Holdet 2022 1j22 DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Køge Handelsskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Emil Krog Mortensen, Signe Sindberg Kaspersen
Hold 2022 1j22 DA (1j22 DA, 2j23 DA, 3j24 DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb: Marketing på sociale medier
Titel 2 Sandhed, løgn og fikiton
Titel 3 Fortællinger om syndefald
Titel 4 Krig og kærlighed i nyhedskredsløb
Titel 5 Modernitetens gennembrud
Titel 6 Eksistentialisme
Titel 7 Manden 2024
Titel 8 Menneske og natur
Titel 9 Selvstændige værker

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb: Marketing på sociale medier

FORMÅL
• Intro til dansk på hhx med en merkantil vinkel
• Grundlæggende introduktion til at have dansk på hhx (herunder danskfagets 3 søjler) -> Hvorfor er dansk vigtigt og hvad kan faget fx anvendes til? -> Motivation for at have dansk på hhx
• Introduktion til grundlæggende danskfaglige begreber (bygge videre på deres viden fra grundskolen)

FAGLIGE MÅL
• Fortsættelse af grundskolens arbejde med danskfaglige begreber: Arbejde med begreberne på et introducerende niveau i grundforløbet med henblik på at folde elementerne ud i studieretningsforløbet
• Kobling til temaerne fra AP, der køres parallelt

SKRIFTLIGHED
• Forløbet tones med fokus på arbejdet med skriftlighed i forskellige former
• For at betone arbejdet med fagets skriftlige dimension arbejder eleverne med en skriftlig mini-portefølje, hvor de samler alt det skr. arbejde fra hele forløbet.
• I forløbets begyndelse introduceres det overordnede skel ml.: Læringsskrivning, akademisk skrivning og kreativ skrivning (https://danskpaany.systime.dk/?id=240)

MATERIALE
Hjemmeside:
- ”Meget mere end #Bare Danmark”. https://www.megetmereendbare.dk/

Kampagne (fra Youtube):
- Visit Denmark: Mere end bare Danmark, 9.9.2020: https://www.youtube.com/watch?v=Ocmc7CKNCF8
- Youtube: Kriss Kyle: ”Riding Denmarks Best Places to visit” (Red Bull og Visit Denmark)
- Youtube: Visit Denmark: ”Just another day in Copenhagen – Camilla designs the city” (11.2.2020): https://www.youtube.com/watch?v=sbLnuYLBFkk

Artikel: Politiken: ”Humor skal holde danskerne hjemme i ferien”, 21. april 2021: https://politiken.dk/rejser/art8178493/Humor-skal-holde-danskerne-hjemme-i-ferien
Artikel: https://standby.dk/millioner-skal-faa-danskerne-til-at-holde-ferie-hjemme/

FAGLIG TEORI
- Intro til dansk på HHX: https://intro.systime.dk/?id=219
- Grundbog til dansk: https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=119
- Generel intro til de sociale medier: https://idansk.systime.dk/?id=187
- ”Push- og pull-kommunikation på de sociale medier”: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=158
- Hvad er forskellen ml. de forskellige sociale medier?: https://digitalworks.dk/artikler/hvilke-sociale-medier-kan-hvad
- Influencer-marketing: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=159
- ”Livsstil til salg – Branding på de sociale medier” (influencer-marketing):
- At analysere multimodale tekster fra sociale medier: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=141
https://danskipraksis.systime.dk/?id=175
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=140
- Kommunikation og medier – simpel kommunikationsmodel:
https://danskipraksis.systime.dk/?id=132
- ”Når kommunikation er strategisk”
https://danskipraksis.systime.dk/?id=174
- ”Hvordan virker de nye reklametyper egentlig?”: 8.6.2018
https://www.dr.dk/nyheder/viden/nysgerrig/hvordan-virker-de-nye-reklametyper-egentlig

- Reklameanalyse (kommunikationsanalyse, Minerva, AIDA):
https://idansk.systime.dk/?id=182
- Filmiske virkemidler (fra: ”Perspektiver i dansk”, DLF):
https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/index.php?id=226
- Visuelle og filmiske virkemidler:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=177

AV-MATERIALE:
- ”Fuckr med din hjerne”: realityeksperiment: ”Den perfekte reklame” – DR1, 23.4.2014 (30 min.)
https://www.dr.dk/drtv/se/fuckr-med-dn-hjerne_-den-perfekte-reklame_51884

Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Brochure fra Intro II 14-11-2022
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sandhed, løgn og fikiton


I dette kapitel har vi beskæftiget os med de to hovedgenrer fakta og fiktion - og hvad der sker når grænserne mellem dem udviskes. Forløbets tematiske omdrejningspunkt er netop sandhed, løgn og fiktion. I dansk-faglig sammenhæng taler man om, at en forfatter/tekst præsenterer en faktakontrakt eller fiktionskontrakt for sin modtager. Centralt med hensyn til at afgøre, om det er det ene eller andet, er paratekster. De analytiske begreber i fokus handler om virkemidler, der kan forekomme både i fakta og fiktion - tegn på autenticitet og tegn på fiktionalisering.

Mange tekster kommunikerer på en måde, som gør, at de placerer sig i et blandingsfelt mellem de to hovedgenrer. En tendens inden for sammenblandingen af fakta og fiktion kaldes autofiktion, og den genre har eleverne også stiftet bekendtskab med.

Faglig teori:
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Perspektiver i dansk", systime.dk
Kapitel 2: Sandhed, løgn og fiktion.

Primære tekster:
Peter Funch: "Babel tales" 2008 (foto)
Olav Hergel: "Bøllebank og det store slag om sandheden" Politiken. 9/4-2017
Karina Pedersen: "Helt ude i hampen - Mails fra underklassen" (uddrag) 2016
WWF: “You can’t afford to be slow in an emergency. Act now for the planet” 2009 (Billedreklame)
Carlos Garcia Rawlins/Reuters/Ritzau Scanpix,  Pressefotos 19.01.2010
Erlend Loe: "Fvonk" (uddrag, norsk) 2013
Lars R. Møller: "Operation Bøllebank" 2001
Christina Nya Glaffay: "Mor og Busser skal skilles" (2016)
Casper Christensen og Frank Hvam: Klovn (selvvalgt afsnit)
Malin Biller: "I skovens dybe stille ro" 2012 (Graphic novel, 2012. Værk)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fortællinger om syndefald

I dette kapitel ligger fokus på grundlæggende værktøjer til analyse af især fiktive tekster, men også til faktagenrer, som fx reklamer. Temaet for kapitlet er forskellige fortællinger om syndefald. De begreber, du skal have styr på, er motiv, tema, fortæller, synsvinkel, person- og miljøkarakteristik samt tekstens konkrete og abstrakte elementer. Du skal også se, hvordan disse danskfaglige begreber kan bruges til at lave en samlet fortolkning af en tekst. I den forbindelse skal du bl.a. bruge begreberne intertekstualitet og perspektivering.



Primære tekster:
Biblen: "Syndefaldet" Første Mosebog, kapitel 3
"Kellogg´s All-bran - fruit´n fibre" (billedreklame)
Mark Twain: "Evas dagbog" (uddrag) 1905 og "Adam og Evas dagbog" (uddrag) 1931.
Helle Helle: "Sit eget system" 2000
Klaus Rifbjerg: "Den kroniske uskyld" (uddrag) 1958
Knud Holst: "Hed august"
Folkevise: Kong Lindorm.

Faglig teori:
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Perspektiver i dansk", systime.dk
Kapitel 3: Fortællinger om syndefald.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Krig og kærlighed i nyhedskredsløb

Forløbet ‟Krig og kærlighed i nyhedskredsløb” giver greb og begreber om nyheder.
Nyheder er en uundværlig byggesten i den demokratiske offentlighed, og hvis man holder sig orienteret, kan man deltage kvalificeret i demokratiet og dermed værne om det.
Men nyheder har samtidig deres eget liv og går i sving og selvsving i deres egne kredsløb. Derfor skal vi bruge begreber til at håndtere dem. I dette forløb lærer vi om genrer og komposition, men også om de ‛zoner’ af sandhed, som nyheder kan bevæge sig igennem. Vi følger to nyheder – nemlig nyheden om krigen i Ukraine og fodboldspilleren Christian Eriksens hjertestop – i deres kredsløb for at forstå, hvordan nyheder kan skabe flere nyheder.

Primære tekster:
Aiche, Nadeen: “Det er racistisk hykleri, når danske politikere åbner favnen for ukrainske flygtninge”, information.dk 03.03.2022

Brock, Jeppe Laursen: “»Simon er lige præcis, som han reagerede i den situation«: Verden rundt hylder de kaptajn Kjær for stort lederskab på en traumatisk aften”, politiken.dk 13.06.2021

”Christian Eriksen – min historie” DRDK, 06.01.2022

Hybel, Kjeld: “Selv om jeg er læge, har jeg gjort op med mig selv, at jeg er parat til at dræbe”, politiken.dk 27.02.2022

Jensen, Kristian Ditlev: “Folkets tjener”, ekkofilm.dk 16.05.2022

Nielsen, Kasper Colling: “Der er gået næsten en uge, siden Christian Eriksen kollapsede, og jeg er stadig rystet. Faktisk har jeg grædt hver eneste dag siden”, politiken.dk 16.06.2021

Politikens leder: “UEFA bør lære af Simon Kjær, hvordan man opfører sig, når det gælder”, Politiken 14.06.2021

Wehlast, Mads: "Dansk mareridt: Den værste aften nogensinde", eb.dk 12.06.2021

Faglig teori

Mads Rangvid & Mimi Sørensen (2023): Krig og kærlighed i nyhedskredsløb, Dansklærerforeningens Forlag
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Modernitetens gennembrud

Det er litteraturkritikkens superstjerne, Georg Brandes, der i 1883 med sin bog ‛Det moderne Gjennembruds Mænd’ står fader til periodebetegnelsen ‛Det moderne gennembrud’ for årene 1870-1890. En betegnelse, som vi har haft med os lige siden. Brandes hylder litteratur skrevet af mænd, som er naturalistisk og på den måde er inspireret af naturvidenskabens objektivitet.
Men moderniteten er mere end det og skabt af andre end mænd. En del litteratur afspejler det skrøbelige, det usikre og det uafsluttede – og en del af litteraturen er skrevet af kvinder. Desuden er bruddet med traditionerne begyndt før Brandes’ berømte forelæsninger på universitetet i 1871, og året 1890 er slet ikke afslutningen på det moderne gennembruds dogme om, at ‟litteratur skal sætte problemer under debat”. Tekster fra begyndelsen af 1900-tallet har samme ærinde. Faktisk er litteraturen i dag stadig stærkt præget af den opfattelse, at kunst skal forholde sig kritisk til samfundet.
I dette forløb læser vi tekster og ser på malerier fra perioden 1850-1920 og undersøger derigennem de erfaringer af frisættelse og traditionsbrud, som moderniteten bringer med sig.

Pirmære tekster
Andersen, H.C. (1872): “Loppen og professoren” fra Folkekalender for Danmark 1873
Bang, Herman (1885): “Franz Pander” fra Excentriske Noveller
Benedictsson, Victoria (1888): “Ud fra mørket” fra Tilskueren
Brandes, Georg (1883): Det moderne Gjennembruds Mænd
Bønnelycke, Emil (1918): “Vesterbrogade” fra Festerne
Ibsen, Henrik (1879): Et dukkehjem (værk)
Jensen, Johannes V. (1906): “På Memphis station” fra Tilskueren 1904 og Digte 1906
Levison, Olivia (1885): “Støv” fra Illustreret Tidende
Marinetti, Filippo (1909): Det Futuristiske Manifest
Nexø, Martin Andersen (1896): “Lønningsdag (En Idyl)” fra Muldskud i 1900
Pontoppidan, Henrik (1887): "Ane-Mette" fra Fra hytterne.
Skram, Amalie (1885): uddrag af Constance Ring
Kristensen, Tom (1921): "Rio Janeiro"

Faglig teori:
Weile, Petersen og Jensen: Modernitetens gennembrud. Systime.dk.
Kapitlet: Forløb
https://modernitetensgennembrud.ibog.dansklf.dk/?id=139
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Eksistentialisme

Forløbet om eksistentialisme har været litteraturhistorisk med fokus på eksistentielle valg - både som alment menneskelige valg og de som problemstillinger bundet til en litteraturhistorisk kontekst.

Eksistentialismen har som alment udgangspunkt, at man er sat i en verden, man ikke selv har valgt. Man er nødt til at forholde sig til de betingelser, der møder en i denne verden. Når man handler i forhold til dem, viser man sig selv og andre, hvordan man tackler betingelserne - og som konsekvens af dette valg, hvem man er.

Forløbet har både et historisk og samtidigt fokus. Den historiske del har nedslag i romantikken, tiden omkring 2. Verdenskrig og efterkrigstiden, og her er overvejende læst kanonforfattere. I forløbets anden del er fokus på elevernes egen samtid og her har fokus været på samtidig litteratur, men også ikke-fiktive tekster, som rummer eksistentialistiske problemstillinger.

DHO indgik i forløbet og havde fokus på 2. Verdenskrig og modstandskampen.

Primære tekster:
Emil Aarestrup: "Angst" 1838
St. St. Blicher: "Præludium" 1838
H.C. Andersen: "Hyrdinden og skorstensfejeren" 1845
H.C. Branner: "Fra et vindu" 1938
Martin A. Hansen: "Paradisæblerne" 1953
Karen Blixen: "Ringen", 1958
Peter Seeberg: "Patienten" 1962
Jan Sonnergaard: "Sex" 1997
Helle Helle: "Syltning" 2000
Casper Eric: "Jeg vil ikke tilbage" 2020
Line Flugt Juhl m.fl.: "Limbo - når sabbatår er fucked" 2019
Svend Brinkman: "Tillykke med friheden. Men husk at livet handler om andet og mere end dig selv" 2021
Aarhus Universitet: "Forelsk dig. Risiker dig. Slå dig. Rejs dig. Glæd dig" 2021



Faglig teori:
Lotte Henriksen: Eksistentialisme i dansk - fra Kierkegaard til Sonnergaard
- Introduktion: Hvad er eksistentialisme?
- Litteraturhistorie (1800-tallet i et eksistentialistisk lys + efterkrigstiden + senmoderniteten i et eksistentialistisk lys)
- Den eksistentialistiske fortælling

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Manden 2024

Hvad vil det sige at være mand i dag? Det er der mange svar på, og vi har i dette forløb analyseret forskellige bud på et svar. Diskursanalysen har været benyttet til at påvise, hvordan forskellige diskurser - hegemoniske og antagonistiske - søger at definere, hvad det vil sige at være en rigtig mand.

Primære tekster

Malte Tellerup: "Mestrene" (uddrag) 2023
Thomas Korsgaard: "Mente I det?" 2023 Værk
Mulan:" Rigtige mænd"  1998
Tobias Rahim: "Når mænd græder" 2022

Faglig teori:
Daniel Dalgaard: "Forestillingen om Patrick Mortensen" Gutkind Essays 2021
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Menneske og natur

Forløbet "Menneske og natur" handler om vores forhold til naturen. Forholdet sættes i en historisk kontekst: I folkeviserne, hvor naturen opleves som dæmonisk og farlig. I oplysningstiden, hvor naturen med fornuften undersøges og forklares. I romantikken, hvor naturen er hellig og giver guddommelig inspiration. Og i vores egen samtid, hvor vores næsten fuldkomne dominans over naturen vækker debat om den spolerede/uspolerede natur og naturens værdi i sig selv.

Primære tekster:
Folkevise: "Elverhøj" (u.å.)
Ludvig Holberg: Fabel om "Ænderne og sælenhunden" 1751
Schack von Staffeldt: "Indvielsen" 1804
Adam Oehlenschäger: "En morgenvandring" 1805
N.F.S. Grundtvig: "Jeg gik mig ud en sommerdag" 1847
Thomas Lundbye: "Hankehøj ved Vallekilde". Maleri 1847
Allan Otte: "Lundbye remake". Maleri 2011
Poul Anker Bæk: "Himmelsæk" 2005
Eske K. Mathiesen: "Endnu engang er det slående" 2010
Peter Adolphsen: "Den langsomme kæmpe" 2000
Conservation International: "Nature is Speaking. Julia Roberts" 2015
Svold og Ladefoged: "Et stort stykke af Danmark er ved at dø" Berlingske.dk 30/9-2023
Carsten Jensen: Tale ved begravelsen af Vejle Fjord. 6/4-2024

Faglig teori:

Litteraturhistorien på langs og på tværs (systime.dk)
Kapitlerne:
Middelalderen >Folkeviserne
Oplysningstiden > Livssyn + Skrivestil og sprog
Romantikken > Livssyn + Nyplatonisme + Universalromantik + Nationalromantik + skrivestil og sprog

Litteraturens genveje (systime.dk)
Kapitlet "Det antropocæne og det postkatastrofale"


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Selvstændige værker


Værk i 2.g
"Ondskab" fra bog  Jan Guillou) til film Mikael (Håfström)  (Svensk)

Værk i 3.g

Anders Bodelsen: Den åbne dør (1998)
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer