Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Maribo Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Hans-Henrik Carlsen
|
Hold
|
2023 Id-d_ (2d Id, 3d Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Svømning, hydrodynamik og grundtræning
- vandtilvænning og hydrodynamiske principper.
- 100 m crawl med startspring og salto-vendinger
- fokus på korrekt sammensat teknik
- bjærgning og grundlæggende redning/førstehjælp ved drukning
- lille bassinprøve med dykning, forhindringsbane og udspring fra 1-3-5 m vipper.
- indledende kendskab til fysiologi og fysiologiske forudsætninger, herunder skulderanatomi og grundtræningsprincippe
- desuden disciplinudvikling og teknologi i idrætten - svømmeteknikker, startspring, bassindesign, vanddensitet, beklædning osv
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
E1: Floorball, Teambuilding og kondition
Formål: lære floorball-spillet og teambuilding
Indhold:
• Slap-, sweeper- og wristshot
• Angreb og forsvar
• Basal taktik
• Kamp
• Motivation og teambuilding
o Kende og bruge begreber fra teambuilding aktivt i forløbet
o Kende til synergi- og Ringelmanneffekten
o Kende og bruge termer hørende til teamets udviklingsfase, opgave- og social kohæsion, samt typen af hold og deltagerroller
• Evt Konditionstest (Andersen eller bip) opfølgende på tidl. Test
Metoder: lærer- og elevstyret undervisning, individuelle øvelser, makker og gruppeøvelser
Materialer: Stave, bolde, veste, kegler, fløjte, ur, køleposer, mål, Floorball-regler/hæfte
Litteratur: Kompendium, youtube-videoer og øvelser, B-for bedre idræt (s 138-166)
Opvarmnings- og teknikøvelser; https://steenhouman.com/2011/10/07/15-enkle-floorballovelser/ og https://www.youtube.com/channel/UCBmeJQl4QkmMTN_0THc0FxA
Evaluering: løbende evaluering v. bla at filme skudteknik, finter og angrebsspil, samt evt konditionstest
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
E2: Volleyball
Forløbet sammensætter via Volley teorien fra teambuilding og
Volleyball:
- Spille og dømme kamp på begynderniveau, herunder kende og dømme jf regler
- Under- og overhåndsserv, finger- og baggerslag samt smash og blok
- kende og bestride spilpositioner
- bruge relevante specialopvarmningsøvelser, skud- og spiløvelser
- kende og bruge spillets faser og basal taktik
Anatomi og træning:
- lave relevant bevægelsesanalyse af blok og smash
- sammensætte relevante, specifikke træningsøvelser til volleyball med fokus på SAID/SSC
Teambuilding (rep):
- Kende og bruge begreber fra teambuilding aktivt i forløbet
MATERIALE: Nærværende kompendium, samt volleyball-mat.
Anatomi. Litt. Jf Wolf og Hansen: B forbedre idræt, Gyldendal 2015, 37-65
Teambuilding (rep): Wolf og Hansen: B forbedre idræt, Gyldendal 2015, 155-166
METODER: Lærer/elev/teamstyret undervisning
EVALUERING: Slag- og præcisionstest, video-keypoint-øvelser m. makkerfeedback, brug af teori og teambuilding mhp. at vinde intern turnering på MG.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
SRO: Doping og idrætspræstation
Kort forløb til SRO i samarbejde med Biologi - øvrige moduler i blokforløb med Bi.
Doping, idrætspræstationer og nervesystemet.
Teori om nervesystemet, WADA; og AntidopingDanmark - definition og regler, desuden eksempler med Bloddoping, EPO og Anabole Stereoider, virkemåder og bivirkninger.
Eget forsøg med koffein ifht løb: forsøgsdesign og bearbejdning af data, afsluttende aflevering af opgave og mundtligt oplæg.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Kano og friluftsliv
grundlæggende kano-teknik.
- ind og udstigning
- J, C og D-tag, samt bremse og scrolle
- Støttetag, makker- og egenredning, med kobling på svømmeforløb
- T og H- tømning
Turplanlægning, sikkerhed og egenredning.
Kobling på nervesystemet og problematikker i koldt vand
Afslutning med egenplanlægning og gennemførelse af tur (planlægningsparametre: meldinger, vejr og forberedelse og sikkerhed)
afslutning med introduktion til case-eksamen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
E3: Atletik og OL - anatomi og bevægelseslære
Atletik, OL og anatomi/bevægelseslære
Formålet med forløbet er, at eleven skal tilegne sig grundlæggende teoretisk viden om 3 udvalgte discipliner og gennemføre disse., samt kende til historien bag disciplinerne samt udviklingen af de Olympiske lege med fokus på de moderne lege og megaeventets betydning.
Spydkast, længdespring, 100m, samtidig anatomi og bevægelseslære ifbm praksis. Disciplinerne belyses kort et historisk perspektiv i lyset af OL - både antik og moderne.
Eleven skal kunne gennemføre disciplinerne med forøvelser og i fuld færdig form, samt beskrive de vigtigste faser i udførelsen i hht grundlæggende anatomi og bevægelseslære. Desuden lave oplæg om specifikke/selvvlagte emner inden for OL
Materiale:
Wolf of Hansen: B- for bedre idræt, Gyldendal 2010, kap 3 samt nedslag i kap 12, som omsat i vedhæftet PPT
Div. Arbejdsark til undervisning i de 3 discipliner (pdf), anatomi og bevægelsesanalyse
Evaluering: forløbet afsluttes med et Mini-OL hvor resultater kan sammenlignes med egne tidligere og andres. Desuden gennemgås bevægelsesanalyse, led og muskelgrupper i praksis og opgave.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
E4: Badminton, sundhed og samfund
Badminton:
fokus på singlespillet, korrekt benarbejde med udgangspunkt i spilmidten og parathedshjulet. Kort og lang serv, clear, drop, lob og smash, samt div spiløvelser.
Med udgangspunkt i en arbejdskravsanalyse og gennemgang af fysiologiske parametra forkuseres på sundhed / Krustrups fitnessformer og de samfundsmæssige forudsætninger for og idrættens rolle i folkesundheden. Samt en problematisering af social skævhed i sundhed med udgangspunkt i teori om socialklasser, relevant statistik og hhv. Bourdieus tanker om reproduktion og Becks tanker om det frie valg.
Relevant materiale og teori som samlet i nedenstående materiale og PPT med udgangspunkt i Wolf et al: B-for bedre Idræt; Systime kap 1 og 2.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
REP: regler, greb, parathedshjul, spilmidte, kort og lang serv.
-
Husk jeres stamtræ fra sidst
-
3g idrætssociologi.pptx
-
Find ud af hvor mange medlemmer der er i hhv
-
Benarbejde, dropstep, netspil, kort og lang serv + returnering, clear-drop-lob - start egen slagserie, kongespil
-
Opsummering - huskesætninger i par.
-
fortsat arbejde med benarbejde og slagserie, derefter turnering del 1
-
arbejdskravsanalyse de 4 søjler.docx
-
Ketcherspil_og_Arbejdskrav opgave.docx
-
Badminton og grundtræning
-
Genlæs modellerne i kompendiet - fokus: hvad betyder det, omsat til arbejdskrav ifbm badminton
-
Anders Antonsen and Viktor Axelsen collide in an all-Danish clash
-
vi arbejder videre med ketcher-spils-opgaven
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
Arbejdskravsanalyse og træningsplanlægning bygget op omkring SAID/WoA-principperne og grundtræningsforløb samt ACSMs anbefalinger for træningsplanlægning.
Selvvagt mål for periodiseret grundtræningsprogram ifbm. egen disciplin.
Kører sideløbende med disciplin-forløb med tid til egentræning.
Fælles start, midtvejs og sluttest og træningsrapport.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
E5: Musik og bevægelse: fri koreografi
MÅL: sammensætte og fremføre egen gruppe-koreografi, bygget op omkring Labans bevægelsesteori, med fokus på at formidle et bestemt udtryk. Desuden at kende, forstå og kunne bruge Labans teori, således at dansens elementer kan genkendes og analyseres, og kroppens virkemåde beskrives.
PRODUKT: Egen gruppekoreografi, drejebog og rapport.
LITT: B for bedre idræt, s 112-113 og 125-136, samt dette kompendium.
Forløbet afsluttes med deltagelse i danseforestillingen "Benched" med truppe Uppercut på NYK F teater
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Friluftsliv og Volleyturnering
Blokdage med hhv volleyturnering, Vandre- og fisketur på Albuen samt afsluttende test og rapportskrivning ifbm. træningsprojekt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
E6: Rytmisk gymnastik og foreningsliv
Med udgangspunkt i fælles svingserie og træning af rulle, flyverulle, håndstand-rulle og mølle samt araber/salto efter eget valg, sammensættes en rytmisk serie til musik.
Forløbet afsluttes med:
En drejebog over en rytmisk gymnastikserie, med traditionelle rytmiske og grundlæggende springelementer. Byg op omkring BESS.
Udfyld skemaet med videnskabsteoretiske retninger i idrætten, og gennemgå dine noter ihht. Dokumentet ”Haans Huske”
Oplæg til mundtlige øvelser:
Giv et kort resumé af Idrættens og gymnastikkens historie i Danmark
Gymnastikkens organisation og situation i dag i overskrifter, incl. forholdet mellem bredde og elite.
Hvilke bevægelseskvaliteter er fremherskende i rytmisk gymnastik
Lav en arbejdskravsanalyse i punktform til en rytmegymnast jf. udleveret model og giv eksempler på relevant grundtræning til en opvisningsgymnast
Hvilke elementer af teambuilding trækker den rytmiske gymnastik på
Kan gymnastikken bruges som fitness – hvis ja, forklar hvordan de enkelte fitnessformer kan opnås og hvilke fysiologiske adaptationer, som vil være de vigtigste.
Hvordan vurderer du gymnastikkens rolle i folkesundheden – og hvem (socialklasse) går til gymnastik?
Har gymnastikken stadig en folkeopdragende rolle – og er den god eller dårlig for demokratiet?
Udgangspunkt i Wolf et al: B - for bedre idræt, Systime, kap. 1 og nedenstående kompendium.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60212976410",
"T": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60212976410",
"H": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60212976410"
}