Holdet 2022 id/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2022 id/a (1a id, 2a id, 3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Friluftsliv
Titel 2 Folkedans
Titel 3 Redskabsgymnastik
Titel 4 Floorball
Titel 5 Fodbold, fitness
Titel 6 Floorball 2
Titel 7 Rytmisk opvarmning
Titel 8 Crosfit
Titel 9 Ketsjersport
Titel 10 Træningsforløb
Titel 11 Moderne Dans
Titel 12 Basketbold
Titel 13 Forløb#11

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Friluftsliv

Formålet med forløbet:
- Introducere eleverne til skolens nærområde
- Give eleverne et basalt indblik i, hvordan man opfører sig i naturen
Færdigheder:
- Introduktion til kortlæsning, samt o-løb
- Basale kanoteknikker: isætning, optagning og padling
- Mountainbike
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Folkedans

Formål
I dette forløb lærer eleverne en række folkedanse, og de grundlæggende elementer der indgår i disse:
Trin og fatninger:
• Chassé-trin
• Gå-trin
• Side-hop
• Kæde
• Polka
• Hurretrin
• Appel
• Klap
• Stor kreds
• Fatninger:
o Enkelthåndsfatning
o Dansefatning/Polkafatning
o Krydsfatning/dobbelt korsfatning  Overfor hinanden, man tager fat i hinandens højre
o Krydsfatning bag ryggen (som i Jugo)
Det er elevernes første møde med søjlen ”Bevægelse til musik”, og vi har fokus på at bevægelser i takt til musikken. De danse eleverne lærer er: Jiffimixer, Dublevska, Jugo, Den toppede høne, To-tur til Vejle, Hamborg sekstur og den Muntre kreds. Forløbet afsluttes med at eleverne sammensætter deres egen folkedans i grupper af 8.

Undervisningsformer
Forløbet går fra lærer styret, i forbindelse med forevisning af de traditionelle danse og grundtrinene. Sidst i forløbet indgår gruppe arbejde med vejledning fra underviserne, når eleverne skal lave deres egen dans, og vise den for hele holdet.

Pensum
Yubio idræt C+B 2022: 1269-1272 og 1280-1283
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Redskabsgymnastik

Formål og indhold
Eleverne skal lære en række grundfærdigheder fra gymnastikken, og arbejde kreativt med akrobatiske opstillinger med fokus på den spændte krop, og på at bære og støtte hinanden i mod- og med-balancer. De gymnastiske færdigheder eleverne arbejder med er:
• Ruller (forlæns og baglæns)
• Flyverulle
• Håndstand
• Hovedstand
• Vejrmøller
• Hovedspring/lavt overslag
o Herunder tilløb og afsæt i springbræt
Teoretisk er der fokus på gymnastikkens historie: Hvordan den udvikler sig fra middelalderens akrobatik op gennem renæssancen, til de danske skytteforeninger og skolevæsen, konflikten mellem den svenske og tyske gymnastik, højskolebevægelsens betydning op til den gymnastik der er organiseret i DGI og DIF i dag.

Undervisningsformer
Undervisningen i de gymnastiske færdigheder er bygget op omkring instruktion og forevisning af de forskellige færdigheder eller deløvelser (inklusive modtagninger). Herefter afprøver eleverne færdighederne i mindre grupper, med feedback fra lærerne.
Eleverne skal i forløbet både lave en akrobatikserie og en springserie. I begge disse opgaver, er der mulighed for at arbejde induktivt og projektorienteret. Eleverne har her også mulighed for at vise hvad de kan udover de gennemgåede elementer. Begge serier opføres foran holdet og lærerne.

Pensum
Yubio Idræt C+B 2022: 1029-1035, 1049-1056, 351-356
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Floorball

Formål
Formålet med forløbet er at lære grundlæggende færdigheder, og bevægelsesmønstre i floorball. De tekniske færdigheder, bliver dog justeret, da forløbet foregår på kunstgræs uden bander, hvilket er væsentligt anderledes end et halgulv. Forløbets primære fokus er derfor på at arbejde med teambuilding og holddynamikker i et forløb, hvor 8 elever sættes sammen i et hold, der spiller sammen gennem hele forløbet, og på den måde skal udvikle deres indbyrdes relationer og aftaler.
De tekniske færdigheder der arbejdes med er:
• Driblinger og boldkontrol
• Håndledsskud
• Trækskud (som muligt på kunstgræs)
Der bliver arbejdet med taktiske færdigheder så som udnyttelse af bredde og dybde, samt roller i spillet og placeringer på banen

Undervisningsformer
Undervisningen består af tekniske øvelser, og en stor mængde af kamp (4v4), for at afprøve de teoretiske principper omkring teambuilding i praksis. Holdene spiller som udgangspunkt i kæder, der skifter i fastsatte intervaller af 2-4 minutter.

Pensum
Yubio idræt C+B 2022: 615-623 og 136-141
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fodbold, fitness

Fodbold fitness

Formålet med dette forløb er at lære eleverne enkelte tekniske og taktiske elementer fra fodboldspillet, kombineret med generel forståelse for " grundtrænings" betydning for præstationsevnen. Målsætningen er at eleverne via tekniske og taktiske færdigheder kan spille nogenlunde flydende 7 mod 7 fodbold.

Teknisk er der arbejdet med:
-Tæmninger af bold langs jorden
- Retningsbestemt tæmning efterfuldt af aflevering
-Indersideaflevering
- Dribliner (inderside og yderside)
- Skud med inderside, vrist, halvvrist og tå.

Taktisk:
-Formationer og positioner på banen
- Spilbarhed, at kunne udnytte banens bredde og dybde
- Temposkift

Teoretisk har eleverne fået indsigt i hvad det kræver at spille fodbold, og dertil hvilke sundhedseffekter man kan opnå gennem fodbold. (Yubio side 527-531)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Floorball 2

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Rytmisk opvarmning

Formålet med forløbet er at lære opvarmningen gavnlige effekter på kroppen, samt planlægge og instruere eget opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min.

Målsætningen for forløbet er at eleverne lærer:

•Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
•Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
•Planlægge og udføre eget opvarmningsprogram
•Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
•Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
•Koordinere bevægelser i takt til musikken og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
•Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
•Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op (basalfysiologi)

Pensum
Opvarmning; Yubio side 1241-1259
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Crosfit

I dette forløb har eleverne stiftet bekendtskab med træningsformen crossfit, men uden de olympiske løft og tunge vægte. Eleverne har arbejdet med forskellige crossfit øvelser med fokus på korrekt teknisk udførsel, og de har afprøvet forskellige wods samt lavet deres egne. Følgende øvelser er gennemgået og afprøvet:

- Pull ups, push ups, V-ups, atomic sit-ups, burpess, wall balls, ground to overhead, rows, box jump, single unders, robe climbs. Eleverne forventes at kunne redegøre for, hvilke muskelgrupper der aktiveres og trænes under udførelse af de forskellige øvelser.

Teoretisk er crossfit historie og organisering gennemgået, og vu har snakket om opbygning af en muskel, muskelarbejde samt styrketræningsprincipper.

Afslutningsvis udarbejder eleverne i grupper en WOD, og prøver den af på hinanden,
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Ketsjersport

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Træningsforløb

Træningsprojekt

Eleverne skal over cirka 10 uger forbedre deres kondition gennem løbetræning.

De praktiske timer indeholder:
Cooptertest før og efter forløbet til vurdering af elevernes kondition
Makspuls test
Aerob interval træning. Det forventes at eleven selv løbetræner minimum to gange om ugen udover den ugentlige lektion.

Teoretisk:
Eleverne bliver forud for den teoretiske opgave præsenteret for:
Iltens vej fra atmosfæren til skeletmusklerne
Aerob energidannelse
Fysiologiske tilpasninger til aerob træning både centralt og perifært.

Praktisk/teoretisk:
Eleverne skal forud for hver træning notere træningen i en træningsdagbog, og efter træningen reflektere og notere den praktiske udførsel ift. intensitet, varighed, distance, struktur osv. Derudover bliver der efter hver praktisk intervalmodul snakket om pulsen (lå vi i de rigtige pulszoner, hvorfor falder den hurtigere hos nogle osv).

I opgaven forventes det at eleverne kan koble teori til praksis, og analysere/vurdere hvordan test, træning og resultater hænger sammen med teorien.

Formål fra bekendtgørelsen:
-Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt  træningsprogram
̶ koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
̶ demonstrere korrekt brug af faglige termer.


Litteratur

• Kapitel 2 menneskets fysiologi (Yubio)
• Kapitel 3 træningslære (Yubio)
• Arbejdsfysiologi side 12-22 i C for idræt
• Træning og testning side 32-45 i C for idræt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Moderne Dans

Danseforløb
Med udgangspunkt i Labans teorier om bevægelsestemaer, arbejdes der i grupper med en egen performance. Eleverne skal gennem deres bevægelser udtrykket et tema eller en følelse med inddragelse af Labans teori om
1) Kropsbevidsthed: bøjning, strækning og vridning, åbne/lukke bevægelser, brug af kroppen ved at hoppe, rokke, rulle, ryste, løbe
2) Tid - og tyndebevidsthed: Hurtig/langsom, behersket/pludselig, let, svag, anspændt, kraftig, tung eller afslappet
3) Rumbevidsthed: Afgrænsninger af gulv, vægge og loft, planer det høje, det mellemste, det laveste. Til siden, rundt, over, under, igennem, forbi, op/ned, diagonalt osv
4) Bevidsthed om bevægelse i forhold til andre: Ydre stimuli, musik andre mennesker og rekvisitter
5) Effort/energi: Anstrengelse eller umage, mennesket personlige og dynamiske bevægelse.

Overordnede mål:
o Selvstændigt arbejde med ”koreograferede og frie bevægelser til musik og lyd”
o Fokus på rytme og bevægelseskvalitet
o Udarbejde koreografi
o Arbejde kreativt og selvstændigt i grupper
o Der arbejdes med elevstyret induktiv undervisning

Kompendium 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Basketbold

Basketball
At udvikle elevernes tekniske og taktiske basketballfærdigheder og at give dem viden om spillet og dets historiske og kulturelle betydning. Vi arbejder også med det færdige spil. Som det sidste boldspilsforløb trækker forløbet på den viden om de grundlæggende elementer i boldspil, eleverne har fået gennem deres arbejde med boldbasis (1.g) og fodbold (2.g).

Forløbets indhold og fokuspunkter er listet herunder i en ikke-prioriteret rækkefølge

Tekniske fokuspunkter:
Afleverings- og afslutningsteknikker: Brystaflevering, skud (BEEF), lay-up (skridtrytme)
Driblinger: Lang boldkontakt, lavt tyngdepunkt, dribling under knæene
Finter:  Triple threat position, retnings og temposkift
Forsvars teknik: Lavt tyngdepunkt og forsvarsspillerens cylinder

Litteratur
Yubio 514-522
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#11

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer