Holdet 3axy Ps/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Vordingborg Gymnasium & HF
Fag og niveau Psykologi B
Lærer(e) Alexander Hougaard Flemmer
Hold 2025 Ps/3 (3axy Ps/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Metode & Intro
Titel 2 Farlige mennesker
Titel 3 Kærlighed
Titel 4 Feltarbejde
Titel 5 Præstationernes psykologi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Metode & Intro

I forløbet beskæftiger vi os med viden og begreber indenfor metode i psykologi.
Der repeteres metode-viden fra C niveau, og der arbejdes med ny viden og begreber tilhørende B-niveauet.

Forløbet har til hensigt at opfylde følgende faglige mål jf. læreplanen:

"Eleverne skal kunne demonstrere et grundigt kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk
viden”

Læringsmål for forløbet;

- Kunne redegøre for de forskellige psykologiske metoder (observation, spørgeskema, interview, eksperiment, analyse),
- Kunne vurdere metodernes muligheder og begrænsninger i forhold til, om de genererer kvalitativ eller kvantitativ data
- Kunne anvende viden om etiske forhold samt anvende begreberne om intern validitet, ekstern validitet, forsøgsledereffekt, kontroleffekt, selvrapportering, repræsentativitet og undersøgelsesrammer til at forholde sig kritisk til en psykologisk undersøgelse
- Kunne reflektere over, hvorvidt en undersøgelse kan vise korrelation eller kausalitet og om der er tale om triangulering.

Eleverne har arbejdet med en detaljeret kritisk vurdering af de to kendte psykologiske eksperimenter af Zimbardo og Milgram.

Pensum:
Psyk B s. 24-42 , 18 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Farlige mennesker

I dette forløb arbejdes der med udvalgt psykologisk viden (teorier, begreber, modeller, undersøgelser), som anvendes til at belyse følgende spørgsmål:

Hvad er psykopati, og hvorfor bliver man psykopat?
Hvilken rolle spiller opvækst og udvikling i forhold til at begå kriminalitet?
Hvorfor er der kønsmæssige forskelle ift. tendensen til at begå kriminalitet?
Hvorfor og hvordan radikaliseres nogle mennesker til at begå kriminalitet mod andre (grupper)?
Hvad er en gerningsmandsprofil, og hvad kan man bruge den til?

Undervejs i forløbet udfører eleverne et selvvalgt mini-feltarbejde, hvor de i par skal undersøge stereotyper og fordomme via enten spørgeskema eller interview.
I forbindelse hermed repeteres elevernes metodiske viden fra introforløbet.

Forløbet har til hensigt at opfylde nedenstående faglige mål jf. læreplanen:
Eleven skal:

- Redegøre for og kritisk forholde sig til psykologisk viden i form af psykologiske teorier, begreber og undersøgelser og kunne forstå dem i en historisk-kulturel kontekst”

- Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag

- Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger

- Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger

- Argumentere fagligt og formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde

Psykologisk viden, som er central i forløbet:

Kernestof:

Udviklingspsykologi:
- Ansigtsduetter & følelsesmæssig smitte
- Tilknytningsmønstre med fokus på den utryg-desorganiseret tilknytningstype
- Omsorgssvigt: Fysisk/Psykisk aktiv/passiv
- Prosocial adfærd og forældrenes betydning (og fraværet heraf)
- Modelindlæring (Bandura)
- Hjernens udvikling; plasticitet og udviklingen af empati

Kognitionspsykologi:
- Kognitiv lukkethed (Sort/hvid tænkning, forudsigelighed, nedsat lyst/evne til at søge ny information, søger enkle og hurtige svar på komplekse problemstillinger)
- Steretyper, fordomme og diskrimination sammen med holdningens tre komponenter (kognitiv, affektiv og adfærdskomponent)


Personlighedspsykologi:
- Femfaktormodellen
- Trækteori; D-faktor og den mørke triade (macchiavelisme, psykopati, narcissisme)

Socialpsykologi:
- Social identitetsteori
- Gruppepolarisering
- Gruppetænkning
- Ekkokamre (den digitale vinkel)
- radikalisering og ekstremisme

Incels som undertema;
- Teorien om betydningssøgen (behov for betydningsfuldhed, narrativer, netværk)
- Manosfæren; Tilbagetrækningsstrategien, erobringsstrategien, angrebsstrategien

Kønsforskelle i tendensen til at begå kriminalitet:
- Hormonelle forskelle (testosteron)
- Social kognition
- Primær socialisering
- Kønsstereotyper på samfundsplan (Det patriarkalske mønster)

Supplerende stof:

Klinisk psykologi:
- Dyssocial personlighedsforstyrrelse / psykopati og kendetegnene herved
-Robert Hares psykopati-checkliste

Neuropsykologi:
- MAOA-L genet ("Kriger"-genet)
- Strukturelle forskelle i hjernen (frontallapperne/OBFC, Amygdala, Hippocampus)
- Betydningen af hjerneskade i frontallapperne; Casen med Phineas Gage
- Betydningen af testosteron

Retspsykologi:
- Motiver til drab
- Gerningsmandsprofiler
- Adfærdsmønstre hos kriminelle


Eksempler på aktuelt stof, som bringes i spil i forløbet:

- Podcasts;
"Ubegribeligt - Psykopater"
"Brainstorm - Har vi alle onde personlighedstræk?"
"Enter - Internettets skygge: Fra ensom til incel"

- Detainment (kortfilm - fiktion)
- What drove James Bulger's young killers? (artikel)
- Forskere finder personlighedens mørke kerne (artikel)
- Angrebet - Omars vej til krudttønden del 2 (dokumentar)
- Flashback Forensics: Psychologist Analyzes Ted Bundy's Deception, Manipulation and Body Language (Ted Bundy interviews - youtube)
- Undersøgelse: "Kan ekkokamre lede til accept af politisk vold?" (Steffen Selmer Andersen)

Pensum:
PsykB - Temaer til psykologi på B-niveau:
315-342 + 352-363

Radikalisering & Ekstremisme - Samfundsfaglige og psykologiske perspektiver (Ibog)
Afsnit:
3.1, 3.3, 5.1, 8.1, 8.3, 8.4, 13.1-13.3

ns: 65

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kærlighed

I dette forløb arbejdes der med udvalgt psykologisk viden (teorier, begreber, modeller, undersøgelser), som anvendes til at belyse følgende spørgsmål:

- Hvad er kærlighed?
- Hvad betyder barndommen for vores evne til at indgå i relationer senere i livet?
- Hvad sker der i hjernen i forbindelse med kærlighed?
- Hvad er det, der får mennesket til at søge ind i det romantiske parforhold?
- Hvordan påvirker vores personlighed trivslen i parforholdet?
- Hvad karakteriserer kærligheden i det senmoderne samfund?
- Hvilken rolle spiller kultur ift. kærlighed og parforhold?
- Hvordan kan man forstå konflikter i et parforhold?

Undervejs i forløbet udfører eleverne et selvvalgt mini-feltarbejde, hvor de i par skal undersøge et selvvalgt område relateret til kærlighedsforløbet via enten observationer eller interview.
I forbindelse hermed repeteres elevernes metodiske viden fra introforløbet.

Forløbet har til hensigt at opfylde nedenstående faglige mål jf. læreplanen:
Eleven skal:

- Redegøre for og kritisk forholde sig til psykologisk viden i form af psykologiske teorier, begreber og undersøgelser og kunne forstå dem i en historisk-kulturel kontekst”

- Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag

- Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger

- Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger

- Argumentere fagligt og formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde

Psykologisk viden, som er central i forløbet:

Kernestof:

Udviklingspsykologi:
- Tilknytningsteori og tilknytningstyper (Bowlby & Ainsworth) i barndom og voksenliv
- Strange situation eksperimentet
- Shavers flerdimensionelle model
- Mickelson, Shaver & Kesslers undersøgelse af sammenhæng ml. tilknytningsstil og faktorer i barndom og voksenliv

Personlighedspsykologi:
- Femfaktormodellen

Socialpsykologi:
- Social attraktion: Kendskab, Nærhed, Lighed, Kompetence, Fysisk udseende, det asymmetriske partnervalg

Eksistentiel psykologi:
- "Jeg-Du" og "Jeg-Det" i forhold til kærlighed

Evolutionspsykologi:
- Buss' perspektiv på romantisk kærlighed som middel til at opnå reproduktiv succes
- Buss' undersøgelse om kønsforskelle i partnervalg

Kultur og samfund:
- Kulturel frisættelse, individualisering, "Det rene forhold", Net-dating
- Kulturrelativisme, etnocentrisme, kollektivisme, individualisme

- Sternbergs trekomponent model og syv slags forhold


Supplerende stof:

Neuropsykologi:
- Oxytocin, Dopamin, Serotonin, Beta-endorfiner og deres rolle ifm. kærlighed
- Testosteron og østrogen

Kommunikation og konflikt:
- Divergerende og konvergerende konflikter
- Konflikttrappen
- Falske konflikter

Eksempler på Aktuelt stof anvendt i forløbet:

"Mød dit urmenneske - tiltrækning og formering". dokumentar. DR.
"Secrets of China: Desperat for love". dokumentar. DR.
"Gift ved første blik" sæson 3, afsnit 5
"Ingen elsker Lone Frank" podcast afsnit 1
Tedtalk: Put on your attachment hat and change your romantic attachment style. youtube.


Pensum:
PsykB - temaer til psykologi på B-niveau s.255-264 + 272-278 + 287-293 (25 ns)
Uddrag af psykologiens veje, I-bog:
15.3. Kærlighed, Jeg-Du forhold (2 ns)
15.5 Kærlighed, parforhold, det rene forhold (4 ns)
22.1 Kulturmøder og kulturforskelle + kulturelle forskelle (4 ns)
"How love makes us human" youtube serie, afsnit 1+ 3

40 ns



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Feltarbejde

I dette forløb udfører eleverne i grupper deres egne undersøgelser i form af feltarbejde.
Eleverne har frit valg vedr. undersøgelsesområde og valg af metode indenfor de gennemgåede metoder; Observation, interview, spørgeskema og eksperiment.


Læringsmål for forløbet:

Eleven kan:
- Planlægge, designe og gennemføre feltarbejde, hvor et selvvalgt tema undersøges med en af ovenstående metoder.
- Udføre simpel databehandling og fremstille data skriftligt på en overskuelig måde
- Koble undersøgelsesområdet til relevant psykologisk viden, og diskutere undersøgelsens resultater i relation her til.
- Skriftligt og mundtligt formidle egen undersøgelse med fokus på metode, teori, resultater og diskussion
- Forholde sig kritisk til egen undersøgelse med anvendelse af relevante metodebegreber.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer