Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Herlufsholm Skole
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Individualisme og fællesskab
grundforløbet introduceres de tre litterære hovedgenrer epik, lyrik og drama. Vi arbejder også med fakta-fiktionskoder, nyhedskriterier og medier, og der er fokus på både de litterære, sproglige og mediemæssige perspektiver. Endelig er forløbet bygget op over temaet om individ over for fællesskab.
TEKSTER
Primærtekster
Maja Lucas: “Jeg” fra Jegfortællinger (2007)
Henrik Pontoppidan: “Ørneflugt” fra Fortællinger, bd. 1 (1899)/kanonforfatter
Peter Seeberg: “Spionen” fra Eftersøgningen (1962), kanonforfatter
Hassan Preisler: uddrag af Brun mands byrde (2013)
Rudyard Kipling: “Hvid mands byrde” (1899)
“Ebbe Skammelsøn” (middelalder)
Johannes V. Jensen: “Paa Memphis Station” fra Digte (1906), kanonforfatter
Michael Strunge: “Natmaskinen” fra Vi folder drømmens faner ud (1981)
Kirsten Hammann: “Jeg civiliserer mig om morgenen” fra Mellem tænderne (1992)
Nicoline Werdelin: uddrag af Liebhaverne (1997)
DR: "Mellem fjender" (2018)
Teoritekster
Birgitte Darger m.fl.: "Begreb om dansk" (2009): 17-19, 20-21, 23-25
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (2017): 203-204, 285-288
Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen: “Litteraturhistorien - på langs og tværs” (2017): 197-199
Normalsider ca. 45
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Remediering af "Kirstin"
|
25-09-2023
|
|
Skriv et brev til din lærer
|
05-10-2023
|
|
AP kommunikation/SoMe
|
25-10-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Tove Ditlevsen
Formål:
-At præsentere eleverne for dansk sprog og litteratur
-Gennem intensiv tekstlæsning, med udgangspunkt i et udvidet tekstbegreb, sproglige, historiske og æstetiske synsvinkler at bringe oplevelse, analyse og fortolkning i samspil.
Faglige mål:
-Demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet med tekst, kultur og samfund
-Analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster og ikke- fiktive tekster i alle medier
-Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt.
-Demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.
-Produktivt arbejde med medie udtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering
-Sproglig analyse, fortolkning og vurdering
-Arbejde med tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
-Litterære perspektiver:
-Der undersøges med en litteraturanalytisk tilgang et historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster. Teksterne består af dansksprogede tekster suppleret med verdenslitteratur i oversættelse. Teksterne læses i en litteratur-, kultur – eller bevidsthedshistorisk kontekst
-Her indgår tekster fra 2000-tallet
Der arbejdes med:
- Litteraturanalyse og fortolkning
- Anvendelse af relevante litterære metoder
- Litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiver
- Tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
Fokus: Kvindelige forfatter og deres plads i litteraturen
Didaktiske principper:
- At arbejde med tekstanalyse, så det understøtter elevernes livsverden og åbner for fordybelses- og perspektiveringsmuligheder.
- Eleverne inddrages i valg af værker
Arbejdsformer:
- Der arbejdes i grupper og individuelt med den undersøgende, dybdegående og perspektiverende tekstanalyse via spørgsmål og feedback
- Klassesamtalen som rum for dialog
- Der arbejdes i individuelt og i grupper med mindre øvelser, som træner delkompetencer, i analyse og fortolkningsarbejdet.
- Der arbejdes med multimodale produkter som remediering.
Værklæsning- eleverne læste selv, men lavede en anmeldelse af romanen.
Tove Ditlevsen: Barndommens gade
Litteratur/materialer
)
Tove Ditlevsen (novelle): Nattens dronning, 1969
Teori
Håndbog til dansk: de danskfaglige metoder
Håndbog til dansk: danskfaglige metoder
J
processkrivning, herunder genaflevering – skriftlig vejledning med elektronisk portfolio, hvori indgår elevernes skriftlige udkast, feedback og færdige besvarelser – respons på mundtlige oplæg
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tove Ditlevsen
|
26-11-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Retorik og argumentation
Pensum for 1a
Om taler (Mettes timer):
https://indidansk.dk/tale/
Dronning Margrethes nytårstale 2023:
https://www.youtube.com/watch?v=0i-IfRvNmvc
Mette Frederiksens nytårstale 2024:
https://www.stm.dk/statsministeren/taler/statsminister-mette-frederiksens-nytaarstale-den-1-januar-2024/
1 Introduktion til begreberne retorik og argumentation. Kommunikationsmodel, Inderst inde, debatten, Simpel kommunikationsmodel.
2 Kommunikation, det retoriske pentagram og appelformer Håndbog til dansk s. 150-155
Tessas nytårstale. Evt. øvelser hvor der anvendes forskellige appelformer
3 Argumentation, Toulmins argumentatonsmodel. Håndbog til dansk s. 157-159 Lave opgaverne s. 160-161
4Argumentstyper Håndbog til dansk s. 161-167 Opgaver s. 167.
5Taleanalyse, fokus: Toulmin og argumentstyper Tessas nytårstale.
6Retoriske virkemidler, Stilistiske figurer og troper Håndbog til dansk s. 112-117
7Retoriske virkemidler, stilistiske figurer og troper Håndbog til dansk s. 118-126
8Taleanalyse, gruppearbejde Taleanalyse Find tre taler, del dem i grupper og giv dem en tale de skal analysere.
9Introduktion til taleafholdelse, projekt
10Arbejde på egen tale Praktisk øvelse
11Skriveværksted: Hold din tale
12Høre taler og få feed back
13Samme
Ekstra
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Grønland og litteratur
3. Grønlandsk litteratur/DHO
Formål:
-dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i
Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
-udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
Indhold:
I dette forløb arbejder vi med Homo Sapienne som værk, samt supplerende litteratur. Vi har læst Isbjørnen og inddrager den naturligt i den postkoloniale analyse. derudover arbejder vi med Mette Moestrups forord til Romanen samt en artikel om selve værket. I forløbet har vi fokus på mundtlighed og derfor vil der indgå en mundtlig analyse af romanen.
Fokus:
Værklæsning- analyse og fortolkning
mundtlighed- mundtlig eksamen: oplæg
Metode: Postkolonial læsning og teori
Biografisk metode
Mateiale:
2. Værklæsning: Homo Sapienne,
Henrik Pontoppidan: Isbjørnen
Fire gange forløsning og en i hundene (artikel information, 2014): https://www.information.dk/kultur/anmeldelse/2014/12/fire-gange-forloesning-hundene
Podcast: gymdansk.dk: postkolonialisme
Podcast: gymdansk.dk: Frantz Fanon
Kortfilm: Ivalu - grønlandsk film.
Niviaq Korneliussen: takketale til Nordisk Litteraturpris
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
At læse litteratur - litterær analyse og metode
Forløbets formål er at repetere og afdække kendskabet til danskfaglige begreber og analyseværktøjer og reflektere over selve det at læse og forstå tekster.
Der introduceres desuden til forskellige læsestrategier og litterære metoder - herunder biografisme, nykritik, strukturalisme, dekonstruktivisme, ideologikritik og receptionsæstetik.
Faglige mål:
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og non-fiktive tekster
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
Materialer:
Karen Blixen: Det ubeskrevne blad (kanonforfatter)
Tove Ditlevsen: En morgen i et villakvarter
Henrik Nordbrandt: Kina betragtet gennem græsk regnvejr i café turque
Vita Andersen: Hvad tror du jeg tror?
Søren Ulrik Thomsen: I kurvestolen, i vintersolen
Helle Helle: Fasaner
Berlingske Tidende 12.9.01: Poul Høi: Og hele månen blev blod
Gentofte Bibliotekerne 25.11.20: Skønlitteratur er den perfekte kur mod stress og flygtighed: https://genbib.dk/nyheder/boeger/skoenlitteratur-er-den-perfekte-kur-mod-stress-og-flygtighed
Freethink.com: People who read live longer than those who don't, Yale researchers say: https://www.freethink.com/health/readers-live-longer
DR2: Øgendahl og de store forfattere: Karen Blixen
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien - på langs og på tværs s. 177-178, 185-187, 200-205, 278-284, 295-298
Om litterære analysemetoder (biografisme, nykritik, strukturalistisk metode og receptionsæstetik): https://dansksiderne.dk/index.php?id=3432
Om nykritisk metode: https://www.gymdansk.dk/nykritikken.html
Om tomme pladser: https://dansksiderne.dk/index.php?id=7031
Om dekonstruktion: Skrivekunst.dk: https://www.skrivekunst.dk/dekonstruktion
Om ideologikritik: Dansk i tiden:
https://danskitiden-antologi.systime.dk/?id=213
Om receptionsæstetik: Dansksiderne.dk:
https://dansksiderne.dk/index.php?id=4989
Arbejdsformer:
Lærerstyret undervisning, pararbejde, gruppearbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opg. 1: Litterær artikel: litterære analysemetoder
|
09-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Nordisk Talefest - retorik og argumentation 2
Nordisk Talefest forløber som et tilbud til ungdomsuddannelser i Danmark, Norge og Sverige
- Nordisk Talefest tilbyder et undervisningsforløb om taler og argumentation med øvelser, eksempler og videoer.
- Klasserne arbejder med taler i undervisningen og sender deres manuskripter ind til arrangørerne for bedømmelse.
- Nordisk Talefest udvælger de bedste taler, som får mulighed for at holde deres tale foran andre unge til de nationale talefester.
- Til sidst udvælges elever fra både Norge, Sverige og Danmark, der får mulighed for at holde deres tale til den store Nordiske Talefest i Uppsala i april 2025. Klassen havde en elev, der gik videre til semifinalen.
- Temaet for årets taler er 'TILLID'
Slutteligt: fokus på eksempler på amerikanske politiske taler som del af studieretningens identitet (Politik og journalistik):
Ronald Reagan (1987): Tear down this wall speech: https://www.youtube.com/watch?v=5MDFX-dNtsM
Barack Obama (2008): Yes We Can speech: https://www.youtube.com/watch?v=Fe751kMBwms&t=4s
John F. Kennedy (1961): Inaugural Address: https://www.youtube.com/watch?v=PEC1C4p0k3E&t=9s
Skrivegrupper:
1. Victoria, Freya, Hans, Isabella
2. Seline, Milla, Victor, Christine
3. Iben, Vilma, Adele, Viggo
4. Carmen, Maciej, Noah, August
5. Emi, Camille, Christopher, Nicholas, Frederik
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 3: Nordisk Talefest
|
01-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Thomas Korsgaard: Et landskabsmaleri af skæbner
Forløbet fokuserer på nedslag i Thomas Korsgaards forfatterskab med udgangspunkt i tematikker, genrediversitet (kortroman, romanuddrag, novellesamling) og værklæsning af "Mente I det" og uddrag af "Snydt ud af næsen" og "Man skulle nok have været der".
Faglige mål:
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Materialer:
Værklæsning (værk 4): Mente I det
Snydt ud af næsen (uddrag)
Man skulle nok have været der (uddrag)
Litteratursiden forfatterportræt: https://litteratursiden.dk/forfattere/thomas-korsgaard
Forfatterweb-stafet med Thomas Korsgaard: https://www.youtube.com/watch?v=ixP16W3OGow
Heartbeats 7.8.24: Thomas Korsgaard: "Noget af det mest magtesløse i verden er, når man føler noget, som man ikke har ordene til at forklare":
https://heartbeats.dk/thomas-korsgaard-kaemper-for-at-foele-sig-god-nok-noget-af-det-mest-magtesloese-i-verden-er-naar-man-foeler-noget-som-man-ikke-har-ordene-til-at-forklare/
Dansk Socialrådgiverforening 16.12.21: Forfatterinterview Thomas Korsgaard: ”Jeg kommer fra noget, som man ikke har lyst til at fortælle om"
Thomas Korsgaard fortæller om novellegenren: https://www.youtube.com/watch?v=Mn_G7asZXfk
BUPL 4.12.24: Økonom slår alarm om stigende børnefattigdom:
https://bupl.dk/boern-unge/nyheder/oekonom-slaar-alarm-om-stigende-boernefattigdom
Det Kongelige Teater: Man skulle nok have været der: forestilling 2023-2024:
https://kglteater.dk/det-sker/sason-20232024/skuespil/man-skulle-nok-have-varet-der
Arbejdsformer:
Lærerstyret undervisning, pararbejde, gruppearbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 4: Den analyserende artikel
|
10-04-2025
|
|
Opgave 5: Portræt af Thomas Korsgaard
|
07-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Podcastforløb
Forløbet fokuserer på podcasten i en danskfaglig kontekst, som genre - herunder særligt dens karakteristika som on demand radio, dens auditive effekter, sprog, stilistiske og tematiske træk.
Der arbejdes med forskellige podcasts, der dækker genrerne: Interviews, true crime og videnskab
Faglige mål:
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Materialer:
Mimi Olsen m.fl.: PODCAST
Podcasts:
DR LYD: Alban - Stjernedanseren episode 1-5 (medieværk/værk 5)
Særlig fokus på episoderne:
Episode 1: Hogwarts på Kongens Nytorv (udgivet 29.5.21);
https://www.dr.dk/lyd/p2/alban-stjernedanseren/alban-stjernedanseren-1/hogwarts-paa-kongens-nytorv-16122125001 og
Episode 4: Aftensolen over Manhattan:
https://www.dr.dk/lyd/p2/alban-stjernedanseren/alban-stjernedanseren-1/aftensolen-over-manhattan-16122125004
DR LYD: Dobbeltmordet episode 1: Røde tulipaner:
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/dobbeltmordet/dobbeltmordet-1/eps-1-roede-tulipaner-16121792192
DR LYD: Generation Mars: Er rumkapitalisten Elon Musk den sikreste vej til Mars?:
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/generation-mars/generation-mars-2022/er-rumkapitalisten-elon-musk-den-sikreste-vej-til-mars-16122292607
I forbindelse med forløbet udarbejdes desuden individuelle posterpræsentationer om selvvalgte podcasts som medieværk (værk 6)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 6: Podcast
|
28-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Den gode opgave/skriftlig formidling
Forløbet fokuserer på danskfagets skriftlige opgavetyper og skriftlig formidling generelt - herunder særligt sprogrigtighed; sætningsopbygning, stavning, kommatering.
Arbejdsformer:
Lærerstyret undervisning, pararbejde, individuelt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
De lange linjer i litteraturhistorien
Forløbet fungerer som et litteraturhistorisk forløb med nedslag i litteraturhistorien og litterære perspektiver på vekslende samfundsudviklinger - herunder undersøges et historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster med en litteraturanalytisk tilgang og et udblik til sproghistorien.
Faglige mål
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Materialer:
Gallehus-guldhornet: https://natmus.dk/historisk-viden/danmark/oldtid-indtil-aar-1050/yngre-jernalder-400-800/guldhornene/
Jelling-stenene: https://natmus.dk/historisk-viden/danmark/oldtid-indtil-aar-1050/vikingetiden-800-1050/monumenterne-i-jelling/jellingstenen/
Tekster fra tiden før 1700:
Gisl Illugeson
Folkevise: Dronning Dagmars død
– tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder fra oplysningstid, romantik, romantisme og naturalisme:
Thomas Kingo: Keed af Verden, og kier ad Himmelen
Ludvig Holberg: Henrich og Pernille (uddrag/kanonforfatter)
A.W. Schack von Staffeldt: Ved Söen
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring (kanonforfatter)
N.F.S. Grundtvig: Velkommen igjen, Guds Engle smaa (kanonforfatter)
Emil Aarestrup: Paa Sneen
– tekster fra 1900-tallet, herunder realisme og modernisme:
Henrik Pontoppidan: En vandringsmand (kanonforfatter)
Tom Kristensen: Ulykken (kanonforfatter)
Edith Södergran: Triumf att finnas till
Klaus Rifbjerg: Værtshus (kanonforfatter)
Peter Seeberg: Patienten (kanonforfatter)
Peter Laugesen: Den der køber øl
Casper Eric: JEG SLIDER MINE KONDISKO HURTIGERE END ANDRE, EN ØVELSE: FLEX, MIN MOR PÅ HOSPITALET
Her arbejdes metodisk med:
– litteraturanalyse og -fortolkning
– anvendelse af relevante litterære metoder
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
Sproglige perspektiver
- fokus på sproghistorie med en sproganalytisk tilgang
Kristeligt Dagblad 11.4.24: Pernille snakker oftest, men Henrik siger mest. Digital analysegiver ny viden om Holbergs komedier:
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/pernille-snakker-oftest-men-henrik-siger-mest-digital-analyse-giver-ny-viden-om-holbergs
NRK 2020: Henrik og Pernille 1. akt scene 1 og 2:
https://www.youtube.com/watch?v=OfVIVuURHpo
Gyldendal Forlag: Interview med Caspar Eric: https://www.youtube.com/watch?v=lYxT3yVFCmA
DR TV: Historien om Danmark episode 6: Reformation og renæssance: https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-reformation-og-renaessance_474378
DR TV: Historien om Danmark episode 7: Enevælde og oplysningstid
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-enevaelde-og-oplysningstid_474370
DR TV: Historien om Danmark episode 8: Grundloven, folket og magten:
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-grundloven-folket-og-magten_474372
DR TV: Historien om Danmark episode 10: Velfærd og kold krig:
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-danmark_-velfaerd-og-kold-krig_474371
Relevant litteraturhistorisk baggrundsmateriale.
Arbejdsformer:
Undervisningen tilrettelægges således, at den er alsidig i materialer, arbejdsformer, teorier/begreber og metoder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 7: Årsprøve bearbejdning
|
21-08-2025
|
|
Opgave 8: Gisl Illugeson
|
03-09-2025
|
|
Opgave 9: Debatterende artikel: Avisjournalistik
|
09-10-2025
|
|
Opgave 10: Litterær analyse: Reklameskibet
|
24-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Novellen som genre
Forløbet fokuserer på novellens karakteristika, forskellige typer noveller og novellegenrens forandring og udvikling gennem litteraturhistorien.
Faglige mål:
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Hovedfokus: Det litterære perspektiv med hovedvægt på den litteraturanalytiske tilgang af novellegenren i et historisk udvalg af skønlitterære tekster.
– tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder fra oplysningstid, romantik, romantisme og naturalisme
– tekster fra 1900-tallet, herunder realisme og modernisme
– tekster fra 2000-tallet
Her arbejdes metodisk med:
– litteraturanalyse og -fortolkning
– anvendelse af relevante litterære metoder
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
Materialer:
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien - på langs og på tværs s. 278-294
St.St. Blicher: Sildig Opvaagnen (1828) (kanonforfatter), værk 5
H.C. Andersen: Nissen hos Spækhøkeren (1852) (kanonforfatter)
Johannes V. Jensen: Forsvundne skove (1899/1916) (kanonforfatter)
Tove Ditlevsen: Nattens dronning (1952)
Villy Sørensen: Soldatens juleaften (1955)
Naja Marie Aidt: En kærlighedshistorie (1993)
Helle Helle: En stol for lidt (1996)
Thøger Jensen: Nu sad det unge par sikkert og så video (1998)
Peter Seeberg: Biografi af en snegl (2000) (kanonforfatter)
Værklæsning 7: Uddrag af selvvalgt novellesamling i det skandinaviske sprogområde
Arbejdsformer:
Undervisningen tilrettelægges således, at den er alsidig i materialer, arbejdsformer, teorier/begreber og metoder.
Ifm. forløbet udarbejdet og præsenteres individuelt valgte værker i mindre grupper for hinanden (som læsekreds).
Individuelle værker:
Carmen: Tove Ditlevsen: Pigesind
Milla: Tove Ditlevsen: Paraplyen
Emily: Thomas Korsgaard: Tyveri
Christine: Naja Marie Aidt: Bavian
Freya: Jesper Wung-Sung: 13 tynde teenagere
Seline: Karen Blixen: Syv fantastiske fortællinger
Vilma: Thomas Korsgaard: Snydt ud af næsen
Clara: Naja Marie Aidt: Bavian
Adele: Martin A. Hansen: Agerhønen
Frederik: Jan Sonnergaard: Radiator
Christopher: Kim Fupz Aakeson: Jeg begyndte sådan set bare at gå
Maciej: Helle Heller: Rester
August: Henrik Pontoppidan: Skyer
Nicholas: August Strindberg: Ægteskab
Hans: Helle Helle: Biler og dyr
Noah: Sten Jacobsen: Blind trappe
Victor: Karen Blixen: Syv fantastiske fortællinger
Isabella: Thomas Korsgaard: Snydt ud af næsen
Victoria: Maja Lucas: Jegfortællinger
Viggo: Naja Marie Aidt: Vandmærket
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 11: Min novellesamling
|
16-12-2025
|
|
Opgave 12: Anmeldelse novellesamling
|
19-12-2025
|
|
Opgave 13: Novellekonkurrence
|
19-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Nyhedsformidling: sprog og medier
Det korte forløb centrerer sig om repetition af medieanalytiske begreber ifm. nyhedsformidling generelt og nyhedsformidling i trykte og på sociale medier specifikt - herunder særligt begreberne nyhedstrekanten, de fem nyhedskriterier samt indhold, sproglige og retoriske virkemidler, kommunikationsanalyse og diskursanalyse (med udblik til diskursbegrebet i samfundsfaglig kontekst).
Faglige mål
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag
Særligt for det mediemæssige perspektiv inddrages:
- undersøgelse med en medieanalytisk tilgang af nyhedsformidling som genre
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
Materialer:
Udvalgte trykte mediers nyhedsdækning + dækningen på udvalgte sociale medier
Ritzaus Bureau: Nyhedstrekanten er en skabelon:
https://ritzau.com/nyhedstrekanten/
Arbejdsformer:
Undervisningen tilrettelægges således, at den er alsidig i materialer, arbejdsformer, teorier/begreber og metoder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Kommunikationsanalyse
Forløbet tager sit afsæt i kommunikationsanalyse som en systematisk metode til at undersøge, hvordan budskaber formidles, modtages og fortolkes, med fokus på afsender, budskab, kanal og modtager.
Der fokuseres bl.a. på Laswells model og Roman Jakobsons sprogfunktioner for her igennem at afdække kommunikationens effektivitet, kontekst og virkemidler - herunder de centrale elementer i en kommunikationsanalyse:
Afsender: Hvem formidler budskabet?
Budskab (hvad): Hvilken information eller tekst (i bred forstand) formidles?
Kanal: Hvilket medie anvendes (f.eks. TV, sociale medier, samtale)?
Modtager (målgruppe): Hvem er budskabet rettet mod?
Situation (kontekst): Hvor og hvornår foregår kommunikationen?
Virkning (effekt): Hvilken effekt har kommunikationen?
Faglige mål:
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Case knyttet til studieretningens overordnede fokus: Politik og Journalistik:
TV2 vinter 2026: Udenrigsministeren 1. episode: Fokus på medieanalyse, dokumentargenre, basale filmiske virkemidler samt analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
Materialer:
Leksikalske opslag til begrebsafklaring, Laswells model, Roman Jakobsons model m.m.
Arbejdsformer:
Undervisningen tilrettelægges således, at den er alsidig i materialer, arbejdsformer, teorier/begreber og metoder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 14: Den reflekterende artikel
|
21-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Det Moderne Gennembrud
Forløbet bygger videre på litteraturhistorisk viden om Det Moderne Gennembrud som kulturel og litterær periode i Skandinavien og fokuserer specifikt på periodens genrer og tematikker:
Faglige mål:
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
- undersøge problemstillinger, hvor fagets viden og metoder anvendes
- opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber gennem læsning af dansksprogede tekster
suppleret med norske og svenske tekster på originalsprog
Materialer:
SMK Tema: Det Moderne Gennembrud i kunsten:
https://open.smk.dk/theme/19
Litteratursiden: Det Moderne Gennembruds forfattere:
https://litteratursiden.dk/temaer/litteraturhistorisk-fokus-det-moderne-gennembrud
Georg Brandes: Hovedstrømninger i det 19- århundredes litteratur (indledning/uddrag)
U.P. Overby: Socialisternes march (1872)
J.P. Jacobsen: To verdener (1879)
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (1879/uddrag)
Amalie Skram: Lucie (uddrag/1888)
Herman Bang: En lille Replik (1890) (kanonforfatter)
Supplerende litteraturhistorisk materiale.
Arbejdsformer:
Lærerstyret undervisning, pararbejde, gruppearbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 15: Opgavesæt
|
09-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Tendenser i nyeste tid
Forløbet tager afsæt i tendenser i den nyeste og aktuelle skønlitteratur og fokuserer særligt på genremæssige perspektiver - herunder særligt autofiktion, minimalisme, realisme, exofiktion, klimalitteratur og køn, krop og klasse.
Faglige mål:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund med andre fag.
Materialer:
Haidar Ansari: INSTITUTIONALISERET (værk 8) med særlig fokus på digtene:
"kvarteret", "fars nye hjem", "folkeskole", "drengestreger", "skilsmisse", "klassekammerater", "den sikrede institution sølager", "khalid"
dr.dk: I fængslet læste Haidar Ansari den ene bog efter den anden - og det blev hans vej ud af kriminalitet:
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger-foerte-haidar-ansari-paa-rette-spor-pludselig-forstod-jeg-jeg-maaske-ikke-var
Theis Ørntoft: Habitat (uddrag)
Helle Helle: Hey Hafni (uddrag)
Tine Høeg: Ultramarin (uddrag)
www.forfatterweb.dk:
https://forfatterweb.dk/
www.forfatterstafetten:
https://www.youtube.com/@forfatterstafetten5622
Øvrig relevant litteraturhistorisk baggrundsmateriale.
Arbejdsformer:
Undervisningen tilrettelægges således, at den er alsidig i materialer, arbejdsformer, teorier/begreber og metoder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 16: Opgavesæt
|
26-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Dokumentaren som genre
Forløbet fokuserer på dokumentargenrens karakteristika med udgangspunkt i "Udenrigsministeren" TV2 vinter 2026 (kobler til studieretningens overordnede fokus: Politik og journalistik/medieværk).
Forløbet indtænker bl.a. visuelle udtryksformer, kommunikationsanalyse, medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler samt analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.
I forløbets sidste lektioner inddrages generel repetition.
Faglige mål:
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.
Materialer:
TV2 februar 2026: UDENRIGSMINISTEREN 1-4 (særlig fokus på afsnit 1) (værk 9)
www.indidansk.dk: Genreblomsten: dokumentar
www.indidansk.dk + www.dansksiderne.dk: tema om dokumentargenren
Arbejdsformer:
Undervisningen tilrettelægges således, at den er alsidig i materialer, arbejdsformer, teorier/begreber og metoder.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60848045212",
"T": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60848045212",
"H": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60848045212"
}