Titel
11
|
Diskurs og argumentation
Forløbsbeskrivelse for forløb om retorik, argumentation og diskurs med fokus på politisk diskurs
Omfang: Forløbet varer ca. 12 lektioner
Formål:
Formål: Formålet med forløbet er:
Mht. overordnede formelle krav:
- At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- At give eleverne indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- At introducere eleverne for centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- At arbejde med centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster i forskellige medier
- At demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
- At øve eleverne i at kunne navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i forskellige typer
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag
- At kunne demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metode
- At arbejde med kommunikationsanalyse
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
- produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering.
Mht. elevernes kompetence:
- repetere elevernes viden om mundtlige og skriftlige talegenrer og retorikkens begreber i teori og praksis
- Repetere elevernes kendskab til, og brug af, argumentationsanalyse (herunder Toulmins argumentationsmodel) i teori og praksis
- Præsentere eleverne for diskursanalysens begreber og anvendelse i praksis på forskellige typer tekster
- Øve eleverne i at kunne anvende den teoretiske viden i både skriftlige opgaver og i mundtlige oplæg
- At gøre eleverne opmærksomme på, hvordan sprogbrug kan være med til at politik og politiske beslutninger
- At hjælpe eleverne til at se ligheder og forskelle i fagenes faglige områder og metoder
Indhold
Gennem teori gennemgår eleverne en repetition af retorikkens og argumentationens centrale begreber, bl.a. gennem appelformer, kommunikationsmodellen og Toulmins argumentationsmodel, som allerede blevb introduceret i 1.g. Derefter sættes fokus på diskursanalysens begreber: herunder især nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde og hegemoni. Forløbet vil være rettet mod politiske diskurser, men også inddrage hvordan nyheder formidles med forskellig diskurs. Forløbet afrundes med teoretisk viden om, hvordan sociale medier og nyheder også påvirkes af retorik, diskurs og argumentation.
Litteratur:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk. Systime 2014, 4. udg. s. 157-175.
Jan Aasbjerg Petersen & Johanne Katrine Larsen: Dig og digital dannelse i dansk. Gyldendal 2018. s. 24-30 & 112-118.
Ulla Dallerup: Tale ved Dansk Folkepartis årsmøde 2003.
Filmklip og filmuddrag:
George Bush: Tale efter 9/11-2001
Bengt Holst on killing a giraffe at Copenhagen Zoo - YouTube
Kampagnevideo fra Dansk Folkeparti 2007
Dansk Folkeparti - Valgvideo 2007 - YouTube
Venstre
Mere frihed. Flere muligheder - YouTube
Konservative
Stem konservativt! For dig og for Danmark
Social demokratiet
Danmark står overfor et valg
Socialistisk Folkeparti
SF vælger fællesskabet ❤️💚 – stem på SF
Tilrettelæggelse:
Forløbet fokuserer i begyndelsen på klassisk retorik og argumentation, idet eleverne gennem øvelser omkring både korte og længere tekster af forskellig variation øver begreberne i praksis. Derefter flyttes fokus til diskursanalysens begreber, hvor eleverne på samme måde introduceres for de grundlæggende begreber (bl.a. nodalpunkt, ækvivalentkæde, differenskæde, hegemoni) og skal anvende begreberne i praksis gennem forskellige øvelser. Til sidst retter vi blikket mod den politiske diskurs, hvor eleverne i grupper skal analysere udvalgte partiers valgvideoer og præsentere en diskursanalyse af den på et A3 for resten af klassen.
Som afslutning får eleverne et eksempel på et mundtligt eksamenspørgsmål, som de skal besvare og fremlægge i mindre grupper med roller fordelt som hhv. lærer, elev og censor.
Evaluering
Forløbet evalueres mundtligt i sidste time. Desuden modtager eleverne en kort kommentar til deres medieanalyse.
|