 Der Nationalsozialismus
Titel 3 Bahnfahren
Titel 4 GenAfD
Titel 5 die DDR
Titel 6 Märchen
Titel 7 Urbanes Leben
Titel 8 Forløb#5

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Generation Selfie

I kan trække dette forløb til eksamen

Forløb fra "Auf Uns: grundbog til tysk i gymnasiet". Forløbet omhandler forskellige skønlitterære fremstillinger af det at være ung, moderne teknolog/sociale medier og identitetsdannelse. Der er stort fokus på forskellige taleøvelser som opgaver til hver tekst. Før forløbet er der en kort introduktion til tysk i gymnasiet hvor der også indgår en tekst nemlig "Auf Uns" af Andreas Bourani. Gloseøvelser og grammatik vil indgå løbende.

Tekster vi arbejder med i løbet af forløbet:

"Auf Uns" (0,4 normalsider), Andreas Bourani
"Programmiert "(0,5 normalsider), Tim Bendzko
"Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co.? Ein Vergleich" (1,5 normalsider), Lukas Böing
"Mittagspause" (1 normalside), Wolf Wondratschek

Film vi arbejder med:

"About a Girl" (2014), Mark Monheim


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Der Nationalsozialismus

I kan trække dette forløb til eksamen.

I dette forløb arbejder eleverne tematisk med Tyskland under naziperioden. De præsentes for skønlitterære fremstillinger af perioden og erindringer.

Tekster vi arbejder med i løbet af forløbet:

”Winterhilfe aus Furcht und Elend des Dritten Reiches” (1,5 normalsider), Bertolt Brecht, 1938

”Freundschaftsringe (Auszug)” ( 4,5 normalsider), Tilde Michels, 1989

”Der 9. November 1938 “Was braucht der Jud ein Klavier?””(2 normalsider), Günther Dahl, in Stern, 10/11-1988:
“Nachts schlafen die Ratten doch” (3 normalsider), Wolfgang Borchert, 1947

Nachts schlafen die Ratten doch – als Comic (1 normalside)
Eleverne har arbejdet med teksterne både i par og grupper. Der har været taleøvelser til teksterne, hvor eleverne eksempelvis skulle give resume ved hjælp af ”Redemittel” eller svare på spørgsmål mundtligt.

Under forløbet har vi arbejdet med følgende grammatiske emner: hjælpeverber, regelmæssige verber, possessive pronominer, relative pronominer.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Bahnfahren

I kan trække dette forløb til eksamen

Forløb fra "Auf Uns: grundbog til tysk i gymnasiet". Forløbet omhandler forskellige skønlitterære fremstillinger af det at rejse. Der er stort fokus på forskellige taleøvelser som opgaver til hver tekst.  Gloseøvelser og grammatik vil indgå løbende.

Tekster vi arbejder med i løbet af forløbet:

”U-Bahn” ( 0,5 normalsider), Oliver Koletzki
”Der Wahnsinnstyp oder: Während sie schläft” ( 3,25 normalsider), Katja Reider
”Die Entführung" (3,75 normalsider), Milena Moser



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 GenAfD

I kan ikke trække dette forløb til eksamen.

1. "Die AfD für Kinder erklärt" (https://kinder.wdr.de/tv/neuneinhalb/neuneinhalb-lexikon/lexikon/a/lexikon-afd100.html)

2. Dokumentar: "GenAfD. Wie Rechte um die Jugend werben", 2025
Filmen er både læst og set. Egen nedskrivning af videotekst.

3. Artikel: "Kommentar: Ein AfD Verbot ist das Gebot der Stunde" (https://www.tagesschau.de/kommentar/afd-einstufung-rechtsextrem-100.html)

Formål: Indblik i den nuværende politiske situation i Tyskland; forståelse af hvorfor AfD har stigende vælgetilslutning, særligt blandt unge mennesker. Refleksion over demokrati. Sprogligt: fluency og ordforråd. Træne korrekthed (syntaks).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 die DDR

I kan trække dette forløb til eksamen.

Forløb om DDR med fokus på overvågningsstaten, Stasi og flugtforsøg.

Tekster:
"Krokodilen im Nacken" ( 10 normalsider), Klaus Kordon

"Es ist 15 Uhr" (5 normalsider), Christa Moog


Film:
"Das Leben der Anderen" (2006), Florian Henckel

Vi har i løbet af forløbet repeteret bestemte og ubestemte artikler og de personlige pronominier og andre grammatiske emner løbende.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Märchen

I kan ikke trække dette forløb til eksamen.

Forløbet omhandler Märchen hvor eleverne nærmere bestemt har læst tre klassiske tekster af Brødrene Grimm. Under forløbet har eleverne også været på ekskursion i Lübeck.

Eventyr:

Hänsel und Gretel (6,4 normalsider)
Frau Holle (2,3 normalsider)
Rotkäppchen (3 normalsider)

Eleverne har i løbet af forløbet arbejdet både individuelt, parvis og i grupper.  Vi har i løbet af forløbet arbejdet grundigt med ledsætninger og præpositioner,. Stationslæring har været et fast indslag i forløbet med det formål at repetere grammatikken på en elevaktiverende måde.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Urbanes Leben

I kan ikke trække dette forløb til eksamen.

Forløb fra "Auf Uns: grundbog til tysk i gymnasiet". Forløbet omhandler forskellige skønlitterære fremstillinger af bylivet i Tyskland.

Tekst:

"Land, Stadt, Flucht" (3 normalsider), Anna Lang

"Frei" (3,25), Jens Eisel

"Sie kam, sie sah, sie klebte" (1,75), Moritz Lehmann

Vi har arbejdet med bøjning af regelmæssige verber i datid og bøjning af adjektiver. VI har repeteret præpositioner og kasus.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#5

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer