Holdet 2023 TyF/ab - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e)
Hold 2023 TyF/ab (1ab TyF, 2ab TyF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1.Der Blick der Anderen - grundforløb
Titel 2 2.Reisen - EKSAMEN
Titel 3 3. Landeskunde: Die deutschen Bundesländer
Titel 4 4.Märchen - EKSAMEN
Titel 5 5. DDR 1: Das Leben in der DDR - EKSAMEN
Titel 6 6. DDR 2: Die Mauer und die Stasi - EKSAMEN
Titel 7 7. Migration und Einwanderung  in Deutschland -EKS
Titel 8 8. Grammatik und Redemittel

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1.Der Blick der Anderen - grundforløb

Formål: Introduktion til faget Tysk, fokus på identitet og nationalitet. Sammenligning Danmark-Tyskland og andre nationaliteter. Materiale udleveres (et kompendium) med tekster, gloser og øvelser.

Materialer fra kompendiet "Reader":
-Osang: Im Namen des Vaters (Auszug, Fiktion)
-Artikel: Förmliche Deutsche, duzende Dänen
-Max Karmann (Artikel): Deutsch oder Dänisch

På grund af andre holdsammensætninger i grundforløbet har alle elever muligvis ikke læst alle ovenstående tekster i grundforløbet, men nogle af dem.

Omfang: ca. 20 ns.

Der arbejdes med resumé og skriftlig og mundtlig præsentation i timen, bl.a. på Padlet og videoafleveringer.
Der arbejdes løbende med grammatik

Faglige mål for tysk:
Eleverne skal kunne:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og enkle ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede tekster og emner, analysere disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– på tysk redegøre for og reflektere over tysksprogede litterære tekster og andre kunstneriske udtryksformer samt analysere og fortolke disse
– inddrage en grundlæggende viden om levevilkår, værdier og normer i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med andre kultur- og samfundsforhold.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2.Reisen - EKSAMEN

Et forløb om at rejse. Der læses forskellige typer tekster, herunder lyrik, prosa, fiktion og non-fiktion og vi ser en film.

Kernestof:
Fra afsnittet "Reisen" i Kurzum, Gyldendal, 2005:
-Die Putzfraueninsel af Milena Mosel, 4 sider
-Uddrag af romanen "Im Juli", fra romanen af Selim Özdogan, 4 sider

Filmen "Im Juli" af Fatih Akin fra 2000 ses og der laves tilhørende øvelser på Tyskforlagets hjemmeside. Anslået 20 sider.

-Auszüge aus „Interview mit Lea und Alex von "LinasReisen“ über ihre Liebe zum Reisen und zur Natur“ (von Christine) - brugt til årsprøve efter 1g - link:
https://wanderspuren.de/interview-mit-lea-und-alex-von-linasreisen-ueber-ihre-liebe-zum-reisen-und-zur-natur/
10 sider.

+ en ekstra tekst til repetition: Martin Suter: "Hofer, der Reiseprofi“, fra Eins, zwei, drei, Gyldendal.
2 sider.

I alt ca. 40 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Landeskunde: Die deutschen Bundesländer

Projektarbeit: Bundesländer in Deutschland (mundtlig præsentation i grupper og individuel skriftlig opgave).

Materiale:
-Generelle Information über Deutschland fra: Wir sind wir, Gyldendal, 2011
-Hjemmesider med informationer om de tyske forbundslande til ovenstående Projektarbeit.
-"Deutschland, die BRD" aus Kapiert? (efter sommerferien)

Omfang: ca. 10 sider.

-Der arbejdes løbende med grammatik. I år har vi gennemgået følgende:
Artikler, Modalverber, Pronominer, relative pronominer, herunder quiz: https://www.quia.com/quiz/2805731.html?AP_rand=1158377548
Adjektiver
Internetøvelser, verber: https://sproglinks.dk/tysk/internetoevelser-tysk

-Deutschland, die BRD (med øvelse om uregelmæssige verber) fra Kapiert? af Hanne Bruun, Gyldendal, 1998.

Supplerende:
Landeskunde Deutschland, die Bundesländer, ein Reise-Projekt, Partnerarbeit:
Der udarbejdes en powerpoint om et Bundesland i Tyskland, som præsenteres for klassen.
Derefter skrives et postkort fra/om det pågældende Bundesland i hånden.

Efter sommerferien tales om ferien med repetition af hjælpeverbers bøjning og der suppleres med en tekst.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4.Märchen - EKSAMEN

Fagligt fokus:
Forløbet beskæftiger sig med genren "Märchen" og denne genres typiske træk og forskellen på Volksmärchen og  Kunstmärchen. Udvalgte Märchen analyseres med henblik på at identificere eventyrtræk.

I forløbet læses også lyrik og der suppleres med en tekst på dansk om Brødrene Grimms liv, værk og samtid.

Andre genrer analyseres med henblik på eventyrtræk (digt, film).

Kernestof:
Volksmärchen:
-Kapitlet "Märchen" i Gattungen, Gyldendal, herunder folkeeventyret "Rotkäppchen" læses, 10 sider.
-Folkeeventyret "Sterntaler" læses med øvelser i grammatik i forbindelse med screening, 3 sider.
-Der Schimmel, österreichisches Volksmärchen, fra "Eins, zwei, drei", skriftlig opgave, 2 sider.
Eleverne laver en PowerPoint-præsentation af forskellige Grimm-Märchen.

Kunstmärchen:
-Der tales på tysk om kunsteventyr, og eleverne holder desuden oplæg på tysk om forskellige selvvalgte kunsteventyr af HCA.
ca. 2 sider.

Lyrik:
"Mädchen, pfeif auf den Prinzen" af Josef Rering, 1974. 2 sider
Uddrag af "Begriffskarte Lyrik" i Gattungen, herunder Handlung und Komposition. 3 sider.

Film:
Som repetition ses filmen "Lola rennt" af Tom Tykwer fra 1998. Filmen analyseres med fokus på Thematik, Märchen-Merkmale og brug af Aktantenmodell.

Filmen "Im Juli", som vi så i forbindelse med emnet "Reisen" kan også bruges som reference her, idet den også har Märchenzüge.

Supplerende:
Uddrag af bogen ”Tyskland fra Rødhætte til Rammstein. Om tysk national identitet.” Forlaget Columbus, 2010. Afsnittene ”Tysken” og ”Brødrene Grimm” læses.
Skriftlig opgave.

Omfang: Ca. 50 sider.

Der arbejdes videre med grammatik, herunder tidsangivelser.

Fra læreplanen:
Relevante krav til kernestof fra Læreplanen:
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945. I
mindst ét af emnerne skal indgå tysksproget tekst fra før 1945
– et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en
kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede
lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år

Relevante faglige mål fra Læreplanen:
Eleverne skal kunne:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og enkle ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede tekster og emner, analysere disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– på tysk redegøre for og reflektere over tysksprogede litterære tekster og andre kunstneriske udtryksformer samt analysere og fortolke disse
– inddrage en grundlæggende viden om levevilkår, værdier og normer i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med andre kultur- og samfundsforhold.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. DDR 1: Das Leben in der DDR - EKSAMEN

DDR-temaet er delt i to separate forløb, DDR 1 og DDR 2.

DDR 1: Das Leben in der DDR - med en Heimat-vinkel. Her er der fokus på, hvordan det var at vokse op og bo i DDR.

Den 21.11. kom Annette Herzog på besøg og holdt et foredrag om DDR som hjemland . Annette er vokset op i DDR, men har i mange år boet i Danmark. Annette er forfatter.

Kernestof:

FILM:
-Goodbye Lenin, 2003. Dertil opgaver og baggrundsinfo på:
https://www.tyskforlaget.dk/goodbyelenin/goodbyevorwort.html
https://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/good-bye-lenin-0
https://www.dfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/good-bye-lenin
Desuden lærerproducerede opgaver.
Anslået 20 sider.

TEKSTER:
-"Der Silberlöffel", uddrag på tysk af Annette Herzogs bog "På vores side af muren", læses og der laves en skriftlig opgave med brug af "Redemittel" fra "Eins, zwei, drei. Håndbog. Mundtlig eksamen i tysk", Gyldendal.
Anslået 5 sider.

SUPPLERENDE (på dansk):
-Annette Herzogs foredrag på dansk den 21.11. og uddrag af en af Annette Herzogs bøger:
-Det der var
-På vores side af muren

Der opøves et gloseforråd, der passer til emnet,  og der arbejdes løbende med grammatik.

I alt ca. 30 sider tysk tekst. Dertil et antal sider med supplerende tekst på dansk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. DDR 2: Die Mauer und die Stasi - EKSAMEN

DDR 2: Her er der fokus på Berlinmurens historie og Stasi.
(Untertitel: der Anfang, die Berliner Mauer, die Stasi, die Wende)

Emnet skal give et indblik DDRs historie og samfund, murens bygning og fald (die Wende) og livet i et land med udbredt statslig overvågning af landets borgere (die Stasi).

Emnet indledes med en lærer-powerpoint om Tysklands deling og de to tyske stater BRD og DDR.

Dernæst laver eleverne et projektarbejde med fremlæggelser i grupper om flugthistorier over Berlinmuren, baseret på tekster og billeder på denne hjemmeside:
https://www.chronik-der-mauer.de/guidedtour/
ca. 2 sider pr. elev.

På samme hjemmeside ses en video om murens konstruktion: "Eingemauert".
5 sider

Kernestof:
Tekster:
-Ein geschichtlicher Überblick vor und nach der Wende, kronologisk liste fra Thinkquest.
2 sider

-Korte tekster om Peter Fechter og J F Kennedy fra Der Nordschleswigers undervisningsmateriale.
2 sider

-Teksten "Die Wende in der DDR", fagtekst, kilde ukendt.
2 sider

Diverse videoer fra YouTube, som eleverne laver opgaver over:

-„Niemand hat die Absicht, eine Mauer zu bauen“: Beteuerungen des Staatsratsvorsitzenden der DDR, Walter Ulbricht, auf einer internationalen
Pressekonferenz in Ost-Berlin am 15. Juni 1961:
https://www.youtube.com/watch?v=YjgKKOdVRx4

-Die kurze Version mit Schabowski:
http://www.youtube.com/watch?v=TQiriTompdY

-Peter Fechter and Kennedy (engelsk video):
http://www.youtube.com/watch?v=zOt5ji5nMsU

-Reagan: Tear down this wall:
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=C-PSq2dy754&feature=fvwp

10 sider.

Film:
-Das Leben der Anderen af Florian Henckel von Donnersmarck (2006). Der arbejdes med opgaver fra Goethe-instituttet og på på Tyskforlaget hjemmeside.
30 sider.

-Dertil infoblade om Die Stasi, Bespitzelungsmethoden og forkortelser fra Literatur um die Jahrtausendwende, Gyldendal
5 sider.

Omfang: I alt ca. 60 ns.

Skriftlig opgave med Zusammenfassung af film og tekster og relatering til hhs. DDR1 og DDR2.

Der arbejdes løbende med grammatik og Redemittel.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Migration und Einwanderung in Deutschland -EKS

Thema Immigration (Migration und Einwanderung in Deutschland)

Mål:
Kendskab til indvandring i Tyskland i nyere tid - fra ”gæstearbejderne” i 60’ernes Tyskland, der oplevede ”das Wirtschaftswunder”, via flygtningekrisen i 2015 og til den højaktuelle politiske situation i forbindelse med valget til forbundsdagen i 2025, hvor immigration er et af de væsentlige temaer.

Der arbejdes også med flygtninges og indvandreres vilkår, på ligheder og forskelle, kulturer, fordomme, identitet og integration.
Desuden arbejdes med gloseforråd i forbindelse med emnet og med præsentationskompetence, herunder kommunikations- og samtalestrategier, gloser og gambits.
Andre arbejdsmetoder er research på internettet og rollespil.
Der læses tekster af forskellig karakter og vi ser nyhedsudsendelser og en spillefilm.

Kernestof:
1.AKTUELT: I forbindelse med valget i Tyskland, internetresearch vedr. ”Wahlergebnisse. Der neue Bundestag und die neue Regierung. Die Rolle der AfD.“ hos Bundestag.de og Bundeszentrale für politische Bildung og nyhedskanaler som ZDF og ARD/Das Erste:
https://www.bundestag.de/wahl
https://www.bpb.de/themen/bundestagswahlen/bundestagswahl-2025/
https://www.zdf.de/nachrichten
https://www.tagesschau.de/
Derefter rollespil/research: „Das Thema „Flüchtlinge und Immigration“ bei den verschiedenen Parteien, die in dem neuen Bundestag vertreten sind (z.B. SPD, CDU/CSU, Die Grünen, FDP und AfD, die Linke, Bündnis Sara Wagenknecht…?)
ca. 5 sider.

2.FLYGTNINGEKRISE:
Fra bogen ”Im Wandel”, Systime (lille kompendium):
Kap. 3 Die Flüchtlingskrise, s. 65-98 + Wortschatz s. 100-101, især afsnit 3.1, 3.2., 3.3., 3.4, 3.5,  3.7 (ikke 3.6.).  Tekster i materialet:
Die Flüchtlingskrise (ukendt forfatter)
Omran Fadel: Ich starre zurück (Gedicht)
Angela Merkel: Sommerpressekonferenz, 2015 (Auszüge)
Hubertus Godeysen: Sommersturm 1,2,3 (Romanauszüge aus dem 35. Kapitel)
Desuden er opgaver, forklarende tekster og videoer på tysk.
I alt ca. 22 ns. Dertil enkelte tekster, som er på dansk.

3.INDVANDRING I ISÆR 60'ERNE OG 70'ERNE (GASTARBEITER):
Film: Almanya – Willkommen in Deutschland, en film af Yasemin Samdereli, ses på CFU.
Materialer og opgaver til filmanalyse (s. 147-157) og til filmen (s 167-175) i „Gattungen”, Gyldendal (kompendium).
30 sider

4. INDVANDRING I NYERE TID: Fra "Angekommen": Artikel "Aus Liebe nach Bonn" af Stephan Degenhardt, 2012.
Skriftlig opgave.
2 sider

Grammatik i denne periode:
Regler for substantivers køn, faste forbindelser (verber/subst/adj + præposition)
mm

Omfang ca. 65 sider. Dertil et antal sider supplerende stof på dansk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Grammatik und Redemittel

Vi arbejder hele tiden løbende med grammatik og "Redemittel" (nyttige gloser). Vi bruger hovedsageligt følgende grammatikker:

Wie geht's, Systime
MinLæring, online-grammatik

Eleverne anvender hovedsageligt den digitale grammatik Ordbogen.com.

Der udleveres kompendier/handouts med Redemittel. Redemittel indgår også i øvelser til teksterne.

Vi har i 1g beskæftiget os med følgende grammatiske emner:
-kap 1 i Wie geht's: det tyske sprog
-kap 2 : sætningsanalyse
-kap 3: verber 1, hjælpeverber, regelmæssige verber og modalverber
-kap 5: Pronominer, possessive og personlige
-uregelmæssige verber, øvelser i Wie geht's, Alles in Allem og MinLæring

I 2g har vi gennemgået følgende:
-Relative pronominer, øvelser i Wie geht's, i den forbindelse høres Julia Engelsmann's sang: "Bestandaufnahme", link: https://www.youtube.com/watch?v=idUxAEngvLI
-Præpositioner, betydning og kasus, enkeltstyrende og dobbeltstyrende
-Faste forbindelser med præposition (verber, substantiver, adjektiver + præp)
-Regler for substantivers køn
-Genitiv
-Futurum
-Passiv
-Sætningskonstruktion/ordstilling (løbende)

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer