Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Herlufsholm Skole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 id/y (1y id, 2y id, 3y id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Folkedans
Formål
I dette forløb lærer eleverne en række folkedanse, og de grundlæggende elementer der indgår i disse:
Trin og fatninger:
• Chassé-trin
• Gå-trin
• Side-hop
• Kæde
• Polka
• Hurretrin
• Appel
• Klap
• Stor kreds
• Fatninger:
o Enkelthåndsfatning
o Dansefatning/Polkafatning
o Krydsfatning/dobbelt korsfatning Overfor hinanden, man tager fat i hinandens højre
o Krydsfatning bag ryggen (som i Jugo)
Det er elevernes første møde med søjlen ”Bevægelse til musik”, og vi har fokus på at bevægelser i takt til musikken. De danse eleverne lærer er: Jiffimixer, Dublevska, Jugo, Den toppede høne, To-tur til Vejle, Hamborg sekstur og den Muntre kreds. Forløbet afsluttes med at eleverne sammensætter deres egen folkedans i grupper af 8.
Undervisningsformer
Forløbet går fra lærer styret, i forbindelse med forevisning af de traditionelle danse og grundtrinene. Sidst i forløbet indgår gruppe arbejde med vejledning fra underviserne, når eleverne skal lave deres egen dans, og vise den for hele holdet.
Pensum
Yubio idræt C+B 2022: 1269-1272 og 1280-1283
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Akrobatik og redskabsgymnastik
I dette forløb arbejder eleverne med redskabsgymnastik samt akrobatik.
Målsætningen for forløbet er, at eleverne opnår følgende:
- Udvikle kropsbevidsthed
- Besidde grundlæggende bevægelseselementer (kropsspænding afsæt/hop, balance, kip, rotationer).
- udføre håndstand, rulninger, møller samt lavt overslag
- Samarbejde og modtagning
Som slutprodukt i akrobatik skal eleverne i grupper vise en selvlavet akrobatikserie
Som slutprodukt i redskabsgymnastik skal eleverne lave en drejebog over forløbet
Pensum
Yubio Idræt C+B 2022: 1029-1035, 1049-1056, 351-356
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Flagfootball
I dette forløb bliver eleverne præsenteret for følgende tekniske og taktiske elementer, for i sidste modul at kunne spille en hel sammenhængende kamp.
Teknisk:
Greb på bolden, kastebevægelsen, gribe, hand-off, snap
Taktisk:
Opstilling i forsvar og angreb.
Mandsopdækning vs. zoneopdækning
Løberuter.
Teoretisk
Det teoretiske aspekt er udover kendskab til de mange regler, teambuiling, og eleverne bliver halvvejs inde i forløbet placeret i faste hold. Eleverne præsenteres for synergieffekt, social dovenskab, kohæsion og roller. Ud fra denne viden skal eleverne udfylde et teampapir, og lave 3 forskellige plays til deres playbook.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Fodbold fitness
Formålet med dette forløb er at lære eleverne enkelte tekniske og taktiske elementer fra fodboldspillet, kombineret med generel forståelse for " grundtrænings" betydning for præstationsevnen. Målsætningen er at eleverne via tekniske og taktiske færdigheder kan spille nogenlunde flydende 7 mod 7 fodbold.
Teknisk er der arbejdet med:
-Tæmninger af bold langs jorden
- Retningsbestemt tæmning efterfuldt af aflevering
-Indersideaflevering
- Dribliner (inderside og yderside)
- Skud med inderside, vrist, halvvrist og tå.
Taktisk:
-Formationer og positioner på banen
- Spilbarhed, at kunne udnytte banens bredde og dybde
- Temposkift
Teoretisk har eleverne fået indsigt i hvad det kræver at spille fodbold, og dertil hvilke sundhedseffekter man kan opnå gennem fodbold. (Yubio side 527-531)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Rytmisk opvarmning
Formålet med forløbet er at lære opvarmningen gavnlige effekter på kroppen, samt planlægge og instruere eget opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min.
Målsætningen for forløbet er at eleverne lærer:
•Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
•Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
•Planlægge og udføre eget opvarmningsprogram
•Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
•Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
•Koordinere bevægelser i takt til musikken og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
•Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
•Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op (basalfysiologi)
Pensum
Opvarmning; Yubio side 1241-1259
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Crossfit
I dette forløb har eleverne stiftet bekendtskab med træningsformen crossfit, men uden de olympiske løft og tunge vægte. Eleverne har arbejdet med forskellige crossfit øvelser med fokus på korrekt teknisk udførsel, og de har afprøvet forskellige wods samt lavet deres egne. Følgende øvelser er gennemgået og afprøvet:
- Pull ups, push ups, V-ups, atomic sit-ups, burpess, wall balls, ground to overhead, rows, box jump, single unders, robe climbs. Eleverne forventes at kunne redegøre for, hvilke muskelgrupper der aktiveres og trænes under udførelse af de forskellige øvelser.
Teoretisk er crossfit historie og organisering gennemgået, og vu har snakket om opbygning af en muskel, muskelarbejde samt styrketræningsprincipper.
Afslutningsvis udarbejder eleverne i grupper en WOD, og prøver den af på hinanden,
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Pickleball
Faglige mål:
Introduktion til pickleball med dets særlige regler og karakteristika ift. andre ketsjerspil.
Tekniske delmål:
I rimelig grad med korrekt greb og batføring at kunne beherske serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
Taktiske delmål:
I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. Nogenlunde beherske slagserier.
Teoretisk gennemgås idrættens organisering, unges idræts- og motionsvaner og hvorledes pickleball passer ind i dette billede (Yubio side 359-361) (Danskernes sports og motionsvaner, Maja Pilgaard, idrættens analyseinstitut).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
Eleverne skal over cirka 10 uger forbedre deres kondition gennem løbetræning.
De praktiske timer indeholder:
Cooptertest før og efter forløbet til vurdering af elevernes kondition
Makspuls test
Aerob interval træning. Det forventes at eleven selv løbetræner minimum to gange om ugen udover den ugentlige lektion.
Teoretisk:
Eleverne bliver forud for den teoretiske opgave præsenteret for:
Iltens vej fra atmosfæren til skeletmusklerne
Aerob energidannelse
Fysiologiske tilpasninger til aerob træning både centralt og perifært.
Praktisk/teoretisk:
Eleverne skal forud for hver træning notere træningen i en træningsdagbog, og efter træningen reflektere og notere den praktiske udførsel ift. intensitet, varighed, distance, struktur osv. Derudover bliver der efter hver praktisk intervalmodul snakket om pulsen (lå vi i de rigtige pulszoner, hvorfor falder den hurtigere hos nogle osv).
I opgaven forventes det at eleverne kan koble teori til praksis, og analysere/vurdere hvordan test, træning og resultater hænger sammen med teorien.
Formål fra bekendtgørelsen:
-Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
̶ koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
̶ demonstrere korrekt brug af faglige termer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Basketball
At udvikle elevernes tekniske og taktiske basketballfærdigheder og at give dem viden om spillet og dets historiske og kulturelle betydning. Vi arbejder også med det færdige spil. Som det sidste boldspilsforløb trækker forløbet på den viden om de grundlæggende elementer i boldspil, eleverne har fået gennem deres arbejde med boldbasis (1.g) og fodbold (2.g).
Forløbets indhold og fokuspunkter er listet herunder i en ikke-prioriteret rækkefølge
Tekniske fokuspunkter:
Afleverings- og afslutningsteknikker: Brystaflevering, skud (BEEF), lay-up (skridtrytme)
Driblinger: Lang boldkontakt, lavt tyngdepunkt, dribling under knæene
Finter: Triple threat position, retnings og temposkift
Forsvars teknik: Lavt tyngdepunkt og forsvarsspillerens cylinder
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsprojekt
|
28-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Performance dans
Med udgangspunkt i Labans teorier om bevægelsestemaer, arbejdes der i grupper med en egen performance. Eleverne skal gennem deres bevægelser udtrykket et tema eller en følelse med inddragelse af Labans teori om
1) Kropsbevidsthed: bøjning, strækning og vridning, åbne/lukke bevægelser, brug af kroppen ved at hoppe, rokke, rulle, ryste, løbe
2) Tid - og tyndebevidsthed: Hurtig/langsom, behersket/pludselig, let, svag, anspændt, kraftig, tung eller afslappet
3) Rumbevidsthed: Afgrænsninger af gulv, vægge og loft, planer det høje, det mellemste, det laveste. Til siden, rundt, over, under, igennem, forbi, op/ned, diagonalt osv
4) Bevidsthed om bevægelse i forhold til andre: Ydre stimuli, musik andre mennesker og rekvisitter
5) Effort/energi: Anstrengelse eller umage, mennesket personlige og dynamiske bevægelse.
Overordnede mål:
o Selvstændigt arbejde med ”koreograferede og frie bevægelser til musik og lyd”
o Fokus på rytme og bevægelseskvalitet
o Udarbejde koreografi
o Arbejde kreativt og selvstændigt i grupper
o Der arbejdes med elevstyret induktiv undervisning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56294119042",
"T": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56294119042",
"H": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56294119042"
}