Holdet 2022 re/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e)
Hold 2022 re/a (3a re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion
Titel 2 Flerfagligt forløb: Synd og seksualmoral (ej eksm)
Titel 3 Kristendom
Titel 4 Islam
Titel 5 Buddhisme
Titel 6 4. Vejen til troen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion

Introduktion til religionsfaget. Vi bruger de første ca 8 moduler på at blive mere fortrolige med religionsterminologien så I får et udgangspunkt for at kunne analysere og fortolke religiøse tekster.  

I forhold til stx-bekendtgørelsen, arbejder vi med følgende:
• disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
• redegøre for religionsfænomenologiske begreber som myte (kosmogoni, eskatologi), ritual, religiøse specialister, axis mundi m.m. (se opsummeringen på lektien til sidste time i dette forløb)
• karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale
• fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger såvel ud fra en religiøs selvforståelse som ud fra sekulære, herunder religionskritiske, synsvinkler
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Vi læser følgende tekster i vores introduktionskompendium - foruden at se nogle videoer om religionsdefinitioner på Religionsportalen (ibog) under systime

* Grundbogen til religion C, Systime 2015
p. 16-17: Hvad er religion?
p.  251-259: Tre religionsfaglige begreber
p. , 262-269 : Grundbegreber

Guldager, Katrine Marie i Information, den 1., 3. ,11. og 17. juli 2002: Fire kosmogoniske myter:
Prinsessens tårer
Jordens balance forstyrres
Underverdenens huler
Verden blev skabt af en krop

Bibelen. Skabelsesberetninger. 1 Mos kap 1,2,3

Engel, Merete. Skabelsen. Haase og Søns Forlag, 2007.  Uddrag fra Islamkapitlet om skabelsen  (Jorden og Adam)

* Begrebsnøglen til religion. (Lykke-Kjeldsen et al. ) Systime 2016
p. 66-75 (om myte, offer, ritual m.m )
p. 8-9: civilreligion

Supplerende:
Lidt fra Religionsportalen vedrørende religionsdefinitioner

Omfang: 35 ns.

Arbejdsformer:
klasseundervisning, skriftligt arbejde (fx. referater på særligt klassedokument), gruppearbejde omkring tekstanalyser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Flerfagligt forløb: Synd og seksualmoral (ej eksm)

Formål: 3-7 linjer
Synd og seksualmoral - flerfagligt forløb ml Historie og Religion (Kristendom)

Fag 1: Faglige mål:


Fag 2: Faglige mål:
Religion:
- disponere en mundtlig fremstilling af religionsfagligt produkt (se nedenfor)
- redegøre for grundlæggende sider ved Kristendom, herunder særligt fremstillingen af kvinder, 'Eva'
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske og  dogmet 'synd' udefra og indefra
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Fag 1: Materiale:



Fag 2: Materiale:
Syndefaldsmyten (1Mos, kap 3)
Materiale fra kristendomsforløbet generelt op til afholdelsen af timerne her
Materiale eleverne selv har researchet sig frem til



I planlægningen af det samlede forløb skal der bl.a. være opmærksomhed på nedenstående elementer. Hvilke punkter indgår i forløbet (under punkt 4 og 5 må I meget gerne uddybe, hvordan det er bearbejdet til inspiration til kollegaer)?
Lad de punkter stå, som indgår i forløbet.

1. Udarbejdelse af problemformulering under vejledning.
2. Anvendelse af forskellige faglige metoder
3. Metodiske og basale videnskabsteoretiske overvejelser



4. Skriftlig og mundtlig formidling, herunder dialog om resultatet af arbejdet
I religion kunne eleverne vælge mellem følgende opgaver:
1) Skab et kunstværk (maleri, collage, skulptur) der repræsenterer jeres fortolkning af Eva eller andre kvindelige skikkelser fra Bibelen. Forklar tankerne bag jeres fremstilling og symbolikken. Inddrag viden fra religionsfaget, fx den mytiske, sociale og etiske dimension
I må gerne (men behøver ikke) tænke fremstillingen fra forskellige tidsperioder (fx Eva i 1000-tallet, 1500-tallet og 2024?)

2)  Skab en visuel tidslinje der viser udviklingen af kvindens rolle i kristendommen. Brug billeder, citater og korte beskrivelser til at illustrere vigtige begivenheder og personer gennem historien. Brug gerne jeres viden fra historieforløbet men udvid også meget gerne med andre søgninger på kvindens rolle i kristendommen. Husk at angive jeres kilder.

3) Omskriv syndefaldsberetningen til en moderne kontekst. Hvordan ville historien se ud, hvis den foregik i dag? Fokuser på, hvordan kvindens rolle ville blive fremstillet i en nutidig kristen sammenhæng. Angiv eventuelle kilder til inspiration da ’nutidig kristen sammenhæng’ er meget bredt. Forklar tankerne bag jeres fremstilling og inddrag viden fra religionsfaget.


5. Udvikling og vurdering af innovative løsningsforslag (skal indgå i mindst et forløb i 2.g)
6. Sætte sig ind i nye faglige områder samt selv at udvælge og strukturere relevant materiale (skal indgå i det frie 3.g forløb)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kristendom

Vi dykker ned i kristendommen og undersøger den formative periode, de centrale forestillinger og ritualer - analyserer og fortolker klassiske og repræsentative tekster - og perspektiverer til de andre verdensreligioner. Hvad kendetegner en kristen? Hvornår kan man kalde sig 'kristen'? Hvad samler og skiller i religionen? Kan vi generalisere her på nogen måde?

Mål:
Vi arbejder med og på at

– disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi

– redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser

– karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale

– fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger såvel ud fra en religiøs selvforståelse som ud fra sekulære, herunder religionskritiske, synsvinkler

– formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og moderne samfund i en global kontekst

– formulere sig om religiøse etiske problemstillinger

Materiale:
Ahle, Allan m fl.: Horisont – Grundbog i religion C, Gyldendal (2013), siderne 84-90, 92-93, 94-107 (20 sider)

Madsen, Lene m.fl.: Grundbogen for Religion C, Systime (2019), siderne102-110
+ 246-250: Hvad er religionssociologi - Fire sociologiske teorier om, hvorfor mennesker er religiøse

Nørhøj, Henning. 10 vigtigste ting i den kristne historie fra www.kristendom.dk/undervisning (7 sider)

Mikkelsen, Hanne Guldberg. Da Jesus blev kult, fra ’Kristendom - en undervisningsavis fra Politiken og Gyldendal, 2006  (ca. 2 sider)

Bibelen:
1. Mos 3,1-24
Esajas 53
1Kor 15
Romerbrevet 3,21-31 og 5, 1-21
Lukas 22, 7-30
Mattæus 5,  25  1-48, + kap 28, 16-20
Markus 1, 1-28  
(ca. 10 sider)
(NB. Romerbrevet og Saligprisningerne er bl.a. læst i to forskellige versioner - Den autoriserede udgave fra 1992 og 'nudanske' inden fra www.bibelen.dk)

Joof, Hella. Hellas katekismus. Dansk konfirmandcenter (2016) . (ca. 10 sider)

Luther, Martin. Luthers katekismus (i uddrag, til sammenligning med Hellas) (ca. 2 sider)

Den apostolske trosbekendelse (fra FOlkekirken.dk) (1 side)

Præst: Dommedag kan foregå i Helvede eller nede i brugsen.. https://www.kristendom.dk/spoerg-om-troslaere/hvad-sker-der-paa-dommedag (sidst besøgt april 22) ) (ca. 2 sider)


Supplerende:
Diverse sider til orientering på nettet i timerne. De ses nedenfor og under de enkelte moduler. Bl.a. nyere oversættelser af Bibelen, links til kristne organisationer, kirker mm. Eleverne har desuden selv skullet researche op til forskellige øvelser - bl.a. debatten om vielse af homeseksuelle i Folkekirken
Degl’innocenti, Martina et al. Bible stories, Abrams New York, 2009. Siderne 60-61, 324-331, 368,369, 594-595  (i komp.)

Omfang: ca. 75 sider

Arbejdsformer:
klasseundervisning
skriftligt arbejde (referater på fælles klassedokument)
individuelt/par og gruppearbejde omkring tekstanalyser og oplæg
præsentationer af tekstanalyse
Debatforum ifm teksters forskellige syn på samme sag
børneteater ifm Da Jesus blev Kult
evalueringsquiz i grupper m samarbejde, illustrationer/forklaringer og konkurrenceelementer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Islam

Islam
I forløbet her dykker vi ned i ortopraksi og ortodoksi i islam - men vi skelner også mellem den essentialistiske og den social-konstruktivistiske tilgang til religion og undersøger nogle af de mange udtryk islam har haft og har. Kan vi overhovedet generalisere når det kommer til religion? Er islam som sådant kvindeundertrykkende? Er islam som sådant voldelig? Vi bruger særligt Jan Hjärpes model til at analysere de mangfoldige religiøse udtryk.  


Mål: Vi arbejder med og på at

– disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi

– redegøre for væsentlige sider af islam (herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser)

– redegøre for religionsfænomenologiske begreber som myte (kosmogoni, eskatologi), ritual, religiøse specialister, kult og axis mundi - inden for islam

– karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale

– fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger såvel ud fra en religiøs selvforståelse som ud fra sekulære, herunder religionskritiske, synsvinkler

– formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og moderne samfund i en global kontekst

– formulere sig om religiøse etiske problemstillinger

– demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Materiale og kernestof.
Albinus, Natasha m fl. : Religioner lever, Lindhardt og Ringhof (2017), siderne 105-123

Madsen, Lene m.fl.: Grundbogen for Religion C, Systime (2019), siderne, 123-133, 135-147

Ahle, Allan m fl.: Horisont – Grundbog i religion C, Gyldendal (2013), siderne 181-193

Herunder -  "Koranen" i uddrag (Enkelte vers fra Sura 2, 3, 4, 5, 9, 17, 20, 26, 37, 41, 45, 62, 69, 75, 96)

Forman, Jens. Islam og muslimerne. Systime 2011. Oversigtsark i hand out om 'Mekka' og 'Medina'muslimerne (p. 18, 28, 71)

Undersøgelsen: Danskerne tror integrationen går værre end i virkeligheden : https://videnscenterforintegration.dk/index.php/2021/10/28/danskerne-tror-integrationen-gar-vaerre-end-i-virkeligheden/

Thorsen, Andreas. Integrationen har slået fejl. Men den yderste venstrefløj er for stolt til at indrømme det, siger SF’s ordfører (https://www.zetland.dk/historie/soNV115P-m8DPYg4a-73f46)

Supplerende stof:
* Diverse links som ses nedenfor - herunder bl.a. Reza Aslan om Islam og generalisering, diverse links og statistikker om kvinder i islam, forskellige hadith mm.

Normalsider:  ca. 60

Arbejdsformer:
klasseundervisning
skriftligt arbejde - bl.a. referater på skift
individuel/par- og gruppearbejde ifm tekstanalyse, tidslinjer mm.
evalueringsquiz i grupper m samarbejde, illustrationer/forklaringer og konkurrenceelementer


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Buddhisme

Buddhisme
Attachment is the root of suffering. Vi dykker ned i den buddhistiske religion og verdensforståelse. Hvad er særligt ved buddhismen og hvordan kan vi perspektivere til de andre verdensreligioner vi har arbejdet med?


Mål: Vi arbejder med og på at
- – disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi

– redegøre for grundlæggende sider ved buddhismen (dens formative, historiske og nutidige skikkelser, dogmatik, etik m.m )

– redegøre for religionsfænomenologiske begreber som myte (kosmogoni, eskatologi), ritual, religiøse specialister, kult og axis mundi - inden for buddhismen

– karakterisere, analysere og perspektivere tekster og andet dokumentarisk materiale

– fortolke og vurdere religiøse synspunkter og problemstillinger såvel ud fra en religiøs selvforståelse som ud fra sekulære, herunder religionskritiske, synsvinkler

– formulere sig om væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og moderne samfund i en global kontekst

– formulere sig om religiøse etiske problemstillinger

– demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Materiale og kernestof.
Andreasen, Esben. Buddhismen – introduktion, udbredelse og tekster til de første århundreder. Gyldendal 2013. Siderne 10-18,114-119,122,107-108

Nielsen, Anders. Buddhisme. Introduktion og tekster. Systime 2015. Siderne 45-47,62-63,67-76, 131-138

Grundbogen til Religion C, Systime 2019, siderne 193-195 (religiøs praksis)

Ahle, Allan m fl.: Horisont – Grundbog i religion C, Gyldendal (2013), siderne 277-279

Desuden forskellige sider fra bl.a. www.religion.dk og https://denstoredanske.lex.dk/buddhisme


Supplerende:
Video'er og links. Bl.a. interview med Christian Stadil på Religionsportalen om at være buddhist; og diskussion om 'unselfish deeds?',
"Buddhisme introduktion" Religionsnørden på youtube: https://www.youtube.com/watch?v=dhSu7o3A-Aw

Omfang: ca. 40 sider

Arbejdsformer:
klasseundervisning og dialog
individuel/par- og gruppearbejde
præsentationer af projekt om 'Samsara' og fortolkningen af livshjulet i dag
tekstpræsentationer på klassen
evalueringsquiz i grupper med forklaringer, illustrationer, konkurrence mm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 4. Vejen til troen

Formål:
Det er forløbets formål at undersøge vha. religionsfaglige begreber og teorier, hvordan og hvorfor menneskers religiøsitet forandrer sig. Med udgangspunkt i cases fra verdensreligionerne kristendom, islam og buddhisme i Danmark arbejdes der med, hvilke forklaringer religionsfaget kan give på menneskers konversion. Der arbejdes ud fra repræsentative tekster, hvor i der inddrages begreber og teorier til dels at undersøge, hvilke udgaver af religionerne, som afsenderne konverterer til og fra, og dels hvilken proces deres konversion følger. Endelig er der særligt fokus på senmoderne religiøsitet, da det udgør konteksten for alle de bearbejdede cases.

Bekendtgørelsen:
Kernestof:
- væsentlige sider af yderligere én valgfri religion, et veldefineret religionsfagligt emne eller en religionsvidenskabelig teori
- religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Faglige mål:
- disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- redegøre for væsentlige sider af yderligere én valgfri religion eller et veldefineret religionsfagligt emne
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Materiale:
Teorilitteratur:
Lykke-Kjeldsen, Carsten m.fl.: Begrebsnøglen til religion – teori og metode, Systime (2016). 46-49.
Andersen, Lene m.fl.: Grundbogen til Religion C, 3. udgave, Systime (2022). 13-19, 306-310.

Repræsentative tekster:
Freije, Layal: ”Marianne satte sig selv fri, da hun konverterede til islam”, vice Broadly, fra Allan, Ahle (red.) Horisont, 2. udgave, 2022. 217-221.
Klysner, Anne: ”På Herrens mark – buddhisme”, https://www.youtube.com/watch?v=bTUTj-MuWmM (anvendt 3/2 2025).
Uddrag af: Nygaard, Else Marie: ”Komikeren Casper Christensen efter dåb: For mig er Jesus som en vejviser og en storebror”, Kristeligt Dagblad: Komikeren Casper Christensen efter dåb: For mig er Jesus som en vejviser og storebror | Kristeligt Dagblad (anvendt 3/2 2025).

Antal sider: 32 ns.

Supplerende materiale:
”Islam – introduktion”, Religionsnørden: https://www.youtube.com/watch?v=yo9_9Cg8XJA.
Bugge, Mathilde: ”I en grøft i Afghanistan fik en ung soldat sin åbenbaring”, for DR:  I en grøft i Afghanistan fik en ung soldat sin åbenbaring: 'Hvis du får mig ud af den her, Gud, så er jeg sgu din' | I krig for Danmark | DR (anvendt 3/2 2025).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde