Holdet 2023 TY/selvstud. Katharine - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Herlufsholm Skole
Fag og niveau Tysk A
Lærer(e)
Hold 2023 TY/selvstud. Katharine (selv TY/Katharine)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Der Blick der Anderen - grundforløb
Titel 2 Helden und Vorbilder
Titel 3 Reisen
Titel 4 Märchen
Titel 5 Die DDR war auch eine Heimat/A
Titel 6 Sport und Nation/A-EKSAMEN
Titel 7 Österreich / A-EKSAMEN
Titel 8 Migration u. Einwanderung in Deutschland/A-EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Der Blick der Anderen - grundforløb

Formål: Introduktion til faget Tysk, fokus på identitet og nationalitet. Sammenligning Danmark-Tyskland og andre nationaliteter. Materiale udleveres (et kompendium) med tekster, gloser og øvelser.

Materialer:
-Osang: Im Namen des Vaters (Auszug, Fiktion)
-Artikel: Förmliche Deutsche, duzende Dänen
-Max Karmann (Artikel): Deutsch oder Dänisch

På grund af andre holdsammensætninger i grundforløbet har alle elever muligvis ikke læst alle ovenstående tekster i grundforløbet, men nogle af dem.

Omfang: ca. 20 ns.

Der arbejdes med resumé og skriftlig og mundtlig præsentation i timen, bl.a. på Padlet og videoafleveringer.
Der arbejdes løbende med grammatik

Faglige mål for tysk:
Eleverne skal kunne:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og enkle ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede tekster og emner, analysere disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– på tysk redegøre for og reflektere over tysksprogede litterære tekster og andre kunstneriske udtryksformer samt analysere og fortolke disse
– inddrage en grundlæggende viden om levevilkår, værdier og normer i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med andre kultur- og samfundsforhold.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Helden und Vorbilder

Emnet "helte og forbilleder" undersøges. Det er et godt emne at starte med, da eleverne får mulighed for at involvere sig selv. Alle har forbilleder og helteforestillinger. Der læses hovedsageligt non-fiktion tekster fra forskellige områder af virkeligheden.

Materialer/kernestof:

Die Arbeit der Trümmerfrauen, link: http://www.tyskforlaget.dk/wundervonbern/deutsche_frauen/die_arbeit_der_trummerfrau.htm

Heldentat: Student rettet Frau vor Sextäter
https://www.ostsee-zeitung.de/Nachrichten/MV-aktuell/Heldentat-Student-rettet-Frau-vor-Sextaeter

Baumgartner, Felix; Ich habe einen Traum in: DIE ZEIT (online Artikel vom 26. Juli 2014) http://www.zeit.de/zeit-magazin/2014/29/felix-baumgartner-traum

"Greta Thunberg, gefeiert wie ein Pop-Star", Artikel fra DW
Øvelse med/elevoplæg om ”dein Vorbild” på basis af: Schatzkästchen fra „
Ein neuer Anfang“,

Lærer-PP om tiden lige efter krigen

Artikel fra Deutsche Welle (DW): Vorbilder bis heute: Sophie und Hans Scholl. 18.02.2013. Link:
http://www.dw.com/de/vorbilder-bis-heute-sophie-und-hans-scholl/a-16601656

Film: Sophie Scholl. Die letzten Tage. 2005, Marc Rothemund.
Der arbejdes med opgaver til flmen på Tyskforlagets hjemmeside.

Begriffskarte und Merkmale, FILM fra Gattungen, Gyldendal

I alt ca. 40 sider

Der arbejdes med resumé og skriftlig og mundtlig præsentation i timen.
Der arbejdes desuden løbende med grammatik.

Faglige mål fra Læreplanen, som der arbejdes med i dette forløb:
-forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
–føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
–analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi – anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
–på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
–redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
–anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 3 Reisen

Et forløb om at rejse. Der læses forskellige typer tekster, herunder lyrik, prosa, fiktion og non-fiktion og vi ser en film.

Kernestof:
Fra afsnittet "Reisen" i Kurzum, Gyldendal, 2005:
-Die Putzfraueninsel af Milena Mosel, 4 sider
-Uddrag af romanen "Im Juli", fra romanen af Selim Özdogan, 4 sider

Filmen "Im Juli" af Fatih Akin fra 2000 ses og der laves tilhørende øvelser på Tyskforlagets hjemmeside. Anslået 20 sider.

-Auszüge aus „Interview mit Lea und Alex von "LinasReisen“ über ihre Liebe zum Reisen und zur Natur“ (von Christine) - brugt til årsprøve efter 1g - link:
https://wanderspuren.de/interview-mit-lea-und-alex-von-linasreisen-ueber-ihre-liebe-zum-reisen-und-zur-natur/
10 sider.

I alt ca. 40 sider

+ en ekstra tekst til repetition...
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Märchen

Fagligt fokus:
Forløbet beskæftiger sig med genren "Märchen" og denne genres typiske træk og forskellen på Volksmärchen og  Kunstmärchen. Udvalgte Märchen analyseres med henblik på at identificere eventyrtræk.

I forløbet læses også lyrik og der suppleres med en tekst på dansk om Brødrene Grimms liv, værk og samtid.

Kernestof:
Volksmärchen:
-Kapitlet "Märchen" i Gattungen, Gyldendal, herunder folkeeventyret "Rotkäppchen" læses, 10 sider.
-Folkeeventyret "Sterntaler" læses med øvelser i grammatik i forbindelse med screening, 3 sider.
-Der Schimmel, österreichisches Volksmärchen, fra "Eins, zwei, drei", skriftlig opgave, 2 sider.
Eleverne laver en PowerPoint-præsentation af forskellige Grimm-Märchen.

Kunstmärchen:
-Der tales på tysk om kunsteventyr, og eleverne holder desuden oplæg på tysk om forskellige selvvalgte kunsteventyr af HCA.
ca. 2 sider.

Lyrik:
"Mädchen, pfeif auf den Prinzen" af Josef Rering, 1974. 2 sider
Uddrag af "Begriffskarte Lyrik" i Gattungen, herunder Handlung und Komposition. 3 sider.


Supplerende:
Uddrag af bogen ”Tyskland fra Rødhætte til Rammstein. Om tysk national identitet.” Forlaget Columbus, 2010. Afsnittene ”Tysken” og ”Brødrene Grimm” læses.
Skriftlig opgave.

Omfang: Ca. 30 sider.

Der arbejdes videre med grammatik, herunder tidsangivelser.

Fra læreplanen:
Relevante krav til kernestof fra Læreplanen:
– udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold. Hovedvægten lægges på Tyskland efter 1945. I
mindst ét af emnerne skal indgå tysksproget tekst fra før 1945
– et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en
kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede
lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år

Relevante faglige mål fra Læreplanen:
Eleverne skal kunne:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og enkle ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede tekster og emner, analysere disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– føre en samtale på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– på tysk redegøre for og reflektere over tysksprogede litterære tekster og andre kunstneriske udtryksformer samt analysere og fortolke disse
– inddrage en grundlæggende viden om levevilkår, værdier og normer i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med andre kultur- og samfundsforhold.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Die DDR war auch eine Heimat/A

3g TY

Forløbet bygger videre på forløb sidste år (2b): Das Leben in der DDR  (se nederst). Nu med en Heimat-vinkel.

Den 21.11. kommer Annette Herzog på besøg og holder et foredrag om DDR som hjemland (Heimat). Annette er vokset op i DDR, men har i mange år boet i Danmark. Annette er forfatter.

Nyt supplerende stof:
-Vi starter med at arbejde i I-bogen "Aus aktuellem Anlass", hvor vi læser introteksten til
"Die Heimat und die Fremde" (på dansk) og laver øvelserne under "Einstieg". Link:
https://ausaktuellemanlass.systime.dk/?id=137

-Uddrag af "Det der var" af Annette Herzog (kap. 1-3) på dansk.
-Annette Herzogs foredrag på dansk den 21.11.

Nyt kernestof:
-"Der Silberlöffel", uddrag af "Det der var" (kap. 2, men på tysk) af Annette Herzog.

- I bogen Es war einmal ein Land, Tyskforlaget - tekster af David Ensikat. Eleverne får et kompendium med følgende tekster, hvoraf vi kun når at læse én, markeret LÆST:
-Der Anfang ODER Warum die DDR nur ein halbes Land war - ikke nået
-Die Mauer ODER: Stubenarrest fürs ganze Volk - ikke nået
-Die Schule ODER: Wie man lernt, brav zu sein LÆST
-Der goldene Westen ODER: Warum es woanders so schön ist - ikke nået
+Opgaver på Tyskforlagets hjemmeside: https://www.tyskforlaget.dk/eswareinmaleinland/eswareinmalaufgabenindex.html

FILM:
-Goodbye Lenin, 2003
Materiale til filmen kan findes på:
https://www.tyskforlaget.dk/goodbyelenin/goodbyevorwort.html
https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?idnr=CFUFILM1077840&cfuid=5
https://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/good-bye-lenin-0
https://www.dfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/good-bye-lenin

HÖRTEXT:
Fra Spielfelder eines Chronisten af Christoph Hein, Tyskforlaget
-Unverhofftes wiedersehen (også papirudgave)
-Interview mit dem Verfasser
Hör-teksterne kan også være en opgave.

----

Indhold fra det tidligere forløb / ISI (2b), skoleåret 2023-34:

I dette forløb fokuseres på Stasis massive overvågning af DDR-borgerne, ligesom der udarbejdes et projekt A om flugthistorier, som eleverne bearbejder og præsenterer i grupper.  Emnet er således både historisk relevant og en analyse af vilkårene for DDRs indbyggere. Dette følges op af projektarbejde B, som hedder Der Alltag in der DDR, hvor eleverne i grupper udvælger sig særlige områder af DDRs samfundsforhold, som bearbejdes og præsenteres for holdet.

Der opøves et gloseforråd, der passer til emnet,  og der arbejdes løbende med grammatik.

Klassen har været på studietur til New York, hvor vi bl.a. besøgte St. Pauls Kirche på Manhatten og drøftede emner som
Emigration / Flucht / Anpassung / Kultur / Deutsche Sprache / Deutsche New Yorker.

Materialer:

https://www.zdf.de/nachrichten/thema/ddr-118.html (viele DDR-Themen werden hier entrollt)

FILM: Das Leben der Anderen, 2006. Regie: Florian Henckel von Donnersmarck
samt øvelser fra Tyskforlagets side.

Der Fall Peter Fechter. Aus: http://www.zeit.de/wissen/geschichte/2012-08/peter-fechter-mauer-flucht-opfer und Peter   Fechter 1962, 17 August an der Mauer niedergeschossen -  https://www.youtube.com/watch?v=rLXgIZ6_9LU

Film: BALLON + Unterrichtsmaterialien https://filmcentralen.dk/files/teaching_material/attachments/ballon_didaktisierung_nach_dem_film.pdf

Wolf Biermann: Das Märchen vom kleinen Herrn Moritz, der eine Glatze kriegte. In: Masken, Tyskforlaget

R. Kunz: Das Ende der Kunst.
Aus: http://www.planetlyrik.de/norbert-mecklenburg-zu-reiner-kunzes-gedicht-das-ende-der-kunst/2020/05/


http://www.dieterwunderlich.de/berlin_mauerbau.htm

https://www.br.de/kinder/hoeren/klaro/klaro-infografik-brd-ddr-infografik-100.html

Geschichte der DDR http://infografik-ddr.zdf.de/

Projektarbeit: Meine Fluchtgeschichte. Eleverne arbejder i grupper med en selvvalgt flugthistorie, som de på basis af opgave præsenterer ved hjælp af en powerpoint.

Følgene links har været brugt:

https://www.dr.dk/drtv/se/flugten-fra-ddr_265719

https://www.zeitklicks.de/brd/zeitklicks/zeit/politik/frag-doch-mal-1/wer-ist-fuer-die-deutsche-teilung-verantwortlich/

Die spektakulärsten Fluchten aus der DDR | WEB.DE

DDR-Flucht: Wie ein 15-Jähriger es in den Westen schaffte - DER SPIEGEL

Berliner Mauer: Mauerfluchten - DDR - Geschichte - Planet Wissen (planet-wissen.de)'

https://www.berlin.de/mauer/geschichte/bau-der-mauer/die-mauer-in-zahlen/

https://www.berlin.de/mauer/geschichte/bau-der-mauer/aufbau-der-grenzanlagen/

Ca. 40 sider

Supplerende stof:
https://www.wikiwand.com/da/Auferstanden_aus_Ruinen

Jørgen Ullerup: Børn brugt som stikkere for Stasi. Fra arbejdshæftet "Das Leben der Anderen", Tyskforlaget 2007

John F. Kennedy´s "Berliner Speech"
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=0GKd50lrROc&fbclid=IwAR3RJmtr11eTolA7w9eGJhgsCH7yEFt4w8CTCFZ8nv67dcVUvWK75xVklMY

https://www.dr.dk/drtv/se/danskere-i-ddr_-vores-barndom-bag-muren_207554




Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Sport und Nation/A-EKSAMEN

Sport und Nation
Under dette emne undersøger vi tyskernes forhold til sport som samlende nationalitets- og identitetsdannende faktor. De netop overståede globale sportsbegivenheder OL og EM i fodbold inddrages. Der gribes desuden tilbage til filmen "Das Wunder von Bern", som blev set i 2g (2b) under emnet "Beziehungen II". Der læses fiktive og ikke-fiktive tekster fra antologier og fra nettet.

Kernestof:

Tekster og øvelser fra Aus aktuellem Anlass, ibog fra Systime:
Læst tekst/”pensum“ fra i-bogen:
Anfang
1.Landeskunde
1.1. Einstieg
2.Sport
2.1.Einstieg (alle opgaver)
2.2. Fuβball in Deutschland, følgende tekster og opgaver:
-Fuβball in Deutschland (tekst)
-Partnerarbeit 3: Die Fußballtabelle - Informationen erfragen (mdt. øvelse sammen m/„Speeddating“)
-Tekst/Dictogloss (podcast) og opgaver: Frank Goosen: Weil Samstag ist - Grundlagen. Wieso Fußball? Teil 1+2

Andre tekster:

Fra "Greif zu!", Gyldendal 2014, under kapitlet "Neue nationale Identität" læses:
-Johanna Metz: Mit dem Fussball auf dem Weg zur Nomalität (5,4 ns), s. 92
-Johanna Metz: Stichwort: Die deutsche Fahne (1,2 ns), s. 95
-A.H. Hoffmann von Fallersleben: Das Lied der Deutschen (0,8 ns), s. 96

Tekst fra kapitlet "Sport und Politik" i "Deutsche Wunder", L&R Uddannelse, 2009:
-Stefan Steinberg und Bernd Reinhardt: Leni Riefenstahl, Propagandistin des Dritten Reiches, med arbejdsopgaver udformet som eksamensspørgsmål.

Film:

-Uddrag af Leni Riefenstahls film ”Olympia”, Fest der Völker og Fest der Schönheit (1938) om olympiaden i Berlin 1936.

-Filmen "Berlin 36" af Kaspar Heidelbach (2009) ses og der arbejdes med filmens temaer, Hitlers OL, jødeforfølgelse,  transkønnethed og filmens autentiske personer.

-Uddrag af filmen ”Das Wunder von Bern”, som eleverne har set i 2g genses og der arbejdes med fodbold-vinklen og sejrens betydning for Tyskland.
Udtrykket ”sich erinnern” øves i den forbindelse.

Emnet afsluttes med research og opgaver vedr. OL i 1936, 1972, 2024 samt VM i Tyskland i 2006 og EM i Tyskland 2024.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Österreich / A-EKSAMEN

Et emne med fokus på Østrig og Wien. Katharine har løst fulgt et A-niveau-valghold, men var ikke med på holdets studietur til Wien i december 2024 (se programpunkterne nederst).

Under emnet har holdet beskæftiget sig med kejsertiden (Franz und Sisi), med den særlige Wiener-kultur, herunder Wiener Cafés, men også med det moderne Østrig, herunder det nylige valg.

Kernestof:
Eleverne så inden studieturen et par selvvalgte afsnit af TV-serien "Sisi".
Tekster og materiale fra "Aus aktuellem Anlass":
-Zeitlinie über wichtige Daten der österreichischen Geschichte
-Katrin Zeilmann, 2008, Focus.de: Die Habsburger - Hochzeiten statt Kriege (Auszug) mit Übung (Lückentext)
-Kaiserin Elisabeth (1837–1898): An die Gaffer. I: Kaiserin Elisabeth: Das poetische Tagebuch. VÖAW, 1997, hierunter Quiz vor dem Lesen und Fragen zum Textverständnis
-Das politische System, Text mit Fragen.
-Text "Wien" und Kreuzworträtsel
-Wiener Blond: Der letzte Kaiser. © 2015 Crowd & Ryben Records. Text und Fragen zum Text.
--Michael Ziegelwanger: Café Anschluss (under 1.3.1. Übersicht). Text, Quiz und Fragen.


Program / Wien - december 2024 (selvstuderende Katharine deltog ikke):

I Wien besøgte/oplevede holdet følgende. Turen var opdelt i temaer.

-Det moderne, demokratiske og internationale Østrig:
Den danske Ambassade i Wien
FN-bygningen i Wien
Parlamentet m/rundvisning og ”Demokratikum” på egen hånd

-Det centrale, klassiske og kejserlige Wien
Luciakoncert i Stephansdom
Hofburg / Sisi-Museum
Wiener koncert i Kursalon
Julemarked (med skøjteløb) ved det gotiske Rathaus
Wiener Kaffeehäuser

-Kunstens og forlystelsernes Wien:
Schloss Belvedere (kunst, arkitektur og barokhave)
Wiener Moderne am Karlsplatz (Secessions-bygningen) og den barokke Karlskirche,
Prater

-Nationalsocialismens Wien:
Jüdisches Museum (to steder)
Heldenplatz (Hitler/Anschluss)

-Eleverne holdt oplæg om Schönbrunn, Wiener Caféer, Wiener Rathaus, Staatsoper, Belvedère, Prater. Desuden læreroplæg om Heldenplatz ved Hofburg og Wiener Moderne.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Migration u. Einwanderung in Deutschland/A-EKSAMEN

Thema Migration und Einwanderung in Deutschland.

Mål:
Kendskab til indvandring i Tyskland i nyere tid - fra ”gæstearbejderne” i 60’ernes Tyskland, der oplevede ”das Wirtschaftswunder”, via flygtningekrisen i 2015 og til den højaktuelle politiske situation i forbindelse med valget til forbundsdagen i 2025, hvor immigration er et af de væsentlige temaer.

Der arbejdes også med flygtninges vilkår, på ligheder og forskelle, kulturer, fordomme, identitet og integration.
Desuden arbejdes med gloseforråd i forbindelse med emnet og med præsentationskompetence, herunder kommunikations- og samtalestrategier, gloser og gambits.
Andre arbejdsmetoder er research på internettet og rollespil.
Der læses tekster af forskellig karakter og vi ser nyhedsudsendelser og en spillefilm.

Kernestof:
1. AKTUELT: I forbindelse med valget i Tyskland, internetresearch vedr. ”Wahlergebnisse. Der neue Bundestag und die neue Regierung. Die Rolle der AfD.“ hos Bundestag.de og Bundeszentrale für politische Bildung og nyhedskanaler som ZDF og ARD/Das Erste:
https://www.bundestag.de/wahl
https://www.bpb.de/themen/bundestagswahlen/bundestagswahl-2025/
https://www.zdf.de/nachrichten
https://www.tagesschau.de/
Derefter rollespil/research: „Das Thema „Flüchtlinge und Immigration“ bei den verschiedenen Parteien, die in dem neuen Bundestag vertreten sind (z.B. SPD, CDU/CSU, Die Grünen, FDP und AfD, die Linke, Bündnis Sara Wagenknecht…?)

2. FLYGTNINGEKRISE:
Fra bogen ”Im Wandel”, Systime (lille kompendium):
Kap. 3 Die Flüchtlingskrise, s. 65-98 + Wortschatz s. 100-101, især afsnit 3.1, 3.2., 3.3., 3.4, 3.5,  3.7 (ikke 3.6.).  Tekster i materialet:
Die Flüchtlingskrise (ukendt forfatter)
Omran Fadel: Ich starre zurück (Gedicht)
Angela Merkel: Sommerpressekonferenz, 2015 (Auszüge)
Hubertus Godeysen: Sommersturm 1,2,3 (Romanauszüge aus dem 35. Kapitel)
Desuden er opgaver, forklarende tekster og videoer på tysk.
I alt ca. 22 ns.
Enkelte tekster er på dansk.

3. INDVANDRING I ISÆR 60'ERNE OG 70'ERNE (GASTARBEITER):
Film: Almanya – Willkommen in Deutschland, en film af Yasemin Samdereli, ses på CFU.
Materialer og opgaver til filmanalyse (s. 147-157) og til filmen (s 167-175) i „Gattungen”, Gyldendal (kompendium).
Eleverne laver Powerpoint-præsentationer om filmen.

4. INDVANDRING i NYERE TID/PUSH & PULL
Fra "Angekommen": Artikel "Aus Liebe nach Bonn" af Stephan Degenhardt, 2012.
Skriftlig opgave og mundtlig øvelse.
Fra kapitlet "3. Die Heimat und die Fremde" i i-bogen Aus aktuellem Anlass,
link: https://ausaktuellemanlass.systime.dk/?id=175
3.3 Das Exil und die Fremde:
-teksten og opgaven om "Push- und Pullfaktoren für Migration"

5.GRÆNSER
Fra kapitlet "3. Die Heimat und die Fremde" i i-bogen Aus aktuellem Anlass, afsnittet 3.6 Grenzen und Heimat:
-„Grenzen“ von Dota Kehr, Aufgaben zum Text im E-Buch. Song, Link:
https://www.youtube.com/watch?v=r_2ranQG0hI&list=RDr_2ranQG0hI&start_radio=1

Grammatik bl.a. adjektivers bøjning og gradbøjning, udvidet infinitiv og konjunktiv 2.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer