|
Titel
2
|
Ulighed og Marginalisering i Danmark
I dette forløb arbejder eleverne med marginalisering I forløbet har eleverne beskæftiget sig med årsagerne til marginalisering. I forløbet er der fokus på individet i det Senmoderne samfund. Eleverne skal tilegne sig en forståelse af årsager til marginalisering (herunder strukturer og samfundsforhold, systemets hindring i at folk bliver integreret på arbejdsmarkedet, samt netværk og personlige forhold. I forløbet beskæftiger eleverne sig blandt andet med teorier af André Gorz om Neoproletariatet og Guy Standings teori om prekariatet. Ligeledes skal eleverne få et indblik i, at der i samfundet er en majoritet som definerer, hvad der er normalitet og hvad der er afvigelse.
Eleverne får indblik i, at man alt efter ideologisk overbevisning kan have forskellige opfattelser af, hvad der fører til marginalisering. Den liberale som ser marginaliseringen som individet egen skyld og klientlig-gørelsen fra samfundet og den marxistiske/socialistiske der lægger vægt på strukturer i samfundet som vanskeliggør menneskers livsvilkår. Endvidere er der fokus på indsatser og systemer i forhold til forebyggelse eller mangel på forebyggelse af marginalisering.
Forløbet har også fokus på forskellige faktorer for marginalisering blandt andet den større risiko for at blive marginaliseret i den residuale velfærdsstat end den universelle. Herudover stifter eleverne bekendtskab med begrebet neoproletariatet.
Endvidere har eleverne fået indblik i, hvad netværk og nære relationer betyder for marginalisering.
Derudover beskæftiger eleverne de centrale ressourcebeholdere, så som økonomiske, kulturelle faktorer, samt arbejdsmarkedstilknytning, helbred, netværk og stabilitet i familien. I forløbet har eleverne analyseret, hvordan marginalisering kommer til udtryk i tv2 dokumentarserien Fredens havn. I deres analyse af Fredens havn har eleverne anvendt sociologiske begreber af Pierre Bourdieu såsom habitus/social arv, kapitaler. Eleverne har set på, hvad udviklingen fra et moderne til et senmoderne samfund (videnssamfund) kan have for graden af marginalisering. I forløbet har eleverne lavet paneldebat om nedlæggelse eller bevarelse af Fredens Havn og eleverne har også arbejdet med selvfundne artikler. Herudover har eleverne beskæftiget sig med hjemløse fra gadens stemmer.
I forbindelse med samfundet struktur har forløbet centreret sig om, at ikke alle mennesker kan indordne sig det det senmoderne samfund (videnssamfundet) med dets krav og mange valg (Anthony Giddens). Ydermere har eleverne beskæftiget sig med marginalisering og individet i Senmoderne samfund set ud fra sociologen Hartmut Rosa som i sin teori beskriver Det stigende tempo i samfundet med acceleration af livet tempo, acceleration af social forandring, den teknologiske acceleration, samt Rosas tre ”reaktionsmøntre” hvor nogle er godt tilpas med forandring og kan tilpasse sig, andre finder fast holdepunkt i religion og den tredje gruppe vil gå ned.
Kernestof:
Sociologi - viden, teori og metode: Kap. 9 siderne 132-153
Ulighedens mange ansigter, Kap.5 Den ”nye” ulighed, siderne 81-106
Ulighedens mange ansigter -perspektiver af Jakob Glenstruo Jensby og Peter Brøndum
Forlaget Columbus og forfatterne 2014
1.udgave, 1.oplag 2014
Sociologi - viden, teori og metode af Poul Brejnrod, Ulrik Grubb og Søren Kauffeldt
Gyldendal A/S, København, ISBN: 978-87-02-23734-4
2. udgave, 2. oplag 2018,
Politikbogen af Jacob Glenstrup Jensby, Anders Ellegaard Pedersen og Peter Brøndum
Forlaget Columbus og forfatterne 2017
1.udgave, 1.oplag
Økonomibogen af Lene Nibuhr Andersen og Jakob Sinding Skött
Forlaget Columbus og forfatterne 2018
2.udgave, 1.oplag 2018
Luk samfundet op! af Peter Brøndum og Thor Banke Hansen
Forlaget Columbus og forfatterne 2021
4.udgave, 3 oplag 2022
|