Holdet 2024 1x24 sa - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Køge Handelsskole
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Finn Boesen
Hold 2024 1x24 sa (1x24 sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identitetsdannelse og familieliv i det senmoderne
Titel 2 Sociologi - unges trivsel.
Titel 3 Dansk økonomi
Titel 4 Dansk politik
Titel 5 Politisk kommunikation (SO1)
Titel 6 Ulighed
Titel 7 Ulighed
Titel 8 Sociologi - unges trivsel

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identitetsdannelse og familieliv i det senmoderne

Identitetsdannelse og familieliv i det senmoderne

10 moduler
FORMÅL
Eleven skal opnå kendskab til teorier, begreber og data inden for emnet. Eleven skal kunne redegøre for, forklare og diskutere simple problemstillinger. Der er fokus på forståelse af sociologiske sammenhænge og deres kobling til andre temaer i faget, nationaløkonomi,

BEKENDTGØRELSEN
* anvende og kombinere viden og kundskaber om sociologi, politik, økonomi til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer, herunder erhvervsmæssige problemer, og diskutere løsninger herpå
* anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
* undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
* formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
* formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber ̶ argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.

MATERIALER

Bog: Kernestof
https://samfc.systime.dk/?id=216 (baggrund)
https://samfc.systime.dk/?id=223
https://samfc.systime.dk/?id=222
https://samfc.systime.dk/?id=221
https://samfc.systime.dk/?id=220
https://samfc.systime.dk/?id=219
https://samfc.systime.dk/?id=219 (kernebegreber)
https://samfc.systime.dk/?id=217 (opgaver)
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=372 (om sprogkoder)
Benny Jacobsen m.fl.: Sociologi og Modernitet, s. 99-109. Forlaget Columbus, 1. udgave, 12. oplag. 2006

Supplerende stof
* Benny Jacobsen; Liv i velfærdsstaten, s. 14-19 (baggrund for inddeling i socialklasser)
* De perfekte piger, del 4 & 6
https://www.dr.dk/drtv/se/de-perfekte-piger_52513
https://www.dr.dk/drtv/se/de-perfekte-piger_52524

Statistikker fra samfundsstatistik
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=219
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=218
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=217

Dokumentarer
- Fra DRTV: Barndom på bistand
https://www.dr.dk/drtv/se/barndom-paa-bistand_49075
- Fra DRTV: De perfekte piger, afsnit 1
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sociologi - unges trivsel.

FORLØBSBESKRIVELSE UNDER UDARBEJDELSE OG REDIGERING

FORMÅL
Eleven skal opnå kendskab til teorier, begreber og data inden for emnet. Eleven skal kunne redegøre for, forklare og diskutere simple problemstillinger.

BEKENDTGØRELSEN
* anvende og kombinere viden og kundskaber om sociologi, politik, økonomi til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer, herunder erhvervsmæssige problemer, og diskutere løsninger herpå
* anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
* undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
* formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
* formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber ̶ argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.

MATERIALER

Bog: Kernestof
https://samfc.systime.dk/?id=216 (baggrund)
https://samfc.systime.dk/?id=223
https://samfc.systime.dk/?id=222
https://samfc.systime.dk/?id=221
https://samfc.systime.dk/?id=220
https://samfc.systime.dk/?id=219
https://samfc.systime.dk/?id=219 (kernebegreber)
https://samfc.systime.dk/?id=217 (opgaver)
https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=372 (om sprogkoder)
Benny Jacobsen m.fl.: Sociologi og Modernitet, s. 99-109. Forlaget Columbus, 1. udgave, 12. oplag. 2006

Supplerende stof
* Benny Jacobsen; Liv i velfærdsstaten, s. 14-19 (baggrund for inddeling i socialklasser)
* De perfekte piger, del 4 & 6
https://www.dr.dk/drtv/se/de-perfekte-piger_52513
https://www.dr.dk/drtv/se/de-perfekte-piger_52524

Statistikker fra samfundsstatistik
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=219
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=218
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=217

Dokumentarer
- Fra DRTV: Barndom på bistand
https://www.dr.dk/drtv/se/barndom-paa-bistand_49075
- Fra DRTV: De perfekte piger, afsnit 1
https://www.dr.dk/drtv/se/de-perfekte-piger_52514

Artikler
- https://socialraadgiverne.dk/faglig-artikel/mistrivsel-kan-ramme-alle-unge-men-rammer-udsatte-haardest/ - Dansk Socialrådgiverforening om unges mistrivsel

BEGREBSLISTE
Socialisering (primær, sekundær, tertiær), grupper, roller, normer, masking, forventninger, sanktioner, familietyper, dobbeltsocialisering, kultur, samfundstyper (landbrugssamfund, moderne samfund, senmoderne samfund), sprogkoder (restringeret, elaboreret), frontstage, backstage, adskillelse af tid og rum, identitet, social karakter, social kontrol, statusangst, refleksivitet, analyseniveauer (individ, gruppe, samfund), opløsning af tid og rum, aftraditionalisering, kapitalisme

LØBENDE OPGAVER
1. Eleven arbejder løbende individuelt med at tegne en figur, der skal ende med at vise socialisationsprocessen som spejling af de omgivende faktorer. Arbejdet er analogt (A3-papir)
2. Eleven arbejder løbende i grupper med udarbejdelse af begrebskort, hvor gruppen forklarer samfundsfaglige begreber med egne ord. Dertil viser de sammenhængen mellem begreberne.
Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dansk økonomi

Dansk økonomi

10 moduler

Formål
Eleven skal opnå viden om og kunne analysere og diskutere dansk økonomi i international sammenhæng. Eleven skal opnå viden om, analysere og diskutere det blandingsøkonomiske kredsløb, herunder stat, marked, civilsamfund og gråzonen mellem stat og marked. Eleven skal opnå kendskab til, analysere og diskutere de samfundsøkonomiske mål, herunder økonomiske målkonflikter. Eleven skal lære om, analysere og diskutere den danske velfærdsstatsmodel og dennes særlige træk i sammenligning med andre landes modeller. Eleven skal kunne analysere og analysere og diskutere ud fra faglige begreber. Der vil være særlig vægt på, at eleven bliver ”økonom” i sin tankegang, så det bliver klart, at der forskel på økonomiske og politiske argumenter. Eleven skal opnå kendskab til, analysere og diskutere økonomiske politikkers virkning og begrænsninger, særligt finans- og pengepolitikken, Endelig skal eleven lære, at politik og økonomi hænger samen

Fra bekendtgørelsen
̶  anvende og kombinere viden og kundskaber om sociologi, politik, økonomi til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer, herunder erhvervsmæssige problemer, og diskutere løsninger herpå
̶  anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
̶  undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
̶  undersøge grundlæggende økonomiske sammenhænge med inddragelse af erhvervsmæssige forhold og diskutere aktuelle samfundsøkonomiske prioriteringer
̶  behandle problemstillinger i samspil med andre fag ̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶  formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
̶  formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
̶  formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
̶  argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Kernestof
- Økonomi og erhvervsliv ̶ velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund ̶
- Det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter
- Globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske og erhvervsmæssige udvikling i Danmark.
- Kvantitativ og kvalitativ metode.

MATERIALER

Kernestof
Bøger
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=405 (økonomisk kredsløb)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=404 (god økonomi)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=403 (konjunkturer)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=402 (økonomisk politik)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=401

Supplerende materialer
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=407 (privatøkonomi)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=406 (arbejdsmarkedet)
- https://vismandsspillet.dk/game/DK_Start.aspx (interaktiv leg med konsekvensberegninger)

Tv
Økonomi for dummies
- https://www.youtube.com/watch?v=AjpMvcsFsW8 (del 1, vækst og forbrug)
- https://www.youtube.com/watch?v=-0ZezVHjJGc&t=746s (del 3, arbejdsmarkedet)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dansk politik

Dansk politik – partier, ideologier og velfærd
10 moduler

Forløbsbeskrivelse: Mål
Eleven skal opnå kendskab til partier, ideologier,, forskellige demokratiformer og partiernes indbyrdes rivalisering, partiernes syn på velfærdsstaten og samarbejdsmønstre. Eleven skal opnå kendskab til valg, teknik bag regeringsdannelse og vælgervandringer set som spejling af samfundsudviklingen. Eleven skal opnå kendskab til velfærdsmodellernes forskelligheder og den danske velfærdsstats udfordringer.

MATERIALER
- Partier og ideologier (5.1-5.9): https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=376
- Demokrati og medborgerskab (6.1-6.4)': https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=386
- Velfærdsstat eller konkurrencestat (9.1-9.7): https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=408
- https://samfundsfag.dk/begreber/politik/politiske-partier/molins-model/ (Molins model)

ARBEJDSFORMER
- individuelt: lektielæsning
- gruppearbejde: løsning af opgaver
- plenum: opsamling på opgaver. Debat (SU og kvindelig værnepligt)

BEGREBER
BEGREBER
Deltagelsesdemokrati, konkurrencedemokrati, repræsentativt demokrati, spærregrænse og hensyn til repræsentativitet/stabilitet, direkte demokrati, liberalisme, konservatisme, socialisme, stat-marked-civilsamfund, partier, værdipolitik, fordelingspolitik, Minerva-modellen, parlamentarisme, negativ parlamentarisme, kabinetsspørgsmål, parlamentarisk grundlag, støtteparti, forlig og forligsregler, regeringsdannelse, populisme, identitetspolitik, velfærdsstatsmodeller: residual, selektiv, universel, velfærdsstatsmodellernes geografiske udbredelse og ideologiske indhold
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Politisk kommunikation (SO1)

Kommunikation på sociale platforme. SO1 i samarbejde med informatik C og dansk A
9 moduler

Forløbsbeskrivelse: Samfundsfag har indgået i et tværfagligt samarbejde med dansk og informatik. Fokus har her været på den politiske kommunikation på digitale platforme. Eleverne har arbejdet projektorienteret hvor de har analyseret en selvvalgt politikers kommunikation på sociale medier.

Den samfundsfaglige del har haft særligt fokus på medieret kommunikation, medialisering og diskursanalyse. Aktuelle emner som politikeres brug af sociale medier (fx Tiktok) og brugen af spindoktorer har været belyst. Eleverne har afslutningsvist præsenteret deres analyse for et udvalg af tilknyttede undervisere (fx den samfundsfaglige og danskfaglige underviser).

Faglige mål:
- Anvende og kombinere viden og kundskaber om sociologi, politik og økonomi til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer, herunder erhvervsmæssige problemer, og diskutere løsninger herpå
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- Behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- Formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber

Kernestof (56,0):
(37,5) Kapitel 6 Medier, Samfundsfag C
(16,5) Kapitel 7: Mediernes rolle og den demokratiske samtale, Luk Samfundet Op!
(2,9) Afsnit 3.5 Diskursanalyse, MetodeNU
https://samfundsfag.dk/begreber/politik/politiske-partier/molins-model/

Supplerende stof
- https://www.youtube.com/watch?v=wGO4eKno_FQ Dolph sætter alt på plads (Dolph gennemgår partilederne forud for valget 2019 (5:51)
Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Ulighed

ULIGHED
Det afsluttende forløb skal binde fagets discipliner sammen på tværs. Der tages udgangspunkt i et bredt ulighedsbegreb. Målet er, at eleven skal møde forskellige former for ulighed, se sammenhængende mellem de forskellige former  samt analysere og vurdere dem.

KERNESTOF. Bøger.
- https://ulighedensmangeansigter.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=197
- https://ulighedensmangeansigter.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=195
- https://ulighedensmangeansigter.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=194
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=213 (diverse statistikker)

KERNESTOF. Dokumentar.
- https://www.youtube.com/watch?v=3gnrryE0NDo (DR Dokumentar: En syg forskel I)

SUPPLERENDE STOF. Video.
- https://www.youtube.com/watch?v=c0LDEAOxkYw (DR Dokumentar: En syg forskel II)
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Sociologi - unges trivsel

Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer