Holdet 2023 mf/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Mediefag C
Lærer(e)
Hold 2023 mf/b (2b mf)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Filmiske virkemidler 1
Titel 2 Filmiske virkemidler 2 og dramaturgi
Titel 3 Fakta/fiktion
Titel 4 Modtagergrupper
Titel 5 TV-nyheder
Titel 6 pilotprojekt
Titel 7 Eksamensproduktion
Titel 8 Dogme 95

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Filmiske virkemidler 1



Formål:
Eleverne får kendskab til de filmiske virkemidler ved at se klip fra film og ved selv at lave filmforsøg undervejs.

Kernestof;
Litteratur:
Levende Billeder, pp. 19 - 50.

Virkemidler:
Det enkelte billede
Lys som virkemiddel
Lyd som virkemiddel

Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier   
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Praksis:  
- betjene optage- og redigeringsudstyr  
- anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler   
- forholde sig analytisk til produktionsprocessen og egen produktion.

Kernestof
- filmiske og dramaturgiske virkemidler  
- optageprincipper og optageteknik  
- redigeringsprincipper og redigeringsteknik  



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Projektarbejde
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • IT
  • Præsentationsgrafik - redigeringssoftware
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Filmiske virkemidler 2 og dramaturgi

Formål: Eleverne får praktisk og teoretisk kendskab til flere filmiske virkemidler og til dramaturg, samt en introduktion til analysemodller.


Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier   
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Praksis:  
- betjene optage- og redigeringsudstyr  
- i grupper planlægge, gennemføre og distribuere en medieproduktion
- anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler     
- forholde sig analytisk til produktionsprocessen og egen produktion.

Kernestof
- filmiske og dramaturgiske virkemidler   
- film, tv og nyere mediers tværmediale samspil  
- produktionstilrettelæggelse, herunder arbejde med mediefaglige værktøjer - optageprincipper og optageteknik  
- redigeringsprincipper og redigeringsteknik  
- distributionskanaler og delingsværktøjer.

Kernestof:
Litteratur:
Levende Billeder, pp. 51 – 65
Filmens fortæller:
Orkestrering
Filmens karakterer

Dramaturgi
Karakterdreven
plotdreven
Dramaturgiske modeller

Analysemetoder:
Shot-to-shot
Næranalyse




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fakta/fiktion

Formål: Eleverne skal introduceres til forskellen på fakta og fiktion og ikke mindst blandingsformer.

Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier  
- redegøre for grundlæggende træk ved fakta, fiktion og blandinger mellem disse former  
- identificere centrale træk ved forskellige genrer, medier og medieplatforme samt samspillet mellem dem  
- foretage en mediefaglig perspektivering af film, tv og nyere medier ud fra en valgt kontekst  
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof
- grundlæggende træk ved fakta og fiktion samt blandinger mellem disse former, hvor eksempler fra de seneste fem år indgår   
- centrale genrer, medier og medieplatforme  

Kernestof:
Levende billeder 10 - 17.

Supplerende stof:
Video:
The office (2005 - 2013) første afsnit.
Gitte S. A. Ulstrup: Humoren sproglige virkemidler, Litteratursiden 2009.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Modtagergrupper

Formål: Eleverne skal introduceres til Gallupmålinger og befolkningssegmenter og hvordan de kan bruges.

Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier    
- identificere centrale træk ved forskellige genrer, medier og medieplatforme samt samspillet mellem dem  
- foretage en mediefaglig perspektivering af film, tv og nyere medier ud fra en valgt kontekst  


Kernestof
  
- centrale genrer, medier og medieplatforme  

Kernestof:
Litteratur:
Hjarvard og Helles: Seertal og webtrafik
Kompas-segmenter: https://tns-gallup.dk/da/kompas-segmenter

Supplerende stof:
PRINSIB: https://www.dr.dk/om-dr/fakta-om-dr/medieforskning/medieudviklingen/2022/af-prinsib-opstaar-ny-segmentering
Hjarvard: Borgen og Dicte: københavnsk kulturkapital vs. folkelig provins: https://www.kommunikationsforum.dk/artikler/klasseopdelt-heltindedrama-hos-tv2-og-dr


dr.dk (Eleverne skal finde et program til en udvalgt Gallup-målgruppe)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 TV-nyheder





Falige mål TV-nyheder
Forløbet har to formål: at give introduktion og analysemodeller til TV-nyheder og hvordan deres forbindelse er til sociale medier. Klassen har været i et praktisk forløb på TV2 Øst. I denne forbindelse arbejder vi med hvordan man sætter en nyhedsudsendelse sammen, og analyser af de enkelte nyhedsreportager. Forløbet ender med at eleverne skal producere en tv-nyhed om bæredygtighedstiltag på Herlufsholm.



Vi skal i forløbet arbejde med:

- Nyhedskriterier
- Forskellige typer af indslag
- Nyhedsudsendelsens opbygning
- Interviewteknikker
- PKP-modellen

Gennemgang af en 18.30 TV-avis med henblik på:
- Forløb - perlekædemodel
- Fremstillingsformer
    (Teasere, reportager, oplæg/nedlæg osv.)
- Journalistens roller (mikrofonholder, dybdeborende/modløb, fødselshjælper/medløb)
- Interviewedes roller (ekspert, case, part)

Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier  
- redegøre for grundlæggende træk ved fakta, fiktion og blandinger mellem disse former  
- identificere centrale træk ved forskellige genrer, medier og medieplatforme samt samspillet mellem dem  
- foretage en mediefaglig perspektivering af film, tv og nyere medier ud fra en valgt kontekst  
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag  
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.



Kernestof
- filmiske og dramaturgiske virkemidler  
- grundlæggende træk ved fakta og fiktion samt blandinger mellem disse former, hvor eksempler fra de seneste fem år indgår   
- centrale genrer, medier og medieplatforme  
- film, tv og nyere mediers tværmediale samspil   
- produktionstilrettelæggelse, herunder arbejde med mediefaglige værktøjer - optageprincipper og optageteknik  
- redigeringsprincipper og redigeringsteknik  
- distributionskanaler og delingsværktøjer.





Materiale:

Kernestof:
Litteratur:
Kompendium:
Thorsen og Møller: Tv-journalistik
Katz og Poulsen: Focus
Christian Frederiksen, Rasmus Sylvest Larsen: Skarpt skåret. 2014

Supplerende stof:
- TV-avis DR 18.30
- Praktikperiode på TV2 øst.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 pilotprojekt

Formål: Eleverne skal producere deres eksamensfilm.

Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier    
- identificere centrale træk ved forskellige genrer, medier og medieplatforme samt samspillet mellem dem   
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Praksis:  
- betjene optage- og redigeringsudstyr  
- i grupper planlægge, gennemføre og distribuere en medieproduktion
- anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler   
- arbejde med mediefaglige værktøjer i præproduktionsfasen   
- tilpasse udtryksform til indhold, genre, kommunikationssituation og distributionskanal  
- forholde sig analytisk til produktionsprocessen og egen produktion.

Kernestof
- filmiske og dramaturgiske virkemidler  
- grundlæggende træk ved fakta og fiktion samt blandinger mellem disse former, hvor eksempler fra de seneste fem år indgår   
- centrale genrer, medier og medieplatforme    
- produktionstilrettelæggelse, herunder arbejde med mediefaglige værktøjer - optageprincipper og optageteknik  
- redigeringsprincipper og redigeringsteknik  
- distributionskanaler og delingsværktøjer.

Kernestof:
Øvelse: Karakterudvikling baseret på Syd Field





Begreber:
Pre-produktion
produktion
Post-produktion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT - Redigeringsprogrammer
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Eksamensproduktion

Formål: Eleverne skal producere deres eksamensfilm.

Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier    
- identificere centrale træk ved forskellige genrer, medier og medieplatforme samt samspillet mellem dem   
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Praksis:  
- betjene optage- og redigeringsudstyr  
- i grupper planlægge, gennemføre og distribuere en medieproduktion
- anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler   
- arbejde med mediefaglige værktøjer i præproduktionsfasen   
- tilpasse udtryksform til indhold, genre, kommunikationssituation og distributionskanal  
- forholde sig analytisk til produktionsprocessen og egen produktion.

Kernestof
- filmiske og dramaturgiske virkemidler  
- grundlæggende træk ved fakta og fiktion samt blandinger mellem disse former, hvor eksempler fra de seneste fem år indgår   
- centrale genrer, medier og medieplatforme    
- produktionstilrettelæggelse, herunder arbejde med mediefaglige værktøjer - optageprincipper og optageteknik  
- redigeringsprincipper og redigeringsteknik  
- distributionskanaler og delingsværktøjer.

Kernestof:
Øvelse: Karakterudvikling baseret på Syd Field





Begreber:
Pre-produktion
produktion
Post-produktion
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT - Redigeringsprogrammer
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dogme 95

Formål: Eleverne skal have kendskab til Dogme 95-bevægelsen og baggrunden for den, samt se, hvordan den har påvirket filmskabere siden.

Faglige mål:
Teori og analyse:
-  anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier  
- redegøre for grundlæggende træk ved fakta, fiktion og blandinger mellem disse former  
- identificere centrale træk ved forskellige genrer, medier og medieplatforme samt samspillet mellem dem  
- foretage en mediefaglig perspektivering af film, tv og nyere medier ud fra en valgt kontekst   
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Kernestof
- filmiske og dramaturgiske virkemidler  
- grundlæggende træk ved fakta og fiktion samt blandinger mellem disse former, hvor eksempler fra de seneste fem år indgår   
- centrale genrer, medier og medieplatforme  
- film, tv og nyere mediers tværmediale samspil    
- distributionskanaler og delingsværktøjer.


Materiale:
Kernestof:


Litteratur:
- Mainfestet: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.ekkofilm.dk/media/dyn/link/Dogmemanifesto.pdf?_=1360675911
- Casper Hindse, Danske dogmefilm, https://www.ekkofilm.dk/artikler/danske-dogme-film/
- Palle Schantz Lauridsen: Genhør med dogme 95 pp. 31 - 39, file:///Users/KJO/Downloads/tfbertel,+mediekultur48_pg031-047.pdf

Supplerende stof:


Litteratur:
- Peter Schepelern: Dansk filmhistorie 1990 - 1999 (indtil Seriefremstilling: Nybrud i dansk tv-fiktion) https://www.dfi.dk/en/node/30658
- Dogma95 - Studiobinder: https://www.studiobinder.com/blog/dogme-95-rules-manifesto-films/

Film:
Idioterne af Larsen von Trier

Elevprodukt:
Videoessay med analyse af et 2-3 minutters uddrag af en følgende dogme-produktioner: Mifunes sidste sang, Elsker dig for evigt og En Kærlighedshistorie, hvor der perspektiveres til selvvalgt mediefaglig kontekst.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet
  • IT
Væsentligste arbejdsformer