Holdet 3a id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2023 id/a (1a id, 2a id, 3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Friluftsliv
Titel 2 Boldbasis
Titel 3 Folkedans
Titel 4 Badminton
Titel 5 Ultimate
Titel 6 Boldbasis
Titel 7 Boldbasis
Titel 8 Rytmisk opvarmning
Titel 9 X-fit
Titel 10 Pickleball
Titel 11 Træningsprojekt
Titel 12 Basketball
Titel 13 Performance dans

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Friluftsliv

Formålet med forløbet:
- Introducere eleverne til skolens nærområde
- Give eleverne et basalt indblik i, hvordan man opfører sig i naturen
Færdigheder:
- Introduktion til kortlæsning, samt o-løb
- Basale kanoteknikker: isætning, optagning og padling
- Mountainbike
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Boldbasis

Målsætningen med dette forløb er, at eleverne får en grundlæggende  forståelse for taktiske, tekniske, fysiske og sociale faktorer der er essentielle når man spiller boldspil. Eleverne stifter bekendtskab med de forskellige boldspilsfamilierne og spilhjulet.

Taktisk er der arbejdet med bredde/dybde, temposkift, retningsskift og spilbarhed. Socialt er der arbejdet med kommunikation og samarbejde på et hold og fysisk har vi snakket om kontinuerligt arbejde vs. interval.

Slutteligt har eleverne i grupper konstrueret et spil, som de placerer i et spilhjul. Spillene afprøves som afslutning på forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Folkedans

I dette forløb bliver eleverne introduceret til forskellige folkedanse, og her bliver de præsenteret for forskellige grundtrin, formationer og håndfatninger.

Læringsmål:
-Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin og polka i takt til musikken
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse forskellige dansefatninger
- Have grundlæggende kendskab til forskellige folkedanse
- Teoretisk skal eleverne kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Badminton

Forløbet indledes med gennemgang af fundamentale elementer som regler, ketsjergreb, serv og modtagning. Dernæst præsentation og indøvning af mere avancerede slag som clear, drop og smash.
Eleverne vil blive præsenteret for teknik- og spiløvelser gennem video lektie og instruktion, således at bevidsthed om fokuspunkter skærpes. Spiløvelserne vil gradvist blive mere komplekse. Der vil være fokus på såvel slag som benarbejde om end førstnævnte vil fylde mest. Afslutningsvis vil eleverne gruppevis konstruere teknik- og spiløvelser og undervise hinanden.
Foruden spiløvelser vil det færdige spil fylde en del  sidst i alle timer. Der vil blive spillet såvel single som double.
Mht. til fysiologi vil centralbevægelsen og forspænding blive gennemgået.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ultimate

Forløbet indledes med gennemgang af fundamentale elementer som baghåndskast og gribeteknik. Dernæst præsentation og indøvning af mere krævende kast, herunder forhånd, hammerkast.
Eleverne vil blive præsenteret for teknik- og spiløvelser gennem video lektie og instruktion, således at bevidsthed om fokuspunkter skærpes. Spiløvelserne vil gradvist blive mere komplekse. Der vil være fokus på såvel aflevering/modtagning som benarbejde om end førstnævnte vil fylde mest. Afslutningsvis vil eleverne gruppevis konstruere teknik- og spiløvelser og undervise hinanden.
Foruden spiløvelser vil det færdige spil fylde en del  sidst i alle timer. Der vil blive spillet på såvel små som store baner.
Overvejelser om taktik, bevægelsesmønstre og roller/placering på banen vil være en del af forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Boldbasis

Målsætningen med dette forløb er, at eleverne får en grundlæggende  forståelse for taktiske, tekniske, fysiske og sociale faktorer der er essentielle når man spiller boldspil. Eleverne stifter bekendtskab med de forskellige boldspilsfamilierne og spilhjulet.

Taktisk er der arbejdet med bredde/dybde, temposkift, retningsskift og spilbarhed. Socialt er der arbejdet med kommunikation og samarbejde på et hold og fysisk har vi snakket om kontinuerligt arbejde vs. interval.

Slutteligt har eleverne i grupper konstrueret et spil, som de placerer i et spilhjul. Spillene afprøves som afslutning på forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Boldbasis

Målsætningen med dette forløb er, at eleverne får en grundlæggende  forståelse for taktiske, tekniske, fysiske og sociale faktorer der er essentielle når man spiller boldspil. Eleverne stifter bekendtskab med de forskellige boldspilsfamilierne og spilhjulet.

Taktisk er der arbejdet med bredde/dybde, temposkift, retningsskift og spilbarhed. Socialt er der arbejdet med kommunikation og samarbejde på et hold og fysisk har vi snakket om kontinuerligt arbejde vs. interval.

Slutteligt har eleverne i grupper konstrueret et spil, som de placerer i et spilhjul. Spillene afprøves som afslutning på forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Rytmisk opvarmning

Formålet med forløbet er at planlægge og instruere et rytmisk opvarmningsprogram på ca. 15 min.

Målsætningen for forløbet er:

•Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
•Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
•Planlægge og udføre eget opvarmningsprogram
•Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
•Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
•Koordinere bevægelser i takt til musikken og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
•Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
•Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op (basalfysiologi)

Pensum:
Yubio side 1287-1307
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 X-fit

I dette forløb har eleverne stiftet bekendtskab med træningsformen crossfit, men uden de olympiske løft og tunge vægte. Eleverne har arbejdet med forskellige crossfit øvelser med fokus på korrekt teknisk udførsel, og de har afprøvet forskellige wods (AMRAP, EMOM, FOR TIME, TABATA I go you go osv) samt lavet deres egne. Følgende øvelser er gennemgået og afprøvet:

- Pull ups, push ups, V-ups, atomic sit-ups, burpess, wall balls, ground to overhead, rows, box jump, single unders, robe climbs, lunges, snatch.

Teoretisk er crossfit historie og organisering gennemgået, og vi har snakket om opbygning af en muskel, muskelarbejde samt styrketræningsprincipper.

Afslutningsvis udarbejder eleverne i grupper en WOD, og afprøver den sammen med en anden gruppe.

Pensum: 976-999 (x-fit)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Pickleball

Faglige mål:
Introduktion til pickleball med dets særlige regler og karakteristika ift. andre ketsjerspil.

Tekniske delmål:
I rimelig grad med korrekt greb og batføring at kunne beherske serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.

Taktiske delmål:
I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. Nogenlunde beherske slagserier.

Teoretisk:
Bevægelsesanalyse af serv i pickleball med fokus på bevægelse i skulder, albue og håndled.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Træningsprojekt

De praktiske timer indeholder:
Cooptertest før og efter forløbet til vurdering af elevernes kondition
Makspuls test
Aerob interval træning. Det forventes at eleven selv løbetræner minimum to gange om ugen udover den ugentlige lektion.

Teoretisk:
Eleverne bliver forud for den teoretiske opgave præsenteret for:
Iltens vej fra atmosfæren til skeletmusklerne
Aerob energidannelse
Fysiologiske tilpasninger til aerob træning både centralt og perifært.

Praktisk/teoretisk:
Eleverne skal forud for hver træning notere træningen i en træningsdagbog, og efter træningen reflektere og notere den praktiske udførsel ift. intensitet, varighed, distance, struktur osv. Derudover bliver der efter hver praktisk intervalmodul snakket om pulsen (lå vi i de rigtige pulszoner, hvorfor falder den hurtigere hos nogle osv).

I opgaven forventes det at eleverne kan koble teori til praksis, og analysere/vurdere hvordan test, træning og resultater hænger sammen med teorien.

Formål fra bekendtgørelsen:
-Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt  træningsprogram
̶ koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
̶ demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsdagbog og prøve 10-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Basketball

Basketforløb:

Eleverne vil blive introduceret til basketballs tekniske og taktiske elementer. De elever der har idræt på B niveau vil fungere som instruktører. Eleverne stifter bekendtskab med følgende tekniske elementer:

-Driblinger: Fokus på driblinger under knæet og beskyttelse af bolden, desuden finter (in-out, crossover mm.) samt retnings- og temposkift.
-Afleveringer: Fokus på udførelse af to-hånds - og en-håndsafleveringer samt kigge væk finten.
-Lay-up: Fokus på skridtrytme, timing af dribling, afsæt og knæløft samt boldens træf på pladen.
-Skud: BEEF princippet (balance, elbow, eyes, follow through)
-Tripple threat og jump-stop

Følgende angrebs spiløvelser vil indgå i forløbet:
- V-cut
- Backdoor cut
- Screening

Undervejs vil eleverne/holdet indgå i forskellige arbejdsformer:
-individuel træning (tekniske discipliner).
-pararbejde samt mindre og større hold.
-forberedelse af drejebog i eksamensgrupper

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Performance dans

Forløbet tager teoretisk udgangspunkt i Laban BESS princip, og der er lavet forskellige øvelser til at eksemplificere dette. Eleverne har arbejdet med følgende dansegenre, hvorpå BESS princippet efterfølgende er blevet snakket om: hip hop, moderne dans samt Line dans.
Slutprodukt er to små performance af ca. 2 min varighed, som indeholder nogle af de forskellige genre vi har arbejdet med i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer