Holdet 3a DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Campus Bornholm
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Loa Schmidt, Mette Kirk Mailand, Nikolaj Theil
Hold 2023 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sprog: Taler - et mundtlighedsforløb
Titel 2 Sprog+litt: Kampen om kroppen (inkl. værk)
Titel 3 Litt: Magi: folkeviser, folkeeventyr, kunsteventyr
Titel 4 Sprog+medier: Reklamer og kampagnefilm
Titel 5 Litt.his: Holberg og oplysningstiden (inkl.værk)
Titel 6 Litt.+medier: Fattigdom og social arv (inkl. værk)
Titel 7 Litt+medier: Kolonitid og kulturmøder (SO, DHO)
Titel 8 Mini-SOP om oplevelsesøkonomi (SO-forløb)
Titel 9 Litt.his: Romantikken - idealiseret virkelighed
Titel 10 Litt.his: Moderne gennembrud (inkl.værk)
Titel 11 Medier: Krigsfremstillinger og ondskab (inkl.værk)
Titel 12 Sprog: Kommunikation, retorik og argumentation
Titel 13 Litt - Kort om eksistentielle tekster
Titel 14 Litt.his:Tendenser i samtidens litt. (inkl.værk)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sprog: Taler - et mundtlighedsforløb

Emneafgrænsning:

I dette forløb skal vi analysere en række taler vha. det retoriske pentagram og i den forbindelse indlære nogle danskfaglige begreber, vi kan bruge, når vi analyserer non-fiktionstekster. Kernebegreberne er: Det retoriske pentagram, appelformerne, stilistiske virkemidler og stilleje. Efter vi har analyseret talerne, skal vi selv i gang med at skrive en tale, hvor det nu er vores tur til at bruge appelformerne og de stilistiske virkemidler med omtanke. Vi runder forløbet af med at holde talerne, vi har skrevet, for hinanden, og så bliver det spændende at vurdere, om budskaberne går rent igennem.


Materiale:

Taler:
Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene, 2017
Mette Frederiksens nytårstale, 2020
Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, 2020
K.H. Kronprinsesse Marys tale til H.K.H- Kronprins Frederiks 50-års fødselsdag, 2018
Tessas nytårstale, 2021
Pia Olsen Dyhrs tale ved demonstrationen "Forsvar SU'en", 5. december 2023

Opinionsartikel:
Jørgen sloth: https://cepos.dk/debat/svm-regeringen-boer-vaere-langt-mere-ambitioese-med-deres-su-reform/, 16. okt. 2023, artiklen blev bragt i Berlingske samme dato.  

Supplerende materiale:
Kompendium om appelformerne og stilistiske virkemidler

Læringsmål
* udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
* anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg med formidlingsbevidsthed)
* kunne anvende det retoriske pentagram
* kunne anvende stilistiske grundbegreber: Ordvalg, ordklasser, sætningsopbygning, billedsprog, gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer   
* dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
* kunne producere og analysere tekster på reflekteret vis


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sprog+litt: Kampen om kroppen (inkl. værk)

Emneafgrænsning: I dette forløb skal vi undersøge forskellige positioner i sundhedsdebatten. På den ene yderfløj har vi fitnessindustrien, som dyrker ét bestemt kropsideal, og på den anden yderfløj har vi kropspositivismen, som dyrker et andet. Mellem disse yderfløje findes mange andre stemmer i sundhedsdebatten, og vi skal fx også analysere en kampagnefilm fra Kræftens Bekæmpelse og læse en roman samt to opinionsartikler.    

Et vigtig pointe i forløbet er, at hver enkelt position i debatten er mere eller mindre magtfuld. Fx er den position som fitness-industrien repræsenterer meget magtfuld. Dog er den ikke altdominerende, for kropspositivismen er begyndt at få vind i sejlene, og nogle synes ligefrem, at det ekstreme fokus på krop og kost er et udtryk for en syg kultur.  

I dette forløb indføres eleverne i argumentationsanalyse, reklameanalyse og romananalyse.


Materiale
Gøtzsche, Peter C. "Din overvægt er en selvskabt plage og derfor skal du selv betale", Berlingske, 12. august 2017
Hermansen, Anne Sophia, ”Intet andet dyr på planeten er så optaget af at plage sig selv som mennesket", Berlingske 21. januar 2018
Sørensen, Anette, "Regina Fjendbo slår et slag for retten til at være sig selv. Uanset størrelse", interviewartikel, Alt for damerne, 9. februar, 2022.
Thomsen, Mette, "Plastic", roman, 1995 (VÆRK)
Wilkins, Sara, "Sofie Linde om vægttab: "Jeg havde det faktisk dårligere end nogensinde før", interviewartikel, Alt for damerne, 8 december 2021.  
"Idas fede fatcamp", dokumentarserie, episode 1, DR3, 2019 (VÆRK)
To reklamefilm for Fitness World (Slogan: gør noget godt for dig selv)
En kampagnefilm fra Kræftens Bekæmpelse, "Et ufedt budskab":
https://www.youtube.com/watch?v=1dy3EnDY4yg&t=88s

Supplerende materiale
"Håndbog til dansk", kapitlerne om reklameanalyse og argumentationsanalyse, udgivet på Systime


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Litt: Magi: folkeviser, folkeeventyr, kunsteventyr

forløbet har været en kort indførsel i folkeviser, folkeeventyr, kunsteventyr og tekster der bruger eventyr som inspiration.

Tekster:
folkevise: hr Bøsmer i elverhjem
folkeeventyr: prinsessen med de tolv par guldsko og kong lindorm
kunsteventyr: hc andersen: de røde sko
film: Tim Burton: Edward Saksehånd

teori:
Middelalder - med tiden
Eventyr - litteraturensveje
Kunsteventyr - litteraturens veje

modeller:
kontrakmodel
aktantmodel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sprog+medier: Reklamer og kampagnefilm

Reklamer+kampagnefilm

I forløbet arbejder vi med reklamer og kampagnefilm: Analyse af selvvalgte reklamer/kampagnefilm + egenproduktion af reklamer er bærende i forløbet.

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- AIDA-modellen
- Reklametyper (modtagerorienteret, afsenderorienteret, produktorienteret, markedsorienteret)
- Laswells kommunikationsmodel
- Maswells behovspyramide
- Aristoteles' appelformer (repetition)
- Filmiske og sproglige virkemidler
- Diskursanalyse: Nodalpunkt og ækvivalenskæde, positive og negative diskurser.

TEKSTER, BILLEDER OG FILM TIL ANALYSE (primærtekster):
- Lancome-reklame med Zendaya
- Yves Saint Laurent-reklame med Lenny Kravitz
- Udvalgte Tesla-reklamer
- SAS-reklame: Så godt som hjemme (m. Nikolaj Coster Waldau, 2009).
Der er herudover arbejdet med elevers selvvalgte reklamer og egenproduktion af reklamer.

BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Systime: Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier (kapitel 5.6 om reklamer).https://hbdansk.systime.dk/?id=227&L=0
- Mette Hein Bang: Aristoteles – den moderne reklames filosof, Retorikförlaget, 12.december 2009.
- Systime Ibog: Diskursanalyse i dansk, p.139 om rygerkampagne, nodalpunkt og ækvivalenskæde
- Supplerende dokumenter fra MKM om Toulmins model og om analyse af kampagnefilm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Litt.his: Holberg og oplysningstiden (inkl.værk)

Kort værkforløb om Holberg og oplysningstiden. Vi læser og ser komedien Erasmus Montanus (1731).

FOKUSPUNKTER (formmæssige og indholdsmæssige)
- Oplysningstidens idealer, bl.a. rationalisme (dyrkelse af fornuft), individualisme, naturvidenskab, religionskritik
- Holbergs komedier som humoristisk udtryk for oplysningstidens idealer og de klassiske antikke 4 dyder (visdom, retfærdighed, tapperhed og mådehold/selvbeherskelse)
- Dramaet som genre, herunder særlige kendetegn ved Holbergs karakterkomedier
- Tekst, undertekst (replikanalyse), miljø- og personer.

