Campus Bornholm GYM
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Campus Bornholm GYM
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3z DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
X - Campus Bornholm
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Kenn Erik Pedersen, Nanna Wermelin, Nikolaj Theil
Hold
2023 DA/z (
1z DA
,
2z DA
,
3z DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Taler - et mundtlighedsforløb
Titel 2
Skriftlighedsforløb
Titel 3
Tyendet
Titel 4
Menneske og Natur. Jeg plukker græs
Titel 5
Statsministerens Nytårstale 2025
Titel 6
Podcast. I et forhold med
Titel 7
Naja Marie Aidt + forfatterbesøg
Titel 8
Gift og Popsange. Ditlevsen og Strunge
Titel 9
Realisme. Modernisme + Ekskursion
Titel 10
Lejlighedstalen. Mette Frederiksen og Aphaca
Titel 11
Dokumentarisme. No Other Land
Titel 12
Eksistentialisme
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Taler - et mundtlighedsforløb
Emneafgrænsning:
I dette forløb skal vi analysere en række taler vha. det retoriske pentagram og i den forbindelse indlære nogle danskfaglige begreber, vi kan bruge, når vi analyserer non-fiktionstekster. Kernebegreberne er: Det retoriske pentagram, appelformerne, stilistiske virkemidler og stilleje. Efter vi har analyseret talerne, skal vi selv i gang med at skrive en tale, hvor det nu er vores tur til at bruge appelformerne og de stilistiske virkemidler med omtanke. Vi runder forløbet af med at holde talerne, vi har skrevet, for hinanden, og så bliver det spændende at vurdere, om budskaberne går rent igennem.
Materiale:
Taler:
Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene, 2017
Mette Frederiksens nytårstale, 2020
Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla, 2020
K.H. Kronprinsesse Marys tale til H.K.H- Kronprins Frederiks 50-års fødselsdag, 2018
Tessas nytårstale, 2021
Pia Olsen Dyhrs tale ved demonstrationen "Forsvar SU'en", 5. december 2023
Opinionsartikel:
Jørgen sloth:
https://cepos.dk/debat/svm-regeringen-boer-vaere-langt-mere-ambitioese-med-deres-su-reform/
, 16. okt. 2023, artiklen blev bragt i Berlingske samme dato.
Supplerende materiale:
Kompendium om appelformerne og stilistiske virkemidler
Læringsmål
* udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt
* anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg med formidlingsbevidsthed)
* kunne anvende det retoriske pentagram
* kunne anvende stilistiske grundbegreber: Ordvalg, ordklasser, sætningsopbygning, billedsprog, gentagelsesfigurer, modsætningsfigurer
* dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
* kunne producere og analysere tekster på reflekteret vis
Indhold
Kernestof:
Virkelighedens godhavnsdrenge hjemsøges af rædsler: "Det var tortur"
Undskyldningstale. Baggrundsinformation og opgaver.docx
description
Taler - et mundtlighedsforløb 1z.pdf
description
Retorik og det retoriske pentagram.pdf
description
De tre appelformer 1z.pptx
description
Mød ind på teams via dette link
Afsnit
Retorisk analyse.pptx
description
Talesprog og skriftsprog med opgaver.docx
description
Læs Powerpointen. Du skal IKKE lave opgaverne.
H.K.H Kronprinsesse Marys tale til Frederiks 50 års fødselsdag
Opgaver til Kronprinsesse Marys tale 1z.docx
description
Læs kronprinsesse Marys tale, som vi arbejdere med sidste gang, så du er klar til at arbejde videre med analysen. Talen er i kompendiet.
Nedskæringer på SU.docx
description
Ingen lektier til i dag.
To nytårstaler.docx
description
Tessas nytårstale
Statsministerens nytårstale 2020 Mette Frederiksen
Skriv jeres egen tale 1z.docx
description
Unge stemmer
Talerækkefølge 1z.docx
description
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Personlige
Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Titel 2
Skriftlighedsforløb
Her har vi fokus på nogle analysebegreber, der kan indgå i en tekstanalyse (fiktion og non-fiktion).
Læringsmål: At træne anvendelsen af danskfaglige begreber i skriftlig sammenhæng.
Indhold
Kernestof:
Argumentationsanalyse 1z.docx
description
Toulmins argumentationsmodel + Argumenttyper.pptx
description
Vi skal arbejde med den vedhæftede tekst. Læs den lige igennem, så ser vi nærmere på den i lektionen. Hvorfor er kvinder så kedelige.pdf
description
Vi skal se nærmere på sprog og argumentation i teksten "Din overvægt er en selvskabt plage - derfor skal du selv betale". Teksten findes i dokumentet Argumentationsanalyse 1z (på Lectio 09-02).
Jeg vedhæfter et dokument om fortælleteknik og fremstillingsformer. Det er ikke en lektie at læse det. Fortælleteknik og fremstillingsformer.docx
description
Vi skal foretage en analyse og fortolkning af "Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark". Vi taler også om teateroplevelsen. Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark.pdf
description
Jeg har vedhæftet et dokument om fortælleteknikken i "Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark". Opsummering 150324.docx
description
Vi skal foretage en analyse og fortolkning af "Fasaner". Fasaner.pdf
description
Jeg har vedhæftet et dokument om fortælleteknik i "Fasaner". Opsummering 190324.docx
description
Vi skal foretage en analyse og fortolkning af "Ude på landet". Ude på landet.pdf
description
Opsummering 220324.docx
description
Vi skal analysere de to digte "Natmaskinen" og "Smuk som en panserkrydser". Vi skal også tale lidt om argumentationen i "Ingen er blevet smukkere af at få at vide, at de er grimme". Natmaskinen.pdf Smuk som en panserkrydser.pdf
Jeg vedhæfter 2 dokumenter i forbindelse med "Indvielsen". Vi ser på dem i lektionen. 1800 til 1870 Romantikken.docx Romantikkens livssyn.docx
Vi skal analysere digtet "Natmaskinen". Vi skal også se på sammenhængen mellem tekstintern og tekstekstern analyse ud fra digtet "Indvielsen". Indvielsen.pdf
description
Som opsummering fra sidst vedhæfter jeg et dokument om semantiske skemaer. Semantiske skemaer.docx
description
Supplerende stof:
Frygt
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Tyendet
Vi beskæftiger os med et tværfagligt projektarbejde omkring emnet: Tyendet. Dansk og historie er de fag, der indgår i projektarbejdet. I dansk har vi fokus på det moderne og det folkelige gennembrud. Projektet afsluttes med en skriftlig og en mundtlig prøve. Undervejs afleveres en besvarelse af en redegørelsesopgave i tilknytning til de efterfølgende to prøver.
Indhold
Kernestof:
Naadsensbrød Pontoppidan.pdf
description
Der er ikke nogen lektie denne gang. Vi taler en lille smule om jeres analyse og fortolkning af "Køreplaner" og begynder derefter på det næste forløb.
Lønningsdag.pdf
description
Vi skal tale om fortællerens holdning til fattiggården, til beboerne på fattiggården, til inspektøren, til Stine Bødkers og til de øvrige personer i "Naadsensbrød".
Vi skal i timen finde 1 gruppe på 3, der arbejder sammen. Resten af jer skal forsøge at finde sammen 2 og 2.
En stor dag Pontoppidan.pdf
description
Lektien til "Lønningsdag" er: Undersøg modsætningen mellem idyl og ikke-idyl i naturbeskrivelsen (s.59). Hvor i teksten er fattigdom og nød udtrykt? Hvad er det for et værk? Karakteriser værkejeren. Analyser fortællerens holdning.
For at samle op fra sidste gang vedhæfter jeg to dokumenter om Henrik Pontoppidan. Biografisk kommentar til Naadsensbrød.docx Samfundskritiske noveller ml.docx
Vedrørende Constance Ring.docx
description
Der er ingen lektie. Vi skal arbejde med et uddrag af romanen "Constance Ring". Constance Ring.pdf
description
Jeg vedhæfter elevvejledningen til DHO 2024. Elev-vejledning til DHO 2024 (STX).pdf
description
Vi skal i lektionen se på kvindefrigørelse og sædelighedsfejden og læse om Amalie Skram. Kvindefrigørelse og sædelighedsfejde ml.docx Amalie Skram ml.docx
I elevvejledningen henvises der til CBs startside, bl.a. til disse dokumenter: 4.2. Manual - citatformer.pdf 4.3. Manual - fodnoter.pdf 4.6. Manual - omformulering til egne ord.pdf
Jeg opsummerer her i punktform, hvad vi har beskæftiget os med vedrørende analyse og fortolkning - i timerne og i afleveringerne. Hvad vi har lært om analyse og fortolkning.docx
description
Jeg vedhæfter en opsummering fra sidste gang. Opsummering 30042024.docx
description
Romanen Constance Ring.docx Jeppe Aakjær Tyendesang.docx Jeppe Aakjær tyendets forfatter ml.docx
Der er ingen lektie. Vi skal beskæftige os med Jeppe Aakjær, som ind imellem kaldes tyendets forfatter.
Vi skal arbejde med "Jens Vejmand" og ser en lille smule på "Ole sad på en knold og sang". Derefter skal vi beskæftige os med formalia for DHO: Det vil sige: Hvordan skal jeres besvarelse opbygges?
Jeg vedhæfter et dokument om Martin Andersen Nexø - vi læste hans lille novelle "Lønningsdag" om livet i en lille by ved havet på Bornholm og arbejdernes kamp for eksistensen. Vandringen mod lyset proletarens kamp ml.docx
description
Forside til DHO (til opgaveformulering 2024).docx
description
Da det er sidste egentlige undervisningslektion i dansk i år og I skal have jeres opgaveformuleringer til DHO, har vi et "løst" program for lektionen.
Men det vil være hensigtsmæssigt, hvis vi når at læse og tale om hovedtemaerne i det moderne gennembrud og lidt mere om det folkelige gennembrud.
Det moderne gennembrud temaer ml.docx Det folkelige gennembrud Litteraturens veje ml.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Menneske og Natur. Jeg plukker græs
MENNESKE OG NATUR
Forløbet har fokus på den danske litteraturhistorie med udgangspunkt i, hvordan natursynet udvikler sig fra romantikken til det senmoderne, fra det holocæne til det antropocæne. Teksterne i forløbet dækker perioden fra 1800 til i dag, fra Oehlenchläger "Digte 1803" til Theis Ørntoft "Digte 2014".
GRUNDBOGSMATERIALE:
Christensen og Lærkesen: "Naturhistorier", DLF (2016).
ARTIKLER:
Ruthe-Mogensen, Kizaja: "Digte hjælper med at begribe det ubegribelige" (2016)
Jakob Skyggebjerg: Vi ses på Mars, når klimaet går amok og lokummet brænder".
SKØNLITTERÆRE TEKSTER:
Michael Strunge: Plasticsolen (1981)
Theis Ørntoft: Digte 2014 (2014)
H.C Andersen: Nattergalen (1844)
Schack Staffeldt: Indvielsen (1804)
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring (1803)
Adam Oehlenschläger: Den Forladte (1803)
Grundtvig: Danmarks Trøst (1820)
H.C Andersen: I danmark er jeg født” (1850)
Isam B: ”I Danmark er jeg født” (2007)
Allan Otte: Malerier af Danmark
https://allanotte.dk/
DF Valgvideo: Vi elsker Danmark (2018).
DOKUMENTARISME:
Esther Elmholt: En ny natur (2023).
FIKTIONSFILM:
Captain Fantastic - en ualmindelig far (2016).
VÆRK:
Theis Ørntoft: Digte 2014 (2014).
Maja Elverkilde: Jeg Plukker Græs (2024).
CENTRALE BEGREBER:
- Holocæn til antropocæn - udviklingen i natursyn.
- Apokalypse og post-apokalypse.
- The Mesh
- Biodiversitet og klimakrise
Indhold
Kernestof:
Naturbilleder.pptx
description
NATUR-begrebet. .docx
description
Kære 2.z. Velkommen til dansk i 2.g. Jeg glæder mig til at møde jer og høre, hvad I lavet i dansk i 1.g. Vi indleder med et forløb med titlen NATURHISTORIER. Medbring et dejligt sommerminde fra naturen til lektionen. Kh Nanna
Strunge. PLASTICSOLEN. 1981.pdf
description
Ørntoft. Det er forvirrede tider.2014.pdf
description
Arbejdsseddel. Plasticsolen og Forvirrede tider.docx
description
Farvegrupper 2z.docx
description
Det var dejligt at møde jer. Vi fortsætter, hvor vi slap med litteratur og natur. Husk den lille læselektie.
Antopocæn. Efter 1980.docx Læsetid = 20 min. (streg væsentlige pointer under: Hvordan beskrives den senmoderne litteratur?)
description
En ny natur
EN NY NATUR af Ester Elmholt.docx
description
Kort opsamling på de to digte "Plasticsolen" og "Det er forvirrede tider" med kobling til antropocæn. Derefter går vi videre til dokumentaren, "En ny natur" - med udgangspunkt i argumentationsanalyse (påstand/belæg).
Lektie: Læs fra side 1-3 i det vedhæftede dokument om argumentation (minus opgaverne).
Argumentation. Håndbog til dansk.docx
description
Kreativ skrivning. Dommedagsdigte.docx
description
Vi ser videre på "En ny natur" og skriver dommedagsdigte.
Kreativ skrivning. Dommedagsdigte. .docx
description
Oplæsningsgrupper. Dommedagsdigte.docx
description
Vi arbejder videre med jeres dommedagsdigte. I får den første del af lektionen til at skrive. Den anden halvdel bruger vi på at læse op i mindre grupper.
LEKTIE: Medbring en smuk metafor og en neologisme til dit digt.
Vi ser "En ny natur" færdig (de sidste to kapitler) og samskriver vores noter. Hvad er forskernes påstande, belæg og rygdækning. Og har de gode eksempler? Hvem gjorde størst indtryk på jer/var bedst til at argumentere?
LEKTIE: Opdater argumentationsskemaet ud fra jeres hukommelse. Hvad handlede de tre forskeres kapitler i dokumentarfilmen om? Hvad var deres påstande?
Efter filmen har jeg besluttet, at vi fælleslæser Theis Ørntofts "Digte 2014" som værk i klassen. Vi henter den i bogkælderen kl. 9.
VÆRKLÆSNING af Theis Ørntoft.docx
description
Kære 2.z. Længe siden. I dag skal vi i gang med højtlæsning i grupper af de tre sidste dele af Theis Ørntofts "Digte 2014". Sikke en dejlig måde at starte ugen på :-)
VÆRKLÆSNING af Theis Ørntoft .docx
description
Vi fortsætter arbejdet med værket "Digte 2014". Til lektionen skal I have udvalgt det digt, som I gerne vil arbejde med + tænke over forslag til illustrativt materiale.
EN NY NATUR af Ester Elmholt m. noter.docx
description
Ørntoft. Digte 2014. 2024.docx
description
Antropocæn. Menneske og Natur. Debatterende artikel. .docx
description
De sidste grupper fremlægger, og vi samler op på Ørntoft.I får derefter præsenteret den kommende skriftlige opgave: En debatterende artikel. Den tapper ind i vores tema om Antropocæn/Menneske/Natur og på den måde vil I kunne bruge jeres viden fra vor
Læs fra side 4-6 i det vedhæftede dokument om 'den debatterende artikel' (skriv spørgsmål ned, hvis de opstår undervejs).
De 3 eksamensgenrer, dansk stx.docx
description
Den debatterende artikel generelt.png
description
Skabelon. Debtterende artikel. MenneskeNatur.dotx
description
Vi bruger den første del af lektionen på at sparre omkring vores ideudvikling til den skriftlige opgave (mindmap og valg ift. materialer - hvad skal fylde mere/mindre). Den anden del af lektionen bruger vi på at skrive og læse op for hinanden i mindr
Alle skal medbringe et mindmap over opgaven om menneske og natur: hvilke dele af teksterne vil I bruge (hovedargumenter fra Skyggebjerg + hvilke eksperter fra "En ny natur" og hvilke citater fra digtene). Hvilke konkrete eksempler fra eget liv, kan I
Nattergalen. H.C Andersen.pdf
description
1800-tallet på vrangen: Guld, hor og romantik
Nattergalen Spm. .docx
description
1800-tallet på vrangen. Spm .docx
description
Hjælpesætninger. Debatterende artikel. .docx
description
Vi bevæger os tilbage i tid for at se på menneskets forhold til naturen i den litteraturhistoriske periode romantikken (ca. 1800-1870). Vi indleder med at læse H. C. Andersens smukke fortælling "Nattergalen" og ser derefter en episode af serien "1800
1800-tallet på vrangen
Skema. Opsamling. 1800-tallet på vrangen.docx
description
Oehlenschläger: Den Forladte.
Velkommen tilbage fra studietur og ferie. Vi starter med at se udsendelsen "1800-tallet på vrangen" færdig om romantikken som litteraturhistorisk periode. Derefter arbejder vi med den viden, vi har fået - og undersøger nogle billeder fra perioden.
TV2: Broken Heart Syndrome Kærlighed kan dræbe.
Adam OehlenschlägerDen Forladte
Pil. Dø af kærlighed?
PIL. Dø af kærlighed?.docx
description
Schack Staffeldt: Indvielsen.pdf
description
Nik & Jay - Dråber Af Lys (visuals)
Nik og Jay. Dråber af lys.docx
description
Den store, platoniske kærlighed.docx
description
Antropocæn. Menneske og Natur. Debatterende artikel.docx
description
Opsamling. Debatterende artikel. 2z.docx
description
Tak for de flotte analyser af Oehlenschlæger/Pil og StaffeldIt/Nik&Jay i tirsdags :-) I denne lektion arbejder vi med skriftlighed: I får jeres debatterende artikler om 'menneske og natur' tilbage med feedback (både generel og individuel).
Lektie: Læs din opgave igennem som forberedelse.
Adam_Oehlenschlaeger_Morgen_Vandring.pdf
description
Arbejdsspørgsmål til Morgen-Vandring.docx
description
Litteraturhistorie - Romantikken
Kære 2.z. I har et heftigt skema i denne uge. Derfor indleder vi dagen med en lille gåtur i naturen for at samle energi. Vi skal lytte til en podcast om romantikken, hvor vi får slået begreber som idealisme, universalromantik, panteisme og besjæling
N.F.S. Grundtvig"Danmarks Trøst".
I Danmark er jeg født
Morgen-Vandring.pdf
description
Vi indleder med en opsamling på forrige lektion: "Morgen-Vandring" (1805) af Adam Oehlenschläger. Med udgangspunkt i tavlenoterne fra forrige lektion, laver I i mindre grupper en litteraturhistorisk læsning af digtet. LEKTIE: genopfrisk jeres viden o
Derefter zoomer vi ind på nationalromantikken med Grundtvig & Andersen: "Danmarks Trøst" og "I Danmark er jeg født".
Vi indleder med fremlæggelser af jeres tegneserier + analyser af "Morgen-Vandring" (1805). LEKTIE: Lav tegneserien helt færdig og sørg for at have en analyse og fortolkning klar med udgangspunkt i nøglebegreber fra romantikken (se de vedhæftede spm).
Spm. Morgen-Vandring.docx
description
I anden del af lektionen pauser vi vores forløb om romantikken og laver en kreativ skriveøvelse. Den er der ingen forberedelse til.
N.F.S. Grundtvig - Kanon14
N.F.S. Grundtvig. Danmarks Trøst
Allan Otte skildrer livet på landet gennem hæslighedens æstetik
DF Valgvideo. Vi elsker Danmark.
Nationalromantikken som særlig retning i romantikken (1810-1850). LEKTIE: Læs de to vedhæftede sider om perioden (link + docx).
Nationalromantik
Nationalromantikken.docx
description
LEKTIE: Læs op på materialet til den skriftlige aflevering
Hjemmeside: Allan Otte
Nationalromantikkens spor i samtiden.docx
description
Vi indleder med Allan Ottes billeder af dansk landbrug, en valgvideo fra Dansk Folkeparti og Isam B's version af H.C Andersens "I Danmark er jeg født". I arbejder i grupper med et af de tre materialer og arbejder med, hvordan de kan læses som en pers
DF. Valgvideo: Vi elsker Danmark
Isam B - I Danmark Er Jeg Født
Maja Elverkilde. Jeg plukker græs.pdf
description
Instagram. Maja Elverkilde
Du laver en dejlig kop te, sætter dig i husets bedste lænestol og læser Maja Elverkildes smukke udgivelse "Jeg plukker græs" (2024). Udvælg tre tekststeder, som du synes på smuk/vild/klog vis passer til vores forløb om menneske og natur (skriv side-
Opsamling på 'arbejd selv'-lektionen: "Jeg plukker græs" af Maja Elverkilde. Jeg har vedhæftet bogen som pdf + side 6 og 7, der manglede!
Medbring jeres noter fra læselektionen: De tre tekststeder, som du synes på smuk/vild/klog/uforståelig vis passer til vores forløb om menneske og natur. Husk derudover at overveje, hvad dét at plukke græs kan være et billede på i en større sammenhæng
Side 6.jpeg
description
Side 7.jpeg
description
Vi ser videre på Matt Ross' "Captain Fantastic - en ualmindelig far" (2016). Hvilket billede tegner filmen af livet udenfor civilisationen?
Captain Fantastic - en ualmindelig far. Individuel refleksion.docx
description
Vi færdiggør "Captain Fantastic" og vores forløb om menneske og natur.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Statsministerens Nytårstale 2025
STATSMINISTERENS NYTÅRSTALE 2025
Virkeligheden trænger sit på, og vi springer ind i et kort miniforløb om Statministerens nytårstale 2025.
Vi undersøger lejlighedens talen som særlig genre: 1) at højtideligholde, 2) at skabe fællesskab, 3) at rose/rise, 4) at skabe en æstetisk oplevelse.
Vi undersøger derudover kommunikationssituation (Ciceros retoriske pentagram, argumentation, appelformer, retoriske/stilistiske virkemidler), og så introduceres til diskursanalysen som ny metode i dansk.
Materialer:
Statminister, Mette Frederiksens, nytårstale 2025
https://stm.dk/statsministeren/taler/statsminister-mette-frederiksens-nytaarstale-den-1-januar-2025/
P1 debat: Frederiks svendeprøve og Mettes krigstrommer.
https://www.dr.dk/lyd/p1/p1-debat/p1-debat-2025/frederiks-svendeproeve-og-mettes-krigstrommer-11162501014
"Diskursanalysen som metode" fra Dansk i Gymnasiet (www.danskigymnasiet.dk).
Indhold
Kernestof:
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale den 1. januar 2025
Diskursanalysen som metode.pdf
description
Stilistik og billedsprog.docx
description
Spm. Statsministerens Nytårstale 2025.docx
description
Godt nytår. Velkommen tilbage. Vi starter et nyt forløb om podcasten som genre, men inden da tager vi et kig på Statsministerens nytårstale 2025 og repeterer det retoriske pentagram, appelformer, stilistik samt tilføjer ny viden om diskursanalysen so
Lektie: Se Statsministerens Nytårstale (link) - og skriv de tre væsentligste emner ned, som du mener talen rummer. Hvad fylder i talen? Hvad vil Statsministeren med sin tale?
DRTV - Statsministerens nytårstale
P1 Debat | Frederiks svendeprøve og Mettes krigstrommer | DR LYD
Google.docStatsministerens Nytårstale 2025. 2z
Statsministerens Nytårstale 2025. 2z
Vi fortsætter, hvor vi slap med Statsministerens nytårstale. I får indledningsvis 30 minutter i grupperne, og så fremlægger I for hinanden på en måde, så alle kommer til orde.
Lektie: Læs det vedhæftede dokument om diskursanalyse.
Diskursanalyse. Dansk i gym_.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Podcast. I et forhold med
PODCAST
I dette forløb arbejder vi med podcasten som genre, dels ved at analysere nogle af de bedste storytelling podcasts på markedet, dels ved at producere egne podcasts. Forløbet indeholder på den måde både en teoretisk/analytisk dimension og en kreativ, praktisk dimension, hvor vi skal udarbejde en projektbeskrivelse, en synopsis og et manus.
Vi undersøger indledningsvis, hvad begrebet ’podcast’ dækker over, hvilke genrer, der findes, og eleverne skriver deres yndlingspodcasts på tavlen som udgangspunkt for analyse.
TEORI
Olsen, Houlind, Jørgensen: Podcast (kommunikationsforhold, opbygning, fortælleforhold, virkemidler), DLF 2020.
Kulturmagasinet Gejst: Podcast i massevis, DR (2018)
PODCASTS
ThirdEar: I et forhold med …” (2013)
ThirdEar: Farfars to liv (2018)
SKRIFTLIG OPGAVE
Analyserende artikel om podcasten ”I et forhold med … ”.
Indhold
Kernestof:
PODCAST. Registreringsskema. 2025.docx
description
Podcasten som genre. Vi skal både lytte og producere - i den nævnte rækkefølge.
LEKTIE: Læs om podcastgenrens særtræk og formater i det vedhæftede dokument (s. 11-16).
Podcast del 1.pdf
description
Podcast i massevis
analysemodel Podcast.docx
description
Farfars to liv. Google.Doc
Vi skal arbejde med ThirdEar-podcasten "Farfars to liv" med udgangspunkt i fortællemæssige og lydlige virkemidler. Husk jeres gode noter.
ThirdEar: Farfars to liv
Farfars to liv. Google.doc
Blå Piger
_De blå_piger. Spørgsmål til episode 1.docx
description
I får de første 15 min. af lektionen til at skrive jeres analyser ind i google.doc om podcasten "Farfars to liv" (komposition, fortæller, karakteristik og lydlige virkemidler). Derefter samler vi op. Og så står den på fiktionsserien "Blå Piger".
Lektie: Kom med et bud på: Hvorfor optager man sine familier på lyd, når det er ens største hemmelighed? Ville han gerne opdages? Eller hvilken forklaring tror I på
Analyserende artikel. I et forhold med.docx
description
Opgaver tilbage (debatterende artikel om "Grøn Markedsføring") og ny skriftlig aflevering (analyserende artikel om podcasten "I et forhold med").
I et forhold med... | Third Ear Studio
Analysemodel Podcast.docx
description
Citatburger. Brug af citater | Skriveøvelser til dansk
Analyserende artikel. I et forhold med .docx
description
Skabelon. Podcastanalyse. I et forhold med.docx
description
Vi fortsætter lytningen af den spændende ThirdEar-podcast "I et forhold med". Derefter laver vi i små samtaleklubber noter til den næste skriftlige aflevering (analyserende artikel).
LEKTIE: Læs om "episodedramaturgi" fra side 20-23 i den vedhæftede pdf (Podcast, del 1).
Den analyserende artikel (litteratur, sprog og medie).docx
description
Skrivelektion: Analyserende artikel om podcasten "I et forhold med".
LEKTIE: Hvis du ikke har været til lektionen, så lyt hjemmefra "I et forhold med" (minus de sidste 10 minutter) :-)
Podcast om Generation Z. Projektbeskrivelse. 2025.docx
description
Podcast. GenerationZ. Manus. 2025.docx
description
Synopsisskema. Podcast.docx
description
Podcast-produktion. Gruppedannelse og ideudvikling.
Vi arbejder videre med ideudviklingen af jeres podcasts. I denne lektion går vi fra synopsis til manus. Det vil sige, at vi zoomer ind på, hvad der skal ske i de enkelte dele af podcasten (bølgemodellen).
Aflevering af manus efter lektionen.
LEKTIE: Læs de vedhæftede sider om: Dramaturgi. Interview. Værtsrollen. Speak.
Podcast. Dramaturgi, Interview, Værtsrollen, Speak.docx
description
Færdiggørelse af manus, interviewguide, speak....Afleveringsfrist på fredag kl. 20:00
Alle har fået den sidste debatterende artikel tilbage. Mulighed for mundtlig feedback i denne lektion.
Spørgsmål til den kommende opgave (analyserende artikel om "I et forhold med") er velkomne.
Feedback på manus (afleveret i fredags) inkl. speak, interviewspørgsmål mm.
Udarbejdelse af produktionsplan: Hvornår skal I lave interviews, på reportage (f.eks. til Nordskoven), redigere?
Podcast produktion (10/3 & 17/3). Vi skal optage i dag (lyde, interviews, speak, reportage). Lektie: læs jeres manus igennem, så I er helt klar på, hvad I skal i gang med.
Lektie 2: Medbring en oplevelse fra din ferie, der har relevans for danskfaget (film, roman, avisartikel, podcast, nyhed).
Podcast produktion, del 2: De sidste optagelser skal i boks: interviews, reportage, speak. Derefter går vi i gang med redigering (finder lydeffekter, musik, skillers, laver lydbroer).
Redigering. Vi lægger sidste hånd på vores podcasts, dvs. laver lydbroer, justerer lydniveauer, lægger det sidste atmosfærelyd ind ...
Nogle grupper er helt færdige med deres podcast, andre mangler det sidste. Vi kører derfor dobbeltprogram i dag: Nogle lytter podcast og laver analyse sammen med mig (det er jer, der bestemmer, hvad vi lytter!), mens andre færdigredigerer.
Podcast del 2.pdf (værkanalyse side 13-16).
description
Feedbackskema. Podcast.docx
description
Premiere på podcasts. Juhuuuuu. Alle sender mig link til YouTube inden lektionen.
Podcast-lytning, del 2. Sikke en dejlig måde at starte dagen på. Jeg tager kogekedel med. I kan medbringe kop og tebrev, hvis I lyster.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Naja Marie Aidt + forfatterbesøg
NAJA MARIE AIDT
På bagkant af et forfatterforedrag på Rønne Theater, hvor Naja Marie Aidt indgik i en samtale om ”Har døden taget noget fra dig, så giv det tilbage. Carls Bog”, har vi i et mini-forløb arbejdet med to nedslag i Naja Marie Aidts forfatterskab.
Naja Marie Aidt: Poesibog
Naja Marie Aidt: Har døden taget noget fra dig, så giv det tilbage
SEKUNDÆRMATERIALE
Hvad er lyrik? Litteraturhistorien – på langs og på tværs, Systime 2012.
Lyrikporten: 28 danske digtere,
Gyldendal.dk
Et kapitel for sig: Naja Marie Aidt, Radio IIII
Indhold
Kernestof:
Hvad er lyrik? | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Aidt. Poesibog. Udvalgte digte.pdf
description
Spm. Aidt. Poesibog.docx
description
Naja Marie Aidt
Lektie: Se/Lyt Naja Marie Aidt læse op og hør hende fortælle om, hvorfor hun digter (vedhæftede link fra lyrikporten.dk).
Lyrikporten - 28 danske digtere
Skærmbillede 2025-04-07 kl. 11.10.37.png
description
Skærmbillede 2025-04-07 kl. 11.10.41.png
description
Et kapitel for sig - Prolog: Naja Marie Aidt
Et kapitel for sig - Kapitel 1: Liv-Line – Naja Marie Aidt
Naja Marie Aidt, del 2. Vi arbejder videre med digtene fra "Poesibog" (både analyse og fremlæggelse). Men vi indleder med at lytte til podcasten "Et kapitel for sig", hvor Naja Marie Aidt fortæller om sin barndom i Grønland og i Danmark.
Et kapitel for sig: Et sprog i gåseøjne.
Brug af citater i opgaver
Generel feedback. I et forhold med.docx
description
LEKTIE: Genlæs din opgave hjemmefra og læs derefter min respons. Giver det mening?
Pitch - Hvad betyder dansk film og tv for dig.pdf
description
Sidste dansklektion i år. Vi indleder med at skrive og læse op i grupper. Derefter skal vi forberede os på Folkemødet.
Lektie: Tænk over temaer, forfattere eller særlige typer tekster, som I gerne vil arbejde med næste år.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Gift og Popsange. Ditlevsen og Strunge
GIFT OG POPSANGE
Dette forløb er bygget op omkring to klassiske værker, der er en del af store forfatterskaber: Tove Ditlevsens og Michael Strunges.
Vi arbejder først med romanklassikeren ”Gift” og de mange kvinderoller, som den indeholder: kunstneren, moren, narkomanen, hustruen, veninden … Hvordan er det at være kvindelig kunstner i løbet af 50erne, 60erne og 70ernes Danmark.
Vi skal lytte podcast og se dokumentarer, der supplerer læsningen. Vi indleder hver lektion med at læse et brevkassespørgsmål & svar fra "Små og store hverdagsproblemer".
Derefter kaster vi lys på Michael Strunge, særligt på hans digtsamling ”Popsange”, der tematiserer ungdom, forelskelse og oprørstrang.
Tove Ditlevsen:
Sami Saif: Tove i stykker, animationsfilm
DR: Øgendahl og de store forfattere: Tove Ditlevsen
DR Lyd: Genstart: Paprika og Tove
DR: Kære Tove (1-6).
Tove Ditlevsen: Gift (1971). VÆRK
Dy Plambech: Forord til "Gift" (2015)
Olga Ravn: Efterord til "Der bor en ung pige i mig, som ikke vil dø" (2017).
Tove Ditlevsen: I parentes bemærket. Det lykkelige familieliv.
Tove Ditlevsen: Skilsmissedigte (I-V), Selvportrætter (I-V), fra "De voksne".
Tove Ditlevsen: Små og store hverdagsproblemer, brevkassesvar i Familiejournalen 1956-1976, Gladiator 2018.
Narkomanien (stofferne og afhængigheden). Perspektiv til i dag:
Ida Trøiborg: Medicin har gjort mig og tusinder af andre danskere til narkomaner på første klasse, Zetland (2021)
Ekskursion til Kbh:
Tove Ditlevsen: Digterrute på Vesterbro + Tove Ditlevsen som arbejderforfatter på Arbejdermuseet.
Michael Strunge:
Popsange: en kærlighedsaffære: poesibog (1983). VÆRK
Væbnet med ord og vinger (1983)
Torben Skjødt Jensen: Væbnet med ord og vinger (2018). Dokumentar.
Indhold
Kernestof:
Hot Milk 3.jpeg
description
Hot Milk 1.jpeg
description
Hot Milk 2.jpeg
description
Kære 3.z. Velkommen til første dansklektion efter ferien. Jeg glæder mig til at se jer. Vi lægger roligt ud med kreativ skrivning, så husk jeres skrivebøger. Kærlig hilsen, Nanna.
Ingen lektie.
Vi går i gang med årets første forløb: Gift og Popsange. I dag skal vi se den animerede dokumentar: "Øgendahl og de store forfattere" om Tove Ditlevsens liv - og så skal vi læse et par brevkassespørgsmål og svar. HUSK romanen "Gift". Vi går i gang me
Gift. Kapitel 1.docx
description
Vi indleder med et brevkassespørgsmål eller to og går derefter i gang med at læse "Gift". Hvis vi når det, ser vi den animerede dokumentar "Tove i stykker".
Vi indleder med brevkassen (spørgsmål og svar). Derefter fælles tavle med karakteristik af Viggo F, Tove D., deres ægteskab, kvinderollen og Tove D's forhold til dét at skrive (se dokument). Resten af lektionen(erne) skal vi læse videre i romanen og
Alle skriver et brevkassespørgsmål (om stort eller småt). Derefter trækker vi et af de andres spørgsmål og skriver et svar. Vi slutter med at læse et par af teksterne op.
Kreativ skrivning: Brevkasse - spørgsmål og svar.
I dag står den på brevkassesvar fra Tove D. på jeres spørgsmål: Alle trækker et spørgsmål og skriver et svar. Vi læser spørgsmål og svar op i mindre grupper til sidst.
Lektie: Frem til kapitel 7 i "Gift".
Den reflekterende artikel.html
Opgaveformulering.html
TAK for de flotte brevkassespørgsmål og svar. I denne lektion indleder vi med at hilse på en af de virkelige brevkasse-skrivere (I vælger hvem). Derefter introduktion til den reflekterende artikel som genre, og til slut læser vi videre i "Gift".
LEKTIE: Alle har læst frem til kapitel 10. Vi samler op og læser videre i denne lektion.
Gennemgang af den reflekterende artikel som genre.
Genstart | Paprika og Tove | Lyt som podcast | DR LYD
Tove D. Gift. Afhængigheden.docx
description
Eksempel. Reflekterende artikel.pdf
description
LEKTIE: Læs frem til kapitel 12 i "Gift".
Skrivelektion: den reflekterende artikel. Emne: "Ældre og nyere litteratur".
LEKTIE: Alle har læst teksterne til opgaven som forberedelse til lektionen (vedhæftet som pdf).
Tekst 5a 5b 5c og 5d-6927.pdf
description
Skrivelektion, del 2.
Medicin har gjort mig og tusinder af andre danskere til narkomaner på første klasse. Sådan blev jeg clean
Vi samler op på jeres arbejde med beskrivelserne af stoffernes virkning og Toves afhængighed i "Gift". Vi perspektiverer efterfølgende til en Zetland artikel, hvor en ung, kvindelig journalist fortæller om de farlige opioider.
Alle har læst frem til kapitel 7 i anden del af "Gift". Vi læser afslutningen på romanen sammen og laver tidslinje + kreativ skrivning. HUSK skrivebøger.
Opsamling på tidslinje om Tove Ditlevsens liv og værk. Derefter kreativ skrivning. HUSK skrivebøger.
Alle har læst "Gift" til ende.
Der bor en ung pige ...Udvalgte digte.pdf
description
Forord til Gift ved Dy Plambeck.pdf
description
Tove Ditlevsen. Analyse. Digte i udvalg.docx
description
Digtanalyse. Skema. .docx
description
"Forord" til Gift af Dy Plambeck som ekstra opsamling (væsentlige temaer og spor) + metodiske digtlæsninger (udvalg af Olga Ravn).
Litterære metoder i dansk.doc
description
Væbnet med ord & vinger
Væbnet med ord og Vinger. Spm.docx
description
LEKTIE: Læs forordet til "Gift" af forfatteren Dy Plambeck som afslutning på forløbet om Tove D. Tænk dernæst hjemmefra over, hvad der har fungeret godt/mindre godt i forløbet, med henblik på gode ideer til det næste forløb om Michael Strunge. Skriv
Væbnet med ord og Vinger. Spm2.docx
description
Vi ser "Væbnet med ord og vinger" (2018) færdig og arbejder videre med vores noter (Liv, Tiden, Værk og dokumentargenren) + nogle spørgsmål til filmen + læser digtene fra filmen i læsegrupper.
"Popsange" arbejder vi med efter ferien.
Vi læser digtene fra dokumentarfilmen "Væbnet med ord og vinger" (2018) i læsegrupper og taler om udviklingen i Strunges forfatterskab. Kan vi se oprøret, forelskelsen, bevægelsen mod mørket?
Med udgangspunkt i den socialhistoriske metode undersøger vi særligt den samfundskritik, som han udtrykker i digtene. Hvad går hans kritik på? Hvad er det for et samfund, han ønsker? + metablik. Hvad kan metoden?
Litterære metoder - 1 udgave.doc
description
Marcus Hitengel: Popsange
Popsange.pdf
description
Vi skal i gang med at omdanne jeres valgte digt til en visuel fremstilling (poetisk montage, animation, performance). Jeres digt skal læses op på lydsporet, mens billedsiden kører. Sæt også gerne musik til.
LEKTIE: Hver gruppe skal have valgt et digt, analyseret det og gjort sig overvejelser omkring fremstillingen.
Vi indleder med et kort oplæg af Agnes om "Strunge og postmodernismen".
- Opgaver tilbage i begyndelsen af lektionen.
1. Vi færdiggør arbejdet med de visuelle digtfremstillinger og ser dem til slut. Juhuuu 2. Refleksion: Hvad bidrager det kreative med til undervisning og læring?
Kreativ skrivning. Strunge.docx
description
LEKTIE: LYT til digtsamlingen på Spotify (oplæst af Niels Brandt).
Skrigerne! - Audiobook by Michael Strunge | Spotify
Michael Strunge. Skrigerne!.pdf
description
Kreativ skrivning. Strunge. Popsange og Skrigerne.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Realisme. Modernisme + Ekskursion
Indhold
Kernestof:
Research på M.A.N, hvis vi når det!
Kreativ skrivning. Strunge. Popsange og Skrigerne.docx
description
Vi samler op på ekskursionen! LEKTIE: Hvordan oplevede I Tove Ditlevsen-turen på Vesterbro? Og hvad med Arbejdermuseet? Hvad gav det besøg en indsigt i? (jeg gik glip af jeres flotte fremlæggelser - I må holde dem for mig :-).
Vi færdiggør den kreative Strunge-skrivning fra sidst. Vi blev jo desværre afbrudt af et fællesmøde. Vi mangler at færdigskrive imitationen at det civilisationskritiske - med udgangspunkt i "Skrigerne". Derefter skal vi læse op i grupper, og til slut
HUSK skrivebøger.
Lønningsdag.pdf
description
Martin Andersen Nexø - Kanon14 - podcast til undervisning
Realisme modernisme. Træk.docx
description
Degas og Picasso.pptx
description
realisme, modernisme.skema.docx
description
Malerier.docx
description
LEKTIE: Forbered dig på kort at præsentere jeres gruppearbejde fra Arbejdermusset (hvad var jeres fokus + hovedpointer?). Vi arbejder derefter med Martin Andersen Nexøs novelle "Lønningsdag" i forlængelse af besøget på Arbejdermuseet
Johannes V Jensen En Vinternat.docx
description
Spm. En Vinternat .docx
description
Moderisme. 2025.docx
description
Litterære metoder i dansk.doc
description
Vi skal videre med forløbet om 'realisme og modernisme' som stilretninger i 1900-tallets litteratur. LEKTIE: Læs det vedhæftede dokument om realismen og modernismens træk hjemmefra.
Nat i Berlin og Det Blomstrende Slagsmål spm .docx
description
Tom Kristensen og Ekspressionisme.docx
description
Det Blomstrende Slagsmaal
NAT I BERLIN.docx
description
Vi fortsætter vores arbejde med modernismen og vores karaktersamtaler.
Opsamling på jeres arbejde med modernismen i forrige uge: Johannes V. Jensen og Tom Kristensen + gennemgangen af psykoanalysen som litterær metode.
Husk alle jeres prints af teksterne + jeres noter.
LEKTIE: Se Øgendahl og de store forfattere: Johannes V. Jensen på mitCFU.dk
Skrivelektion. LEKTIE: Alle har læst opgaveformuleringer + tekstmateriale igennem hjemmefra.
Eksamenshæfte
Jule-pensum quiz og nogle sproglige øvelser.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Lejlighedstalen. Mette Frederiksen og Aphaca
Indhold
Kernestof:
APHACAs nytårstale: 'Find dit eget band. Hvad end din virkelighed er, så vælg hinanden'
Uddrag af Statsministerens nytårstale 2026.docx
description
Lejlighedstalen.pptx
description
Det retoriske pentagram.png
description
Statsministerens og Aphacas nytårstaler.docx
description
Diskursanalyse. Dansk i gym.pdf
description
Sproglige virkemidler.docx
description
Godt nytår - jeg glæder mig til at se jer igen. Vi indleder vanen tro med årets nytårstaler (Statsminsteren og Aphaca) og repeterer dermed lejlighedstalen som genre, argumentationsanalyse, diskursanalysen og de retoriske virkemidler.
LEKTIE: Se Statsministerens nytårstale via link.
DRTV - Statsministerens nytårstale
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Dokumentarisme. No Other Land
Indhold
Kernestof:
Begreb om dansk. Retorik og argumentation.pdf
description
Mette Frederiksen 1. maj 2016 m. linjetal.pdf
description
Sproglige virkemidler.docx
description
Diskursanalyse. Dansk i gym.pdf
description
Indledningsvis kort om lejlighedstalen som genre vs. den politiske tale og kort om argumentationsanalyse (eksempler på påstand, belæg, rygdækning og gendrivelse).
Opgaver tilbage.
Derefter: Vi skal i gang med et kort forløb om dokumentarisme. Hvordan fortæller man virkeligheden? Hvad er definitionen på dokumentarisme? Hvilke virkemidler er hyppige?
DRTV - Kærestebreve fra Thy- 05:00 (02:35)
DRTV - No Other Land- 04:38
DRTV - Miyazaki - Naturens stemme- 05:37
Dokumentarisme 3.g.docx
description
Vi skal i gang med et kort forløb om dokumentarisme. Hvordan fortæller man virkeligheden? Hvad er definitionen på dokumentarisme? Hvilke virkemidler er hyppige?
LEKTIE: Dokumentet: Hvad er dokumentarisme? + Skema over fortælleformer.
Hvad er dokumentarisme. Systime.docx
description
Skema over de tre fortælleformer m. noter.docx
description
’No Other Land’ er ikke bare et vigtigt vidnesbyrd, men også en velfortalt film
DRTV - No Other Land
Analysemodel, dokumentarisme. 2026.docx
description
Dokumentarisme. Næranalyse.docx
description
Bølgemodellen.docx
description
No other land (2024)
CFU: Deadline. No Other Land13:30-18:30.
CFU: Deadline. No Other Land
Grundkompendium, mediefag c, farver.pdf
description
Tror I filmen kan flytte noget? Har I ændret syn på konflikten?
Anmeldelse: No Other Land
Autenticitetsmarkører.pdf
description
Vi ser "No Other Land" færdig som aftalt og arbejder med filmens dramaturgi (bølgemodellen). Derefter laver vi næranalyse af en udvalgt scene (eksamenstræning).
Generelt om den debatterende artikel - fagkonsulenten 2023 .png
description
Generelt om den analyserende artikel - fagkonsulenten 2023.png
description
Generelt om den reflekterende artikel - fagkonsulenten 2023.png
description
Terminsprøve. Er I klar? Gennemgang af genrer, dokumenter, tidligere eksamenssæt og eventuelle spørgsmål.
LEKTIE: Overvej, om I mangler nogle dokumenter, viden ti prøven? Er der genrer, I er usikre på? Har I spørgsmål?
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Eksistentialisme
Indhold
Kernestof:
Teaterforestilling på Rønne teater: Om lidt letter tågen De underjordiske har fået nok af menneskenes destruktive adfærd på øen og har frembragt en mystisk tåge, der har slugt alle mennesker på Bornholm. Befriede slagtesvin gnaver og gnasker i havern
DRTV - Skam: Kan du seriøst ikke huske noget?
Philosophy: Sartre
Spm. Sartre. 3z.docx
description
Jean Paul Sartre_ Eksistentialisme er en _humanisme (uddrag, 1946) _ Litteraturens huse.pdf
description
Kære 3.z. Jeg håber, I har nydt en velfortjent pause fra campus. I denne lektion fortsætter vi med eksistentialismen, som vi lige nåede at kaste lys på inden ferien. Fokus = Jean-Paul Sartre. Og så skal vi selvfølgelig også se lidt SKAM.
LEKTIE: Sartre. Eksistentialisme i dansk.pdf (fra side 1-8). Læsetid = ca. 25 min.
description
Ringen (novelle af Karen Blixen, 1958).pdf
description
Ringen. Spm. 3z.docx
description
LEKTIE: "Øgendahl og de store forfattere: Karen Blixen". Jeg har lånt den til jer på MitCFU.
Karen Blixen dæmoniseres i filmen om hende og Thorkild Bjørnvigs pagt, mener Blixen-kender
Hvad er autofiktion.pptx
description
Vi ser "Pagten" færdig (1 time) og arbejder derefter med den som 'autofiktion'.
Heretica - Dansk litterært tidsskrift - 1948-1953 – Lex
Autofiktion som genre. 2026.pptx
description
Seeberg Hullet.pdf
description
PHILOSOPHY - Albert Camus
Afslutning på Blixen, "Ringen" og "Pagten". I ser de sidste 20 minutter af filmen (fra 1:32:00 på MitCFU) hjemmefra og skriver nogle stikord ned til en karakteristik af Blixen (husk at pege ned i scener som dokumentation) + overvej hvilke ligheder og
LEKTIE: Læs fra side 2-9 i Camus. Eksistentialisme i dansk.pdf
description
Peter Seeberg. Hullet. Spm.docx
description
Pagten. Efterspil.docx
description
LEKTIE: I læser hjemmefra den vedhæftede artikel "Karen Blixen dæmoniseres ..." og forholder jer til citaterne i dokumentet "Citater. Karen Blixen dæmoniseres ...". I lektionens anden halvdel arbejder vi med filosoffen Albert Camus' tanker om det abs
Citater. Karen Blixen dæmoniseres ....docx
description
Camus (om forfatteren og teksten Sisyfosmyten).pdf
description
Sisyfos-myten. Spm og dramatisering. 3z.docx
description
Camus. Eksistentialisme i dansk.pdf
description
LEKTIE: Læs fra side 2-9 i den vedhæftede pdf. om Camus og hans filosofi.
Opsamling på Seebergs "Hullet" + Ny skriftlig aflevering + Martin A. Hansens "Paradisæblerne".
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984180982", "T": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984180982", "H": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984180982" }