Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Køge Handelsskole
|
Fag og niveau
|
Innovation B
|
Lærer(e)
|
Irene Schøller, Kirsten Kasch, Lone Rowney
|
Hold
|
2022 1l22 In (1l22 In, 2l23 In, 3l24 In)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro til innovation
NTRO 1 - HVAD ER INNOVATION
Formål: Lære eleverne at kende + gennemgang af begrebet innovation + forståelse af produktinnovation og serviceinnovation
Pensum: Systime, Innovationsgrundbogen C-B, kap. 1.
Produkt: Mundtlig præsentation (i grupper), på baggrund af følgende;
- Find og udvælg eksempler på hhv. produkt- og service innovation
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Innovations intro ppt.
|
29-11-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Intro 2 - Design thinking
INTRO 2 - DESIGN THINKING
Formål: At arbejde med de 5 faser af "Design Thinking" metoden (baseret på IDEOs "Design Thinking" metode)
Fokus på Empathize og metoderne: ”VoxPop” og ”Dybdegående interviews”
Pensum: Supplerende materiale:
J. Fjordbak, 2017, Den Innovative Medarbejder, Designtænkning (s. 119-132), ISBN-13: 9788774248651
H. Plattner, 2018, Design Thinking Bootleg, Institute of Design Stanford
Produkt: Et skriftligt dokument, i form af et kort resumé af indsamlede indsigter fra VoxPop og Interview-arbejde, inklusiv spørgeskema og interview-optagelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
FORLØB: INNOVATION I SAMFUNDET
INNOVATION I SAMFUNDET
Innovation i samfundet og innovationens arbejdsrammer
Et af innovations bekendtgørelses krav er:
’afgøre, hvilke forhold der har betydning for innovation i samfundet – nationalt og globalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder’
Formålet er at give eleverne en fornemmelse af fagets rammer. Rammer både forstået i en samfundsøkonomisk kontekst og forstået i en kontekst af fagets identitet og metoder.
Der er arbejdet med følgende områder indenfor forløbet:
1. Innovation & Samfund (kap. 1 og 15)
- Herunder 1.1 Hvorfor skal du lære om innovation?, 1.2 Definition af innovation, 1.3 Invention, innovation og diffusion, 1.4 Innovationstragten og pentathlon-modellen, 1.5 Innovationsfaglige udfordringer og -løsninger + 15.1 Økonomisk velstand + 15.2 Tre drivere bag økonomisk velstand + 15.3 Måling af innovative aktiviteter + 15.4 Porters diamantmodel + 15.5 Velfærdsstaten og konkurrencestaten
2. Grundbegreber om innovation (kap. 2)
- Herunder 2.1 Kreativ destruktion, 2.2 Radikal og inkrementel innovation, 2.3 Grader af innovation, 2.4 Innovationsformer, 2.5 Værdibegrebet, 2.6 Pain, job, value proposition og jury, 2.7 Kunder og brugere
3. Samarbejde og teamroller (kap. 5)
- Herunder 5.1 Hvad er et team?, 5.2 Teamets fem udviklingsfaser, 5.3 Team- og ledelsesroller
4. Grundvilkår for innovation og entreprenørskab (kap. 3, 7 og 11)
- Herunder 3.1 Bæredygtighed, 3.2 Økonomisk bæredygtighed, 3.3 Social bæredygtighed, 3.4 Miljømæssig bæredygtighed og cirkulær økonomi + 7.1 At få ideer + 7.2 Kilder til ideer + 11.4 Konkurrencestrategier + 11.7 Tre innovationsstrategier
5. Entreprenører og entreprenante processer (kap. 4 og 7)
- Herunder 4.1 Entreprenør og iværksætter, 4.2 Forskellige former for entreprenørskab, 4.3 Syv arketyper, 4.4 Innovationskompetence + 7.4 Divergens og konvergens
Pensum: Systime, Innovationsgrundbogen C-B
Underviser: Irene Schøller (IRSC)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Præsentation - innovationsbegreber
|
27-03-2023
|
Præsentation - innovationsformer
|
27-03-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Company Programme
I denne fase forventes det at eleverne er begyndt at kunne se deres omverden med fokus på muligheder og forandringer så emner der kan arbejdes med:
- Idégenerering og bearbejdning af Idé
- Netværkstræning
- Screening af idéer
- Udvikling af forretningsmodeller og -planer
- Udvikling af koncept, design og prototyper
Denne fase strækker sig forventeligt fra uge 32 og til slutningen af 2. år
Pensum:
Systime, Innovationsgrundbogen C-B, Kap. 6, 12, 2+7+11, 8, 14, 13 og 11
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Vold i Nattelivet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Behov og Muligheder
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Konceptudvikling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1131/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73470143189",
"T": "/lectio/1131/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73470143189",
"H": "/lectio/1131/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73470143189"
}