TEKSTER TIL ANALYSE OG FORTOLKNING
- Ludvig Holberg: Erasmus Montanus, 1731 (Dansklærerforeningens udgave fra 1992 er anvendt)
- DR: Erasmus Montanus (Tv-version, 1973)


BAGGRUNDSSTOF/SEKUNDÆRLITTERATUR
- Fibiger m.fl: Litteraturens veje, Systime 2005, s.117-120.
- Barbara Kjær-Hansen m.fl: Litteraturhistorien på langs og på tværs, kap.4 om oplysningstiden.
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, kap. 3.6 om dramagenren (Ibogs-version)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Litt.+medier: Fattigdom og social arv (inkl. værk)

Identitet, social arv og eksistens

Forløb om identitet, social arv og mønsterbrydere i samspil med samfundsfag c.
Genrer:
Fiktion: novelle, roman-uddrag, digt, kortfilm
Fakta (non-fiktion): dokumentarfilm

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- Novelle- og romanuddrag: Komposition, person- og miljøkarakteristik, fortællerforhold, fremstillingsformer, sproglige virkemidler
- Kortfilm: Dramaturgi (tre-aktermodel og aktantmodel), person- og miljøkarakteristik, filmiske virkemidler
- Dokumentarfilm: Fiktionskoder (fiktionalisering) og faktakoder (autenticitetsmarkører), fortælleformer, filmiske virkemidler
- Sociologiske begreber: Social arv, social mobilitet, mønsterbryder, socialklasser (overklasse, middelklasse, underklasse). Disse begreber er blevet brugt i forbindelse med person- og miljøkarakteristik i analyserne.

TEKSTER TIL ANALYSE
- VÆRK (novellesamling): Thomas Korsgaard, Gyldendal 2021: Tyverier
- Edouard Louis: Færdig med Eddy Bellegueule, Gyldendal 2015 (uddrag).
Peder Frederik Jensen, 2020: Det Danmark, du kender, roman (s.19-43)
- Thomas Korsgaard, 2017: Hvis der skulle komme et menneske forbi, roman (s. 5-19))
- Asta Olivia Nordenhof, 2020: Penge på lommen, roman (s. 43-50 i afsnittet Hændelser fra Maggies ungdom)
- Yahya Hassan, 2013: Barndom, Trælameller (fra digtsamlingen Yahya Hassan)
- Haidar Ansari, 2022: Kvarteret ( fra digtsamlingen Institutionaliseret)
- Naiha Khiljee, 2020: Din stemme, Oprør er også for pæne piger (fra digtsamlingen Kære søster)
- Hassan Chaachouh, 2020: Beskrivelse (fra digtsamlingen Verden mellem mine fingre)
- VÆRK: DR 2012 (medietekst): Christian Sønderby Jepsen (instr.) 2013: Blodets bånd (dokumentarfilm)

BAGGRUNDSSTOF
- Schou/Olsen, 2011: Levende Billeder - grundbog til mediefag, Systime (uddrag af kapitel 1 om filmiske virkemidler og kapitel 3 om dokumentarfilmsgenrer)
- Systime Ibog: Luk samfundet op, uddrag fra kapitel 2 og 4 (om social arv, social mobilitet, mønsterbryderbegrebet, primær og sekundær socialisation).
- DR: Hjernekassen på P1, podcast m. Peter Lund Madsen, afsnit om social arv.
- MKM: Støttepapirer til analyse af dokumentarfilm, novelle- og romanuddrag samt digte.





Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamensopgave 3 27-01-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Litt+medier: Kolonitid og kulturmøder (SO, DHO)

SO- og DHO-forløb om Danmarks kolonitid, kulturmøder og postkolonialistisk læsning. Forløbet er tværfagligt med dansk og historie som de medvirkende fag og leder op til DHO-opgaven i maj.

FOKUSPUNKTER:
- Fremmedbilleder, kulturmøder, etnocentrisme og racisme i Danmarks kolonihistorie
- "Det hvide blik" på "den fremmede", historisk og aktuelt
- Postkolonial læsning af forskellige teksttyper - roman, novelle, digt og dokumentarfilm
- Danmarks kolonihistorie med primært blik på Dansk Vestindien og et afsluttende perspektiv til Grønland
- Undersøgelse og diskussion af forskellige synspunkter vedr. racisme i Danmark, før og nu.

TEKSTER TIL ANALYSE, FORTOLKNING OG DEBAT
- Mich Vrå: Håbet (romanuddrag), Gyldendal 2016.
- Thorkild Hansen: Slavernes kyst (romanuddrag), 1967 og Slavernes øer (uddrag), 1970
- DR: Slave af Danmark (dramadokumentar), 2025, afsnit 1.
- Karen Blixen: Skygger på græsset (erindringsroman, uddrag), 1960
- Rudyard Kipling: Hvid mands byrde, 1899 (digt, oversat af Tom Kristensen, Gyldendal 1942)
- Katrine Marie Guldager: Trafikulykke (novelle), fra novellesamlingen Kilimanjaro, Gyldendal 2005)
- Ludvig Holberg: Epistel 350 om Grønland og grønlænderne,  1749, hentet fra Det Kongelige Biblioteks Webarkiv, https://tekster.kb.dk/text/adl-texts-holb11val-shoot-workid66641
- Kim Leine: Profeterne i Evighedsfjorden (romanuddrag, 2012, i: Mimi Olsen m.fl: Dansk i tiden, Systime Ibog, p.185) og Rød mand-sort mand (romanuddrag, Gyldendal 2018)
- Henrik Dannemand: Debat om Halfdan Rasmussen: Er vi blevet ramt af den svenske syge? (artikel i Berlingske, 15.maj 2019)
- Ann Claire Olsen: Det er ikke censur at fjerne Halfdan Rasmussens racistiske børnerim (debatindlæg i Information, 24.maj 2019)
- Dokumentation: Læs de 8 'forbudte' Halfdan Rasmussen-digte her (Politiken, 15.maj 2019)


BAGGRUNDSSTOF
- Lex.dk: Den danske slavehandel, ca. 1680-1800, https://danmarkshistorien.lex.dk/Den_danske_slavehandel,_ca._1660-1848
- Lex.dk: Den danske mission i Grønland,, 1721-1905, https://danmarkshistorien.lex.dk/Den_danske_mission_i_Gr%C3%B8nland,_1721-1905
- Marianne Rostgaard/Lotte Schou: Kultur, fremmedbilleder og kulturmøder, i: Kulturmøder i dansk kolonihistorie, Gyldendal 2010, s. 20-21.
- Kasper Asklund: Kultur på arbejde, Systime Ibog, kapitel 1.5 om etnocentrisme og kulturrelativisme, p277.
- Iben Jensen: Kulturmøder ’forstyrrer’ vores
selvforståelse, uddrag af bogen På sporet, 2001
- Postkolonial læsning, gym-dansk.dk: https://www.gymdansk.dk/postkolonial-laeligsning.html
- Podcast om postkolonial læsning, hentet fra gym-dansk.dk: https://open.spotify.com/episode/7CCbnDso4QmAv7mTCiOmyl
- Mimi Olsen m.fl: Postkolonial læsning, i: Dansk i tiden, Systime Ibog, p.464.
- Bodil Skovgaard Pedersen/Lise Benthin Præstgaard: Var Karen Blixen racist? Ja, siger litteraturforsker, men hun var også meget andet (Artikel i Information, 24.september 2022)
- Ole Schultz Larsen, Håndbog til dansk, Systime Ibog, uddrag af kapitel 2 om digtanalyse, p.195.






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Mini-SOP om oplevelsesøkonomi (SO-forløb)

Øvelse til SOP - i samarbejde med afsætning.

I danskfaget har vi fokus på reklamer i en oplevelsesøkonomisk ramme og repeterer teori fra 2.g-forløb om reklamer (se dette forløb i undervisningsbeskrivelsen).

Der kommer kun  en smule nyt ind om influencer-reklame og reklamer på sociale medier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Litt.his: Romantikken - idealiseret virkelighed

Lille forløb om dansk romantik.

FOKUSPUNKTER:
- Historiske kriser i DK, som førte til udvikling af nationalromantikken i Danmark: Kbh's bombardement (1807), tabet af Norge (1814), statsbankerot (1813). Senere: Tyskerkrigene, 1850-53, 1860-64.
- National identitet og "nationbuilding", forestillede fællesskaber (Benedict Andersson: Imagined Communities)
- Det romantiske landskabsmaleri (vi ser på et par eksempler af Chr. Købke og Johan Th. Lundbye)
- Danmarkssange som idealistisk national selvfortælling og "nationbuilding"
- Poetiske realisme/biedermeier, fx i idealisering af mor-barn-forholdet, familien, og idealisering af bønderne som det autentisk danske "folk" (herunder idealisering og gendigtning af middelalderens folkeviser og folkeeventyr)
- Repetition af lyrikanalyse


TEKSTER TIL EKSEMPEL OG ANALYSE
- Adam Oehlenschlaeger: Der er et yndigt land (1819)
- H.C.Andersen: Agnetes vuggevise (1834)
- Adam Oehlenschlaeger: Agnete (1847)
- Folkevise: Agnete og havmanden (den oprindelige middelaldervise)
- Grundtvig: Modersmålet (1837, læst op som eksempel på Grundtvigs tanker om "folkeånden"/det folkelige og sprogets rolle heri)
- Johan Krohn: Peters jul (1866), læst op i klassen til juleafslutning (som eksempel på biedermeier og poetisk realisme)
- Peter Faber: Højt fra træets grønne top (1866, sunget i klassen til juleafslutning, som eksempel på biedermeier og poetisk realisme)
- Kort afrunding om romantismens skyggemotiver som kontrast til den tidligere poetisk realisme/biedermeier: Gruppearbejde, hvor hver gruppe præsenterer en romantistisk tekst for resten af klassen: H.C.A: Skyggen (1847), Ingemann: Nils Dragon (1847),  Emil Aarestrup: På sneen (1838).


TEKSTER TIL BAGGRUND:
Video om Benedict Anderssons “Imagined communitites” (forestillede fællesskaber)
Grundtvig Leth fortalt: Afsnit 2 om danskhed og folkeånd, DR Lyd, 2024
Bjørg Christensen og Eva Lindhardt: Tilhørsforhold og forestillede fællesskaber, i: Kristendom og livsoplysning, Samfundslitteratur 2007
Litteraturhistorien på langs og på tværs, introafsnittet om romantikken generelt + afsnit om nationalromantik, afsnit om poetisk realisme/biedermeier og afsnit om senromantik/romantisme (Systime, 2020. OBS: Den fysiske bog!)
Køge Gymnasium: Handout om poetisk realisme
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mini-SOP 26-09-2025
Eksamenslignende opgave 1 (om romantikken) 09-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Litt.his: Moderne gennembrud (inkl.værk)

Forløb om industrialisering og det moderne gennembrud, med særligt fokus på de kritiske realisters og naturalismens fremstilling af fattigdom + kønsdebat og religionskritik.  

FAGLIGE MÅL/LÆRINGSMÅL:
- Kontrast mellem romantikkens idealisme (fx poetisk realisme/biedermeier, nationalromantisk landskabsmaleri) > < Det moderne gennembruds kritiske realisme og naturalisme
- Industrialisering og urbanisering i det moderne gennembrud (med henblik på de fattiges forhold, landarbejdere, fabriksarbejdere)
- Realismeformer: Kritisk realisme, naturalisme og impressionisme
- Georg Brandes: "Problemer under debat"
- Fattigdomsdebat, kønsdebat, religionskritik i litteraturen i perioden (forfattere: Henrik Pontoppidan, Herman Bang, Henrik Ibsen, Amalie Skram)
- Darwins indirekte påvirkning af litteraturen i perioden (det naturvidenskabelige verdensbillede)
- Det naturalistiske menneskesyn > < det romantiske menneskesyn



TEKSTER TIL ANALYSE, FORTOLKNING OG PERSPEKTIVERING:
Fattigdom:
Pontoppidan: ”En vandringsmand” (novellesamlingen Fra Hytterne, 1887).
Amalie Skram: "Karens jul" (oprindeligt trykt i avisen Politiken, 1885)

Kønsdebat og borgerlig seksualmoral:
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (1. akt, dialog mellem Helmer og Nora)
Herman Bang: "Foran alteret", i Danske tekster fra oldtiden til 1918, Systime 1996
Amalie Skram: "Forrådt" (roman, 1892).

SEKUNDÆRLITTERATUR/BAGGRUNDSVIDEN:
Systime Ibog: Litteraturhistorien på langs og på tværs - kapitel 6 om det moderne gennembrud/industrialisering, herunder lille introvideo
DR, 2018: Dengang vi var bønder, afsnit 5 (om husmænd og landproletariat, 1880-1930).
DR, 2007: 1800-tallet på vrangen, afsnit 5 (1880-90, om Henrik Pontoppidans novellesamling Fra Hytterne og om sædelighedsfejden m.m).
MKM, oversigter og powerpoints: Intropowerpoint om det moderne gennembrud, Forskelle mellem romantik > < det moderne gennembrud, Naturalistisk livssyn og skrivestil, Det naturalistiske menneskesyn, Facts om ægteskabsmoral i 1800-tallet (i borgerskabet).







Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Medier: Krigsfremstillinger og ondskab (inkl.værk)

Med primært udgangspunkt i genrerne dokumentarfilm og reportage undersøger vi forskellige måder at fremstille krigen på. Hvad gør krig ved et menneske? Hvordan udtrykkes krig i forskellige medier og genrer?

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- Krig og eksistens  (hvad gør det ved et menneske at være i krig? Hvordan fremstilles krig i dokumentarfilm og reportager - hvem følger vi, hvem identificerer vi os med, hvem er "heltene" og "skurkene"? Hvordan er iscenesættelsen og vinklingen?)
- 4 typer ondskab (Lars Svendsens typologi): Den dæmoniske, den idealistiske, den instrumentelle og den dumme ("den dumme ondskab" svarer nogenlunde til Hannah Arendts begreb om "ondskabens banalitet")
- Stantons stadier mod folkedrab (især dehumanisering og klassifikation)
- Faktakoder(=autenticitetsmarkører) og fiktionskoder (fiktionalisering). OBS: Gælder både i dokumentarfilm og reportager
- Dokumentarismens fortælleformer - dok.film (autoritativ, observerende, interaktiv, poetisk)
- Dokumentarfilm, filmiske virkemidler (symbolik, billedbeskæring, synkron og asynkron lyd/lys, klipperytme, perspektiv, kamerabevægelser osv.)
- Reportage-genren: Rapportering fra en bestemt location, så læseren næsten selv oplever at være til stede, show it, don't tell it, detaljerede sansebeskrivelser og situationsbeskrivelser (lyd, lugt, følelse, syn), scenisk fremstilling, mange sproglige virkemidler og narrative elementer.

TEKSTER TIL ANALYSE (primærtekster):
Dokumentarfilm og reportager (non-fiktion):
- Putin: Tv-tale til russerne efter invasionen af Ukraine. DR-nyheder, 17.marts 2022.
Janus Metz (instr.): Armadillo (uddrag, 2010)
- Feras Fayyad (instr.): Uddrag af The Cave (2019) og De sidste mænd fra Aleppo (2017).
- VÆRK: Jonas Poher Rasmussen (instr.): Flugt, 2021
- Dy Plambeck: Krigens sprog (reportage fra Weekendavisen, 10. august 2012, 10 linjer - brugt i timen til at vise reportagetræk)
- Mikkel Vuorela: Krigen i Ukraine - reportage fra grænsen til Polen (Information, 5.marts 2022)
- Aktuelle dag-til-dag-nyhedsartikler (klassiske nyhedsartikler) om krigen i Ukraine og krigen i Gaza
Roman (fiktion):
Dy Plambeck: Mikael (Gyldendal 2014, uddrag).

BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Systime Ibog: Tanker om ondskab (afsnittet om de 4 ondskabstyper og afsnittet om ondskabens banalitet)
- Artikel fra Folkedrab.dk: Fjendebilleder, https://folkedrab.dk/artikler/fjendebilleder
- Artikel fra Folkedrab.dk: Stantons ti stadier, som leder til folkedrab og/eller krig
- Systime Ibog: Litteraturens huse, afsnit om reportagen som genre.
- Handout om dokumentarisme-definitioner og dokumentarismens fortælleformer (udarbejdet af skolens medielærere)
- Schou/Olsen, 2011: Levende Billeder - grundbog til mediefag, Systime (afsnit om dokumentarfilmens fortælleformer og genrer)
- Kompendium om mediefaglig analyse og filmiske virkemidler (uddrag af Henrik Poulsens bog FOKUS, 1997).
- Håndbog til dansk, Systime: Afsnit om fortællerpositioner og fremstillingsformer (brugt i forb. med romananalysen)

Sidetal, anslået: 100 sider.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Sprog: Kommunikation, retorik og argumentation

Kommunikation, retorik og argumentation

Lille repeterende forløb om kommunikation, retorik og argumentation - med fokus på taler og debatindlæg/opinionstekster. I forløbet indgår repetition af retoriske og stilistiske virkemidler, argumentationsteori og diskursanalyse - fra mundtlighedsforløb (med Nikolaj) i 1.g og reklame- og kampagnefilmsforløbet i 2.g.

FOKUSPUNKTER (formmæssige og indholdsmæssige)
- Kommunikation (repetition af Ciceros retoriske pentagram: afsender, modtager, emne, situation, sprog. Alternativt kan Laswells kommunikationsmodel anvendes)
- Appelformer (Aristoteles): Patos, logos, etos (også repetition)
- Sproglige virkemidler (kontrast, metafor, sammenligning, anafor, triade, hyperbel, ellipse, negativ og positiv ladning af ord/ordklasser mv.)
- Lidt om de politiske ideologier: Socialisme, nationalkonservatisme, liberalisme (hvordan kan partiets ideologi ses i talen, hvis det er en politisk tale eller kampagnefilm?)
- Kort om diskursanalyse (nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde, antagonisme, narrative elementer, flydende betegnere).


TEKSTER TIL EKSEMPEL OG ANALYSE (primærtekster):
- Putins tale 16.marts 2022, 3 uger efter invasionen af Ukraine (uddrag fra DR, oversat)
- DR: Nyhedsartikel om Putins tale og retorik, 17. marts 2022:  https://www.dr.dk/nyheder/udland/putins-tale-til-rusland-forraedere-skal-spyttes-ud-som-et-insekt (brugt som eksempel på narrative elementer, antagonisme + sproglige virkemidler)
- DF: Valgvideo, 2006. Brugt som eksempel på nodalpunkt, ækvivalenskæde og differenskæde
- Sofie Lindes tale ved Zulu Awards, 2020
https://dansketaler.dk/tale/sofie-lindes-tale-ved-zulu-comedy-galla-2020/
- Alex Vanopslagh: Du kan godt (kampagnefilm+politisk tale, LA 2022)
- Mai Villadsens 1.maj-tale, 2021.
- Debatindlæg fra eksamenssæt (fokus på at analysere en opinionstekst/debatindlæg med brug af viden om retorik, argumentation, stilistik, diskursanalyse)


BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Systime Ibog: Håndbog til dansk, afsnit om de 3 talegenrer
- Marie Berg Carlsen: Diskursanalyse - en guide (youtube, 2018)
- Systime Ibog: Dansk i tiden, afsnit om diskursanalytiske begreber
- MKM: Diverse oversigter om appelformer, argumentationsteori (Toulmins model), sproglige virkemidler mv. (Find dokumenterne i jeres downloads fra 1.g. - repetition)


Sidetal, anslået (inklusive medieklip): 50 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Litt - Kort om eksistentielle tekster

Kort forløb om eksistentiel litteratur i efterkrigstiden - som optakt til næste forløb om
senmoderne litteratur og film.

FOKUSPUNKTER/LÆRINGSMÅL:
- Litteraturhistorisk viden om efterkrigslitteraturen (1940'erne-50'ernes Heretica-eksistentialisme og 1960'ernes absurde fortælling)
- Viden om eksistentielle nøglebegreber som "fordømt til frihed" (Sartre), valg og ikke-valg, valgets konsekvenser, ansvar, fremmedgørelse, fortvivlelse, tomhedsfølesle, leve et uautentisk liv, Kierkegaards æstetiker og etiker.

BAGGRUNDSVIDEN/TEORI:
- Efterkrigsmodernisme (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime https://litthist.systime.dk/?id=173)
- Intro - Hvad er eksistentialisme? (Eksistentialisme i dansk, Systime, https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=128)
- Søren Kierkegaard: Eksistentialisme er at blive sig selv og så give slip (Eksistentialisme i dansk, Systime, https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=136)
- Jean-Paul Sartre: Eksistentialisme er valg og handling (afsnittet om Sartre i Eksistentialisme i dansk, Systime, https://eksistentialismeidansk.systime.dk/index.php?id=195)
- MKM: Powerpoints/handouts om Kierkegaard, Sartre mv.

TEKSTER TIL ANALYSE, FORTOLKNING OG PERSPEKTIVERING
- Halfdan Rasmussen: "Hvem spænder buen?" (digt, På knæ for livet, 1949)
- Martin A. Hansen: "Paradisæblerne" (fra novellesamlingen Paradisæblerne og andre historier, Gyldendal 1953
Karen Blixen: Ringen (fra Skæbneanekdoter, 1958)
- Peter Seeberg: "Patienten" (fra novellesamlingen Eftersøgningen, Gyldendal 1962)






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Litt.his:Tendenser i samtidens litt. (inkl.værk)

Forløb om nyeste tid/senmoderne tid i litteratur og film, med hovedfokus på novellegenren. Vi undersøger realisme, realismebrud og modernismebegrebet - herunder forekomsten af groteske/absurde elementer i nutidens tekster og film. Vi repeterer også den politiske og samfundskritiske tendens i senmoderne litteratur, ved gensyn med Thomas Korsgaard-novellen I Containeren. Herudover skal vi kort se på den autofiktive tendens i litteraturen med læsning af et par digte af Yahya Hassan-digte og Haidar Ansari.

FOKUSPUNKTER (indholdsmæssige og formmæssige):
- Eksistentielle træk i senmoderne noveller (begreber: frihed, valg, ansvar, autentisk selv > < ikke-valg, spidsborger/medløber, fremmedgørelse, det ikke-autentiske selv
- Det groteske/det absurde/det fantastiske (modernisme: tråde tilbage til 1960'ernes absurde fortælling)
- Minimalisme (realisme, tråde tilbage til Herman Bangs impressionisme og Hemingways "less is more"-koncept)
- Realisme og modernisme (generelt om de to genrer/skrivemåder - og fokus på, at der ikke er vandtætte skotter imellem dem!)


Generelle analysebegreber/litteraturteori (repetition):
- Novelleteori (forskelle mellem klassiske og moderne noveller)
- Personkarakteristik (ydre og især indre karakteristik > opmærksomhed på, hvad replikker, adfærd og tanker fortæller om personerne)
- Komposition og dramaturgi (del ind i hovedafsnit, evt overveje aktantmodel)
- Replikanalyse (tekst og undertekst, at læse mellem linjerne)
- Fortællerforhold (de 3 fortællertyper + begreberne upålidelig fortæller og dækket direkte tale/tanke)
- Fremstillingsformer (scenisk fremstilling, panoramisk fremstilling, beskrivelse)
- Sproglig analyse (sproglige virkemidler)
- Minimalisme-genren (underinformation af læseren, tomme pladser, show it, don't tell it)
- Realisme og modernisme
- Digtanalyse (stemning og situation, det lyriske jeg, ydre og indre komposition, sproglige virkemidler (herunder metaforer og sammenligninger), semantiske skemaer, rimtyper).

NOVELLER, ROMANER OG DIGTE TIL ANALYSE (primærtekster):
Senmoderne noveller med groteske/absurde elementer og leg med genrer (genrehybrider):
- Jens Blendstrup: Sofus er læge, mor er syg (her hentet fra antologien Nye øjne at se med, Dansklærerforeningen 2006)
- Pia Juul: En flinker fyr (fra novellesamlingen Dengang med hunden, Gyldendal,  2005)
- Naja Marie Aidt: Det er ikke min mand (fra novellesamlingen Tilgang, Gyldendal 1995).
- Dorte Nors: Vadehavet (2015, læst tidligere, i forbindelse med eksistentialismeforløb)
-VÆRK: Erland Loe: Doppler, (roman, 2013)

Realistiske senmoderne noveller og digte + autofiktion (fattigdom, social ulighed - repetition fra forløb i 2.g)
- Thomas Korsgaard: I containeren (fra novellesamlingen Tyverier, 2017)
- Haidar Ansari: Kvarteret (fra digtsamlingen Institutionaliseret, 2020)
- Yahya Hassan: Barndom + Trælameller (fra digtsamlingen Yahya Hassan, 2013)
+ interview: Jeg er fucking vred på mine forældres generation, 5.oktober, 2013, Politiken.dk  

BAGGRUNDSSTOF (sekundærtekster):
- Hvad er en novelle? (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, https://litthist.systime.dk/?id=189)
- Noveller i nyeste tid (Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, https://litthist.systime.dk/?id=195)
- Litteraturportalen, Systime (afsnittet om minimalisme)
- Litteratursiden.dk: Erland Loe, https://litteratursiden.dk/forfattere/erlend-loe
- Dokumenter fra MKM: Novelle og begivenhed (kort om novellegenren), analysemodel til noveller og romanuddrag (episke tekster), minimalisme-handout, powerpoint om forskelle mellem realisme og modernisme




Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamenslignende opgave 5 (analyse af debatindlæg) 22-04-2026
Blyant-papir-skrivning i løbet af året 30-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer