Maribo Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Maribo Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 da-b_ - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Maribo Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Aske Glasius Lange, Hanna Friis Lundsgaard, Lauge Larsen
Hold
2022 da-b_ (
1b da-gf
,
1b da
,
1b da/basisskrivekursus
,
2b da
,
3b da
,
3b da/terminsprøve med vejl.
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
1. Grundforløb: Noveller og digte
Titel 2
2. Hvorfor har vi dansk?
Titel 3
3. Litteraturhistorien - Middelalderen
Titel 4
Fake News og Clickbait
Titel 5
Dokumentar
Titel 6
Retorik og kommunikation
Titel 7
Oplysningstiden og "Jeppe på bjerget"
Titel 8
Analyse og skriftlighed
Titel 9
Romantikken
Titel 10
Det moderne gennembrud
Titel 11
Selvfremstilling og "Sorg og glæde"
Titel 12
Den reflekterende artikel
Titel 13
Køn, queer og crip (og "Sort")
Titel 14
Fagligt samspil
Titel 15
Stemmer fra ghettoen
Titel 16
Unge og sprog
Titel 17
Realisme og Modernisme
Titel 18
Repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
1. Grundforløb: Noveller og digte
Indhold
Kernestof:
Første Mosebog Kapitel 2
Bodelsen: Drivhuset
Medbring høretelefoner
Læs opgaveformuleringen til jeres stil. Tænk over, hvordan I kan løse opgaven.
Helle Helle: "Mere kaffe?" - kompendium s. 7-11
Colling Den vrede bonde Den danske borgerkrig 2018-24.pdf
Grundforløbskompendie 2022.pdf
Læs Colling, kompendiet s. 12-15
Spørgsmål til Goul Har man sagt A.odt
For google-translation: Goul Har man sagt A.pdf
Læs Goul, kompendiet s. 16-18
Læs "BARNDOM - kompendiet s. 19
Hassan BARNDOM.pdf
Hassan Bagside.pdf
Opgaver til Nikolajsens Brostenene skal forplante sig.odt
Nikolajsen Brostene skal forplante sig.docx
Andersen Benny I baren.odt
Spørgsmål til Benny Andersens I baren.odt
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
2. Hvorfor har vi dansk?
Formål:
Åbne op for danskfaget i gymnasiet.
Materiale:
Katherine Diez: "Skønlitteraturen er vores våben mod den moderne trældom", Politiken, 2017
Indhold
Kernestof:
Kathrine Diez. Skønlitteraturen er vores værn mod den moderne trældom.pdf
Kendt forfatter langer ud efter kvindelig anmelder uden tøj
Omfang
Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
3. Litteraturhistorien - Middelalderen
Introduktion til den danske litteraturhistorie.
Her undersøges med en litteraturanalytisk tilgang et historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster. Teksterne består af dansksprogede tekster suppleret med verdenslitteratur i oversættelse. Teksterne læses i en litteratur-, kultur- eller bevidsthedshistorisk kontekst.
Her indgår: – tekster fra tiden før 1700
Her arbejdes metodisk med: – litteraturanalyse og -fortolkning – anvendelse af relevante litterære metoder – litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer – tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
Materiale:
- "Litteraturhistorien på langs og på tværs", 2. udgave
- 1. Mosebog, Biblen
- "Hr. Boesmer i Elverhjem", folkevise
Indhold
Kernestof:
Analyse og fortolkning.docx
Elmelundemesteren.docx
Folkevisen_Hr_Boesmer_i_Elverhjem.pdf
Inden timen: læs analyse og fortolkning-guiden fra sidste modul. Hvilke begreber vil du fokusere på i din analyse?
Forførelse - dit navn er kvinde! - Hojskolebladet.dk
Første Mosebog Kapitel 2, Biblen Online
Skabelon til analyserende artikel.pdf
Skriv ca. tre linjer til hvert spørgsmål:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Romantisk digt
23-11-2022
Analyserende artikel
09-12-2022
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Fake News og Clickbait
En kort indgang til, hvordan man finder og analyserer clickbait-indhold i aviser og på sociale medier.
Her undersøges med en medieanalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder nyhedsformidling, dokumentartekster, visuelle udtryksformer og tekster fra sociale medier.
Her arbejdes metodisk med:
– kommunikationsanalyse
– medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
– produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge, herunder kendskab til remediering.
Materiale:
- "Fake News og clickbait", Håndbog til dansk, Systime, 2022
- Aktuelle nyheder fra BT og EkstraBladets hjemmesider
Indhold
Kernestof:
Fake News og clickbait.docx
Omfang
Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Dokumentar
Formålet er at lære at analysere og forstå dokumentarfilm.
Mediemæssige perspektiver: Her undersøges med en medieanalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder nyhedsformidling, dokumentartekster, visuelle udtryksformer og tekster fra sociale medier.
Her arbejdes metodisk med:
– medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
– produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge.
Materiale:
- "Fokus - tv-dokumentarisme", fra "Levende billeder - grundbog i mediefag", Systime, 2007
- "Kampagnen mod Klimaet", Mads Ellesøe, DR, 2020
Begrebsapparat:
- dokumentartyper og fortælleformer
- fakta- og fiktionskoder
- filmiske virkemidler
Eleverne har udover at beskæftige sig med analyse og vurdering også produceret deres egne stillbillede-film.
Indhold
Kernestof:
Dokumentarfilmen som genre.pdf
Læs resten af jeres ark om fortælleformer og dokumentartyper.
Zoom - filmiske virkemidler (1).pdf
Se Kampagnen mod klimaet | DRTV
Skriv et resumé af "Kampagnen mod klimaet" på max 10 linjer og skriv dokumentarens primære budskab.
Forbered en meget kort fremlæggelse af den scene/sekvens, I har analyseret og fortolket.
Dansksiderne: At skrive en god indledning
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Filmiske virkemidler
12-01-2023
2 - Analyse og fortolkning
03-02-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Retorik og kommunikation
Sproglig analyse af en tale.
Sproglige perspektiver: Her undersøges med en sproganalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder litterære tekster, argumenterende tekster og taler. Der trækkes på elevernes viden fra almen sprogforståelse. Her arbejdes metodisk med: – sproglig analyse, fortolkning og vurdering – retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation – produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus på skriftlighed i 1. og 3.g.
Værktøjer:
- Appelformer
- Argumentationsmodellen (Toulmin)
- Kommunikationsmodellen (Cicero)
- Sproglige virkemidler og billeder
Primære tekster:
- Obamas sejrstale (2008)
Sekundære tekster:
- Ud med sproget (uddrag)
Indhold
Kernestof:
Ethos, logos og pathos
Barack Obamas sejrstale (2008), desuden Ciceros pentagram og Toulmins argumentationsmodel
Ud med sproget - om argumentation.pdf
image.png
Læs talen og inddel den i afsnit. Giv hvert afsnit en overskrift.
Læs hele teksten "Ud med sproget" fra sidste modul inden timen.
Retorik Obama lille kompendium med noter.pdf
Analyser et af Obamas argumenter vha. Toulmin. Led efter alle 6 dele (men det er ikke alle argumenterne, der indeholder alle dele)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
2 - Indledning og vurdering
22-02-2023
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Oplysningstiden og "Jeppe på bjerget"
Dette forløb fungerer som optakt til DHO om Oplysningstiden.
Her undersøges med en litteraturanalytisk tilgang et historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af primært skønlitterære tekster. Teksterne består af dansksprogede tekster suppleret med verdenslitteratur i oversættelse. Teksterne læses i en litteratur-, kultur- eller bevidsthedshistorisk kontekst.
Her indgår: – tekster fra tiden før 1700
Her arbejdes metodisk med: – litteraturanalyse og -fortolkning – anvendelse af relevante litterære metoder – litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer – tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
Materiale:
- Litteraturhistorien på langs og på tværs
- Et drama af Ludvig Holberg
Indhold
Kernestof:
I hold forbereder I oplæg+kahoot om oplysningstiden. 10 min. + 12 spørgsmål. Emnehold:
Jeppe på bjerget.pdf
Ordbog over det danske Sprog
Spørgsmål til Holbergs Jeppe på bjerget.docx
Opgaver til Holberg Jeppe på Bjerget (alle 5 akter).docx
Jeppe paa Bierget eller Den forvandlede Bonde "act2"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Analyse og skriftlighed
Et skriftlighedsforløb med fokus på at analyse og fortolke noveller. Vi har taget udgangspunkt i og anvendt "Håndbog til dansk".
Indhold
Kernestof:
Polterabend - Jan Sonnergaard.pdf
Polterarbend arbejdsark.docx
Kvinden-i-baren.pdf
Opgave-Kvinden-i-Baren.docx
DEN SIDSTE BALKJOLE.docx
GRUPPEARBEJDE novelleanalyse.docx
Alle læser hjemme den novelle, som I ikke har arbejdet med, dvs. "Slik" (s. 91) eller "Søndag" (s. 27).
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Romantikken
Et litteraturhistorisk forløb om Romantikken med fokus på at stifte bekendtskab med eksempler på periodens litterære understrømninger og karakterisere ligheder og forskelle mellem disse.
Eleverne arbejder særligt med genren lyrik og supplerer teksterne med billeder samt mere nutidige eksempler på romantikkens tankegange i form af små filmklip.
Eleverne har anvendt ”Litteraturhistorien på langs og på tværs”,
ordnet.dk
,
ordbogen.com
samt ”Håndbog til dansk” som i-bog.
Indhold
Kernestof:
Platons Hulelignelse.docx
211014 Forløbsintroduktion. Nyplatonisme.pptx
B.Kjær-Hansen, P. Kennebo og T.S. Bertelsen: Litteraturhistorien 3. udg. grøn bog, Systime; sider: 99-120
Litteraturhistorien på langs og på tværs om Romantikken.pdf
211014 Schack Von Staffeldt. Indvielsen.docx
Spørgsmål til "Indvielsen"
Romantikken og universalromantikken - dansk litteratur
De danske riger og lande | lex.dk – Danmarkshistorien
Løvernes Konge: ”En Verden Af Liv” - Disney Klassiker Danmark
Restoring the Heart of Te Fiti - Moana Movie Scene
Universalromantikken - arbejdsark.docx
Afsnit
Arbejdsspørgsmål til Klokken.docx
Klokken af H.C. Andersen .pdf
Opgaver til Adam Oehlenschläger .docx
Guldhornene_Adam Oehlenschläger_1803_Farvetolkning_f.docx
Om artiklen som genre og den analyserende artikel.docx
Analyserende artikel
Myggestik + billeder.pdf
Opgaveformulering til Livsforandrende begivenheder (Myggestik).docx
Grundtvig Danmarks trøst (1).docx
Nationalromantiske nationalsange arbejdsark.docx
HCA Danmark mit fædreland.docx
Oehlenschläger Fædrelandssang.docx
Gruppe 1
Thomasine Gyllembourg Den lille Karen 1838 Biedermeierkultur (2).doc
Gyllembourg Den lille Karen - arbejdsark.docx
Opsamling på Romantikken.docx
Personkarakteristik_Helhedssynsmodellen.docx
Digte af Emil Aarestrup.docx
Emil Aarestrup På Sneen 1838.pptx
▶️ Dobbeltmennesket Dr. Jekyll og Mr. Hyde - Dr Jekyll And Mr Hyde: Transformation
H. C. Andersen: Ev. 37: Skyggen.
Arbejdsspørgsmål til HCA Skyggendocx.docx
HCA Skyggen.pdf
1828-Sildig-Opvaagnen.pdf
Sildig opvaagnen af Blicher ocr.pdf
Læsegrupper til Sildig Opvaagnen.docx
Arbejdsopgave til Sildig Opvaagnen.docx
Karens jul.pdf
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18,75
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Det moderne gennembrud
Litteraturhistorisk forløb med fokus på tekstanalyse, genrer og periodetræk samt problemer under debat: Klasse, køn og kirke.
Realisme, impressionisme, naturalisme.
Indhold
Kernestof:
Peters jul (1870)
Amalie Skram Karens jul.docx
1870-1890: Det moderne gennembrud
B.Kjær-Hansen, P. Kennebo og T.S. Bertelsen: Litteraturhistorien 3. udg. grøn bog, Systime; sider: 127-139, 145
Hovedstrømninger i det 19. århundreders litteratur (uddrag af Georg Brandes 1971).pdf
Arbejdsspørgsmål til Georg Brandes.docx
Samtalespørgsmål til dagens lektie:
Eksempler fra Forældre og børn 2b.docx
constance-ring-af-amalie-skram uddrag.pdf
Arbejdsark Ane-Mette af Henrik Pontoppidan (1887).docx
Ane Mette af Henrik Pontoppidan.docx
Herman Bang
192302_4b.mp4
Den debatterende artikel i stikord.docx
Tekst 4a - Digital dannelse er en anomali.pdf
Digitale teknologier i undervisning delafl. 1.docx
DRTV - Debatten
Af Fru Marie Grubbe - Interiører fra det syttende aarhundrede Kapitel 1.docx
Arbejdsark til Fru Marie Grubbe.docx
Marie Grubbe - Wikipedia, den frie encyklopædi
Redskabsark til brug i den debatterende artikel.docx
Opg. 4c Digitale teknologier i undervisningen delafl. 2.docx
Engelske Socialister.docx
H.A. Brendekilde - Wikipedia, den frie encyklopædi
Naadsensbrød (1887) af Henrik Pontoppidan OCR.pdf
Naadsensbroed.pdf
Arbejdsark til Naadsensbrød.docx
Medbring "Engelske socialister" + jeres færdiglavede tegninger.
Andersen Nexø - Lønningsdag.pdf
Forfatteren Martin Andersen Nexø.pdf
Alle skal hjemme læse "Naadsensbrød", lave resume, indre og ydre komposition samt danne et overblik over de forskellige personer i teksten.
Opsamling på det moderne gennembrud.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Selvfremstilling og "Sorg og glæde"
Dette forløb er bygget op omkring Niels Malmros "Sorg & Glæde" (værklæsning) og har taget udgangspunkt i begrebet selvfremstilling og autofiktion. Eleverne har arbejdet med selvfremstilling på sociale medier samt hvordan selvfremstilling kommer til udtryk i litteraturen.
Indhold
Kernestof:
Tekst 4a og 4b til Kunstneres deltagelse i samfundsdebatten.pdf
Opgaveformulering- Kunsterenes deltagelse i samfundsdebatten.pdf
Den debatterende artikel - struktur.pptx
Retorik og Argumentation_Dansk på ny.docx
Kompendium Selvfremstilling 2b 2024.pdf
Klovn - Knæk Cancer (med Lars Løkke)
Præsentation af forløbet Selvfremstilling.pptx
Karl Ove Knausgåd "Min Kamp 2" (Uddrag, 2009)
Arbejdsspørgsmål til Den, der lever stille.docx
Prøvedokument til fremvisning af formalia i Word.docx
Arbejdsark - Sorg og glæde.docx
Selvforftalt_Kort og godt om autofiktion_Behrendt og Bunch.pdf
GRUPPER
Nils Malmros: Tragedie i tredje person ental
Oversigt over ordvalg.docx
Det retoriske pentagram og retoriske virkemidler.docx
I skal før modulet have valgt, hvilken en af de fire opgaver, I vil skrive. Se link til opgaverne samt koden under "opgaver" på Lectio.
Den debatterende artikel - hjælpeark.pdf
Sorg og glæde - Gruppernes besvarelser.pdf
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 7,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Den reflekterende artikel
Skriftlighedsforløb med fokus på den reflekterende artikel.
Indhold
Kernestof:
Reflekterende artikel del 1 - Døden i kunsten.docx
Tekst 1 - Birgitte Tindbæk Døden i litteraturen.docx
Program
Carl-Johan Paulsen
Sine Krag
FINAL PROGRAM, grafik og tekst-komprimeret (1).pdf
Goul Pladen med de fire ben.pdf
Tekst 3-6 - eksempler til inspiration.docx
Tekst 2 - H.C. Andersen Den lille Pige med Svovlstikkerne.docx
Retteskema til reflekterende artikel.docx
Den reflekterende artikel i stikord.docx
Dagens arbejdsopgaver.docx
Læs stilen hjemme, der blev udleveret i fredags, og medbring den til timen i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Køn, queer og crip (og "Sort")
Et tematisk forløb, der tager fat på normkritik, køn, queer og crip, og som er bygget op omkring Kamilla Hega Holst: "Sort", 2012 (værklæsning) og Christian Sønderby Jepsen: "Naturens uorden", 2015
Forløbet har taget udgangspunkt i "Fuck Normen - En litterær tematik" (2016) af Helle Juhl Lassen.
Eleverne har desuden arbejdet med reklamefilm, reklamebilleder, artikler, digte, dokumentarfilm, drama samt videoklip.
Eleverne har i forløbet arbejdet med følgende begreber:
normalitet, dikotomi, normkritik, ny kropslighed, stigmatisering, kønnet som en social konstruktion (Judith Butler), queerteori (det binære kønssystem, et performative køn, sex/gender, heteronormativet, cripteori.
Indhold
Kernestof:
Dukketesten - The Danish Doll Test
JEANNETTE EHLERS. WHIP IT GOOD. COMMISSIONED BY ART LABOUR ARCHIVES
Julie Sten-Knudsen: Atlanterhavet vokser (2013)
H.C. Andersen
Olga Ravn: "reklamepigebarnet" (2012)
Arla Jörd Reklame
Always #LikeAGirl
Der er så meget kvinder ikke forstår
Kønnet som virkemiddel.docx
Girl toys vs boy toys: The experiment - BBC Stories
14. Medieanalyse af reklamefilm
Star Wars Commercial Volkswagen 2012 Passad The Force
Judith Butler.jpg
Køn og reklamer, som leger med vores opfattelser af køn.pdf
I får de første 15 minutter af timen til at færdiggøre jeres præsentationer af jeres reklamefilm. Skal I bruge mere tid, skal I gøre det hjemme.
Husk jeres nye bog!
Formidlingsopgaven.pptx
Populaervidenskabelig-artikel-Perspektiver i dansk (2).pdf
Du kom med alt det - sangtekst.docx
Læs i "Sort" til og med s. 49 + skriv et kort resume af det læste.
Jens Rosendal: "Du kom med alt det, der var dig" (1981)
Medbring "Sort" og "Fuck Normen"
Evaluering af Fagligt Samspil
Casper Eric: "Nike" (2015), uddrag
Drop fokus på normalitet og afvigelse. Vi er alle forskellige
Sarah Glerup i X-Factor 2016
Skærmbillede 2024-11-12 kl. 15.16.40.png
Læse til og med s. 100 i "Sort" + skriv et kort resume af de læste sider.
Medbring "Fuck Normen" og "Sort"
Naturens uorden
Læs til og med s. 150 i "Sort" + skriv kort resumé af det læste
Spørgsmål til Naturens Uorden + arbejdsgrupper.docx
JOKER - Opening Scene (First 10 Minutes)
DR: "Tykke Ida" og "Hård udenpå"
173937_2a.mp4
173937_2b.mp4
Dokumentarfilm 2.pptx
"Sort" skal være færdiglæst efter denne time.
Prøveeksamensspørgsmål MEDIER.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Fagligt samspil
Overordnede mål med forløbet:
• At træne elevernes evne til at udforme en problemformulering
• At undersøge et emne indenfor idrætsteorien
• At træne SRP-disciplinen: ”formidlingsopgave” i dansk
• At anvende videnskabsteori og faglige metoder
Et skriftligt produkt afleveres i grupper: miniudgave af formidlingsopgaven
Mundtlig fremlæggelse i grupper.
Obs. Dette forløb kører sideløbende med forløbet "Køn, queer og crip"
Indhold
Kernestof:
Olga Ravn: "reklamepigebarnet" (2012)
Arla Jörd Reklame
Always #LikeAGirl
Der er så meget kvinder ikke forstår
Kønnet som virkemiddel.docx
Girl toys vs boy toys: The experiment - BBC Stories
14. Medieanalyse af reklamefilm
Star Wars Commercial Volkswagen 2012 Passad The Force
Judith Butler.jpg
Køn og reklamer, som leger med vores opfattelser af køn.pdf
I får de første 15 minutter af timen til at færdiggøre jeres præsentationer af jeres reklamefilm. Skal I bruge mere tid, skal I gøre det hjemme.
Husk jeres nye bog!
Formidlingsopgaven.pptx
Populaervidenskabelig-artikel-Perspektiver i dansk (2).pdf
Du kom med alt det - sangtekst.docx
Læs i "Sort" til og med s. 49 + skriv et kort resume af det læste.
Jens Rosendal: "Du kom med alt det, der var dig" (1981)
Medbring "Sort" og "Fuck Normen"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Stemmer fra ghettoen
Dette tematiske forløb tager udgangspunkt i køn, klasse og etnicitet og hvordan disse kommer til udtryk i litteraturen. Forløbet er bygget op omkring ”YAHYA HASSAN” (2013) af Yahya Hassan (værklæsning), et uddrag af "Sort land" (2015) af Ahmad Mahmoud, et uddrag af Glenn Bech: ”Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet” (2022) samt "Institutionaliseret" (2022) af Haidar Ansari.
Eleverne arbejder med digtanalyse og fortolkning.
Som en del af analysen af Yahya Hassans udtryk og selvfremstilling har eleverne desuden arbejdet med:
- Interview med Yahya Hassan på DR2:
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/video-digteren-yahya-hassan-jeg-blev-opdraget-med-taesk
- Deadline med Martin Krasnik:
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger/se-det-beroemte-klip-her-faar-yahya-hassan-sit-gennembrud-paa-tv
- Klip fra TV2 Nyhederne:
https://tv.tv2.dk/video/eWFoeWFoYXNzYW4wOTAyMjAxNg
- Yahya Hassan Performance Video, forlaget Gyldendal:
https://www.youtube.com/watch?v=N839DlASGkA&t=2s
Indhold
Kernestof:
Analyse og fortolkning af Kamilla Hega Holst.docx
Personkarakteristik_Helhedssynsmodellen.docx
Læsegrupper til Sort.docx
Glenn Bech: "JEG ANERKENDER IKKE LÆNGERE JERES AUTORITET" (2022), uddrag
Abejdsark - JEG ANERKENDER IKKE LÆNGERE JERES AUTORITET.docx
file:///Users/fl/Library/CloudStorage/OneDrive-ITCenterFyn/Maribo%20Gymnasium%20-%20SKY/Undervisning/DANSK/24_25/3b%20dansk/Afleveringer/Opgave%204/index.html#
Glenn Bech - Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (uddrag).pdf
Ahmad Mahmoud: "Sort land" (2015), uddrag
Ahmad Mahmoud - Sort land (Uddrag) .pdf
DRTV - Kampen om mig: Opgøret med ghettoen
Arbejdsark til Ahmed Mahmoud - arbejd sel.docx
Haidar Ansari: "Institutionaliseret” (2022), uddrag
Haidar Ansari - Digter og Tidligere Kriminel | GRÅZONEN
Bøger fra os har gjort en forskel for forfatteren Haidar Ansari
Haidar lægger knivstik og kokain bag sig
Fogh_officielt_portraet.jpg
Medbring noget at skrive med (Behøver jeg virkelig at skrive det til jer? :-) )
Yahya Hassan: "Barndom" og "Du kommer i Helvede, min bror" (2013)
Yahya Hassan performance video
I skal skimmelæse alle digtene fra uddraget af "Institutionaliseret" og nærlæse det/de digte, som I valgte i sidste time:
Haidar Ansari - Institutionaliseret (uddrag).pdf
Drama på tv: Yahya Hassan går amok
"Dit slips symboliserer en hundesnor" Yahya Hassan nægter at gå
Yahya Hassan-gruppeprojekt i 3b 2025.pdf
I skal alle have læst til og med s. 85 i "YAHYA HASSAN" + alle grupper udvælger 3-4 digte, der passer ind i det emne, som gruppen skal arbejde med.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Unge og sprog
Sprogligt forløb der demonstrerer indblik i sporgest funktion og variation, herunder samspil mellem kultur og samfund. Eleverne analyserer og fortolker fiktive og ikke fiktive tekster og vurderer teksternes kommunikative betydning.
Indhold
Kernestof:
Yahya Hassan-gruppeprojekt i 3b 2025.pdf
Hele digtsamlingen "Yahya Hassan" skal være færdiglæst til i dag.
I skal alle aflevere YAHYA HASSAN i bogkælderen eller på kontoret, da en anden klasse skal bruge den. Husk at lægge en navneseddel i bogen.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
Realisme og Modernisme
Et litteraturhistorisk forløb, der dykker ned i Den tidlige modernisme (Symbolismen og Ekspressionismen) og menneskets opfattelse af sig selv, Socialrealisme samt Eksistentialisme og 60'er-modernisme.
Grundbøger: "Litteraturhistorien på langs og på tværs" og "Håndbog til dansk".
Indhold
Kernestof:
7. 1890-2000: Modernisme og realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Modernisme og realisme - arbejdsspørgsmål.docx
Medbring den grønne bog: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs"
Johannes V. Jensen: "Fusijama" (1907) og "Interferens" (1906)
Arbejdsgrupper
Johannes V. Jensen - Fusijama .pdf
Interferens J.V.Jensen - 1906.pdf
B.Kjær-Hansen, P. Kennebo og T.S. Bertelsen: Litteraturhistorien 3. udg. grøn bog, Systime; sider: 153-184
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" (1920)
Mogens Klitgaard - Der sidder en mand i sporvogn, 1937 (uddrag).pdf
Sangen om Larsen
Tove Ditlevsen - Barndommens gade (digt), 1942.docx
Aakjær - Naar Rugen skal ind.pdf
Sangen om Larsen.odt
Tove Ditlevsen - Barndommens gade, uddrag.pdf
Afsnit
PH - Man binder os på mund og hånd.pdf
Man Binder Os På Mund Og Hånd/Gribe Efter Blanke Ting
PRØVE-Eksamensspørgsmål 22- Martin A. Hansen .docx
Albert Camus Sisyfosmyten uddrag.pdf
Gruppe 1
1947 Agerhønen Martin A Hansen.pdf
Karen Blixen: "Ringen" (1950/1967)
Karen Blixen. Ringen (1958).doc
Ringen af Karen Blixen. Elevark.docx
Klaus Rifbjerg: "Terminologi" (1960) og "Livet i badeværelset" (1960)
Kompendium med Rifjerg og Seeberg.pdf
Peter Seeberg: "Patienten" (1962)
Livet i badeværelset - arbejdsspørgsmål.docx
2. Første hovedtransplantation_JP_2015_05_29.pdf
1. Patienten - Arbejdsark.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18
Repetition
Vi repeterer pensum og laver prøveeksamener.
Indhold
Kernestof:
Fremgangsmåde til analyse af tale.docx
Sproglige_virkemidler
De tre talegenrer.docx
SPROGLIGE BILLEDER.docx
Det retoriske pentagram og retoriske virkemidler.docx
H.K.H. Kronprins Frederiks tale til Prins Christians 18-års fødsesldagsfest.docx
Pensumoversigt for 3b Maribo Gymnasium 2025.docx
Prøvespørgsmål til Morten Messerschmidts grundlovstale.pdf
Morten Messerschmidts grundlovstale.pdf
Arbejds selv - prøveeksamensspørgsmål i medier.docx
DRTV - Tessas hævn: Vestegnspigens gyldne billet
Medbring alle gode noter fra Romantikforløbet :-)
Information vedrørende skriftlig eksamen.docx
Pensumoversigt for 3b i dansk Maribo Gymnasium 2025.pdf
Medbring alle gode noter fra DMG-forløbet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53475964154", "T": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53475964154", "H": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53475964154" }