|
Titel
1
|
Action og filmiske virkemidler
OM FORLØBET:
Forløb med introduktion til mediefag, både til det analytiske og til det praktiske. Formålet er at give eleverne en generel introduktion til filmiske virkemidler og filmanalyse, såvel som kendskab til brugen af kamera og redigering (i Final Cut Pro). Eleverne laver en action-filmøvelse samt små øvelser undervejs i bl.a. billedbeskæring, perspektiv og komposition. Vi starter forløbet med en introduktion til FEMO-principper, som er en måde at skabe gode filmiske billeder på.
Eleverne bruger et lærerproduceret kompendium som grundbog, og enkelte kapilter fra Filmcentralens "Filmleksikon". Begreberne bruges både i det analytiske arbejde med filmeksempler og i det praktiske arbejde.
BEGREBER:
I dette forløb arbejdes med og gennemgås filmiske virkemidler indenfor:
- Billedbeskæring (supertotal, total, halvtotal, halvnær, nær, ultranær)
- Billedkomposition og linjer (det gyldne snit, vandrette, lodrette og kælkede linjer, dybdekomposition, forgrund, mellemgrund, baggrund)
- Kamerabevægelser og -vinkler (tilt, panorering, traveling, 180-graders reglen)
- Perspektiv (frø, fugl, normal)
- Redigering og klipning (montageklipning, kontinuitetsklipning, jump cut, bevægelsesklipning, klip i blikretningen, reaktionsskud, krydsklipning, parallelklipning, match cut)
- FEMO (Frame within a frame, Go for Extremes, Motion, Obstruction)
Desuden taler vi om kendetegn inden for action-genren (med udgangspunkt i Filmcentralens Filmleksikon, om handling, persongalleri, location, rekvisitter og tematik)
Primært materiale:
Filmcitater:
- Sergio Leone (1968): "The Good, the Bad and the Ugly - Final Duel"
- Vince Gilligan (2020): "Better Call Saul - Episode Bagman - Desert Shootout" (sæson 5, episode 8)
- Doug Liman (2002): "The Bourne Identity" - (Værk inkl. næranalyse af scenen i ambassaden)
Sekundært materiale:
- Lærerproduceret kompendium om filmiske virkemidler (30 ns)
- Granild, Dorte Schmidt: ’FEMO: Fire veje til filmiske frames’, 16:9 filmtidsskrift, 1/5 2016: http://www.16-9.dk/2016/05/femo/ (1 ns)
- Lise Brix Pape, Liselotte Michelsen og Lars Knudsen: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/genreanalyse-af-actionfilm (1 ns)
Antal normalsider:
32
Faglige mål:
Teori og analyse
- anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af film, tv og nyere medier
- identificere centrale træk ved forskellige genrer, medier og medieplatforme samt samspillet mellem dem
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Praksis
- betjene optage- og redigeringsudstyr
- anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler
|