Holdet 3a HI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Historie A
Lærer(e)
Hold 2023 HI/a (1a HI, 2a HI, 3a HI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1 - Det britiske imperium - storhed og afvikling
Titel 2 2 - Årsager til Første Verdenskrig
Titel 3 3 - DHO Grønland
Titel 4 4 - Vikingetid og statsdannelse i Danmark
Titel 5 5 - USA - drømmen og realiteten
Titel 6 6 - Det romerske imperium
Titel 7 7 - Nazisternes folkedrab
Titel 8 8 - Indiens historie: Erindringernes kampplads
Titel 9 9 - Afghanistan: Fra Taliban til Taliban
Titel 10 Kronologi og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1 - Det britiske imperium - storhed og afvikling

Formål:
Forløbet ligger som det første i elevernes historieundervisning og vil derfor rumme nogle introducerende elementer til faget.
Det er forløbets formål at kunne forklare årsagerne til verdenshistoriens største imperium skabelse og fastholdelse. I forløbet vil der efter en kronologisk gennemgang af imperiet arbejdes ud fra teorier om imperialisme til at forklare, hvordan et geografisk relativt lille land uden for Europas fastland var i stand til at skabe og fastholde et verdensomspændende imperium. Derudover vil der arbejdes med britisk selvforståelse og dennes betydning for de koloniserede og de koloniserende. Afslutningsvis vil der være et perspektiv til imperialisme i dag. Der er særligt fokus på perioden 1500-1900.

Centrale problemstillinger:
- Hvilke bevæggrunde havde Storbritannien for at etablere sit imperium?
- Hvilken selvforståelse havde briterne i deres imperiepolitik?
- Hvordan kunne briterne udvide og fastholde deres imperium?

Bekendtgørelsen:
Relevante faglige mål:
- Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Relevant kernestof:
- Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- Forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
- Kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
- Nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- Globalisering
- Historiefaglige teorier og metoder.

Afsæt i perioden 1500-1900.

Materiale:
Folkersen, Helle: Det britiske imperium – fra Englands ekspansion til Commonwealth, Systime (2015). 50-59, 62-71, 96-105.
Hassing, Anders (red.): Imperier – fra oldtid til nutid, Columbus (2019). 14-20, 147-163, 176-179.

Eksamenslignende kildesæt:
Robert Rickards: ” Indiens to onder”, 1813, i Ansigt til ansigt med inderne, Kirsten Egeberg m.fl., 2011, s. 90-92.
Eliza Fay: ”Man skal have en indfødt tjener”, 1780, i Ansigt til ansigt med inderne, Kirsten Egeberg m.fl., 2011, s. 94-95.
Eliza Fay: ”Mere om herskab og tjenestefolk”, 1780, i Ansigt til ansigt med inderne, Kirsten Egeberg m.fl., 2011, s. 96.
S. B. Chaudhuri: ”Oprør eller frihedskamp”, 1965, i Ansigt til ansigt med inderne, Kirsten Egeberg m.fl., 2011, s. 102.
”Justice”, 1857, i Punch, https://fineartamerica.com/featured/6-india-sepoy-mutiny-1857-granger.html (tilgået 09.03.22).


Filmklip: ”Racism – a history. Afsnit 2”: https://www.youtube.com/watch?v=8hNiuzX2u3E
Minuttal 32:30-48:00 (evt 60:00)
Thompson, James ”Rule Britannia” (1740). Fra https://www.classicfm.com/discover-music/rule-britannia-lyrics-composer/. Og https://www.youtube.com/watch?v=Y2iLA3h_u60 Ca. 3 ns.

Samlet antal sider: Ca. 55 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 2 - Årsager til Første Verdenskrig

Formål:
Det er forløbets formål at kunne opstille en række årsagsforklaringer til udbruddet af Første Verdenskrig i 1914. I forløbet introduceres begreberne imperialisme, industrialisering, nationalisme og militarisme som bagvedliggende årsager til udbruddet af Første Verdenskrig. Derudover bearbejdes alliancesystemet og skuddene i Sarajevo. Endelig vil særligt Tysklands rolle og Englands interesser bearbejdes vha. kildemateriale.
Forløbet tager udgangspunkt i tiden efter 1900, selvom der trækkes tråde tilbage til 1800-tallet.

