Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Maribo Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Sanne Grunnet, Thomas Specht Ludvigsen
|
|
Hold
|
2023 id-c_ (1c id/gf, 1c id, 2c id, 3c id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1 Grundforløb boldbasis
Formål:
Gennem afprøvning af et bredt udvalg af spiløvelser samt elementære og alternative boldspil, skal eleverne:
• Opnå indsigt i generelle færdigheder på tværs af boldspillene
o Løbemønstre
o Taktisk forståelse
o Udnyttelse af rum og placeringsevne
o Samarbejde
o Kommunikationsevne
• Udarbejde deres eget boldspil i grupper, som skal afprøves af resten af holdet.
Indhold:
• Opvarmning med bold
• Kaste- og gribeøvelser
• Alternative boldlege
• Boldøvelser og boldspil
• Samarbejdsøvelser
• Kommunikationsøvelser
• Udvikling af eget boldspil
• Hierarki og roller på et hold
Materiale:
Spilhjulet og aktivitetshjulet
Idræt C – teori i praksis, Kapitel 8, s. 75-89
Metode:
Lærerstyret undervisning, gruppearbejde, eksperimenterende projektarbejde
Evaluering:
Udvikling af eget boldspil i grupper under inddragelse af spilhjulet.
Afprøvning af eget boldspil og refleksion over muligheder og udfordringer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2 Kropsspænding spring og akrobatik
FORMÅL:
Gennem forløbet skal eleverne opnå viden om kropsspænding, akrobatik, grundlæggende spring og idrætsskader
• Kunne redegøre for centrale begreber inden for akrobatik og spring
• Udvikle kropsbevidsthed og kropsspænding
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer
• Opnå grundlæggende viden om idrætsskader
INDHOLD:
• Kropsspændingsøvelser
• Grundlæggende spring: rulle, håndstand, møller, kraftspring
• Akrobatik figurer – i par og grupper
• Greb og sikkerhed
• Samarbejde
• Muskelarbejde – statisk og dynamisk
• Idrætsskader
METODER:
Lærer- og elevstyret undervisning, individuelle øvelser, makker og gruppeøvelser
MATERIALER:
• Estrup, Claus m. fl. (2005): Idræt C - teori i praksis. Systime, s. 106-109 Muskelarbejde + s. 125-128 Idrætsskader
• https://www.bevaegdigforlivet.dk/springsikker/for-kursusdeltagere/springsikker-uddannelserne/springsikker-basis/springene-i-uddannelsen/haandstand-rulle
• www.sportunterricht.de/akro
EVALUERING:
Der evalueres på elevernes spring og akrobatiske fremvisninger.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3 Rytme, Laban og Les Lanciers
Formål:
Gennem grundlæggende rytme og bevægelsesøvelser samt arbejde med den faste koreografi Les Lanciers, skal eleverne
• Opnå grundlæggende rytmeforståelse
• Sammensætte små koreografier i grupper
• Oparbejde grundlæggende bevægelseskvalitet med udgangspunkt i Labans BESS-koncept
• Lære de 5 ture i Les Lanciers
• Kunne redegøre for centrale begreber inden for Labans BESS-koncept
• Opnå forståelse for dansens historie og centrale elementer
Indhold:
• Kropssprog til musik
• Rytme/tempo
• Specielle opvarmningsøvelser til dans
• Afprøvning af frie og koreograferede bevægelser
• Les Lanciers
• Labans bevægelsesteori – BESS-koncept
Materiale:
Labans BESS- koncept (kompendium)
Musik og bevægelse – det dansende menneske, Idræt C – teori i praksis, Systime, s. 67-74.
Gennemgang af Les Lanciers (kompendium)
Metode:
Lærerundervisning, pararbejde, gruppearbejde, eksperimenterende, selvstændigt udviklende projektarbejde
Evaluering:
Egne koreografiske sammensætninger i grupper.
Den færdige Les Lanciers
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
4 Fodboldfitness og sundhed
FORMÅL:
Eleverne skal lære grundlæggende fodboldteknik samtidig med at de forbedrer deres konditionsmæssige form. Desuden skal eleverne opnå teoretisk forståelse for arbejdsfysiologi og folkesundhed samt forståelse for sammenhængen imellem idræt og livskvalitet, og fodboldens potentiale herfor.
INDHOLD:
• Indersidespark, halvtliggende vristspark og afslutninger
• Afleveringer og tæmninger, driblinger og finter
• Spilbarhed og kommunikation i kampsituationer
• Fokus er på spil med højt tempo, stor boldbesiddelse og fitness fremfor teknik
METODER:
Lærerstyret undervisning, teknikøvelser, boldleg, småspil med fokus på høj intensitet, pararbejde og gruppearbejde
MATERIALER:
o Øvelser
https://www.bevaegdigforlivet.dk/media/2691/26815_bdfl_fodboldfitness_oevelse_a4-haefte_tryk.pdf
o Hvad er fodboldfitness
introduktionsfolder-fodbold-fitness.pdf (bevaegdigforlivet.dk)
https://www.dbutv.dk/video/2007171/hvad-er-fodboldfitness
o Foredrag med Peter Krustrup
https://www.youtube.com/watch?v=0EQMwPniYpg
o Idræt C – teori i praksis, Estrup m.fl., s. 18-21
EVALUERING:
Efter forløbet skal eleven:
• Have forståelse for ideen bag fodboldfitness
• Kunne redegøre for de 3 fitnessformer og fodboldens sundhedseffekt.
• Kunne udføre de nævnte spark og teknikker på basalt niveau.
• Have forbedret sin kondition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
5 Aerobic og stepaerobic
FORMÅL:
I forløbet skal eleverne:
• Opnå kendskab til basale grundtrin i aerobic og stepaerobic
• Beherske udvalgte grundtrin i aerobic og stepaerobic
• Opnå kendskab til opbygningen og progressionen af koreografier - fra grundtrin til koreografi.
• Udføre bevægelser i takt til musikken
• Kunne skabe og udføre egen koregrafi ud fra grundtrin og variationer af grundtrinene.
• Få indblik i aerobic og stepaerobics historie og oprindelige ide.
• Opnå viden om aerob træning og puls
INDHOLD:
Aerobic og Stepaerobic:
• Basistrin i aerobic: Gå, V-trin, A-trin, Knæ, Krydsstep, Mambo, Pivot, Steptouch, Grapewine, Curl, Lunges og Chasse
• Basistrin i stepaerobic: Basis, Over toppen, V-trin, A-trin, Krydsstep, Pausestep, Knæ, Curl, Flyv, Jorden rundt, Repeater, Spark, Mambo, Pivot, Lunges og Chasse
• Opbygning og progression af koreografier, herunder symmetri og sammensætning af blokke
• Træning af den rytmiske forståelse og koordinationen, samt fastholdelse af flow for at opnå træningseffekt
• Aerobic og stepaerobics historie og oprindelige idé
• Aerob trænings effekt på kroppen
MATERIALE:
Undervisningsmaterialet, der er vedhæftet dette kompendium
https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/musik-og-bevaegelse/aerobic/
Idræt C – teori i praksis, Estrup m.fl., s. 96-102
METODER:
Lærer/elev/gruppestyret undervisning
EVALUERING:
Sammensætning af egne koreografier
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
6 Svømning
FORMÅL:
Eleverne skal arbejde med grundlæggende vandaktiviteter samt tilegne sig færdigheder i rygcrawl og crawl. De skal afprøve spring fra kant/vippe samt have kendskab til og afprøve basal redningsteknik. Desuden skal de kunne redegøre for hydrodynamikkens grundprincipper samt teknik i crawl og bjærgning.
INDHOLD:
• Vandtilvænningsøvelser
• Teknikøvelser til rygcrawl og crawl
• Vejrtrækningsøvelser
• Bjærgning
• Dykning
• Udspring
• Kontinuerlig svømning
• Teori om hydrodynamikkens grundprincipper
• Teori om basal redningsteknik
METODER:
Lærerundervisning, par- og gruppearbejde, individuel træning
MATERIALE:
Moderne svømning s. 235-237 om hydrodynamik
DGI Bassinprøven
DGI svømning
DGI svømning - Crawl - Ben profil
DGI svømning - Crawl - Arme profil
DGI svømning - Crawl - Total profil
DGI svømning - Crawl - Fra kant
Saltovending i crawl: sammensat crawl + vending
3 steps to learn a competitive start | dive (Freestyle, Butterfly and Breaststroke | breast stroke)
EVALUERING:
kontinuerlig svømning, udspring, 25 m bjærgning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
7 Volleyball og teambuilding
FORMÅL:
I forløbet skal eleverne:
• Lære de grundlæggende slag i volleyball
• Opnå kendskab til volleyballspillets opbygning og regler
• Beherske slag- og spiløvelser samt det færdige volleyballspil på grundlæggende niveau
• Indgå i et fast team og arbejde med forskellige roller i teamet
INDHOLD:
Volleyball:
• Under- og overhåndsserv, finger-, baggerslag og evt. smash
• Spilpositioner og roller på banen
• Specialopvarmning, skudøvelser og spiløvelser
• Spille og dømme kamp på grundlæggende niveau
• Volleyspillets regler
Teambuilding og idrætspsykologi:
• Kende og bruge begreber fra teambuilding aktivt i forløbet.
• Opnå forståelse for begreberne synergieffekt og Ringelmanneffekten.
• Kende termer hørende til teamets udviklingsfaser
MATERIALE:
Bearbejdet/forkortet udgave af: Wolf og Hansen: B forbedre idræt, Gyldendal 2015, 155-166
Diverse videomateriale om grundslagene
Diverse teamøvelser (vedhæftet dette kompendium)
METODER:
Lærer/elev/teamstyret undervisning
EVALUERING:
Video-keypoint-øvelser m. makkerfeedback, teamøvelser og spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
8 Pickleball og idrættens udvikling
FORMÅL:
Eleverne introduceres til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Desuden skal de opnå grundlæggende viden om udvikling og tendenser i moderne idræt.
INDHOLD:
Pickleball:
• Korrekt greb og batføring
• Grundlæggende beherskelse af slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob
• Fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling
• Forståelse for placering på banen og i forhold til bolden
• Grundlæggende beherskelse af simple slagserier
• Viden om spillets historie, opbygning og regler
Udvikling og tendenser i moderne idræt:
• Forståelse for de 4 bølger i moderne idrætsudvikling
• Kendskab til forskellige organiseringsformer i forhold til idræt
• Forståelse for hvordan forskellige parametre påvirker idrætsdiscipliners popularitet
METODER:
Lærerundervisning, par- og gruppearbejde
MATERIALE:
Introduktion til pickleball: What Is Pickleball - YouTube
Pickleball pointtælling: Pickleball Scoring | What You Need to Know to Get Started
Teknikvideoer: USA Pickleball - YouTube
Materiale i dette kompendium
EVALUERING:
Slagserier, færdigt spil, teoritest
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
9 Crossfit som træningsprojekt
FORMÅL:
Eleverne introduceres til fitness-sportsgrenen Crossfit. De skal:
• have kendskab til crossfit som disciplin og overordnet kendskab til de 10 fysiske domæner, der definerer sportsgrenen.
• have kendskab til de 4 grundlæggende bevægelsesmønstre:
o det knædominante
o det hoftedominante
o træk
o pres
• kunne genkende bevægemønstrene i de praktiske øvelser.
• kunne udføre mindst én øvelse indenfor hvert bevægemønster teknisk korrekt.
• have indgående kendskab til teknikken i squat og KB-swings og kunne fejlrette andre.
• kunne sammensætte en alsidig WOD, hvori der indgår flere forskellige bevægemønstre.
• Have kendskab til crossfit-terminologien og kende til de gængse intervalprincipper i crossfittræning.
• kunne lave og følge et træningsprogram, der forbedrer elevens crossfitness.
• kunne reflektere skriftligt over egen træning i lyset af resultaterne.
INDHOLD:
• Crossfit-specifik opvarmning
• Tekniktræning med fokus på de 4 grundlæggende bevægelsesmønstre
• Starttest og sluttest: WOD-test samt max Burpees test
• Træningsplanlægning
• Udformning og afprøvning af egne WOD’s i grupper
• Fejlretning af makker
• Træningsdagbog og afsluttende rapport
METODER:
Lærerundervisning, par- og gruppearbejde, projektarbejde, individuel rapportskrivning
MATERIALE:
Kompendium
Artikel: ”Ud af garagen”
Idræt C – teori i praksis, Estrup m.fl. s. 96-113 (træningslære)
EVALUERING:
Starttest og sluttest
Udformning af egne WOD’s i grupper
Rapport over træningsprojektet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
10 Hip hop
FORMÅL:
Eleverne skal opnå praktiske færdigheder i form af forskellige grundtrin, pose og freezes, samt en fælles indlært hip hop koreografi. Desuden skal de arbejde med egne koreografier i grupper hvor kreativiteten kan udfolde sig under inspiration af Labans bevægelseslære. Eleverne skal kunne redegøre for og anvende de centrale begreber i BESS-konceptet og oparbejde grundlæggende bevægelseskvalitet og rytmeforståelse.
INDHOLD:
• Hiphoppens udtryk og stil
• Rytmeforståelse, koordination og bevægelseskvalitet
• Specielle opvarmningsøvelser til dans
• Samarbejde om at lave koreografisk materiale
• Labans bevægelsesteori – BESS-koncept (body, effort, shape og space)
• Analyse af egen og andres koreografier med udgangspunkt i Labans bevægelsesteori
• Kendskab til hiphoppens historiske oprindelse
• Idrættens organisering i Danmark
METODER:
Lærerundervisning, par- og gruppearbejde, eksperimenterende arbejde med koreografier.
MATERIALE:
https://gym-idraet.dk/app/uploads/2021/09/ (hip hops historie)
Grundbog i idræt C, Gyldendal, s. 14-22 (Labans bevægelseslære)
Idræt C – teori og praksis s. 7-17 (Idrættens organisering)
Bevægelsesbank - Hiphop af Camma Vår Svalholm (Youtube)
EVALUERING:
Egne koreografiske hip hop sammensætninger i grupper under inddragelse af Labans elementer.
Fælles hip hop koreografi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
11 Five-a-side håndbold og teampsykologi
FORMÅL:
I forløbet skal eleverne:
• Lære grundlæggende håndboldteknik
• Opnå kendskab til filosofi og regler for five-a-side håndbold
• Indgå i et fast team og arbejde med forskellige roller i teamet
• Opnå forståelse for teampsykologi
INDHOLD:
Five-a-side håndbold:
• Skud, afleveringer og finter
• Spilbarhed og kommunikation
• Fokus på høj intensitet
• Afprøvning af udvalgte håndboldfitness øvelser
Teambuilding og idrætspsykologi:
• Kende og bruge begreber fra teambuilding aktivt i forløbet.
• Kende termer hørende til teamets udviklingsfaser
• Arbejde med hierarki og kommunikation på et team
MATERIALE:
Five-a-side håndbold i Dansk Håndbold | Håndbold.dk
Øvelser | Håndbold.dk
Materiale fra Gyldendals idrætspsykolgi
METODER:
Lærer/elev/teamstyret undervisning
EVALUERING:
Teamøvelser og spil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
12 Repetition og eksamensforberedelse
Indhold:
Udarbejdelse af færdige drejebøger i alle opgivne forløb
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60213009606",
"T": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60213009606",
"H": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60213009606"
}