Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Herlufsholm Skole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 id/x (1x id, 2x id, 3x id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Friluftsliv
Formålet med forløbet:
- Introducere eleverne til skolens nærområde
- Give eleverne et basalt indblik i, hvordan man opfører sig i naturen
Færdigheder:
- Introduktion til kortlæsning, samt o-løb
- Basale kanoteknikker: isætning, optagning og padling
- Mountainbike
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Boldbasis
Målsætningen med dette forløb er, at eleverne får en grundlæggende forståelse for taktiske, tekniske, fysiske og sociale faktorer der er essentielle når man spiller boldspil. Eleverne stifter bekendtskab med de forskellige boldspilsfamilierne og spilhjulet.
Taktisk er der arbejdet med bredde/dybde, temposkift, retningsskift og spilbarhed. Socialt er der arbejdet med kommunikation og samarbejde på et hold og fysisk har vi snakket om kontinuerligt arbejde vs. interval.
Slutteligt har eleverne i grupper konstrueret et spil, som de placerer i et spilhjul. Spillene afprøves som afslutning på forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Badminton
Forløbet indledes med gennemgang af fundamentale elementer som regler, ketsjergreb, serv og modtagning. Dernæst præsentation og indøvning af mere avancerede slag som clear, drop og smash.
Eleverne vil blive præsenteret for teknik- og spiløvelser gennem video lektie og instruktion, således at bevidsthed om fokuspunkter skærpes. Spiløvelserne vil gradvist blive mere komplekse. Der vil være fokus på såvel slag som benarbejde om end førstnævnte vil fylde mest. Afslutningsvis vil eleverne gruppevis konstruere teknik- og spiløvelser og undervise hinanden.
Foruden spiløvelser vil det færdige spil fylde en del sidst i alle timer. Der vil blive spillet såvel single som double.
Mht. til fysiologi vil centralbevægelsen og forspænding blive gennemgået.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Folkedans
Formål
I dette forløb lærer eleverne en række folkedanse, og de grundlæggende elementer der indgår i disse:
Trin og fatninger:
• Chassé-trin
• Gå-trin
• Side-hop
• Kæde
• Polka
• Hurretrin
• Appel
• Klap
• Stor kreds
• Fatninger:
o Enkelthåndsfatning
o Dansefatning/Polkafatning
o Krydsfatning/dobbelt korsfatning Overfor hinanden, man tager fat i hinandens højre
o Krydsfatning bag ryggen (som i Jugo)
Det er elevernes første møde med søjlen ”Bevægelse til musik”, og vi har fokus på at bevægelser i takt til musikken. De danse eleverne lærer er: Jiffimixer, Dublevska, Jugo, Den toppede høne, To-tur til Vejle, Hamborg sekstur og den Muntre kreds. Forløbet afsluttes med at eleverne sammensætter deres egen folkedans i grupper af 8.
Undervisningsformer
Forløbet går fra lærer styret, i forbindelse med forevisning af de traditionelle danse og grundtrinene. Sidst i forløbet indgår gruppe arbejde med vejledning fra underviserne, når eleverne skal lave deres egen dans, og vise den for hele holdet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Ultimate
Forløbet indledes med gennemgang af fundamentale elementer som baghåndskast og gribeteknik. Dernæst præsentation og indøvning af mere krævende kast, herunder forhånd, hammerkast.
Eleverne vil blive præsenteret for teknik- og spiløvelser gennem video lektie og instruktion, således at bevidsthed om fokuspunkter skærpes. Spiløvelserne vil gradvist blive mere komplekse. Der vil være fokus på såvel aflevering/modtagning som benarbejde om end førstnævnte vil fylde mest. Afslutningsvis vil eleverne gruppevis konstruere teknik- og spiløvelser og undervise hinanden.
Foruden spiløvelser vil det færdige spil fylde en del sidst i alle timer. Der vil blive spillet på såvel små som store baner.
Overvejelser om taktik, bevægelsesmønstre og roller/placering på banen vil være en del af forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Fodboldfitness
Formålet med dette forløb er at lære eleverne enkelte tekniske og taktiske elementer fra fodboldspillet, kombineret med generel forståelse for " grundtrænings" betydning for præstationsevnen. Målsætningen er at eleverne via tekniske og taktiske færdigheder kan spille nogenlunde flydende 7 mod 7 fodbold.
Teknisk er der arbejdet med:
-Tæmninger af bold langs jorden
- Retningsbestemt tæmning efterfuldt af aflevering
-Indersideaflevering
- Driblinger (inderside og yderside)
- Skud med inderside, vrist, halvvrist og tå.
Taktisk:
-Formationer og positioner på banen
- Spilbarhed, at kunne udnytte banens bredde og dybde
- Temposkift
Teoretisk har eleverne fået indsigt i hvad det kræver at spille fodbold, og dertil hvilke sundhedseffekter man kan opnå gennem fodbold.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Rytmisk opvarmning
Formålet med forløbet er at planlægge og instruere et rytmisk opvarmningsprogram på ca. 15 min.
Målsætningen for forløbet er:
•Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
•Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
•Planlægge og udføre eget opvarmningsprogram
•Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
•Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
•Koordinere bevægelser i takt til musikken og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
•Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
•Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op (basalfysiologi)
Pensum:
Yubio side 1287-1307
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
X-fit
I dette forløb har eleverne stiftet bekendtskab med træningsformen crossfit, men uden de olympiske løft og tunge vægte. Eleverne har arbejdet med forskellige crossfit øvelser med fokus på korrekt teknisk udførsel, og de har afprøvet forskellige wods (AMRAP, EMOM, FOR TIME, TABATA I go you go osv) samt lavet deres egne. Følgende øvelser er gennemgået og afprøvet:
- Pull ups, push ups, V-ups, atomic sit-ups, burpess, wall balls, ground to overhead, rows, box jump, single unders, robe climbs, lunges, snatch.
Teoretisk er crossfit historie og organisering gennemgået, og vi har snakket om opbygning af en muskel, muskelarbejde samt styrketræningsprincipper.
Afslutningsvis udarbejder eleverne i grupper en WOD, og afprøver den sammen med en anden gruppe.
Pensum: 976-999 (x-fit)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Pickleball
Faglige mål:
Introduktion til pickleball med dets særlige regler og karakteristika ift. andre ketsjerspil.
Tekniske delmål:
I rimelig grad med korrekt greb og batføring at kunne beherske serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
Taktiske delmål:
I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. Nogenlunde beherske slagserier.
Teoretisk:
Bevægelsesanalyse af serv i pickleball med fokus på skulder, albue og håndled
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt
De praktiske timer indeholder:
Cooptertest før og efter forløbet til vurdering af elevernes kondition
Makspuls test
Aerob interval træning. Det forventes at eleven selv løbetræner minimum to gange om ugen udover den ugentlige lektion.
Teoretisk:
Eleverne bliver forud for den teoretiske opgave præsenteret for:
Iltens vej fra atmosfæren til skeletmusklerne
Aerob energidannelse
Fysiologiske tilpasninger til aerob træning både centralt og perifært.
Praktisk/teoretisk:
Eleverne skal forud for hver træning notere træningen i en træningsdagbog, og efter træningen reflektere og notere den praktiske udførsel ift. intensitet, varighed, distance, struktur osv. Derudover bliver der efter hver praktisk intervalmodul snakket om pulsen (lå vi i de rigtige pulszoner, hvorfor falder den hurtigere hos nogle osv).
I opgaven forventes det at eleverne kan koble teori til praksis, og analysere/vurdere hvordan test, træning og resultater hænger sammen med teorien.
Formål fra bekendtgørelsen:
-Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram
̶ koble teoretisk viden og kundskaber til sit personlige træningsprogram
̶ demonstrere korrekt brug af faglige termer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsdagbog og prøve
|
03-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Basketball
At udvikle elevernes tekniske og taktiske basketballfærdigheder og at give dem viden om spillet og dets historiske og kulturelle betydning. Vi arbejder også med det færdige spil. Som det sidste boldspilsforløb trækker forløbet på den viden om de grundlæggende elementer i boldspil, eleverne har fået gennem deres arbejde med boldbasis (1.g) og fodbold (2.g).
Forløbets indhold og fokuspunkter er listet herunder i en ikke-prioriteret rækkefølge
Tekniske fokuspunkter:
Afleverings- og afslutningsteknikker: Brystaflevering, skud (BEEF), lay-up (skridtrytme)
Driblinger: Lang boldkontakt, lavt tyngdepunkt, dribling under knæene
Finter: Triple threat position, retnings og temposkift
Forsvars teknik: Lavt tyngdepunkt og forsvarsspillerens cylinder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Performance dans
Forløbet tager teoretisk udgangspunkt i Laban BESS princip, og der er lavet forskellige øvelser til at eksemplificere dette. Eleverne har arbejdet med følgende dansegenre, hvorpå BESS princippet efterfølgende er blevet snakket om: hip hop, moderne dans, disco samt Line dans.
Slutprodukt er to små performance af ca. 2 min varighed, som indeholder nogle af de forskellige genre vi har arbejdet med i forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60861202406",
"T": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60861202406",
"H": "/lectio/111/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60861202406"
}