Centrale problemstillinger i forløbet:
I hvor høj grad var Første Verdenskrigs udbrud et resultat af samtidens strukturer eller aktører? (fokus i repetition af forløbet i 3g)
Hvilken intern konkurrence mellem stormagterne prægede tiden op til Første Verdenskrig?
Hvilken betydning havde nationalisme for udbruddet af Første Verdenskrig?

Bekendtgørelsen
Faglige mål: Eleverne skal kunne:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof:
- hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder


Materiale
Den store danske: http://denstoredanske.dk/Geografi_og_historie/Militære_forhold_og_krigshistorie/Første_Verdenskrig/Verdenskrigene_(1._Verdenskrig) (Anvendt 10. januar 2023). 1 ns.
Gade, Hans-Kurt og Johan Bender: Imperialismen og 1. Verdenskrig 1870-1918, belyst ved kilder, Munksgaard (1996). 46-48, 79, 81-82, 85-91, 100, 113-115. 12 ns.
Gade, Hans-Kurt og Johan Bender: Mellemkrigstiden og 2. Verdenskrig 1919-1945, belyst ved kilder, Munksgaard (1987). 8-15. 7 ns.
Kühle, Ebbe: Hvorfra, hvorhen, hvorfor – en verdenshistorie, Gyldendal (2004). 179-182, 183-187. 6 ns.
Syskind, Casper & Bo Söderberg: Det 20. århundredes verdenshistorie, Systime (1998). 40-44. 4 ns.
Satiretegning: ”Chain of Friendship”: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chain_of_Friendship_cartoon.gif (anvendt 10. januar 2023). 1 ns.

Eksamenslignende kildesæt:
"The boiling point", udgivet i Punch, 2/10 1912"
Lloyd Georges tilbageblik på krigsudbruddet, Gade og Bender, s. 91-93.
Breve fra fyrst v. Bismarck til den tyske ambassadør i London, fra His2rie.dk (kildetekst 22)
Serbiens svar på Østrig-Ungarns Ultimatum 25. juni 1914, Frederiksen: "Grundbogen til historie: Verdenshistorien 1750-1945".
"WW1-Causes, 21. september 2007, Harris Morgan.

Supplerende materiale:
”Why were the Balkan wars important for First World War?” https://www.youtube.com/watch?v=H_cXXePNW9w

I alt: ca. 40 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 3 - DHO Grønland

Formål:
Dansk-Historie opgaven skal ifølge Gymnasiebekendtgørelsen af 2017 udarbejdes i slutningen af 1.g. Opgaven kommer i forlængelse af et flerfagligt forløb i fagene dansk og historie med fordybelse i et historisk emne.
Forløbet har fokus på den danske kolonisering af Grønland og særligt konsekvenserne af moderniseringsprocessorerne efter Anden Verdenskrig. Endelig er der i forløbet særligt fokus på erindringshistorie.
Det overordnede formål med Dansk-Historie-opgaven (DHO) er sammen med Studieretningsopgaven (SRO) i 2.g træning forud for Studieretningsprojektet (SRP) i 2. halvdel af 3.g, som vægtes som et A-niveau fag. Derfor rummer DHO en lang række elementer, der skal forberede elever på Studieretningsprojektet:
- At arbejde med almene og videnskabsrelaterede problemstillinger, som overskrider det enkelte fag.
- At undersøge og behandle problemstillingerne vha. viden, kundskaber og faglige metoder fra de involverede fag.
- At have indsigt i basal videnskabsteori.
- At indsamle og forholde sig kritisk til relevant materiale.
- At kunne lave faglig formidling i form af en akademisk opgave med krav til dokumentation og formalia.

Centrale problemstillinger for historiedelen af forløbet:
- Hvad er der karakteristisk for den danske tilstedeværelse i Grønland og udviklingen af det grønlandske samfund fra 900-tallet til i dag?
- Hvilke historieopfattelser og hvilke eksempler på historiebrug kommer til udtryk i nutidens Grønland og Danmark?
- I hvor høj grad er henholdsvis Danmark og Grønland interesseret i, at Grønland opnår fuld selvstændighed fra Danmark med særligt fokus på international politik siden 1940?

Bekendtgørelsen:
Relevante faglige mål:
- Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- Redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- Analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
- Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og -skabende
- Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder brug af historie
- Opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- Formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde formidlingsmæssige valg
- Behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Materiale:
Finderup, Anne Mette m.fl.: Danske kolonihistorier – fra sukkerrør til skippermix. Antologi. Dansklærerforeningens Forlag (2019). 101-110.
Færk, Winnie: Undskyld? – kampen om Danmark og Grønlands fælles fortid, Columbus (2016). 31, 36-41, 45-52, 59-73, 77-82, 85-92. (Grundbog til forløbet)
Koue, Mette og Eva-Marie Møller: ”Grønlandske kvinder stævner staten: Vil have erstatning for spiralsagen” https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenlandske-kvinder-staevner-staten-vil-have-erstatning-spiralsagen (anvendt 8/3 2024). (3 ns.)
Veirum, Thomas Munk: ”Politiker: Spiral-kampagne var folkemord”: https://sermitsiaq.ag/politikerspiral-kampagne-folkemord (anvendt 8/3 2024). 2 ns.

Kilder om temaet modernisering og selvmord fra eksamenstræning:
Statistik over selvmordsrater i Grønland af Ivalu Katajavaara Seidler.
Denne ene graf opsummerer hele Grønlands smerte – ”Alle kender nogle, der har mistet” af af Ivalu Katajavaara Seidler.
Statistikker over udviklingen af børnedødelighed" fra rapport om Folkesundhed i Grønland fra 2004 af professor Peter Bjerregaard for Statens institut for Folkesundhed.

Antal sider i alt: Ca. 50 normalsider.

Supplerende læsning:
Filmklip og opgaver fra ”DR: Rigsfællesskabets historie: Grønland og Danmark”: https://www.dr.dk/studie/historie/groenland-og-danmark
Udenrigs- og Sikkerhedspolitisk Strategi, Regeringen.dk, https://www.regeringen.dk/media/5907/udenrigs_sikkerhed_dk.pdf, s. 25-27.
Kjærgaard, Steen: ”Militæranalytiker: Danmark går til kanten af lavspændingsprincip med øget kapacitet i Grønland”, Altinget, 12. februar 2021, https://www.altinget.dk/forsvar/artikel/militaeranalytiker-danmark-gaar-til-kanten-af-lavspaendingsprincip-med-oprustning-i-groenland
Pressemødet mellem Kofod og Blinken, 17. maj 2021, https://www.altinget.dk/artikel/live-kofod-og-usas-udenrigsminister-antony-blinken-moeder-pressen


DHO tilrettelagt materiale:
Larsen, Kasper m.fl.: "Basal Videnskabsteori", Gyldendal (2018). s. 9-15, 33-34, 63-79.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 4 - Vikingetid og statsdannelse i Danmark

Det overordnede fokus vil være på periodens magtpolitiske – og religiøse forhold, samt vikingernes togter (primært til de britiske øer).
Forløbet bliver indledt med en gennemgang af de magtpolitiske forhold og det sociale hierarki ved indgangen til vikingetiden. Dernæst vil 900-tallets magtcentralisering komme i fokus. Overgangen fra stormandsvælde til regulær centralmagt med sæde i Jelling – og dermed Danmarks opståen – vil være omdrejningspunkt. Herunder vil trosskiftet fra nordisk mytologi til kristendom blive berørt.
Afslutningsvis vil forløbet kredse om vikingernes togter, herunder forudsætninger og motiver for togterne, samt togternes betydning for såvel danerne som folk i de berørte områder. Der vil blive skelnet mellem togter før og efter 850 e.Kr., hvor de ændre karakter fra mindre plyndringstogter til større togter med erobring og kolonisering for øje.
Historiebrug vil være et fokusområde, særligt hvad angår inddragelsen af vikingetiden i det nationale narrativ, samt kommerciel og populærkulturel brug af vikinger og vikingetiden.
Undervejs vil der blive inddraget såvel danske som udenlandske levn og beretninger, som på forskellig vis kan bidrage til at eksemplificerer og levendegøre de ovennævnte forhold i vikingetiden. Herunder gravmonumenter, runesten, større byggerier og anlæg, skriftlige kilder og diverse genstande.

Teori og  metode:
- Statskriterier, Weber (moderne kriterier)
- Levn og beretning
- Kildekritik, tekst
- Kildekritik, billedanalyse
- Historiebrug?

Centrale problemstillinger i forløbet:
1. Hvad er der kendetegnende ved de historiske perioder vikingetid og middelalder i Danmark?
2. Hvornår kan man datere den danske stats tilblivelse?
3.    Hvilke forudsætninger og motover lå bag vikingernes togter?
4. Hvordan erindres henholdsvis vikingetiden?

Bekendtgørelsen:
Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
- hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
- stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder.
Forløbet tager sit udgangspunkt i Danmark i perioden ca. 500-ca. 1500.


Samlet antal sider: 75 normalsider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 5 - USA - drømmen og realiteten

Formål:
Forløbet vil dreje sig om de drømme som over tid har fået europæerne til at drage til Amerika, samt de forhold i hjemlandet som fik dem til at rejse over Atlanten. Migrationens bevæggrunde – også kendt som push og pull faktorer – vil altså være et hovedtema. Eleverne vil blive præsenteret for de fire store indvandringsbølger, herunder de nationale og/eller religiøse grupperinger, der tegnede de enkelte bølger.
Den historiske udvikling fra kolonier i til en forenet og uafhængig demokratisk nation, den efterfølgende borgerkrig og den gradvise befolkning og opdyrkning af kontinentet vil blive gennemgået overordnet med henblik på en debat om, hvordan indvandrernes drømme, og muligheder for at realisere disse drømme, har forandret sig i takt med USA’s samfundsmæssige forandringer.
Dannelsen af den amerikanske folkesjæl og selvopfattelse vil tillige være et omdrejningspunkt. Her vil Turners Frontier tese (europæernes møde med vildmarken) blive bragt i spil sammen med glorificerende Manifest Destiny kunstværker fra 1800-tallet. Disse vil blive suppleret og kontrasteret af senere og mere samfundskritiske billeder, herunder Jacob A. Riis’ fotos fra New Yorks slumkvarterer (How the other half lives). Billedanalyse og teoriinddragelse vil således supplere hinanden med henblik på en nuanceret forståelse af den amerikanske identitet og det amerikanske samfunds for- og bagside.
Afslutningsvis vil forløbet kredse om den fjerde indvandringsbølge, nutidens amerikanske drøm og muligheden for at realisere den. I den forbindelse vil amerikanernes nutidige syn på indvandring blive diskuteret.
Undervejs vil der blive inddraget såvel danske som amerikanske kilder, som på forskellig vis kan bidrage til at eksemplificerer og levendegøre de ovennævnte forhold. Foruden de nævnte billeder/fotos vil kildematerialet bestå af satiretegninger, artikler, politiske erklæringer, beretninger fra indvandrere, arbejdskontrakter og homestead ”reklamer”.

Centrale problemstillinger:
1. Hvad var der kendetegnende for de fire indvandringsbølger i USA?
2: Hvilke push og pull effekter var udslagsgivende i forbindelse med indvandring til USA?
3: I hvor høj grad levede de indvandrendes oplevelser op til idealet om den nye tilværelse i USA?

Materiale:
Bjerre-Poulsen, Niels: "USA - identitet og historie", Systime. 20.
Brøndum, Peter og Annegrethe Rasmussen: "USA's udfordringer", Columbus. 18-21.
Hansen, Thor Banke og Andreas Bonne Sindberg: "USA, historie samfund og religion", Systime. 13-30, 142-143
Skovmand, Sven: "Politikens Verdenshistorie", Politikens håndbøger. 299-305 (tæller dobbelt mht. normalsider)
"Dansk udvandring til USA 1820-1930" fra danmarkshistorien.dk. (5 ns).
Thorsen, Niels: "Jim Crow-lovene", lex.dk: https://lex.dk/Jim_Crow-love (1 ns)
Thorsen, Niels: "Ku Klux Klan", lex.dk: https://lex.dk/Ku_Klux_Klan (1 ns)


Kildemateriale:
"Uddrag af uafhængighedserklæringen" fra Skovmand, Sven: "Politikens Verdenshistorie", Politikens håndbøger. 261.
"Danske drømme om Amerika" fra Bjerre-Poulsen, Niels: "USA - identitet og historie", Systime. 10.
Statista: "Black and slave population of the United States from 1790 to 1880": https://www.statista.com/statistics/1010169/black-and-slave-population-us-1790-1880/
"Immigration to the United States by regions": https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_immigration_statistics#/media/File:Immigration_to_the_United_States_over_time_by_region.svg
Uddrag af  forelæsningen: The significance of the Frontier in American
History, 1893 og "Kritik af Turners tese, 1930" fra Bjerre-Poulsen, Niels: "USA - identitet og historie", Systime. 33-35.

Billedemateriale:
"Railway through the pacific", pub. 1870.
"1800s American Western Frontier with wagon train going westward onto the great plains"
"Across the continent 1869" - maleri.
"How the other Half Lives" af Jacob Riis - fotografier af slums in New York City 1880s.

Filmisk materiale:
"German and Irish Immigration, US History 1865": https://www.youtube.com/watch?v=40I1U4Hlsjk. Svarende 5 normalsider.
"Rejsen til Amerika de danske udvandrere" fra DRtv. Svarende til 15 sider.
"USA's historie, afsnit 1", History Channel 2010. Svarende til 20 normalsider.

Sider i alt 90

Supplerende materiale:
"Far and Away" af Ron Howard (1992). Svarende til 20 sider.
"FULL SPEECH: President Donald Trump's inauguration speech": (30 minutter).
"Immigran perspective the american dream": https://youtu.be/GNMU-y_lnGc?si=fSUCslG3oZoSWkpY (2:30 minutter)
"Manifest Destiny timeline": https://www.britannica.com/summary/Manifest-Destiny-Timeline.
"USA's historie, afsnit 5", History Channel 2010 (fra minuttal 33). Svarende til 10 sider.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 6 6 - Det romerske imperium

Formål:
Det er forløbets formål at undersøge Det Romerske Imperium med fokus på magtforholdene internt i riget og magtudøvelsen som imperium. Romerrigets udbredelse er blevet undersøgt vha. imperialismeteorier og mht. de interne magtforhold har der været lagt vægt på overgangen fra republikken til kejserdømme, samt hvordan kejsermagten kunne fastholde sin magtbase.

Centrale problemstillinger:
Hvilke forklaringer er det til Roms succes i at udvide og fastholde sit imperium?

Hvilken betydning havde imperiets ekspansion for de interne magtforhold i Romerriget?

Hvordan kunne de romerske kejsere konsolidere deres magtposition med særligt fokus på Augustus?

Faglige mål
- Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodisering
- Reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og –skabende
- Formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde formidlingsmæssige valg

Kernestof
- Hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- Stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
- Historiefaglige teorier og metoder


Materiale:

Primært materiale
Carlsen, Jesper: Romerriget. Systime, 2011, s. 21-25.
Kühle, Ebbe: Hvorfra hvorhen hvorfor. Gyldendal, 1998, s. 60-61.
Steg, Kristian Jepsen: På sporet af Romerriget. Lindhardt og Ringhof Forlag, 2015, s. 13-17, 19-21, 29-33, 39-40, 42, 49, 51-53.
Smitt, Thorkil & Christian Vollmond: Verdenshistorie 1. Fra klassisk til førmoderne tid. Lindhardt og Ringhof Forlag, 2017, s. 33, 38-47, 52-56.

Sekundært materiale
“The Roman Empire. Or Republic. Or…Which Was it?, Crash course World History #10, March 30 2012: https://www.youtube.com/watch?v=oPf27gAup9U (tilgået 20.10.23).

Normalsider i alt: 42.

Arbejdsformer
Der er i forløbet været følgende arbejdsformer: klasseundervisning, gruppearbejde, pararbejde, individuelt arbejde, mindre skriftlige øvelser og små filmklip.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 7 7 - Nazisternes folkedrab

Forløbets formål er, at få indsigt i generelle strukturer i forbindelse med udviklingen frem i mod og udførelsen af et folkemord, samt tilegne sig viden og analyse materiale om Nazi-Tysklands folkedrab på Europas jøder. Forløbet har særligt arbejdet med, hvordan et folkedrab udvikler sig, samt hvilke konsekvenser det har efterfølgende for offer og gerningsmænd.
Forløbet har ligeledes fokus på videnskabsetik som er en del af skolens progressionsplan ift. videnskabsteori.

Centrale problemstillinger til forløbet:
Hvilken ideologi ligger der bag et folkemord?
Hvordan udføres Holocaust fra strukturelt til individuelt plan?
Hvilken betydning har folkemord for ofrenes og gerningsmændenes kollektive erindring?



Materialeliste:
Fra folkemord.dk af DIIS – ”Dansk institut for internationale studier”
- ”Hvad er folkemord”: https://folkedrab.dk/artikler/hvad-er-folkedrab (anvendt 12/3 2020). 4 ns.
- ”Hvordan opstår folkedrab? Tre teoretiske bud” af Anne Währens: https://folkedrab.dk/artikler/hvordan-opstaar-folkedrab-tre-teoretiske-bud (anvendt 12/3 2020). 4 ns.
- Artikler om temaet ”Folkedrabets efterspil”
o ”Holocaust-benægtelse” https://folkedrab.dk/artikler/holocaust-benaegtelse (anvendt 13/8 2020). 4 ns.
o ”Tysklands erindring af Holocaust” https://folkedrab.dk/artikler/tysklands-erindring-af-holocaust (anvendt 13/8 2020). 4 ns.
o ”Hvad betyder Holocaust i dag?”: https://folkedrab.dk/artikler/hvad-betyder-holocaust-i-dag (anvendt 13/8 2020). 6 ns.
- ”De første transporter til Auschwitz. Fortalt af kommandanten i Auschwitz Rudolf Höss”: https://folkedrab.dk/kilder/kilde-de-foerste-transporter-til-auschwitz-fortalt-af-kommandanten-i-auschwitz-rudolf-hoss 1 ns.
- ”Nazistiske menneskeforsøg – oversigt”: https://folkedrab.dk/artikler/nazistiske-menneskeforsoeg-oversigt 3 ns.
- ”Døden i det kolde vand – hypotermiforsøg i Dachau”: https://folkedrab.dk/artikler/doeden-i-det-kolde-vand-hypotermi-forsoeg-i-dachau 2 ns.
- ”Lægevidenskabens lektie”: https://folkedrab.dk/artikler/laegevidenskabens-lektie. 2 ns.

Kildesamlingen ”Ansvar / skyld” fra holocaust-uddannelse.dk: http://holocaust-uddannelse.dk/kildetekster/ansvarskyld.asp#162 (anvendt 18/5 2020). 7 ns.

Lehmann, Tyge: Nürnbergprocessen i Den Store Danske, Gyldendal. Hentet 18.maj 2020 fra http://denstoredanske.dk/Samfund,_jura_og_politik/Jura/Krigsret/N%C3%BCrnbergprocessen. 2 ns.

Syskind, Casper og Bo Söderberg: Det 20. århundredes verdenshistorie, Systime (1997). 67-70. 3 ns.

Bender og Gade: Mellemkrigstiden og 2. Verdenskrig 1919-1945 belyst ved kilder, Munksgaard (1984) 72-78, 83, 120-126.
DR: ”Polsk præsident underskriver kontroversiel Holocaustlov”, 6. februar 2018: Polsk præsident underskriver kontroversiel holocaustlov | Udland | DR (anvendt 4. maj 2025).
Grubb, Ulrik m.fl.: Fokus – kernestof i historie 3, Gyldendal (2006).107-119, 134. 12 ns.

Film:
- ”The path to Nazi genocide chapter” af United States Holocaust Memorial Museum: https://www.youtube.com/watch?v=sRcNq4OYTyE Omregnet til 10 ns.
- Oldenburg, Manfred og Oliver Halmburger “Ordinary Men – the forgotten Holocaust”, Netflix. omregnet til 10 ns.

Oplæg på folkedrabsdag på Herlufsholm:
Frederik Harhoff om definition og juridisk procedure vedr. folkedrab.
Johannes Lang om folkedrabets psykologiske mekanismer.
Debat om potentielt folkedrab i Gaza mellem Mikael Andersson og Trine P. Mach

Samlet antal sider: ca. 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 8 - Indiens historie: Erindringernes kampplads

Formål
Det er forløbets formål at opnå indsigt i både indiens historiske udvikling samt hvordan denne udvikling forstås i forskellige historiske udlægninger (skoler). Forløbet vil tage sit afsæt i en erindringshistorisk tilgang, hvor der sideløbende med en læsning af Indiens historiske udvikling vil være et fokus på, hvordan disse erindres forskelligt. For at opnå nogle konkrete nedslag vil der særligt være fokus på Sepoy-oprøret 1857, vejen til selvstændighed og hvordan historien forstås og bruges af N. Modi siden 2014.
Forløbet har derudover et flerfagligt fokus, idet der i samarbejde med religion arbejdes med hinduismens kendetegn for at skabe en forståelse for disse aspekter af Indiens kultur samt en indsigt i, hvilken rolle hinduisme spiller for historieforståelsen.
For at styrke elevernes indsigt i emnet er der blevet samarbejdet med en indisk skole i en tre timers workshop, hvor de danske elever har fået mulighed for en dialog om historiske og religiøse forhold. Dette har f.eks. været om hvilken udlægning af Indiens historie som de indiske elever har fået eller om hvordan hinduisme kommer til udtryk i det indiske samfund.

Centrale problemstillinger:
1. Hvad er der kendetegnende ved den kolonialistiske, nationalistiske, hindunationale og de glemte stemmers skole?
2. Hvordan erindres oprøret blandt indiske sepoy-soldater i 1857 i det nuværende Indien?
3. Hvilke årsager lå der til grund for Indiens selvstændighed i 1947?
4. Hvilken rolle har religion haft for dannelsen af den moderne indiske stat?

Bekendtgørelsen
2.1. Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
-skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
  reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
-formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
-behandle problemstillinger i samspil med andre fag
-demonstrere viden om fagets identitet og metoder
2.2. Kernestof
hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
globalisering
historiebrug og -formidling
historiefaglige teorier og metoder.
Vægt på perioden efter 1900 med afsæt uden for Vesten.

Materiale:
Johansen, Peter: Kampen om Indiens historie, Systime (2025). 13-18, 25-32, 63-65, 82-84, 100-102, 121-126, 135-148,157-173, 205-206, 213-220.
Eksamenslignende materiale:
Kilde 1: ”Billede af Lady Wheeler, der forsvarer sig mod oprørere i 1857” (ca. 1860) fra Johansen, Peter: Kampen om Indiens historie, Systime (2025). 132.
Kilde 2: ”Fotografi fra Lahore af udførelsen af ”krybeordren”” (1917) fra Johansen, Peter: Kampen om Indiens historie, Systime (2025). 145.
Kilde 3: Grafik over udbredelsen af jernbaner i Indien 1861 og 1901. Fra Brimnes, Niels: Indiens historie efter 1739, Systime (2007). 42.
Kilde 4: ”Nehrus tale ved åbningen af Nangal-kanalen, 8. juli 1954” (uddrag). Fra Brimnes, Niels: Indiens historie efter 1739, Systime (2007). 155-156.
Kilde 5: ”Hinduer under belejring” (2006) fra Johansen, Peter: Kampen om Indiens historie, Systime (2025).  36-37. 1,25 ns
Svarende til 3,5 ns.

Videomateriale:
“Gandhis Salt March”: https://www.youtube.com/watch?v=uy1MYZ1oJH4 (anvendt 27/5 2025).
Estimeret samlet omfang: 70 ns.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 9 9 - Afghanistan: Fra Taliban til Taliban

Formål:
Det er forløbets formål at blive i stand til at forklare, hvad der har været karakteristisk ved det afghanske samfunds udvikling fra ca. 1970 til i dag. Udviklingen undersøges med vægt på både eksterne og interne aktørers motiver for Afghanistan heriblandt tilstedeværelsen af vestlige styrker fra 2001-2021. I forløbet vil der være et særligt fokus på Taliban-bevægelsens betydning for det afghanske samfund. Endelig vil forløbet forsøge at forklare, hvorfor det politiske projekt om at skabe demokrati i Afghanistan tilsyneladende har fejlet.

Centrale problemstillinger:
1. Hvordan har det afghanske samfund udviklet sig fra ca. 1970 til i dag med særlig fokus på borgerrettigheder?
2. Hvilke historiske og nutidige udfordringer har Afghanistan haft for at være en velfungerende nationalstat?
3. Hvordan kan man forklare Talibans vej til magten i både 1996 og 2021?

Bekendtgørelsen:
Historie:
Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
- hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- politiske og sociale revolutioner
- demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
- politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
- globalisering
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder.

Forløbet tager sit udgangspunkt i et samfund uden for Vesten og har hovedvægt på tiden efter ca. 1900.


Materiale:
”Afghanistan’s Constitution of 2004” fra https://www.constituteproject.org/constitution/Afghanistan_2004.pdf?lang=en (anvendt 28/10). Anvendt ca. 8 normalsider.
Allarp, Anne Sofie: ”Hvad vi skal lære af det ydmygende nederlag i Afghanistan?” fra Raeson.dk: https://www.raeson.dk/2021/anne-sofie-allarp-hvad-skal-vi-laere-af-det-ydmygende-nederlag-i-afghanistan/ (Anvendt 8/10 2021). 4 sider
Bureau of democracy, Human Rights and Labor: “Report on Taliban’s War against Women” (17/11 2001). https://2001-2009.state.gov/g/drl/rls/6185.htm. (4 normalsider) Eng.
Dueholm, Pernille: ”Danmark i Afghanistan, hvorfor, hvordan og hvor længe?” for Udenrigsministeriet 2010: https://fmn.dk/globalassets/fmn/dokumenter/strategi/afghanistan/-danmark-i-afghanistan-.pdf (anvendt 12/10). (18 normalsider)
Jørgensen, Emil: ”Gør Danmark skurken til helt? Forstå Pakistans dobbeltrolle i Afghanistan” for frederiksbergliv.dk: https://frederiksbergliv.dk/artikel/g%C3%B8r-danmark-skurken-til-helt-forst%C3%A5-pakistans-dobbeltrolle-i-afghanistan?fbclid=IwAR1nVs5IlrWEEyRoE9UtjYRLtNaC9FTk976YRA1kik4Ljelwlta0UPA-iow (anvendt 1/10-2021). 3 normalsider.
Olsen og Mørch: USA’s nye verdensorden – Krigen mod Saddam Hussein, al-Qaeda og Taliban, Systime (2006). 9-12, 142-147. 9 normalsider.
”Rebuilding Afghanistan” fra ”The White House – George W. Bush” (2004): https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/infocus/nationalsecurity/rebuildingafghanistan.html. 10 normalsider

Øvrige medier:
”Kampen om historien: Afghanistan – imperiernes kirkegård” fra DR LYD. 55 min.
Filmklip fra DR 1996: Kvinderne undertrykt under Taliban: https://www.dr.dk/skole/mediaitem/urn:dr:mu:programcard:50be9dcd860d9a242ca87648#!/ Fra dr.dk/skole (anvendt 8/10 2021). 3 minutter.
Filmklip fra DR 2009: Kvinde frygter forhandlinger med Taliban: https://www.dr.dk/skole/mediaitem/urn:dr:mu:programcard:50be98f1860d9a242ca87624 fra dr.dk/skole (anvendt 8/10 2021). 9 minutter
How the US Failed to rebuild Afghanistan: https://www.youtube.com/watch?v=XKVDXbIpW9Q
”The invasion that changed everything: Soviets in Afghanistan” af AlternateHistoryHub: https://www.youtube.com/watch?v=VA2n_OoKvkM (anvendt 29/6 2022).
“The Taliban, explained” af VOX: https://www.youtube.com/watch?v=qIDkZAOjx9w

Billedmateriale:
Afghanistan 1950-1970:
- https://www.theatlantic.com/photo/2013/07/afghanistan-in-the-1950s-and-60s/100544/
- https://dangerousminds.net/comments/it_didnt_always_suck_to_be_a_woman_in_afghanistan

Omregnet til 60 normalsider.

Supplerende:
Podcast: Kongerækken for Politiken Historie: ”I frontlinjen” (27/10 2017). 44 minutter. De første 35 minutter er anvendt.
”Erklæring fra verdens islamiske front for jihad mod jøder og korsfarere” (1998) fra Ole Bjørn Petersen og Hans Henrik Fafner: Radikalisering og terrorisme, Systime (2016). 81-83. 2 ns.
”Horisont: Taliban-politiet, biltyven og den bortløbne hustru” for DR: https://www.dr.dk/drtv/episode/horisont_-taliban_politiet-biltyven-og-den-bortloebne-hustru_274037. (Anvendt 28/10 2021) 24 minutter.
DR: ”Horisont: Skolepigernes helt i Talibans højborg” (2022): https://www.dr.dk/drtv/episode/horisont_-skolepigernes-helt-i-talibans-h%c3%b8jborg_319736
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Kronologi og repetition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer