Holdet 2024 dr/g - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Dramatik C
Lærer(e)
Hold 2024 dr/g (1g dr)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Introduktion og Skuespilteknik
Titel 2 2. Teaterforestillingen
Titel 3 3. Commedia dell'Arte
Titel 4 4. Brecht
Titel 5 5. Eksamensproduktioner
Titel 6 6. Iscenesættelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Introduktion og Skuespilteknik

Formål: Give en introduktion til faget, samt en introduktion til Jacques Lecoqs og Stanislavskijs teknik og hvordan det bruges i både tekstarbejde og som devising metode. Forløbet afsluttes med et lille uddrag af Tjekovs Mågen..

Materialer:

Kernestof:
Karen Sørensen: Dramatik - en grundbog, Systime 2011 pp. 11 - 13 + 68 - 71
Lene Kobbernagel: Skuespilleren på arbejde. pp. 212 - 220.
David Allen: Stanislavskij for begyndere, Drama 2002. p 132.

Supplerende stof:
Uddrag af Mågen, Anton Tjekov
Uddrag af Konferencen, Josephine Eusebius

Forløbet understøtter følgende faglige mål:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
- forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Understøtter følgende del af kernestoffet:
- grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé  
- grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil  
- den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst.


Vigtige elementer:
Lecoq
- Aktion/reaktion
- Skubbe/trække
Stanislavski
- De givne omstændigheder
- Opdeling i afsnit
- Det magiske hvis
- Stemningserindring
- Mål og modstande.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 2 2. Teaterforestillingen

Formål: Give en indføring i teatrets forskellige elementer og en metode til forestillingsanalyse.

Litteratur:
Kernestof:
Karen Sørensen: Dramatik - en grundbog, Systime 2011 pp.47 - 50

Understøtter følgende faglige mål:
- analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder  
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Understøtter følgende del af kernestoffet:
- grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst
- den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst.



Vigtige elementer:
- figur
- rum
- forløb

Teaterforstilling:
Little Big Bang. Næstved teater
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Projektarbejde
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 3. Commedia dell'Arte

Formål: At introducere traditionen til eleverne og lade dam prøve at spille figurerne. De skal afslutte med at spille deres egenforestilling baseret på et arrangeret ægteskab.

Mål: at eleverne får kendskab til:
- historien/oprindelse
- scenarier og intrigeideen
- figurgalleriet
- spillestil, herunder brug af kroppen og status
- komediemotoren
- de unge elskende.

Materialer:
Kernestof:
Klar scene: Commedia dell´arte

Supplerende stof:


Videoklip:
• World of commedia https://www.youtube.com/watch?v=h_0TAXWt8hY (National Theatre)
- Dario Fo. Grammelot https://www.youtube.com/watch?v=8A4n9Ez9O8g&t=461s






Praktisk arbejde/øvelser:
• Volapyk i par
• Øve Commedia-karaktererne
• Herre/tjener-øvelser Tjeneren klæder herren på. Særligt fokus på status.
o Figurer: Frit (individuelt) valg.
o Fokus på kropssproget.


Brug af faste figurer i det klassiske scenarie omkring et arrangeret ægteskab.
• Arbejde/øvning i grupperne
• Fremvisning af scenerne med feedback.

Understøtter følgende faglige mål:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
- analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber
- reflektere over den skabende proces og produktet forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en målgruppe - demonstrere viden om fagets identitet og metoder behandle


Understøtter følgende del af kernestoffet:
- grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé   
- grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil  
- mindst to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning  
- den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst.

Teaterforestilling:
Den poetiske raptus
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portfolio 1 14-11-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Brecht

Formål:
At lære om Brechts teatersyn og hvordan man kan bruge hans teorier idag.


I forløbet har vi fokuseret på Brechts forhold til skuespilleren og til illusion i teatret. Vi har set på Verfremdungseffekter. Vi har talt om det i Brechts poltiske kontekst.


Øvelser:
Parvis fortæller eleverne hinanden om et ar. Øvelsen bruges som et eksempel på den fremvisende skuespilteknik.

Eleverne begyndte forløbet med at finde en sag som interesserede dem og som havde samfundsmæssig betydning. I grupper blev de så enige om hvilket emne de ville lave en forestillingen. De slutte forløbet af med at vise lille Brechtforestilling over over deres emne.

Materialer:
Kernestof:
Litteratur:
Klar scene: Opgøret med det naturalistiske teater og Brecht

Supplerende stof:
Filmuddrag af:
Dogville, Lars von Trier

Understøtter følgende faglige mål:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
- analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber reflektere over den skabende proces og produktet
- forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en målgruppe - demonstrere viden om fagets identitet og metoder behandle
- problemstillinger i samspil med andre fag.

Understøtter følgende del af kernestoffet:
- grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé  
- grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst  grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil  
- mindst to væsensforskellige teatertraditioner med indbyrdes historisk spredning  
- den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst.


Forestillinger:
Benched, Uppercut - Næstved teater
At lære at dø, Mungo Park - Næstved teater


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portfolio 2 16-01-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Eksamensproduktioner

Formål:
Eleverne skal skabe deres eksamensforestilling.

Materiale:

Kernestof:
Om dramaturgi. Levende billeder. Mimi Olsen, 2013.

Øvelser.
Kreative skriveøvelser baseredet på Syd Fields begreber om karakteropbygning: Attitude, Point of view, Dramatic need og Change


Understøtter følgende faglige mål:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
- analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber reflektere over den skabende proces og produktet
- forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en målgruppe - demonstrere viden om fagets identitet og metoder behandle
- problemstillinger i samspil med andre fag.

Understøtter følgende del af kernestoffet:
- grundlæggende principper for udvikling og realisation af en scenisk idé  
- grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst  
- grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil    
- den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Iscenesættelse

Iscenesættelse

Formål:
Repetere forholdet mellem stiliseret og realistisk, samt at komme nærmere ind på dramatisk spænding og arrangement.Skabe refleksioner over forholdet mellem dramatik og erkendelse set perspektivet som elev, som teaterskaber og som publikum.
Derudover skal det forberede eleverne til deres eksamensproduktion.

Materialer:
Kernestof:
Dramatik - en grundbog, pp. 54 - 56 + 62 + 64 - 65.

Christian Frølund Damgaard: ERKENDELSE VED HJÆLP AF HIERARKISKE MODELLER,.AKTUEL NATURVIDENSKAB | NR.1 | 2017 p 40 - 41. http://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-1/AN1-2017erkendelse.pdf

Understøtter følgende faglige mål:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk
- analysere egne og andres sceniske udtryk med centrale fagbegreber reflektere over den skabende proces og produktet
- forstå og anvende centrale teknikker fra forskellige scenekunsttraditioner
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere sceniske idéer for eller med en målgruppe - demonstrere viden om fagets identitet og metoder behandle
- problemstillinger i samspil med andre fag.

Understøtter følgende del af kernestoffet:
- grundlæggende principper for reception af og erkendelse gennem kunst  grundlæggende begreber, teknikker og metoder, der knytter sig til arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil   
- den levende teaterforestilling og andre performative udtryk set i en kulturel og global kontekst.


Vigtige elementer:
- Realisme versus stilisering
- Arrangement
- Dramatik og erkendelse




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde