Holdet 2by TyF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e)
Hold 2024 TyF/xy (1by TyF, 2by TyF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Der Blick der Anderen - grundforløb
Titel 2 Das Leben in der DDR - EKSAMEN
Titel 3 München und Bayern - EKSAMEN
Titel 4 Spass muss sein!
Titel 5 Der Krieg (herunder studietur til London) -EKSAMEN
Titel 6 Die Liebe, das Leben, der Tod - EKSAMEN
Titel 7 Grammatik und Redemittel

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Der Blick der Anderen - grundforløb

Formål: Introduktion til faget Tysk, fokus på identitet og nationalitet. Sammenligning Danmark-Tyskland og andre nationaliteter. Materiale udleveres (et kompendium) med tekster, gloser og øvelser.

Materialer med opgaver (kernestof):
Intro-opgaver
Deutsches Zeitgefühl: Immer mit der Ruhe
Dänisch oder Deutsch? von Max Kahrmann
Multi-Kulti, dänisch, deutsch, persisch fra Der Nordschleswiger
Türkischer Kaffee
Förmliche Deutsche, duzende Dänen von Ingrid Hügenell von Süddeutsche Zeitung

På grund af andre holdsammensætninger i grundforløbet har alle elever muligvis ikke læst alle ovenstående tekster i grundforløbet, men nogle af dem.

Omfang: ca. 20 ns.

Der arbejdes med resumé og skriftlig og mundtlig præsentation i timen.
Der arbejdes løbende med grammatik og Redemittel.

Faglige mål for tysk:
Eleverne skal kunne:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og enkle ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede tekster og emner, analysere disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– på tysk redegøre for og reflektere over tysksprogede litterære tekster og andre kunstneriske udtryksformer samt analysere og fortolke disse
– inddrage en grundlæggende viden om levevilkår, værdier og normer i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med andre kultur- og samfundsforhold.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Das Leben in der DDR - EKSAMEN

Thema Das Leben in der DDR

DDR-temaet er delt i to, DDR 1 og DDR 2.

DDR 1: Das Leben in der DDR - med en Heimat-vinkel. Her er der fokus på, hvordan det var at vokse op og bo i DDR.

Som optakt læses om DDR på dansk læses (supplerende stof):
https://jakobhorn.dk/kort-om-ddr/
og der laves opgaver om begrebet “Heimat”.
Desuden lærer-PP om Tysklands og Berlins deling og starten på DDR.

Den 21.11. kom Annette Herzog på besøg og holdt et foredrag om DDR som hjemland. Annette er vokset op i DDR, men har i mange år boet i Danmark. Annette er forfatter. Eleverne havde på forhånd formuleret spørgsmål til Annette.

Kernestof DDR1:
FILM:
-Goodbye Lenin, 2003. Dertil opgaver og baggrundsinfo på:
https://www.tyskforlaget.dk/goodbyelenin/goodbyevorwort.html
https://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/good-bye-lenin-0
https://www.dfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/good-bye-lenin
Desuden lærerproducerede opgaver og en skriftlig opgave om filmen.
Anslået 20 sider.

TEKST:
-"Der Silberlöffel", uddrag på tysk af Annette Herzogs bog "På vores side af muren", læses og der laves en skriftlig opgave med brug af "Redemittel" fra "Eins, zwei, drei. Håndbog. Mundtlig eksamen i tysk", Gyldendal.
Anslået 5 sider.

SUPPLERENDE (på dansk):
-Annette Herzogs foredrag på dansk den 21.11. og uddrag af en af Annette Herzogs bøger (på dansk):
-Det der var
-På vores side af muren
Hjemmesiden om DDR på dansk: https://jakobhorn.dk/kort-om-ddr/

Der opøves et passende gloseforråd til emnet, og der arbejdes løbende med grammatik.
Tekst, film og foredrag sammenlignes.

I alt ca. 25 sider tysk tekst. Dertil et antal sider med supplerende tekst på dansk.

---

DDR 2: Her er der fokus på Berlinmurens historie og Stasi.
(Untertitel: der Anfang, die Berliner Mauer, die Stasi, die Wende)

Emnet skal give et indblik DDRs historie og samfund, murens bygning og fald (die Wende) og livet i et land med udbredt statslig overvågning af landets borgere (die Stasi).

Emnet indledes med en lærer-powerpoint om Tysklands deling og de to tyske stater BRD og DDR.

Dernæst laver eleverne et projektarbejde med fremlæggelser i grupper om flugthistorier over Berlinmuren, baseret på tekster og billeder på denne hjemmeside:
https://www.chronik-der-mauer.de/guidedtour/
ca. 2 sider pr. elev.

Kernestof:
Tekster:
-Ein geschichtlicher Überblick vor und nach der Wende, kronologisk liste fra 1945 til 1990  fra Thinkquest.
2 sider

Videoer:
Diverse videoer fra YouTube, som eleverne laver opgaver over:
-„Niemand hat die Absicht, eine Mauer zu bauen“: Beteuerungen des Staatsratsvorsitzenden der DDR, Walter Ulbricht, auf einer internationalen
Pressekonferenz in Ost-Berlin am 15. Juni 1961:
https://www.youtube.com/watch?v=YjgKKOdVRx4
-Die kurze Version mit Schabowski:
http://www.youtube.com/watch?v=TQiriTompdY
-Peter Fechter and Kennedy (engelsk video):
http://www.youtube.com/watch?v=zOt5ji5nMsU
-Reagan: Tear down this wall:
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=C-PSq2dy754&feature=fvwp
10 sider.

Infoblade om Die Stasi, Bespitzelungsmethoden og forkortelser fra Literatur um die Jahrtausendwende, Gyldendal
5 sider.

Film (også kernestof):
-Das Leben der Anderen af Florian Henckel von Donnersmarck (2006). Der arbejdes med opgaver fra Goethe-instituttet og på på Tyskforlaget hjemmeside.
ca. 20 sider.

Omfang: I alt ca. 60 ns.

Der arbejdes løbende med grammatik og Redemittel.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 München und Bayern - EKSAMEN

Som optakt til og opfølgning på klassens studietur til München med Samfundsfag og Business Management arbejder vi i tysk med temaet München og Bayern med tekster om så forskellige emner som turisme og sport.

Kernestof:
-Fra Wir sind Wir, s.161-195: München (uddrag)
-Ich bin nicht nur die kleine süsse Lena (tekstarbejde i undervisningen og skriftlig/mundtlig aflevering)
-Tekst om Neuschwannstein og research om Kejser Ludwig II
-Dokumentarfilm om Neuschwannstein "Vom Mythos zur Marke", link: https://www.ardmediathek.de/video/bayern-erleben/schloss-neuschwanstein-vom-mythos-zur-marke/ard-alpha/Y3JpZDovL2JyLmRlL2Jyb2FkY2FzdC9GMjAxOVdPMDA3ODc4QTA
Die Toten Hosen: Bayern (analyse af sangteksten) - link til sangen:
https://www.dth.de/diskographie/songs/bayern
-Eleverne har set filmen ”Sophie Scholl, die letzten Tage“ i samfundsfag som afslutning på turen til München. Vi har arbejdet med filmen i tysktimerne, så denne film indgår også som kernestof.

Desuden har eleverne holdt oplæg om forskellige aspekter af München og Bayern, og klassens studietur til München med Samfundsfag og Business Management naturligvis også er relevant for emnet.

Der arbejdes løbende med grammatik.

Forløbet bruges som tema til en årsprøve i slutningen af 1g, hvor eleverne får ulæste prøvetekster, der relaterer til emnet. Eleverne må gerne henvise til disse tekster til en evt. eksamen efter B-niveauet.

I alt ca. 50 normalsider.

I 2g samles op på årsprøve og opgaver fra sidste år. Desuden øver vi ordbogsopslag (papirordboger) og strategier til gloseindlæring (i lyset af bl.a. den mundtlige årsprøve).

Eleverne får i starten af 2g bogen "Eins, zwei, drei, mundtlig eksamen i tysk. En håndbog", Gyldendal, 2019
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hausarbeit 4: Abschluss Thema DDR 24-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Spass muss sein!

Thema Spass muss sein

"Spass muss sein" er et forløb om humor på tysk. Forløbet baserer hovedsageligt på uddrag af antologien "Spass muss sein" af Jana Pohl, udgivet af Tyskforlaget.

Tekster (kernestof):
Udvalgte sider, tekster, øvelser, og opgaver fra "Spass muss sein":
-Deutsche und Humor
-Was ist Humor?
-Einige Stilmittel des Humors
-Uli Stein: Unser Lehrer ist ein Vollidiot, 2014 (Comic)
-Wise Guys: Meine Deutschlehrerin, 2008 (Lyrik)
-Wladimir Kaminer: Der erste Tadel, 2011 (Prosa)
Der inddeles i opgaver ”vor dem lesen”, währende des Lesens“ og „nach dem Lesen“.
Opgaver på Tyskforlaget.dk, herunder:
https://www.tyskforlaget.dk/spassmusssein/spassalltaeglichesindex.html
https://www.tyskforlaget.dk/resources/spass/spassalltagelichaufgpdf/kaminerdererstetadelopg.pdf
file:///C:/Users/hmb/Downloads/Aufgaben%20nach%20dem%20Lesen%20zum%20Text%20Der%20erste%20Tadel%20(8).pdf

Der suppleres med lærerskabte opgaver til teksterne, både tekstforståelse og sproglige opgaver.

Mundtligt sprog og præsentationskompetance øves med en ”inde-ude”-opgaven, hvor halvdelen af klassen taler med læreren og den anden halvdel arbejder ude med en opgave.

Dertil kommer:

Film (kernestof):
"Lola rennt" af Tom Tykwer fra 1999. Dertil lærerskabte opgaver, som passer til emnet "Spass muss sein" og til temaet "Die Liebe, das Leben, der Tod", idet filmen også er relevant stof i det emne

Supplerende:
Eleverne fortæller og læser og analyserer vittigheder på tysk (med fokus på Stilmittel)
Inspiration fra
https://www.deutsch-lernen.com/witze.php
Og „der  Witz über Erich Honnecker, den ein Mann in der Kantine der Stasi erzählt“ i filmen „Das Leben der Anderen“, som eleverne har set i DDR-forløbet.

Glosearbejde:
Der arbejdes med ordforråd ved hjælp af gloselister til emnet "Spass" og ordbogsopslag. Ud over et større ordforråd tilstræbes også en bevidsthed om ordklasser og bøjningsformer. De sproglige opgaverne baserer hovedsageligt på de læste tekster.
Der arbejdes endvidere med gengivelse af tekst ved hjælp af indirekte tale (ledsætniger indledt med ”…, dass” og med ”Redemittel” til at sige sin mening samt oversættelse.

Ca. 40 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Der Krieg (herunder studietur til London) -EKSAMEN

Emne "Krieg"
Fokus primært på 2. verdenskrig og på studietur til London besøgte klassen/holdet "Imperial War Museum" (IWM), hvor tyskholdet holdt oplæg på dansk for resten af klassen om temaer, som relaterede til 2. verdenskrig. Efter hjemkomsten holdt holdet oplæg om samme emne, nu på tysk og med inddragelse af objekter/viden fra IWM.

Også besøget i "Churchill War Rooms" og museum er relevant for emnet.

Kernestof:
Film: "Das Boot" fra 1981, instrueret af Wolfgang Petersen.
Uddrag af bogen "Das Boot", "Læs en film", af Lars Bardram et al.
Herfra generel information om filmen, ubåde, krigen, rollerne og skuespillerne.
Arbejde med udvalgte scener fra drejebogen, som eleverne får i kopi.

Tekst:
"Nachts schlafen die Ratten doch" af Wolfgang Borchert, 1947 fra Gattungen, Gyldendal, og øvelser til teksten i bogen.

Supplerende stof:
"Begriffskarte Kurzgeschichte" fra Gattungen, Gyldendal.

Andet:
Eleverne holder oplæg i London og hjemme i forbindelse med en studietur til London.
Skriftlig opgave i forbindelse med filmen "Das Boot".

Omfang: ca. 40 sider



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Die Liebe, das Leben, der Tod - EKSAMEN

Die Liebe, das Leben, der Tod

Kerneteksten i dette emne er Goethes "Die Leiden des jungen Werther", som eleverne har læst i dansk i dansk oversættelse (Illustreret Verdenslitteratur).

Indledning om emnet:
-Interviewe hinanden om kærlighed, liv og død.
-Research om Goethe og "Sturm und Drang"
-I har læst Werther i dansk. Formulér nogle sætninger på tysk om hvad I ved/kan huske.

Tekster - Kernestof:
-Uddrag af "Die Leiden des jungen Werthers" af Johann Wolfgang Goethe i Stürmer und Dränger, Gyldendal, 2018:
  -Sturm und Drang, øvelser s. 12-16
  -Auszug I,II,III,IV og øvelser s. 28-43
  -Redemittel s. 126-127

- En af teksterne fra "terminsprøven":
  -Die Ehefrau af Ferdinand von Schirach, uddrag af Kaffee und Zigaretten, 2019.
eller
  -Der Mord im Zug, forkortet, af Milena Moser, 1996.

-Gedicht: Perfekt Partizip af Rudolf Otto Wiemer, 1971
-Songtext: Was ich liebe (2019) eller Adieu (2022) af og med Rammstein
Findes på YouTube

Film - kernestof:
Lola rennt, som er relevant både for dette emne og for emnet "Spass muss sein".
Øvelser til filmen fra Tyskforlaget og lærerproduceret.

Supplerende fra Stürmer und Dränger, Gyldendal, 2018:
-Øvelser Über den Text hinaus og Ausstieg s 44-46

Samlet antal normalsider: ca. 50 sider.

Grammatik: Præpositioner ved relative pronominer, adjektiver, genitiv, werden, substantiver
Redemittel: gloser, faste vendinger, Eins zwei drei, Gattungen


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Grammatik und Redemittel

Grammatik:
Vi arbejder overvejende med grammatikbogen Wie Geht's, Gyldendal.
Dertil øvelser i MinLæring.dk
Vi har gennemgået: ...se nedenfor

Ordbog: hovedsageligt ordbogen.com

Redemittel:
Eleverne får i starten af 2g bogen "Eins, zwei, drei, mundtlig eksamen i tysk. En håndbog", Gyldendal, 2019
Lister med ordforråd - se under Dokumenter / Redemittel

Sproglige øvelser, bla. udtale:
https://www.zungenbrecher.org/

1by-2by Grammatik 24 25 26
Grundforløb:
Ordklasser, substantiver og artikler og verber
Bøjning af: Hjælpeverber, regelmæssige verber

Grammatik i 1g:
Modalverbers bøjning og betydning
Repetition af regelmæssige verber i MinLæring
Sætningskonstruktion og kongruens
Pronominer: personlige, possessive

Grammatik i 2g:
Relative pronominer – august
Repetition af personlige, possessive og relative pronominer – september
Præpositioner
Regelmæssige og uregelmæssige verber - januar 26 – Wie geht’s og MinLæring
Werden som selvstændigt verber og hjælpeverbum til dannelse af futurum og passiv
grammatik, som er relevant for "terminsprøven": Relative pronominer, præpositioner og verbers bøjningsmønstre (regelmæssige og uregelmæssige verber og modalverber).
Opgaver i MINLÆRING:  ordstilling, modalverber, præpositioner, pronominer, uregelmæssige verber
/hmb


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer