Holdet 2h3g Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Maribo Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Hans-Henrik Carlsen
Hold 2025 2h3g Id_ (2h3g Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1: Atletik, anatomi og træningsplanlægning
Titel 2 2: Floorball, fitness og folkesundhed
Titel 3 3: Boksning, styrketræning og foreningsliv
Titel 4 4: Volley og teambuilding (løft fra c-niv)
Titel 5 5: Fri koreografi og Laban
Titel 6 6: Aerobic og kondition (løft fra c-niv)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1: Atletik, anatomi og træningsplanlægning

Atletik, anatomi/bevægelseslære og træningsplanlægning
Formålet med forløbet er, at eleven skal tilegne sig grundlæggende teoretisk viden om 3 udvalgte discipliner: Spydkast, længdespring, 100m, samtidig anatomi og bevægelsesanalyse ifbm praksis.
Eleven skal kunne gennemføre disciplinerne med relevante forøvelser og i fuld færdig form, samt beskrive de vigtigste faser i udførelsen i hht grundlæggende anatomi og bevægelsesanalyse. Desuden tilrettelægge relevant træningsforløb og gennemføre træningsprojekt ifbm idræt på c-niveau.
Materiale:
Som omsat i vedhæftede kompendiums ,PPT, og arbejdsark og animationer
Div. Arbejdsark til undervisning i de 3 discipliner (pdf), anatomi og bevægelsesanalyse
Evaluering: forløbet afsluttes med et Mini-OL hvor resultater kan sammenlignes med egne tidligere og andres. Desuden gennemgås bevægelsesanalyse, led og muskelgrupper i praksis og opgave. Endelig planlægges og afleveres træningsprojekt med start, midvejs og sluttest.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2: Floorball, fitness og folkesundhed

Floorball, fitnessformerne og sundhed.
Gundlæggende floorball med regler tilpasset 5 spillere, bane uden bander og flyvende målmand med stav.

Træk, håndleds og slapskud + lop.
h-v finte, 360 finte og lop-finte
Box-spil som offensiv og defensiv opstilling
Kampe tilpasset primært kardiovaskulær træning
Biptest

Teori
Fitnessformerne og hvordan de kan opnås i Floorball
KRAM
Livsstilssygdomme
Socialklasser, social ulighed i sundhed og mulige forklaringer i hht Beck og  Bourdieus teorier om hhv social nyproduktion vs social reproduktion.
Primært kardiovaskulær træning og test

Forløbet bygger videre på Fodboldfitness og folkesundhed fra 1 HF/1.g, og kompendiet herfra samt Wolf et al: B for bedre idræt, Systime, Kap 1 og 2 som opsamlet i kompendium og PPT samt vedhæftede opgaver

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15,3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3: Boksning, styrketræning og foreningsliv

Formål:
Eleverne skal lære grundlæggende boksning, muskel- og konditionstræning samt blive i bedre form. Desuden skal eleverne bibringes viden om og forståelse for træningstilrettelæggelse, herunder motivation, målsætning og evaluering samt betydning for sundheden. Dertil gennemgang af idrættens forskellige organiseringsformer


Indhold:
Boksning
- Grundstilling, fodarbejde under angreb og forsvar samt sjip
- Basal forsvar: parader, undvigelser hoved/krop samt side/under/rul
- Basal slagteknik: jab, lige stød, hook, uppercut.
- Skyggeboksning, pads og sandsæk
- start og sluttest: individuelt tilpasset cirkel
Teori
- Hvad er Boksning
- Boksning hængt op på fitness-begreber
o Metabolsk (stofskifte/arbejde i lang tid)
o Kardiovaskulær (kondition/interval)
o Muskuloskeletal (styrke og knoglemasse) gentagelser og beslastning
- Træningstilrettelæggelse
o Arbejdskrav
o Motivation
o Målsætning
o Testning
o Træningstilrettelæggelse
Hvert modul opbygges efter samme model:
• Opvarmning, sjip, sving og muskeløvelser
• fodarbejde og skyggeboksning
• specifikke slagøvelser
• muskeludholdenhedsøvelser med høj puls
• Efterhånden veksles fra lærerstyret til elevstyret undervisning
Gennemgang af dansk foreningslivs struktur og store linjer, afsluttes med design af spørgsmål til, interview med og klasseoplæg om selvvalgt træner/formand i lokal forening, som spejles i tidligere gennemgået idrætssociologi

Materiale:
Eksempler på øvelser
https://www.youtube.com/watch?v=RtU_aX7wLdk  footwork drills
https://www.youtube.com/watch?v=h0XRjnPtn6M&spfreload=10 build combo
https://www.youtube.com/watch?v=rtX_KupVdq8 basic movement
Vedlagte kompendium og PPT samt interviewskabelon og AI-prompt

Evaluering: efter forløbet skal eleven:
- kunne redegøre for grundlæggende principper, herunder SAID og WoA-principperne
- kunne udføre de nævnte teknikker samt sjippe og slagserie på pads og sandsæk
- kunne tilrettelægge, teste og gennemføre målstyret træningsprogram i makkerpar
- have forbedret sin muskeludholdenhed målt på egen cirkel
- have udformet drejebog og boksetræning
- kunne reflektere over de forskellige organisationsformers fordele og ulemper samt interview-personens motivation og mål ved deltagelse i foreningslivet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4: Volley og teambuilding (løft fra c-niv)

Forløbet sammensætter via Volley teorien fra teambuilding og
Volleyball:
- Spille og dømme kamp på begynderniveau, herunder kende og dømme jf  regler
- Under- og overhåndsserv, finger- og baggerslag samt smash og blok
- kende og bestride spilpositioner
- bruge relevante specialopvarmningsøvelser, skud- og spiløvelser
- kende og bruge spillets faser og basal taktik
Anatomi og træning:
- lave relevant bevægelsesanalyse af blok og smash
- sammensætte relevante, specifikke træningsøvelser til volleyball med fokus på SAID/SSC
Teambuilding (rep):  
- Kende og bruge begreber fra teambuilding aktivt i forløbet
MATERIALE: Nærværende kompendium, bygget på Wolf og Hansen: B forbedre idræt, Gyldendal 2015, 37-65
Teambuilding (rep): Wolf og Hansen: B forbedre idræt, Gyldendal 2015, 155-166
METODER: Lærer/elev/teamstyret undervisning
EVALUERING: Slag- og præcisionstest, video-keypoint-øvelser m. makkerfeedback, brug af teori og teambuilding mhp. at vinde intern turnering på MG.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5: Fri koreografi og Laban

MÅL: sammensætte og fremføre egen gruppe-koreografi, bygget op omkring Labans bevægelsesteori, med fokus på at formidle et bestemt udtryk. Desuden at kende, forstå og kunne bruge Labans teori, således at dansens elementer kan genkendes og analyseres, og kroppens virkemåde beskrives.

PRODUKT: Egen gruppekoreografi filmet og opført på klassen, omsat til drejebog med forøvelser med fokus på rytme, balance, makker og gruppeøvelser samt elementer af dansen bygget op omkring Labans BESS-koncept  og gennemgåede teorispørgsmål.
Kompendium bygget på Susanne Ravns udlægning af Laban samt B for bedre idræt, s 112-113 og 125-136.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6: Aerobic og kondition (løft fra c-niv)

Aerobic
I forløbet skal eleverne:
• Opnå kendskab til basale grundtrin i aerobic og stepaerobic
• Beherske udvalgte grundtrin i aerobic og stepaerobic
• Opnå kendskab til opbygningen og progressionen af koreografier - fra grundtrin til koreografi.
• Udføre bevægelser i takt til musikken
• Kunne skabe og udføre egen koregrafi ud fra grundtrin og variationer af grundtrinene.
• Opnå viden om aerob træning og puls samt gennemføre selvstændigt træningsprojekt

INDHOLD:
• Opbygning og progression af koreografier, herunder symmetri og sammensætning af blokke (Warm up, Cardio,  Floorwork og  Cool Down)
• Træning af den rytmiske forståelse og koordinationen, samt fastholdelse af flow for at opnå træningseffekt • Aerob trænings effekt på kroppen
• Herunder forholde sig til grundlæggende teori om aerob træning, principperne SAID og WOA samt superkompensation
Grundlæggende viden om aerobics historie og formål
Teori gennemgået pbga vedlagte kompendier og PPT
Evaluering: færdig koreografi med WU-Cardio 1+2, Floorwork og Cooldown samt teorispørgsmål
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer