Holdet 2022 1u22 DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Køge Handelsskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Camilla Ralkov, Emil Krog Mortensen
Hold 2022 1u22 DA (1u22 DA, 2u23 DA, 3u24 DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #1 Grundforløb - viral markedsføring
Titel 2 Forløb 2: Tegneserier og tekstlæsning
Titel 3 Forløb 3: Ondskab
Titel 4 Forløb 4: Medier og medieforbrug
Titel 5 Forløb 5: Nyeste tid
Titel 6 Obligatorisk skriftlighedsforløb
Titel 7 Forløb  6: Danmark i krig
Titel 8 DHO
Titel 9 Forløb 7: Litteraturhistorie med blik for køn
Titel 10 Hovedværk "Pelle Erobreren", film
Titel 11 Forløb 8: Argumentation, sprog og diskursanalyse
Titel 12 Forløb 9: Eksistentialisme
Titel 13 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #1 Grundforløb - viral markedsføring

DANSK GRUNDFORLØB – 2021.
”MARKETING PÅ DE SOCIALE MEDIER”

FORMÅL
• Intro til dansk på hhx med en merkantil vinkel
• Grundlæggende introduktion til at have dansk på hhx (herunder danskfagets 3 søjler) -> Hvorfor er dansk vigtigt og hvad kan faget fx anvendes til? -> Motivation for at have dansk på hhx
• Introduktion til grundlæggende danskfaglige begreber (bygge videre på deres viden fra grundskolen)

SKRIFTLIGHED
• Forløbet tones med fokus på arbejdet med skriftlighed i forskellige former
• For at betone arbejdet med fagets skriftlige dimension arbejder eleverne med en skriftlig mini-portefølje, hvor de samler alt det skr. arbejde fra hele forløbet.
• I forløbets begyndelse introduceres det overordnede skel ml.: Læringsskrivning, akademisk skrivning og kreativ skrivning (https://danskpaany.systime.dk/?id=240)

MATERIALE
Hjemmeside:
- ”Meget mere end #Bare Danmark”. https://www.megetmereendbare.dk/

Kampagne (fra Youtube):
- Visit Denmark: Mere end bare Danmark, 9.9.2020: https://www.youtube.com/watch?v=Ocmc7CKNCF8
- Youtube: Kriss Kyle: ”Riding Denmarks Best Places to visit” (Red Bull og Visit Denmark)
- Youtube: Visit Denmark: ”Just another day in Copenhagen – Camilla designs the city” (11.2.2020): https://www.youtube.com/watch?v=sbLnuYLBFkk

Artikel: Politiken: ”Humor skal holde danskerne hjemme i ferien”, 21. april 2021: https://politiken.dk/rejser/art8178493/Humor-skal-holde-danskerne-hjemme-i-ferien
Artikel: https://standby.dk/millioner-skal-faa-danskerne-til-at-holde-ferie-hjemme/

FAGLIG TEORI
- Intro til dansk på HHX: https://intro.systime.dk/?id=219
- Grundbog til dansk: https://grundbogtildansk.systime.dk/?id=119
- Generel intro til de sociale medier: https://idansk.systime.dk/?id=187
- ”Push- og pull-kommunikation på de sociale medier”: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=158
- Hvad er forskellen ml. de forskellige sociale medier?: https://digitalworks.dk/artikler/hvilke-sociale-medier-kan-hvad
- Influencer-marketing: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=159
- ”Livsstil til salg – Branding på de sociale medier” (influencer-marketing):
- At analysere multimodale tekster fra sociale medier: https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=141
https://danskipraksis.systime.dk/?id=175
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=140
- Kommunikation og medier – simpel kommunikationsmodel:
https://danskipraksis.systime.dk/?id=132
- ”Når kommunikation er strategisk”
https://danskipraksis.systime.dk/?id=174
- ”Hvordan virker de nye reklametyper egentlig?”: 8.6.2018
https://www.dr.dk/nyheder/viden/nysgerrig/hvordan-virker-de-nye-reklametyper-egentlig

- Reklameanalyse (kommunikationsanalyse, Minerva, AIDA):
https://idansk.systime.dk/?id=182
- Filmiske virkemidler (fra: ”Perspektiver i dansk”, DLF):
https://perspektiver.ibog.dansklf.dk/index.php?id=226
- Visuelle og filmiske virkemidler:
https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/?id=177
- ”Fuckr med din hjerne”: realityeksperiment: ”Den perfekte reklame” – DR1, 23.4.2014 (30 min.)
https://www.dr.dk/drtv/se/fuckr-med-dn-hjerne_-den-perfekte-reklame_51884

FAGLIGE MÅL
• Fortsættelse af grundskolens arbejde med danskfaglige begreber: Arbejde med begreberne på et introducerende niveau i grundforløbet med henblik på at folde elementerne ud i studieretningsforløbet
• Kobling til temaerne fra AP, der køres parallelt

Anslået sidetal ca. 70 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2: Tegneserier og tekstlæsning

FORMÅL:
Forløbet har fokus på de særlige fortællemuligheder, som grafiske romaner (og i mindre grad tegneserier) har. Undervisningen undersøger muligheder i det enkelte billede, den enkelte side. Ligesom samspillet mellem ord og billeder og den grafiske stil har været i fokus.
Gennem analyse af grafiske romaner træner eleverne også almindelige analytiske greb kendt fra litteraturlæsningen. Der øves således også analyse af miljø- og personkarakteristik, fortælleforhold, billedsprog og brud i fortællinger, som kan og skal overføres til læsning af litterære tekster – herunder kanonlitteratur.

BAGGRUNDSMATERIALE:
Mimi Olsen og Hans-Christian Christiansen: Grafiske romaner. Dansklærerforeningens Forlag, 2015. Side 12-37 og 59-66
Rikke Platz Cortsen og Mette Jørgensen: Tegneserier og tekstlæsning. Samfundslitteratur 2015. Side 46-49, 68-69, 72-74, 78-81

PRIMÆRE TEKSTER:
Art Spiegelman: Maus (2006) Uddrag.
Peter Madsen: Rejsen til Udgårdsloke (2010)  Uddrag.
Tom Kristensen: Landet Atlantis (1920)
Karen Blixen: Det ubeskrevne blad (1957)
Johannes V Jensen: Manhattan (1939)
Marjane Satrapi: "Persepolis", 2010, uddrag

SKRIFTLIGT ARBEJDE:
"En dyne af sne", uddrag af graphic novel af Craig Thompson, 2008

HOVEDVÆRK:
"I skovens dybe stille ro", graphic novel af Malin Biller 2012

Anslået omfang ca. 130 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Brochure på introtur 18-11-2022
Manus Jv Jensen el. Blixen 30-11-2022
Test af graphic novel del 1 12-12-2022
En dyne af sne - analyseopgave 13-12-2022
Projektdag 1 dansk 16-12-2022
Genaflevering indledning til analyseopgave 05-01-2023
Værkarbejde Malin Biller - gruppe 08-01-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3: Ondskab

FORMÅL:
I dette fokusområde arbejder vi med begrebet "Ondskab". Vi arbejder med teorier om hvad ondskab er - om det er medfødt eller ej? Om forskellige former for ondskab (Lars Svendsens kategorier), begreberne empati, dehumanisering og deindividuation m.fl.
Vi læser forskellige litterære tekster, hvor ondskab kan siges at indgå ligesom vi ser en dokumentarudsendelse, hvor man lavede et forsøg med at udsætte mennesker for pres og se, om de udviklede ondskab. Vi læser også en artikel om hvorfor der er denne øgede interesse for ondskab i film og litteratur i disse år.
Vi arbejder desuden en del med skriftlighed, især ud fra "Dragen" og "Brev til Tobias".
I forbindelse med forløbet besøgte vi Politimuseet i København og fik en rundvisning, hvor vi talte ud fra nogle af de begreber, vi også arbejdede med i undervisningen.

PRIMÆRE TEKSTER:
Morten Nielsen: "Skæbne", 1944
Martha Christensen "Dragen" 1970
"Ond, ondere, ondest", DR3-program, del 5 2014
Yahya Hassan "Gemmeleg", 2013
Villy Sørensen: "Blot en drengestreg"
Grethe Roulund: "Brev til Tobias", 1997
Bret Easton Ellis, uddrag: "American Psycho", 1991

FAGLIG TEORI:
"Hvad er ondskab?" fra kompendium
Podcasten ”Ung, dum eller født ondt?” i serien ”Forbrydelse og straf”, 2019
Selvtest af ondskab: https://qst.darkfactor.org/

SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyse, fortolkning og perspektivering af "Dragen", Martha Christensen 1970

HOVEDVÆRK:
Lars Husum: "Jeg er en hær", 2010

Anslået omfang ca. 140 s.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektdag 2 dansk 31-01-2023
Gruppeopgave Ond, ondere, ondest 02-03-2023
Jeg er en hær - skr. opgave 07-03-2023
Individuelt udfyldt skema med fagbegreber 28-03-2023
Dragen - analyse 28-04-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4: Medier og medieforbrug

FORMÅL
I dette forløb arbejdes der med mediehistorie og analyse af forskellige typer medier. Der har været fokus på udviklingen inden for kommunikation og medier og brugen af disse. Vi har særligt haft fokus på følgende genrer: Kampagnefilm (herunder særligt politiske kampagnefilm), kortfilm, avisjournalistik (særligt nyhedsjournalistik) samt digital kommunikation i det hele taget. Vi har også berørt spørgsmålet om god presseskik.

BAGGRUNDSMATERIALE:
Om medier i døgndrift: https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=282
Om de fem kommunikationsformer: https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=283
Grundbog til medier i dansk, kapitel 1 (Medier i dansk) og kapitel 2 (Filmiske virkemidler) https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/
Film om medier: ”What is media?” https://www.youtube.com/watch?v=M89_wjcwzfY

Om kampagnefilmstyper: https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=227#c1122.
Analysemodel til medianalyse af reklamefilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=230
Om politiske mediefortællinger: https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/index.php?id=207

Vejledende spørgsmål til kortfilmsanalyse: https://textanalyse.systime.dk/index.php?id=5377#c21801
Udleveret materiale om kortfilm (herunder Raskins 7 parametre)

Om avisjournalistik, kapitel 5.1: https://hbdansk.systime.dk/?id=218 (hvad er en avis, avistyper, artikeltyper, ydre komposition (rubrik etc.) inkl billeder, nyhedskriterier, sprog, vinkling, kildebrug samt samlet dækning af sagen og virkning)
Oversigt over avisens genrer (pdf), 2012
”Sådan vinkler du en journalistisk historie”, Avisen i undervisningen 2019: https://www.youtube.com/watch?v=l4HURoBPaJs
Vejledende analyseskema til medianalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik: https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=217

Om digital kommunikation (web 2.0, Polyfaktuelle samfund og filterbobler, Ansigtsløs kommunikation - ødelæggelse eller frugtbar?): https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=131&loopRedirect=1
Om Journalistik på sociale medier og internettet (herunder om influencere, gatekeepers, ændringen af nyhedskriterierne, fiktionaliserede nyhedsartikler, remediering, paratekst, fake news, click baits m.v.): https://digogdigitaldannelseidansk.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=138
Om pressenævnet og god presseskik: https://player.vimeo.com/video/183788224 og https://aiu.dk/mediehandbogen/pressens-rolle/607/ og https://aiu.dk/mediehandbogen/pressens-rolle/

ANALYSEOBJEKTER:
Kampagnefilm fra Red Barnet (international): ”Most Shocking Second a Day”, 2014: https://www.youtube.com/watch?v=RBQ-IoHfimQ
Kampagnefilm fra Kræftens bekæmpelse, “Tiden flyver”, 2018: https://www.facebook.com/1677055535924085/videos/1825432507753053
Leonardo DiCaprio, klip fra Before the Flood: https://www.youtube.com/watch?v=V7Jk4xxaYt0 og opgaver hertil: https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=c802
Politisk valgvideo, Dansk Folkeparti Jeg er Danmark (2011) og De Radikales kampagnevideo: Det handler om mennesker (2014), begge findes her: https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=c812
Kortfilmene Dennis (2009), Jeg ser dig (2017) og 26 (2018) – gruppearbejde og fremlæggelser.
To nyhedsartikler, komparativ analyse af artikler fra hhv. Politiken og Ekstra Bladet om ulve i Danmark
Artiklerne som baggrund for essay-skrivning: Ivar Carstensen: “Tidligere Facebook-chef: Sociale medier ødelægger samfundet”, Berlingske Tidende 13. dec. 2017 og Lea Korsgaard: “Forestillingen om, at vi lever i digitale ekkokamre, er stærkt overdrevet”, Zetland 11. jan. 2018

Anslået omfang ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Refleksioner over din skriftlighed i dansk 14-08-2023
Kampagneanalyse 04-09-2023
Artikelskrivning i modul 11-10-2023
Noter til eksamenstræning Medier 25-10-2023
Essay om nyhedsformidling m AI 25-10-2023
Refleksion og vurdering - medieforløb 31-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5: Nyeste tid

FORMÅL
Forløbet har fokuseret på en række centrale tendenser i nyere tids litteratur. For at få en forståelse for de litterære tendenser er der også arbejdet med samfundstendenser i det senmoderne samfund. Jeg-fokus, accelerationssamfund, facework, dobbeltkontrakt, indadvendt/udadvendt litteratur mm er begreber, der er arbejdet med.
Centrale litterære tendenser har fokuseret på auto- og exofiktion, ny socialrealisme og antipsykiatrisk litteratur.

BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Om senmodernitet: https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=139 (inkl. små videoer)
Om perioden og centrale begivenheder: https://litteraturensveje.systime.dk/?id=748  (til og med risikosamfund)
Film om jeg-fokus: https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=308#c1178
”Verdensberømt sociolog: Unge mistrives, fordi de har ret. Noget er helt galt” Politiken 23. okt. 2022
Det performative – om autofiktion: https://litteraturensgenveje.systime.dk/?id=247
Det nye årtusind: autofiktive tendenser | Brug litteraturhistorien (systime.dk)
Deadline interview: Deadline: Sommerserie: Haidar Ansari – YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=KLVYibKLqco (første 7,15 minutter)
Flydende identiteter: https://bl.systime.dk/?id=340#c1115
Ny socialrealisme: https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=236&L=0
Om psykisk sygdom i litteraturen: https://litteratursiden.dk/temaer/det-folsomme-sind
Uddrag af interview med Naja Marie Aidt, 2023: https://www.youtube.com/watch?v=ZvE5e8DbIo8
Højskolesangen "Har døden taget noget fra dig...": https://www.facebook.com/drpigekoret/videos/har-d%C3%B8den-taget-noget-fra-dig/661237134964613/

PRIMÆRE TEKSTER:
Tobias Rahim: ”National romantik” (2021), video: https://www.youtube.com/watch?v=IJJTY2UEIK0 (de første 8 min.)
Tobias Rahim:  ”Når mænd græder” (2022)
Nicole Boyle Rødtnes: ”Snehvide” (2018)
Haidar Ansari: Institutionaliseret (2022), uddrag:  https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1216
Morten Pape: Planen (2015), uddrag: https://5aarslitt.systime.dk/?id=221&L=0#c757
Fine Gråbøl: Ungeenheden (2021), uddrag: https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2513
Naja Marie Aidt: Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage. Carls bog (2017), uddrag: https://litteraturportalen.systime.dk/?id=1204
Kunstværker af Allan Otte, Kathrine Ærtebjerg, Apolonia Sokol og Martin Bigum fra 2013-2020.

SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyseopgave: Guds bedste børn, Morten Pape, 2018

HOVEDVÆRK:
Thomas Korsgaard: Mente I det? (2023), kortroman.

Anslået omfang ca. 150 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Oversigt over nyeste tid - tekster og tendenser 17-01-2024
Analyse af romanuddrag, nyeste tids litteratur 05-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Forløb 6: Danmark i krig

FORMÅL
I forløbet beskæftigede vi os med forskellige typer teksters fremstilling af krig samt holdninger til Danmarks krigsdeltagelse igennem tiden. Vi undersøgte hvilke dele af krig, de forskellige tekster primært havde fokus på.
Forløbet lagde også op til klassens SO5/DHO-forløb om Danmark under besættelsen, særligt modstandsbevægelsen, som kørte i starten af 3g.

BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Power point om litteratur og krig
Analysemodel til tekster om krig
Uddrag af interview med Ole Bornedal om tv-serien ”1864”, Deadline 13. okt. 2014: https://www.youtube.com/watch?v=pBNl_qJAaf0
Analyseskema til medieanalyse af spillefilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=234
Om retorisk pentagram: https://hbdansk.systime.dk/?id=c607&L=0  
Om appelformer: https://hbdansk.systime.dk/?id=c612&L=0  
Om argumentationsanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=p205&L=0  
Om podcastgenren og dens virkemidler: https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=290#c1684
Analysemodel til podcast:  https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=293&L=0

PRIMÆRE TEKSTER:
Herman Bang ”Tine”, romanuddrag 1899
Uddrag af tv-serien ”1864”, del 1, 2014
Martin Andersen Nexø ”Brodermorderen”, 1926
John Kørner: ”Henrik”, maleri, 2008
Poul Høi: ”Og hele månen blev som blod”, Berlingske Tidende 12.9.2001
Klaus Rifbjerg ”Støvlerne” (digt) 1967
”Flammen og citronen”, spillefilm, Ole Christian Madsen 2008 (SO5)
Vilhelm Buhls antisabotagetale, sep. 1941 (SO5)
Anders Fogh Rasmussens tale om samarbejdspolitikken d. 29. august 2003 (SO5)
Gynther Hansen: ”Befrielse”, romanuddrag 1997
Klaus Rifbjerg: ”De skød en stikker”, digt 1965 (SO5)
”Den sidste modstandsmand”, del 5 podcast DR 20. feb. 2020: https://www.dr.dk/radio/p1/den-sidste-modstandsmand/den-sidste-modstandsmand-5-5-freden-har-en-bitter-smag (SO5)

SKRIFTLIGE OPGAVER:
Analyse af tale af Mette  Frederiksen, april 2024 plus inddragelse af forskellige  visuelle fremstillinger af krig (bl.a. af Henrik Kørner, pressefotovinder og Simone Aaberg Kærn)

Anslået omfang ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyseopgave: Om krig i tale og billeder 08-04-2024
2u23 DA skr. prøve 21-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 DHO

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb 7: Litteraturhistorie med blik for køn

FORMÅL
Dette litteraturhistoriske forløb har køn som det gennemgående tema. Vi læser tekster lige fra folkeviser til og med det moderne gennembrud. Vi læser teksterne ud fra deres samfundsmæssige kontekst og undersøger løbende, hvordan (eller om) synet på kønnene og deres roller i samfundet ændrer sig.

PRIMÆRE TEKSTER:
Folkevisen "Redeselille og Vidervold"
Ludvig Holberg epistel: "Fordærvet smag i kærlighed", 1743
Schack Staffelt: "Indvielsen", 1804
Adam Oehlenschläger: "Der er et yndigt land", 1819
NFS Grundtvig: "Danmarks Trøst"/"Langt højere bjerge", 1820
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850
Thomasine Gyllembourg: "Den lille Karen", 1830
Steen Steensen Blicher: Marie. En erindring fra Vesterhavet (uddrag), 1836
Henrik Pontoppidan: "Ane Mette", 1887
Herman Bang: ”Den sidste balkjole”, 1887
Amalie Skram: "Memento Mori", 1899
Kortfilmen ”Nora" 2012: https://www.youtube.com/watch?v=8CY8s2MqPyM
Diverse malerier fra romantikken og det moderne gennembrud
Martin Andersen Nexø "Pelle erobreren" (Del 1 uddrag) 1906
Martin A. Hansen (afventer)
Peter Seeberg (afventer)

BAGGRUNDSMATERIALE:
Om middelalderens litteratur: https://bl.systime.dk/?id=135&fbclid=IwAR3Bd4sRSabukiyAl-FelnGVKdT3adAH7xBnrmbULEOj0_fRqOkbALmsItU
Oplysningstiden: https://litthist.systime.dk/?id=123
Romantikken: https://litthist.systime.dk/?id=124
Biedermeier/poetisk realisme: https://litthist.systime.dk/?id=164
Det moderne gennembrud: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=132
Naturalistisk skrivestil: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=140
Sædelighedsfejden: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=141
Impressionistisk skrivestil: https://www.youtube.com/watch?v=cFn4tQ7R2zo
Kvindernes moderne gennembrud
Gry Jexens tale ved udstillingsåbning på Den Hirschsprungske samling d. 27/8-2024 (pdf)
Om efterkrigsmodernisme og Heretica i 1050'erne: https://litthist.systime.dk/?id=173#c489
Om 60'ermodernisme: https://litthist.systime.dk/?id=269

UD AF HUSET:
Omvisning på udstillingen "Kvindernes moderne gennembrud" 12. nov. 2024, Den Hirsprungske Samling.

HOVEDVÆRK
Henrik Ibsen "Et Dukkehjem", 1879 (inkl. remediering til Aftenshowet)

FAGLIGE MÅL
demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
analysere og fortolke fiktive tekster
perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige,
samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge

ca. 200 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgavesæt 1 03-09-2024
Detektivarbejde "Et Dukkehjem" 09-10-2024
Udkast til aflevering 29-10-2024
Opgavesæt 2 06-11-2024
Gruppeopg. Et Dukkehjem 08-11-2024
Udfyldt skema litteraturhistorie 13-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Hovedværk "Pelle Erobreren", film

Vi læser om perioden Det folkelige gennembrud og ser filmen "Pelle Erobreren" af Bille August (1987), baseret på roman af Martin Andersen Nexø, 1906. Vi har i bearbejdningen fokus på særligt Pelles udvikling, temaer og fortolkning, samt den litteraturhistoriske perspektivering, herunder "blik for køn".

Baggrundsmateriale:
Folkelig realisme og socialrealisme (1900-1945): https://litthist.systime.dk/?id=172

Spillefilmen (157 min.) er omregnet til ca. 100 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb 8: Argumentation, sprog og diskursanalyse

FORMÅL
I forløbet dykkede vi ned i forskellige værktøjer til analyse af især faktatekster. Vi arbejdede med argumentationsanalyse (Toulmins udvidede model), med argumenttyper og argumentationskneb, med retoriske virkemidler, appelformer samt diskursanalyse.
Vi tog afsæt i spørgsmålet "Fryder forandring" som en tematisk ramme for de tekster, vi arbejdede med.

BAGGRUNDSMATERIALE OG FAGLIG TEORI:
Forløbet blev sammenstykket på Praxis-online og er tilgængeligt for klassen her: https://master.praxis.dk/course/view.php?id=68168
Det er "kurserne" med overskrifterne Introduktion, Appelformer, Retoriske virkemidler, Argumenttyper og argumentationskneb, Diskursanalyse og Toulmins argumentationsmodel, der blev brugt. Herunder video-introduktioner og begrebsoversigtsark.
Desuden arbejdede klassen med dokumentarfilm: https://hbdansk.systime.dk/?id=224

PRIMÆRE TEKSTER
Talen "Lærlingeoprøret" af Mathias U Vinholt, 2022
"Sønderjyske kan blive taberdømt", artikel fra www.bold.dk, 7/8-2023
Nicoline Bruun Larsen: "Jeg kan da ikke spise kold kødsovs”, Jyllands-Posten 23/10-2017
"Coop står fast: Irma lukker og underskrifter kan ikke ændre på det", www.radio4.dk, 2/2-23
Anne Sophia Hermansen: "Et forsvar for at ryge", Berlingske 9/2-2019
Interview i BT med Joachim B Olsen: "Mænd er mere ambitiøse og det afspejler lønnen", 26/9-2012
Første afsnit af dokumentarfilmsserien ”Balladen om kolonihaven”, sæson 1, DR ses og bearbejdes analytisk. Remedieres herefter som enten et læserbrev til kolonihaveforeningens medlemsblad ”Kolonihaven” eller som en tale, som holdes på foreningens generalforsamling.

Omfang ca. 150 s.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektdag dansk: Formidlingsprodukt 13-12-2024
Projektdag dansk: Gruppe-ppt 13-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb 9: Eksistentialisme

FORMÅL:
Formålet med forløbet har været at give et overblik over eksistentialismen fra Kierkegaard (livspositionerne) til Sartre (frihedsbegreb) og videre frem til senmoderne tænkere som Goffman (front- og backstage samt facework). Parallelt med introduktionen til de eksistentialistiske filosoffer og deres begrebsapparat har vi arbejdet med anvendelsen af eksistentialisme som indgang til arbejdet med litterære tekster. Eleverne er blandt andet blevet introduceret for en guide til åbning af tekster med eksistentielle temaer. Vi har desuden set eksistentialistiske temaer udfoldet i kortfilm og i en moderne SciFi serie: Black Mirror med uddrag af flere af seriens afsnit.

I forløbet indgår desuden forskellige arbejdsformer, herunder remediering af Kierkegaards livspositioner samt nyhedsindslag om den senmoderne mennesketype.

PRIMÆRE TEKSTER:
Musikvideoen af De eneste to: "Skrig det til træerne", 2014
Kortfilmen: "At döda et barn", 2003
Serieafsnittene "Nosedive og "San Junipero" fra Black Mirror-serien Netflix.
Kortfilmen "Livets vand", 1994
Karen Blixen: "Ringen", 1958
Jan Sonnergaard: "Sex", 1997
DR3-dokumentar: "De perfekte piger", afsnit 1 i uddrag, 2018
Theis Ørntoft: "Det er forvirrende tider, jeg skal fortælle om", 2014

FAGLIG TEORI:
Diverse i bogen "Eksistentialisme i dansk", Systime
Om Kierkegaards grundbegreber i bogen "Kierkegaard- lidenskabens tænker", Systime

FAGLIGE MÅL:
anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
analysere og fortolke fiktive tekster
analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige,
samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden

ca. 140 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgavesæt 3 20-01-2025
Refleksioner over din skriftlighed DANSK 04-02-2025
3u24 DA skr. prøve 11-02-2025
Opgavesæt 4 25-03-2025
Stationsundervisning gruppeopg. 28-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer