Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Vordingborg Gymnasium & HF
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Troels Hjort Lassen
|
|
Hold
|
2025 Id/3 (3g3r Id/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Ultimate og teambuilding
Dette forløb er organiseret som et teamudviklingsforløb, hvor eleverne fra begyndelsen er inddelt i faste teams.
Til den praktiske dels kobles to teoretiske perspektiver, hhv. et idrætspsykologisk perspektiv (hold- og teampsykologi) og et fysiologisk perspektiv (ilttransport og aerob træning). Eleverne opnår erfaring med træningsplanlægning, både målrettet forbedring af teknisk-taktiske færdigheder i Ultimate og målrettet forbedring af kredsløbskonditionen (aerob træning).
I teams arbejder eleverne før, under og efter forløbet med følgende idrætspsykologiske begreber, som kobles til praksis:
- Synergi- og Ringelmanneffekten
- Socialkohæsion, opgavekohæsion og de fire typer af teams (A,B,C,D)
- Teamudviklingsfaserne Forming, Storming, Norming, Performing, Afslutning
- Roller og rolleforståelse
Undervejs i forløbet konkurrerer de fire teams i hhv. en regel-quiz, i en Yo-Yo IR1 konditionstest og i en Ultimate turnering.
Læringsmål (praktiske)
- Kunne udføre teknisk korrekt baghåndskast og udføre 'burger' og 'pandekage' gribninger
- Kendskab til forhåndskast og upside-down kastet og i rimelig grad kunne udføre begge teknisk korrekt
- Beherske cut-bevægelser og modtagning af disc i medløb og modløb
- Opnå indgående kendskab til ultimatespillets regler, herunder ideen om 'The spirit of the game'
- Kunne planlægge en træningssession med relevante teknisk-taktiske øvelser
- Opnå indgående kendskab til forsvarstaktikken personlig opdækning
- Beherske hensigtsmæssige løbemønstre ifm. grundspil og gennembrudsspil (cut, dybdeløb, overlap)
Læringsmål (teoretiske)
- Forstå og anvende ovenstående hold-idrætspsykologiske begreber i forhold til praksis
- Opnå viden om arbejdsfysiologi, herunder lungernes, hjertets og blodkredsløbets funktion ifm. iltens vej fra luften til muskelcellerne.
- Opnå viden om principperne for aerob træning og de centrale og perifere fysiologiske tilpasninger, der finder sted efter en periode med aerob træning.
Pensum:
B - for bedre idræt (Wolf & Hansen) s. 155-165
Idræt B - idrætsteori (Franch mfl.) s. 199-209 + 227-239
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
opvarmning og Rudolf Laban
Opvarmning løftet fra c-niveau
fokus på at kunne udarbejde et opvarmningsprogram til musik hvor der indarbejdes Labans BESS principper.
Teori:
Viden om Opvarmningsprincipper, Rudolf Labans BESS principper, pulsens rolle for træning, restitutionens rolle for effektiv træning.
materiale:
Idræt c om opvarmning og Rudolf Laban
Team Danmark om restitution: https://www.teamdanmark.dk/til-atleter/restitution
Danmarks Radios udsendelse Ha' det god afsnit 13 om pulsens rolle for træning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Pickleball
Pickleball og træning
Teknik: serv, regler, dink, thirdshot drop, lob, smash, presspil
teori:
Pickleballs histore
idræt og kommunalpolitik
aerobe processer: lungernes opbygning og funktion, det store og lille kredsløb, iltoptagelse, blodets rolle, slagvolumen og minutvolumen.
Forløbet vil fokusere på de aerobe processers betydning for pickleball spillet. Grundet kommunalvalget vil eleverne også undersøge idrætspolitikken i Vordingborg kommune samt historien bag Pickleball
Undervisningen vil i perioder være både kønsdelt og niveaudelt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Badminton og træning
Teknik: Badminton sportens regler, kort og lang serv,
teori: centralbevægelse, kraftoverføring, forspændingshop,
Teori: fokus på træning af de aerobe processer, samt arbejdskravsanalyse af badminton. Eleverne får undervejs i forløbet træning i håndtering af eksamenscase til badminton
materiale:
Tv2 sportlab: om Anna Møller testning af hendes evner som 3000 m løber, Mads Kolding og analyse af hans badminton smash (den naturvidenskabelige arbejdsmetode)
ha' det godt episode 9: om hvordan man forbereder sig til et 100 km løb samt øje hånd koordinationstræning i forhold til basketball
B- for bedre idræt, side 77-84 om konditionstræning, udholdenhed, iltoptagelse, hjertets rolle, cost benefit problematikken i forhold til kontinuerlig vs. intervaltræning, kondital
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1116/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79051001969",
"T": "/lectio/1116/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79051001969",
"H": "/lectio/1116/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79051001969"
}