Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Maribo Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Hans-Henrik Carlsen, Laura Engslev
|
|
Hold
|
2025 id-xy (1xy id, 1xy id/eksamenstræn. (pulje))
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1; Fodbold fitness og Sundhed
FORMÅL: Eleverne skal lære grundlæggende fodboldteknik samtidig med at de forbedrer deres konditionsmæssige form. Desuden skal eleverne opnå teoretisk forståelse for arbejdsfysiologi og folkesundhed samt forståelse for sammenhængen imellem idræt og livskvalitet, og fodboldens potentiale herfor.
INDHOLD:
• Indersidespark, halvtliggende vristspark og afslutninger
• Afleveringer og tæmninger, driblinger og finter
• Spilbarhed og kommunikation i kampsituationer
• Fokus er på spil med højt tempo, stor boldbesiddelse og fitness fremfor teknik
METODER: Lærerstyret undervisning, teknikøvelser, boldleg, småspil med fokus på høj intensitet, pararbejde og gruppearbejde
MATERIALER:
o Øvelser
https://www.bevaegdigforlivet.dk/media/2691/26815_bdfl_fodboldfitness_oevelse_a4-haefte_tryk.pdf
o Hvad er fodboldfitness
introduktionsfolder-fodbold-fitness.pdf (bevaegdigforlivet.dk)
https://www.dbutv.dk/video/2007171/hvad-er-fodboldfitness
o Foredrag med Peter Krustrup
https://www.youtube.com/watch?v=0EQMwPniYpg
o Idræt C – teori i praksis, Estrup m.fl., s. 18-22
EVALUERING:
Efter forløbet skal eleven:
• Have forståelse for ideen bag fodboldfitness
• Kunne redegøre for de 3 fitnessformer og fodboldens sundhedseffekt.
• Kunne udføre de nævnte spark og teknikker på basalt niveau.
• Have forbedret sin kondition
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2: Pickleball og idrættens udvikling
FORMÅL: Eleverne introduceres til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Desuden skal de opnå grundlæggende viden om udvikling og tendenser i moderne idræt.
INDHOLD:
Pickleball:
• Korrekt greb og batføring
• Grundlæggende beherskelse af slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob
• Fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling
• Forståelse for placering på banen og i forhold til bolden
• Grundlæggende beherskelse af simple slagserier
• Viden om spillets historie, opbygning og regler
Udvikling og tendenser i moderne idræt:
• Forståelse for de 4 bølger i moderne idrætsudvikling
• Kendskab til forskellige organiseringsformer i forhold til idræt
• Forståelse for hvordan forskellige parametre påvirker idrætsdiscipliners popularitet
METODER: Lærerundervisning, par- og gruppearbejde
MATERIALE:
Materiale i dette kompendium
EVALUERING: Slagserier, færdigt spil, teoritest
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3: Aerobic og step
I forløbet skal eleverne:
• Opnå kendskab til basale grundtrin i aerobic og stepaerobic
• Beherske udvalgte grundtrin i aerobic og stepaerobic
• Opnå kendskab til opbygningen og progressionen af koreografier - fra grundtrin til koreografi.
• Udføre bevægelser i takt til musikken
• Kunne skabe og udføre egen koregrafi ud fra grundtrin og variationer af grundtrinene.
• Opnå viden om kontinuerlig træning, puls og kondition
INDHOLD: Aerobic og Stepaerobic:
• Basistrin i aerobic: Gå, V-trin, A-trin, Knæ, Krydsstep, Mambo, Pivot, Steptouch, Grapewine, Curl, Lunges og Chasse
• Basistrin i stepaerobic: Basis, Over toppen, V-trin, A-trin, Krydsstep, Pausestep, Knæ, Curl, Flyv, Jorden rundt, Repeater, Spark, Mambo, Pivot, Lunges og Chasse
• Opbygning og progression af koreografier, herunder symmetri og sammensætning af blokke
• Træning af den rytmiske forståelse og koordinationen, samt fastholdelse af flow for at opnå træningseffekt
• Aerobic og stepaerobics historie og oprindelige idé
• Kontinuerlig trænings effekt på kroppen
MATERIALE: Undervisningsmaterialet, der er vedhæftet dette kompendium
https://gym-idraet.dk/undervisningsforlob/musik-og-bevaegelse/aerobic/
METODER: Lærer/elev/gruppestyret undervisning
EVALUERING: Sammensætning af egne koreografier
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
4: Volleyball og team
FORMÅL: Eleven skal lære basal volleyball og teambuilding.
Herunder faglige mål
-beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområde boldspil,
-opnå kropsbevidsthed
-indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
-demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder.
INDHOLD: Volleyball:
- Spille og dømme kamp på begynderniveau, herunder kende vigtigste regler
- Under- og overhåndsserv, finger- og baggerslag samt evt. smash
- kende og bestride spilpositioner
- bruge relevante specialopvarmningsøvelser, skud- og spiløvelser
Teambuilding:
- Kende og bruge begreber fra teambuilding aktivt i forløbet
- Kende til synergi- og Ringelmanneffekten
- Kende og bruge termer hørende til teamets udviklingsfase, opgave- og social kohæsion, samt typen af hold og deltagerroller
MATERIALE: Nærværende kompendium, samt volleyball-mat.
Bearbejdet/forkortet udgave af: Wolf og Hansen: B forbedre idræt, Gyldendal 2015, 155-166
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
5:Crossfit
Faglige mål:
Eleverne skal introduceres til fitness-sportsgrenen Crossfit, have kendskab til ideen bag Crossfit og de 10 fysiske domæner, herunder
- have kendskab til de 4 grundlæggende bevægelsesmønstre: det knædominante, det hoftedominante, træk og pres – og kunne genkende bevægemønstrene i de praktiske øvelser.
- kunne udføre mindst to øvelser indenfor hvert bevægemønster teknisk korrekt.
- kunne sammensætte en alsidig WOD, hvori de 4 bevægelsesmønstre indgår, med valg af interval-metode og skalering at sværhedsgrad/belastningsgrad
- kende grundlæggende træningsteori og reflektere over egen træning.
- lave og gennemføre en muskeludholdenheds-test
Materialer: nærværende kompendium
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
6: Fri Koreografi og Laban
FORMÅL: Eleverne skal arbejde med dans og fri koreografi udfra Labans bevægelseslære. I arbejdet med egen koreografi, skal de kunne redegøre for og anvende de centrale begreber i BESS-konceptet og oparbejde grundlæggende bevægelseskvalitet og rytmeforståelse.
INDHOLD:
• Kropssprog til musik
• Rytmeforståelse, koordination og bevægelseskvalitet
• Specielle opvarmningsøvelser til dans
• Afprøvning af frie og koreograferede bevægelser
• Labans bevægelsesteori – BESS-koncept (body, effort, shape og space)
• Analyse af egen og andres koreografier med udgangspunkt i Labans bevægelsesteori
METODER: Lærerundervisning, par- og gruppearbejde, eksperimenterende projektarbejde
MATERIALE: Labans bevægelsesteori (BESS-koncept)
Arbejdsarket: Dansens komponeneter fra Idrætsportalen
Evt. App’en Badjango
EVALUERING: Egne koreografiske sammensætninger i grupper under inddragelse af Labans elementer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72414007168",
"T": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72414007168",
"H": "/lectio/112/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72414007168"
}