Holdet 3g Id/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Gladsaxe Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Jacob Damgaard
Hold 2025 3g Id/3 (3g Id/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Volleyball
Titel 2 Step-aerobic
Titel 3 Badminton
Titel 4 Springgymnastik
Titel 5 Fodbold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Volleyball

Formål:
At eleverne skal tilegne sig grundlæggende viden om volleyball reglerne, samt opnå tilstrækkelig teknisk og taktisk forståelse af spillet til at kunne spille det det færdige spil dog kun med tre spillere på banen/det færdige spil.
Eleverne skal specifik kunne beherske underhåndsserv, baggerslag og fingerslag samt have grundlæggende færdigheder i og kendskab til såvel smash som blokade.
Eleverne skal desuden have specifikt kendskab til pladsrotation på banen, de forskellige positioners rolle, samt kunne bygge et simpelt angreb op, bestående af tre berøringer.
I teoridelen af forløbet arbejders der med at eleverne skal opnå forståelse for hvilke faktorer som påvirker og skaber det gode team samt hvordan forskellig ledelse kan påvirke denne udvikling.
Endeligt så har holdet arbejdet med at opnå anatomisk viden med det endemål at kunne at analysere såvel teknikker fra volleyball som andre og kunne lave en bevægelsesanalyse.



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Forløbsprøve i volleyball 10-09-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Step-aerobic

I forløbets praktiske moduler arbejdes der med step-aerobic.
Her er fokus på til slut i forløbet at at kunne lave egen koreografi som elever fremviser for de andre. Her arbejdes såvel med forskellige trin af forskellig sværhedsgrad rent koordinationsmæssigt, men også at kunne bevæge sig i takt til musikken.
I teorimodulerne arbejdes der med en kobling til aerob og anaerob energiomsætning og kroppens tilpasningen hertil.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Springgymnastik

Der arbejdes i de praktiske timer med forskellige aspekter af springgymnastikkens verden, herunder elementer som; Håndstand, rulle, kraftspring,flikflak og salto.
I de teoretiske timer arbejder eleverne med musklernes opbygning og funktion, samt en idrætshistorisk gennemgang af den moderne idræts opståen i DK samt hvilken rolle idrætten (og bl.a. gymnastikken) havde i denne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fodbold

I forløbet arbejdes der med fodbold og hooligankultur som er tilknyttet fodbold.
I de praktiske moduler arbejdes de med at opnå tekniske færdigheder som evnen til at drible, aflevere, modtage/tæmning af aflevering, afslutninger, finter, indersidespark, vristspark og halvliggende vristspark.
Ligeledes arbejdes der med mere taktiske færdigheder som; omstillings/kontraspil, overlap, mand/mand opdækning og zoneforsvar.
I de teoretiske moduler arbejdes der med en idrætssociologisk forståelse af adfærden som forskellige hooligan fraktioner praktiserer via forskellige forklaringsmodeller frembagt af forskellige teoretikere. Ligeledes arbejdes der via idrætspsykologien med en forståelse af hvad der skal til for at kunne få et hold til at fungere.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer