Holdet 3a re (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e)
Hold 2023 re/a (3a re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Islams mange udtryk
Titel 2 Hinduismens mangfoldighed
Titel 3 Kristnes tro og ritualer
Titel 4 Vejen til troen
Titel 5 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Islams mange udtryk

Formål:
Forløbet skal dels introducere til religionsvidenskab og dels gennemgå centrale dogmer (De Seks Trosartikler) og ritualer (De Fem Søjler) i islam, samt et repræsentativt udvalg af religionens mange udtryksformer og hvordan disse fagligt kan undersøges. Her er der særligt taget udgangspunkt i sharia-begrebet og tolkninger heraf. Forløbet har desuden haft fokus på islams formative periode og dennes påvirkning af de religiøse skrifter.
Endelig diskuteres islam som minoritetsreligion i Danmark.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- redegøre for væsentlige sider ved islam, herunder formative og nutidige skikkelser
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig
- relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestoffet er:
- islam set i globalt perspektiv med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Koranen og hadithsamlinger samt nutidige tekster
- religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.

Materiale:
Thrane Lassen (red.): Religioner Lever – grundbog til religion, Lindhardt og Ringhof (2017). 115.
Madsen, Lene m.fl.: Grundbogen til religion C, 3. udg., Systime (2012-2019). 111-149.
Poulsen, Allan: Religion – kort og godt, Columbus (2018). 128-129, 144-145.

Analyserede tekster:
Udvalg af Koranvers: Sura 26, 192-200; Sura 75, 16-19; Sura 2, 185; Sura 37, 98-109; Sura 4, 155-165; Sura 7, 157-158; Sura 96, 1-5; Sura 24, 30-31.
”Profetens natte- og himmelrejse” fra Forman, Jens: Islam og muslimerne, Systime (2011). 98-100.
Tønnsen, Aminah: ”Tørklædet er malplaceret i Danmark” fra Forman, Jens: Islam og muslimerne, Systime (2011). Side 124-126.
”Brevet” fra Ahle, Allan (red.): Horisont C, 2.udg., Systime (2022). 212-213.

Supplerende er der selvstudie ift. at finde filmklip fra Hajj.

Normalsider i alt: Ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Hinduismens mangfoldighed

Formål:
Forløbets formål er, at eleverne skal være i stand til at sætte sig ind i en for dem markant anderledes tilgang til at forstå tilværelsen. Der er ligeledes fokus på, hvordan man kan opnå indsigt i en umiddelbart kompleks og på mange måder modsatrettet religion.
Der lægges særligt vægt på, hvilke elementer fra vedaerne, upanishaderne, Bhagavad Gita, Purana og Ramayana, der har en indflydelse på den hinduistiske praksis i dag.
Forløbet har desuden et flerfagligt spor, idet det i samarbejde med historiefaget belyser religionens rolle i etableringen af det moderne Indien med fokus på hinduismens indflydelse på indisk kultur og på hindunationale holdninger i det indiske samfund.
Som en del af det flerfaglige forløb har eleverne deltaget i en online workshop á tre timers varighed med indiske elever fra The Emerald Heights International School Indore, hvor de indgik i en dialog om hinduisme generelt og om religiøse / kulturelle højtider.

Fra bekendtgørelsen:
2.1. Faglige mål
Eleverne skal kunne:
– disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- redegøre for væsentlige sider af yderligere én større, nulevende religion med en længere historie og global betydning og udbredelse
̶̶- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
̶- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
̶- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder.



2.2. Kernestof
Kernestoffet er:
– væsentlige sider af en anden af de større, nulevende religioner med en længere historie og global betydning og udbredelse. I arbejdet skal indgå både tekster fra religionens historie samt nutidige tekster

Materiale:
Ahle, Allan m.fl.: Horisont C, Systime (2022): 235, 239
- Tekst 1: ”Purusha-hymnen” 254-255.
- Tekst 2: ”Chandogya Upanishad III, 14” 255-256.
- Tekst 5: ”De fire livsstadier” 259-261.
- Tekst 11: ”En oplevelse af kosmisk bevidsthed” 269-270.
”Ansigt til ansigt med inderne”138-141. (Tegneserie om Ramayana)
Madsen, Lene m.fl: Grundbogen til Religion C, 3.udg. Systime (2019). 151-179.
Poulsen, Allan: Hinduisme, Systime (2018). 201-203:
- ”Interview: Vi tilbeder alle guderne”

Filmklip:
”Story of Ramayana – Why is Diwali called the festival of light”: https://www.youtube.com/watch?v=cvCv7kTcRXI
"The Bahgavad Gita - Krishna speaks with Prince Arjuna - hindu - extra Mythology" af Extra History: https://www.youtube.com/watch?v=G28qHASOtE8 7:24 minutter.

Hjemmesideanalyse af datingsite: https://www.matrimonialsindia.com/hindu/

I alt svarende til 50 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 Kristnes tro og ritualer

Formål:
Forløbet skal give en indføring i kristendommens historie og kristnes tro og praksis. Der er særligt lagt fokus på kristendommen i en moderne og senmoderne tidsalder. Målet har været at give en forståelse og refleksion over, hvordan kristendommen kan komme til udtryk og vha. fænomenologiske begreber kan sammenlignes med andre verdensreligioner.
Der har været lægt vægt på følgende elementer: Formativ periode (historisk og mytisk Jesus samt Paulus som religionsstifter), forholdet til jødedommen, kristne grundfortælling (problemmyte, frelserprofetier og løsningsmyte), Treenigheden, Jesu dobbeltmatur, synd (i forskellige tolkninger), næstekærlighed, dåb og nadver, kristendom og modernitet, samt kristendom i det senmoderne samfund.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- redegøre for grundlæggende sider ved kristendom, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelser og rolle i europæisk og dansk idéhistorie og identitetsdannelse
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
- karakterisere og analysere religiøse og ikke-religiøse synspunkter, herunder etiske, og aktuelle diskussioner af religionsfaglig
- relevans med anvendelse af både indefra- og udefraperspektiver
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en
- global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag (i flerfaglige forløb)
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestoffet er:
- kristendom set i globalt perspektiv, med vægt på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer. I arbejdet indgår tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, enkelte andre tekster fra kristendommens historie samt nutidige tekster.

Materiale:
Ahle, Allan, mfl.: Horisont, Gyldendal (2014). 134-138.
Lassen, Mikkel Thrane (red.): Religioner Lever, Praxis Forlag (2017). 60-68.
Madsen, Lene m.fl.: Grundbogen til religion C, 3.udg., Systime (2012-2019). 14-19, 69-110.

Kildetekster:
”En slags bekendelse”: Per Ramsdals opslag på facebook…
”En dag lagde Thomas Alstrups kone sig på sofaen. Og så forsvandt hun fra ham”: https://www.folkekirken.dk/aarets-hoejtider/paaske/haab/en-dag-lagde-thomas-alstrups-kone-sig-paa-sofaen-og-saa-forsvandt-hun-fra-ham?fbclid=IwAR2f013aIrjp4Nif94taSkFXLUwf2lrPg3p9JgpE2yECnnGuAzH4X07B5mU_aem_AdtcXDEL2ylnNqnBvpH04pSUCOFqCcZ9WODMtob0Py81-Wtni3duBlmnqNtCa7Or4xwLnrEYA7bqWVLXgGOwJVRs
”Tre eksperter: Sådan forstår vi tilgivelse”, fra folkekirken.dk: https://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/tjenester/video/videoer/tre-eksperter-sdan-forstr-vi-tilgivelse-29
”Bodil Jørgensen: Det sætter kræfter fri at tilgive”: fra folkekirken.dk: https://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/tjenester/video/videoer/bodil-jrgensen-det-stter-krfter-fri-at-tilgive-9
Uddrag af ”Sognepræst: Nadveren er mere end syndsforladelse og det bør ritualet afspejle”: https://www.kirke.dk/holdninger/sognepraest-nadveren-er-mere-end-syndsforladelse-og-det-boer-ritualet-afspejle


Bibeltekster med overskrifter til indhold:
Fra GT: ”Syndefaldet og uddrivelsen fra Edens Have” og ”Herrens Lidende Tjener”, Es. 52.11-53.12.
Forkyndelse af den mytiske Jesus: Mark 1,14-3,6, Matt 5,1-2 og 5,17-48, Mark 7,7,1-23.
Pilatus’s domfældelse af Jesus: Matt 27,11-26, Mark 15,1-15, Luk 23,1-25 og Joh 18,28-19,16.
Uddrag af "Bjergprædikenen": Matt. kap. 5,1-48.

Paulus’ tekster: Rom 5,1-21., 1 Kor 15,1-28 og Gal 5, 1-12.
Om Jesu sidste ord på korset: Mark 15,34, Luk 23,46 og Joh 19,30.

Ekskursion 17/12 2025:
- Kirkerumsanalyse af Vor Frue Kirke i København
- Oplæg og diskussion med tidligere feltpræst Frank Bjørn Christensen på Kastellet om præstens funktion på missioner.

Arbejde med musikvideoer om temaet synd: Pet Shop Boys "it's a sin" og Taylor Swift: "Guilty as sin"

Svarende til 75 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Vejen til troen

Formål:
Det er forløbets formål at undersøge vha. religionsfaglige begreber og teorier, hvordan og hvorfor menneskers religiøsitet forandrer sig. Med udgangspunkt i cases fra verdensreligionerne kristendom, islam og hindusime i Danmark arbejdes der med, hvilke forklaringer religionsfaget kan give på menneskers konversion. Der arbejdes ud fra repræsentative tekster, hvor i der inddrages begreber og teorier til dels at undersøge, hvilke udgaver af religionerne, som afsenderne konverterer til og fra, og dels hvilken proces deres konversion følger. Endelig er der særligt fokus på senmoderne religiøsitet, da det udgør konteksten for alle de bearbejdede cases. Teoretisk har der særligt været fokus på Lewis Rambos konversion og fire sociologiske teorier til hvorfor man bliver religiøs.

Bekendtgørelsen:
Kernestof:
- væsentlige sider af yderligere én valgfri religion, et veldefineret religionsfagligt emne eller en religionsvidenskabelig teori
- religionernes centrale fænomener og religionsfaglig terminologi og metode.
Faglige mål:
- disponere en mundtlig fremstilling af et religionsfagligt stof og anvende elementær religionsfaglig terminologi
- redegøre for væsentlige sider af yderligere én valgfri religion eller et veldefineret religionsfagligt emne
- karakterisere og analysere forskelligartede materialer med anvendelse af religionsfaglige begreber
- karakterisere og analysere væsentlige problemstillinger vedrørende forholdet mellem religion og nutidige samfund i en global kontekst, samt anvende religionsfaglige tilgange til bedre at forstå og håndtere aktuelle problemstillinger og konflikter
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Materiale:
Teorilitteratur:
Lykke-Kjeldsen, Carsten m.fl.: Begrebsnøglen til religion – teori og metode, Systime (2016). 46-49.
Andersen, Lene m.fl.: Grundbogen til Religion C, 3. udgave, Systime (2022). 13-19 (også under kristendom, så tæller ikke med i den samlede pensumopgørelse her), 176-178, 306-310.

Repræsentative tekster:
Bugge, Mathilde: ”I en grøft i Afghanistan fik en ung soldat sin åbenbaring”, for DR:  I en grøft i Afghanistan fik en ung soldat sin åbenbaring: 'Hvis du får mig ud af den her, Gud, så er jeg sgu din' | I krig for Danmark | DR (anvendt 3/2 2025).
Freije, Layal: ”Marianne satte sig selv fri, da hun konverterede til islam”, vice Broadly, fra Allan, Ahle (red.) Horisont, 2. udgave, 2022. 217-221.
”Svar fra Dhamu Chodavadaru: Oplev din indre guddommelighed” i Andersen, Lene m.fl.: Grundbogen til Religion C, 3. udgave, Systime (2022). 176-178.
Uddrag af: Nygaard, Else Marie: ”Komikeren Casper Christensen efter dåb: For mig er Jesus som en vejviser og en storebror”, Kristeligt Dagblad: Komikeren Casper Christensen efter dåb: For mig er Jesus som en vejviser og storebror | Kristeligt Dagblad (anvendt 3/2 2025).

Andet:
”Islam – introduktion”, Religionsnørden: https://www.youtube.com/watch?v=yo9_9Cg8XJA.

Oplæg og dialog med x-vidne Jakob – 1 times varighed.

Antal sider: 25 ns.


Samlet pensum for alle fire forløb:
210 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Repetition

I repetitionsforløbet genbesøges nøglebegreber og pointer fra de foregående forløb.
Der lægges særligt vægt på at sammenligne centrale dogmer og praksisser vha. Ninian Smarts model.

Derudover er der særligt fokus på tekstlæsning og eksamensforberedelse.

Materialet der benyttes fremgår under de afholdte forløb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer