Holdet 2022 1v22 DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Køge Handelsskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Sanne Snejbjerg Jensen
Hold 2022 1v22 DA (1v22 DA, 2v23 DA, 3v24 DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #1 Grundforløb - viral markedsføring
Titel 2 #2 Tegneserier og tekstlæsning
Titel 3 #3 Ondskab
Titel 4 #3 Ondskab fortsat
Titel 5 #4 Medier og medieforbrug
Titel 6 #5 Tendenser i samtidens litteratur
Titel 7 Obligatorisk skriftlighedsforløb
Titel 8 #6 DHO/SO5
Titel 9 #7 Litteraturhistorie med blik for køn særligt DMG
Titel 10 #8 Fryder forandring?
Titel 11 #9 Eksistentialisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #1 Grundforløb - viral markedsføring

DANSK GRUNDFORLØB – 2021.
”MARKETING PÅ DE SOCIALE MEDIER”

FORMÅL
• Intro til dansk på hhx med en merkantil vinkel
• Grundlæggende introduktion til at have dansk på hhx (herunder danskfagets 3 søjler) -> Hvorfor er dansk vigtigt og hvad kan faget fx anvendes til? -> Motivation for at have dansk på hhx
• Introduktion til grundlæggende danskfaglige begreber (bygge videre på deres viden fra grundskolen)

FAGLIGE MÅL
• Fortsættelse af grundskolens arbejde med danskfaglige begreber: Arbejde med begreberne på et introducerende niveau i grundforløbet med henblik på at folde elementerne ud i studieretningsforløbet
• Kobling til temaerne fra AP, der køres parallelt

SKRIFTLIGHED
• Forløbet tones med fokus på arbejdet med skriftlighed i forskellige former
• For at betone arbejdet med fagets skriftlige dimension arbejder eleverne med en skriftlig mini-portefølje, hvor de samler alt det skr. arbejde fra hele forløbet.
• I forløbets begyndelse introduceres det overordnede skel ml.: Læringsskrivning, akademisk skrivning og kreativ skrivning (https://danskpaany.systime.dk/?id=240)

MATERIALE
Hjemmeside:
- ”Meget mere end #Bare Danmark”. https://www.megetmereendbare.dk/

Kampagne (fra Youtube):
- Visit Denmark: Mere end bare Danmark, 9.9.2020: https://www.youtube.com/watch?v=Ocmc7CKNCF8
- Youtube: Kriss Kyle: ”Riding Denmarks Best Places to visit” (Red Bull og Visit Denmark)
- Youtube: Visit Denmark: ”Just another day in Copenhagen – Camilla designs the city” (11.2.2020): https://www.youtube.com/watch?v=sbLnuYLBFkk

Artikel: Politiken: ”Humor skal holde danskerne hjemme i ferien”, 21. april 2021: https://politiken.dk/rejser/art8178493/Humor-skal-holde-danskerne-hjemme-i-ferien
Artikel: https://standby.dk/millioner-skal-faa-danskerne-til-at-holde-ferie-hjemme/

FAGLIG TEORI
- Intro til dansk på HHX: https://intro.systime.dk/?id=219
- Grundbog til dansk: https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=119
- Generel intro til de sociale medier: https://idansk.systime.dk/?id=187
- ”Push- og pull-kommunikation på de sociale medier”: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=158
- Hvad er forskellen ml. de forskellige sociale medier?: https://digitalworks.dk/artikler/hvilke-sociale-medier-kan-hvad
- Influencer-marketing: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=159
- ”Livsstil til salg – Branding på de sociale medier” (influencer-marketing):
- At analysere multimodale tekster fra sociale medier: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=141
https://danskipraksis.systime.dk/?id=175
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=140
- Kommunikation og medier – simpel kommunikationsmodel:
https://danskipraksis.systime.dk/?id=132
- ”Når kommunikation er strategisk”
https://danskipraksis.systime.dk/?id=174
- ”Hvordan virker de nye reklametyper egentlig?”: 8.6.2018
https://www.dr.dk/nyheder/viden/nysgerrig/hvordan-virker-de-nye-reklametyper-egentlig

- Reklameanalyse (kommunikationsanalyse, Minerva, AIDA):
https://idansk.systime.dk/?id=182
- Filmiske virkemidler (fra: ”Perspektiver i dansk”, DLF):
https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/index.php?id=226
- Visuelle og filmiske virkemidler:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=177

AV-MATERIALE:
- ”Fuckr med din hjerne”: realityeksperiment: ”Den perfekte reklame” – DR1, 23.4.2014 (30 min.)
https://www.dr.dk/drtv/se/fuckr-med-dn-hjerne_-den-perfekte-reklame_51884

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 #2 Tegneserier og tekstlæsning

FORMÅL:
Forløbet har fokus på de særlige fortællemuligheder, som grafiske romaner (og i mindre grad tegneserier) har. Undervisningen undersøger muligheder i det enkelte billede, den enkelte side. Ligesom samspillet mellem ord og billeder og den grafiske stil har været i fokus.
Gennem analyse af grafiske romaner træner eleverne også almindelige analytiske greb kendt fra litteraturlæsningen. Der øves således også analyse af miljø- og personkarakteristik, fortælleforhold, billedsprog og brud i fortællinger, som kan og skal overføres til læsning af litterære tekster – herunder kanonlitteratur.

BAGGRUNDSMATERIALE:
Mimi Olsen og Hans-Christian Christiansen: Grafiske romaner. Dansklærerforeningens Forlag, 2015. Side 12-37 og 59-66
Rikke Platz Cortsen og Mette Jørgensen: Tegneserier og tekstlæsning. Samfundslitteratur 2015. Side 46-49, 68-69, 72-74, 78-81

PRIMÆRE TEKSTER:
Art Spiegelman: Maus (2006) Uddrag.
Peter Madsen: Rejsen til Udgårdsloke (2010)  Uddrag.
Tom Kristensen: Landet Atlantis (1920)
Karen Blixen: Det ubeskrevne blad (1957)
Johannes V Jensen: Manhattan (1939)
Marjane Satrapi: "Persepolis", 2010, uddrag

SKRIFTLIGT ARBEJDE:
"En dyne af sne", uddrag af graphic novel af Craig Thompson, 2008

HOVEDVÆRK 1:
"I skovens dybe stille ro", graphic novel af Malin Biller 2012

Faglige mål:
- udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt (målet arbejder vi løbende med over alle 3 år)
- analysere og fortolke fiktive tekster (multimodale samt kanontekster)

Anslået omfang ca. 130 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 #3 Ondskab

FORMÅL:
I dette fokusområde arbejder vi med begrebet "Ondskab". Vi arbejder med teorier om hvad ondskab er - om det er medfødt eller ej? Om forskellige former for ondskab (Lars Svendsens kategorier), begreberne empati, dehumanisering og deindividuation m.fl.
Vi læser forskellige litterære tekster, hvor ondskab kan siges at indgå ligesom vi ser en dokumentarudsendelse, hvor man lavede et forsøg med at udsætte mennesker for pres og se, om de udviklede ondskab. Vi læser også en artikel om hvorfor der er denne øgede interesse for ondskab i film og litteratur i disse år.
Vi arbejder desuden en del med skriftlighed, især ud fra "Dragen" og "Brev til Tobias".
I forbindelse med forløbet besøgte vi Politimuseet i København og fik en rundvisning, hvor vi talte ud fra nogle af de begreber, vi også arbejdede med i undervisningen.

PRIMÆRE TEKSTER:
Morten Nielsen: "Skæbne", 1944
Martha Christensen "Dragen" 1970
"Ond, ondere, ondest", DR3-program, del 5 2014
Yahya Hassan "Gemmeleg", 2013
Villy Sørensen: "Blot en drengestreg"
Grethe Roulund: "Brev til Tobias", 1997
Bret Easton Ellis, uddrag: "American Psycho", 1991

FAGLIG TEORI:
"Hvad er ondskab?" fra kompendium
Podcasten ”Ung, dum eller født ondt?” i serien ”Forbrydelse og straf”, 2019
Selvtest af ondskab: https://qst.darkfactor.org/

SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyse, fortolkning og perspektivering af "Dragen", Martha Christensen 1970

HOVEDVÆRK 2:
Lars Husum: "Jeg er en hær", 2010

Faglige mål:
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere (arbejdes løbende med og der bygges på over alle 3 år)
- navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation (arbejdes løbende med og der bygges på over alle 3 år)
- analysere og fortolke fiktive tekster
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster


Anslået omfang ca. 220 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 #3 Ondskab fortsat

Grundet sygdomsforløb hos underviser blev timer rykket fra 1G til 2G, hvor ondskabsforløbet blev færdiggjort. Se beskrivelse under #3
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 #4 Medier og medieforbrug

Formål:
I dette forløb arbejdes der med mediehistorie og analyse af forskellige typer medier. Der har været fokus på udviklingen inden for kommunikation og medier og brugen af disse. Vi har særligt haft fokus på følgende genrer: Kampagnefilm (herunder særligt politiske kampagnefilm), kortfilm, avisjournalistik (særligt nyhedsjournalistik) samt digital kommunikation i det hele taget. Vi har også berørt spørgsmålet om god presseskik.

Klassen har skrevet essay om moderne nyhedsformidling, og vi har været i teatret og se ”Breaking the News”, Nørrebro Teater nov. 2020, som udgør et hovedværk.


Baggrundsmateriale:
Om medier i døgndrift: https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=282
Om de fem kommunikationsformer: https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=283
Grundbog til medier i dansk, kapitel 1 (Medier i dansk) og kapitel 2 (Filmiske virkemidler) https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/
Film om medier: ”What is media?” https://www.youtube.com/watch?v=M89_wjcwzfY

Om kampagnefilmstyper: https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=227#c1122.
Analysemodel til medianalyse af reklamefilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=230
Om politiske mediefortællinger: https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/index.php?id=207

Vejledende spørgsmål til kortfilmsanalyse: https://textanalyse.systime.dk/index.php?id=5377#c21801
Udleveret materiale om kortfilm (herunder Raskins 7 parametre)

Om avisjournalistik, kapitel 5.1: https://hbdansk.systime.dk/?id=218 (hvad er en avis, avistyper, artikeltyper, ydre komposition (rubrik etc.) inkl billeder, nyhedskriterier, sprog, vinkling, kildebrug samt samlet dækning af sagen og virkning)
Oversigt over avisens genrer (pdf), 2012
”Sådan vinkler du en journalistisk historie”, Avisen i undervisningen 2019: https://www.youtube.com/watch?v=l4HURoBPaJs
Vejledende analyseskema til medianalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik: https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=217

Om digital kommunikation (web 2.0, Polyfaktuelle samfund og filterbobler, Ansigtsløs kommunikation - ødelæggelse eller frugtbar?): https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=131&loopRedirect=1
Om Journalistik på sociale medier og internettet (herunder om influencere, gatekeepers, ændringen af nyhedskriterierne, fiktionaliserede nyhedsartikler, remediering, paratekst, fake news, click baits m.v.): https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=138
Om pressenævnet og god presseskik: https://player.vimeo.com/video/183788224 og https://aiu.dk/mediehandbogen/pressens-rolle/607/ og https://aiu.dk/mediehandbogen/pressens-rolle/
Oversigt over fagbegreber til medier og medieforbrug (word-dok).

Analyseobjekter:
Kampagnefilm fra Red Barnet (international): ”Most Shocking Second a Day”, 2014: https://www.youtube.com/watch?v=RBQ-IoHfimQ
Kampagnefilm fra Kræftens bekæmpelse, “Tiden flyver”, 2018: https://www.facebook.com/1677055535924085/videos/1825432507753053
Leonardo DiCaprio, klip fra Before the Flood: https://www.youtube.com/watch?v=V7Jk4xxaYt0 og opgaver hertil: https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=c802
Politisk valgvideo, Dansk Folkeparti Jeg er Danmark (2011) og De Radikales kampagnevideo: Det handler om mennesker (2014), begge findes her: https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=c812
Kortfilmene Dennis (2009), Jeg ser dig (2017) og 26 (2018) – gruppearbejde og fremlæggelser.
To nyhedsartikler, komparativ analyse af artikler fra hhv. Politiken og Ekstra Bladet om ulve i Danmark
Forskellige artikler med mere (”Flere unge får nerveskader efter lattergas”, Berlingske 4. juli 2019 og ”Læge præsenterer coronakur: Udskamning helbreder”, 2020 fra Rokokoposten: https://rokokoposten.dk/2020/08/14/laege-praesenterer-coronakur-udskamning-helbreder/

HOVEDVÆRK 3:
Kortfilmsarbejde med udgangspunkt i 3 kortfilm: Dennis (2009), Jeg ser dig (2017) og 26 (2018) – gruppearbejde og fremlæggelser.

Faglige mål:
- demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstillinger
. demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- analysere og fortolke fiktive tekster
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster


Anslået omfang ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 #5 Tendenser i samtidens litteratur

Forløbet har fokuseret på en række centrale tendenser i nyere tids litteratur. For at få en forståelse for de litterære tendenser er der også arbejdet med samfundstendenser i det senmoderne samfund. Jeg-fokus, accellerationssamfund, social validering, facework mm er begreber, der er arbejdet med.
Centrale litterære tendenser har fokuseret på auto- og exofiktion, steders betydning og ny socialrealisme.

Primær litteratur:
Verdensberømt sociolog: Unge mistrives, fordi de har ret. Noget er helt galt - politiken.dk
Sofie Diemer Leonhardt - "Et teenager liv" - YouTube
Haidar Ansari | Litteraturportalen (gyldendal.dk)
Morten Pape: Planen (2015) | De seneste fem års litteratur (systime.dk)
Leonora Christina Skov: Den der lever stiller (uddrag)
Naja Marie Aidt: Torben og Maria

Thomas Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi (uddrag) https://5aarslitt.systime.dk/?id=263

Sekundær litteratur
Om senmodernitet: https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=139
Om perioden og centrale begivenheder: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=748 (til og med risikosamfund)
Film om jeg-fokus: https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=308#c1178
Det performative – om autofiktion | Litteraturens genveje (systime.dk)
Det nye årtusind: autofiktive tendenser | Brug litteraturhistorien (systime.dk)
Deadline interview: Deadline: Sommerserie: Haidar Ansari - YouTube (første 7,15 minutter)
Flydende identiteter | Brug litteraturhistorien (systime.dk)
Ny socialrealisme: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=236&L=0
To spor i forfatterskabet Studie | DR
https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=236&L=0
Hvad er et sted - YouTube

Skriftligt arbejde
Introduktion til essaygenren: Privatlivets fred i en digital tidsalder
Analyseopgave: Guds bedste børn
Essay: Barndommens betydning for individet

HOVEDVÆRK 4:
Thomas Korsgaard "Mente I det", 2023

Faglige mål:
- demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger
- perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
- analysere og fortolke fiktive tekster
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster


Anslået omfang ca. 180 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Værklæsning "Mente I det" 22-01-2024
Blokdag i dansk 05-02-2024
Opgave 3 - Tendenser i samtidens litteratur 04-03-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Obligatorisk skriftlighedsforløb

Med afsæt i 2G årsprøven arbejdes med de skriftlige eksamensgenrer.

Faglige mål:
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
- udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 #6 DHO/SO5

Det obligatoriske SO forløb med dansk/historie.

FORMÅL

SO5/DHO-forløb om Danmark under besættelsen, særligt modstandsbevægelsen.

BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Power point om litteratur og krig
Analysemodel til tekster om krig

Analyseskema til medieanalyse af spillefilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=234

Om retorisk pentagram: https://hbdansk.systime.dk/?id=c607&L=0  

Om appelformer: https://hbdansk.systime.dk/?id=c612&L=0  

Om argumentationsanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=p205&L=0  

Om podcastgenren og dens virkemidler: https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=290#c1684

Analysemodel til podcast:  https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=293&L=0

PRIMÆRE TEKSTER:

”Flammen og citronen”, spillefilm, Ole Christian Madsen 2008 (SO5)
Vilhelm Buhls antisabotagetale, sep. 1941 (SO5)
Anders Fogh Rasmussens tale om samarbejdspolitikken d. 29. august 2003 (SO5)

Klaus Rifbjerg: ”De skød en stikker”, digt 1965 (SO5)
”Den sidste modstandsmand”, del 5 podcast DR 20. feb. 2020: https://www.dr.dk/radio/p1/den-sidste-modstandsmand/den-sidste-modstandsmand-5-5-freden-har-en-bitter-smag (SO5)

SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyse af tale af Mette  Frederiksen, april 2024 plus inddragelse af forskellige  visuelle fremstillinger af krig (bl.a. af Henrik Kørner, pressefotovinder og Simone Aaberg Kærn)

Faglige mål:
- perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
- analysere og fortolke fiktive tekster
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
- navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation

Anslået omfang ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 #7 Litteraturhistorie med blik for køn særligt DMG

Litteraturhistorie med blik for køn

FORMÅL
Dette litteraturhistoriske forløb har køn som det gennemgående tema. Vi læser tekster lige fra folkeviser til og med det moderne gennembrud. Vi læser teksterne ud fra deres samfundsmæssige kontekst og undersøger løbende, hvordan (eller om) synet på kønnene og deres roller i samfundet ændrer sig.

PRIMÆRE TEKSTER:
Folkevisen "Redeselille og Vidervold"
Ludvig Holberg epistel: "Fordærvet smag i kærlighed", 1743
Schack Staffelt: "Indvielsen", 1804
Adam Oehlenschläger: "Der er et yndigt land", 1819
NFS Grundtvig: "Danmarks Trøst"/"Langt højere bjerge", 1820
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850
Thomasine Gyllembourg: "Den lille Karen", 1830
Steen Steensen Blicher: Marie. En erindring fra Vesterhavet (uddrag), 1836
Henrik Pontoppidan: "Ane Mette", 1887
Herman Bang: ”Den sidste balkjole”, 1887
Amalie Skram: "Memento Mori", 1899
Kortfilmen ”Nora" 2012: https://www.youtube.com/watch?v=8CY8s2MqPyM
Diverse malerier fra romantikken og det moderne gennembrud
Martin Andersen Nexø "Pelle erobreren" (Del 1 uddrag) 1906

BAGGRUNDSMATERIALE:
Om middelalderens litteratur: https://bl.systime.dk/?id=135&fbclid=IwAR3Bd4sRSabukiyAl-FelnGVKdT3adAH7xBnrmbULEOj0_fRqOkbALmsItU
Oplysningstiden: https://litthist.systime.dk/?id=123
Romantikken: https://litthist.systime.dk/?id=124
Biedermeier/poetisk realisme: https://litthist.systime.dk/?id=164
Det moderne gennembrud: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=132
Naturalistisk skrivestil: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=140
Sædelighedsfejden: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=141
Impressionistisk skrivestil: https://www.youtube.com/watch?v=cFn4tQ7R2zo
Kvindernes moderne gennembrud
Gry Jexens tale ved udstillingsåbning på Den Hirschsprungske samling d. 27/8-2024 (pdf)
Om efterkrigsmodernisme og Heretica i 1050'erne: https://litthist.systime.dk/?id=173#c489
Om 60'ermodernisme: https://litthist.systime.dk/?id=269



HOVEDVÆRK 5:
Henrik Ibsen "Et Dukkehjem", 1879 (inkl. remediering til Aftenshowet)

HOVEDVÆRK 6:
Bille August "Pelle Erobreren" 1987

FAGLIGE MÅL
- demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
- analysere og fortolke fiktive tekster
- perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
- navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation

ca. 250 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamensopgave 2, 2020 maj: 01-11-2024
Ny opgave 08-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 #8 Fryder forandring?

FORMÅL
I forløbet dykkede vi ned i forskellige værktøjer til analyse af især faktatekster. Vi arbejdede med argumentationsanalyse (Toulmins udvidede model), med argumenttyper og argumentationskneb, med retoriske virkemidler, appelformer samt diskursanalyse.
Vi tog afsæt i spørgsmålet "Fryder forandring" som en tematisk ramme for de tekster, vi arbejdede med.

BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Forløbet blev sammenstykket på Praxis-online og er tilgængeligt for klassen her: https://master.praxis.dk/course/view.php?id=68168
Det er "kurserne" med overskrifterne Introduktion, Appelformer, Retoriske virkemidler, Argumenttyper og argumentationskneb, Diskursanalyse og Toulmins argumentationsmodel, der blev brugt. Herunder video-introduktioner og begrebsoversigtsark.
Desuden arbejdede klassen med dokumentarfilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=224

PRIMÆRE TEKSTER
Talen "Lærlingeoprøret" af Mathias U Vinholt, 2022
"Sønderjyske kan blive taberdømt", artikel fra www.bold.dk, 7/8-2023
Nicoline Bruun Larsen: "Jeg kan da ikke spise kold kødsovs”, Jyllands-Posten 23/10-2017
"Coop står fast: Irma lukker og underskrifter kan ikke ændre på det", www.radio4.dk, 2/2-23
Anne Sophia Hermansen: "Et forsvar for at ryge", Berlingske 9/2-2019
Interview i BT med Joachim B Olsen: "Mænd er mere ambitiøse og det afspejler lønnen", 26/9-2012
Første afsnit af dokumentarfilmsserien ”Balladen om kolonihaven”, sæson 1, DR ses og bearbejdes analytisk. Remedieres herefter som enten et læserbrev til kolonihaveforeningens medlemsblad ”Kolonihaven” eller som en tale, som holdes på foreningens generalforsamling.

Faglige mål:
- analysere og fortolke fiktive tekster
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
- demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
-

Omfang ca. 150 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 #9 Eksistentialisme

Formålet med forløbet har været at give et overblik over eksistentialismen fra Kierkegaard (livspositionerne) til Sartre (frihedsbegreb) og videre frem til senmoderne tænkere som Goffman (front- og backstage samt facework). Parallelt med introduktionen til de eksistentialistiske filosoffer og deres begrebsapparat har vi arbejdet med anvendelsen af eksistentialisme som indgang til arbejdet med litterære tekster. Eleverne er blandt andet blevet introduceret for en guide til åbning af tekster med eksistentielle temaer. Vi har desuden set eksistentialistiske temaer udfoldet i en moderne SciFi serie: Black Mirror med uddrag af flere af seriens afsnit.

I forløbet indgår desuden forskellige arbejdsformer, herunder remediering af Kierkegaards livspositioner samt nyhedsindslag om den senmoderne mennesketype.

Primære tekster:
Musikvideoen af De eneste to: "Skrig det til træerne", 2014
Kortfilmen: "At döda et barn", 2003
Serieafsnittene "Nosedive og "San Junipero" fra Black Mirror-serien Netflix.
Kortfilmen "Livets vand", 1994
Karen Blixen: "Ringen", 1958
DR3-dokumentar: "De perfekte piger", afsnit 1 i uddrag, 2018
Theis Ørntoft: "Det er forvirrende tider, jeg skal fortælle om", 2014
Martin A Hansen: "Agerhønen" (1947)
Peter Seeberg: "Patienten"  (1962)

Sekundærlitteratur:
Diverse i bogen "Eksistentialisme i dansk", Systime
Om Kierkegaards grundbegreber i bogen "Kierkegaard- lidenskabens tænker", Systime

Faglige mål:
anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
analysere og fortolke fiktive tekster
analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige,
samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden

ca. 140 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer