Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Køge Handelsskole
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
Lærer(e)
|
Inge Jakobsen, Ole Stærk, Samantha Heimann Capasso
|
Hold
|
2022 1spaa222 SP (1spaa222 SP, 2spaa223 SP, 3spaa224 SP)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Begynderspansk 1. år
FORMÅL
Formålet med spanskundervisningen har været at træne ordforråd, grundgrammatik og give eleverne en indføring i spanske forhold.
FAGLIGE MÅL
De faglige mål i forløbet har været at træne elevernes kommunikative færdigheder på spansk på og give dem en introduktion til grundlæggende grammatik for at kunne forstå baggrunden for deres kommunikative færdigheder.
-
KERNESTOF (omfang i alt: 45 sider):
Caminando - Grund og Øvebog, af Inge Margrethe Clausen, Elizabeth Waldenström, Ninni Westerman, Märet Wik-Bretz, Gyldendal, 2019:
- Hola Qué tal
- América del Sur
- España
- Entrevista con Eloy
- En la cafetería
- Vamos de compras
- Cataluña
- Aurora Aragón de León
El Sur, Marcelo Cea, Fernando López Serrano, Lilia Kristensen, Systime
- Gente y Lugares
- Un día normal
- Deporte
Repaso:
Un chico español
Una chica española
A Que Sí? Eva Liébana, Birgit Tengberg, Systime 2005: Andalucía skr. opgave
Grammatik og ordforråd:
- Min Læring (grammatik)
- Quizlet øvelser (ordforråd)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Ny opgave
|
02-12-2022
|
Un país
|
05-12-2022
|
¡Hola!
|
09-12-2022
|
Projektdag 14. december "En la cafetería"
|
14-12-2022
|
Ropa, colores y el cuerpo
|
24-01-2023
|
Una chica española- hjælp i klassen 1. maj
|
05-05-2023
|
Skr. opgave 16. maj 2023
|
16-05-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
43,00 moduler
Dækker over:
43 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Regiones de España
Fokus: Spanien opdelt i regioner med særligt fokus på Andalucía, Madrid og Cataluña. Forskelle og ligheder ved størrelse, antal indbyggere, geografi, sprog. Hvad kendetegner et autonomi? Hvad kendetegner det pågældende autonomi?
Vedr. Cataluña har der desuden været fokus på identitet og lysten til løsrivelse.
Derudover er hvert af de tre autonomier blevet tilknyttet en personlig historie via en ung spanier, der har fortalt om, hvad det vil sige at bo og leve i hans/hendes autonomi.
Sprogligt fokus:
- Præsentationsteknik
- Spørgeord
- Perfektum og Gerundium
- Verbalperifraser
- Meningsdannelser
- Mundtlighed
Kernestof:
- 'España general' fra bogen El Mundo Hispano, Eva Rosenkilde, Gyldendal Udd, 2015
- 'España y las comunidades autónomas', fra 'Caminando - Unidad 1c', Gyldendal, 2018
- 'Mapa de España y el turismo' fra bogen El Mundo Hispano (se ovenfor)
- 'Madrid' fra bogen XX
- 'Andalucía' fra bogen XX
- 'Un día en Sevilla' (Sonsoles), fra bogen Caminando for fortsættere, Unidad 1, texto 1a, Waldenström et.al, Gyldendal 2018
- 'Sobre mi Tierra' fra bogen Caminando for fortsættere, Unidad 1 texto1b, Waldenström et.al, Gyldendal 2019
- 'Cataluña' fra bogen XX
- 'Mireia' (de Barcelona) fra bogen La Buena Vida, Eva Rosenkilde, Gyldendal, 2008
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
28,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Los jovenes españoles
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
México
Dette forløb har fokus på det aktuelle mexicanske samfund med afsæt i landets historie.
En af de gennemgående tematikker er den sociale ulighed i landet.
Forløbet er delt op i følgende temaer:
- ¿Qué es México? Una introducción
- La ciudad de México
- El país más obeso del mundo
- La cultura
- La inseguridad
Anslået antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Latinos en EEUU
PRIMÆRTEKSTER:
El paso
Suenos
Al otro lado
Entrevista con Marco Valádez
Sin nombre
ARTIKEL:
Immigranter jages som fredløse i Mexico (Information)
BAGGRUND:
Generel introduktion (Fra: Somos Latinos in the US)
Mesicanske indvandrere i USA (Fra: Somos Latinos in the US)
Nyere migration (Fra: Retratos Latinos en California)
Documental:United shades of America
https://www.dr.dk/drtv/se/united-shades-of-america_-latino-i-usa_144894
SOP - Det internationale område:
"Introduktion - Lationer og deres værdier" (kapitel 1)
https://vimeo.com/74999650
Anslået antal sider: 35
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
La reina del tequila
|
14-11-2024
|
Argentinos en Dinamarca
|
16-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Empresas
Kernestof:
Vamos, Holmgård, Anny.
- Empresas. Zara
España en perspectiva, Dafcik & Holmgård
- Desigual
- Chupa chups
Anslået antal sider:20
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Pandillas en America central
Forløbet har omhandlet bander i Mellemamerika med særligt fokus på banderelateret kriminalitet og konsekvenserne af dette.
LITTERATUR (kernestof)
Suzan Desezar: "En la pandilla somos familia. Bander og maras i Mellemamerika" (ibog på systime.dk)
Følgende afsnit er gennemgået:
1. Introduktion til Bander i Mellemamerika og de tre lande
1.1. Honduras - El Salvador - Nicaragua. Introduktion til landene og oplæg til fremlæggelser
2. Una mujer valiente. El salvador
2.1. Él me puso en la mente abrir un pequeño negocio
2.2. Vinieron tres hombres a asaltarme
3.5 La Tregua nos enseña otra manera...
4. La Tregua: Banderne ønsker fred. Våbenhvilen og Fredsprocessen i El Salvador
4.5 Extra: La Tregua indledes, 2012
5. Fotos e imágenes: temas para analisis
5.1 Pandillas y tatuajes: análisis de fotos
6. Jainas, kæresterne. El Salvador
6.2 No salimos por cómo está la situación
7. Felipe. Un luchador por la paz con una propuesta alternativa. El Salvador
7.8 Si uno quiere niños buenos...
Statistisk materiale:
- InSight Crime - Página web (Link: https://insightcrime.org/es/)
- InSight Crime's 2023 Homicide Round-Up (Link: https://insightcrime.org/news/insight-crime-2023-homicide-round-up/)
- Transparency International - Corruption Perceptions Index (2023) (Link: https://www.transparency.org/en/cpi/2023)
- Amnestía Internacional: El Salvador: La institucionalización de la violación de derechos humanos tras dos años del régimen de excepción, Marzo 27, 2024 (Link: https://www.amnesty.org/es/latest/news/2024/03/el-salvador-two-years-emergency-rule/)
Filmisk materiale:
- 'Kernen: Verdens farligste bande?' - TV2 Play Dokumentar, 11. juni 2023 (Link: https://play.tv2.dk/serie/kernen-tv2play/verdens-farligste-bande-e0c8b7fd-a7f0-4ccb-9ead-c5a6e66894d3)
- 'The Price of El Salvador's War on Gangs' (Dokumentar) - Youtube: Bloomberg Originals, 2. februar 2024 (Link: https://www.youtube.com/watch?v=mtLiQnXC7sQ)
GRAMMATIK (kernestof)
Repetition af perfektum / gerundium / nær fremtid
Repetition af datid
FØLGENDE FAGLIGE MÅL HAR VÆRET I FOKUS:
- Billedbeskrivelse: med fokus på sætningsopbygning, verber i perfektum/gerundium/nær fremtid, hukommelsesstrategier og andre sprogstrategier.
– forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– tale et klart og nogenlunde flydende spansk, så eleverne kan redegøre for samt deltage i en samtale eller diskussion om almene emner og kendte problemstillinger inden for kultur, erhverv og samfund
– læse ubearbejdede spansksprogede tekster, herunder medietekster, inden for såvel skønlitteratur som sagprosa.
– præsentere og redegøre for en kendt problemstilling på et klart mundtligt og nogenlunde flydende spansk
– analysere og fortolke forskellige teksttyper samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, samfundsmæssige og litterære sammenhænge
– perspektivere den erhvervede viden om samfunds-, erhvervs- og kulturforhold i spansktalende lande til egne samfunds-, erhvervs- og kulturforhold
– benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde.
Anslået antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
8
|
Forløb#8
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1131/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73470143328",
"T": "/lectio/1131/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73470143328",
"H": "/lectio/1131/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73470143328"
}