Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Campus Bornholm
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Emma Bastholm Schmidt, Mads Bregnhøj, Ole Nisbeth
|
|
Hold
|
2023 Id/z (1z Id, 2z Id, 3z Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
opvarmning til musik
introduktion:
- I dette forløb får eleverne indgående kendskab til rytmisk opvarmning og opvarmningens fysiologiske effekter. Eleverne har i mindre grupper selv udarbejdet opvarmningsprogrammer og fremvist dem for klassen.
alle gruppernes programmer har indeholdt følgende sekvenser:
1.gang
2. løb
3.sving
4.styrke
5. hop
6.udstræk
faglige mål:
- at kunne bevæge sig i takt til musik
- bevægelseskvalitet ift. de valgte øvelser.
- at kunne indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
pensum:
grundbog i idræt c - praksis og teori - Elmelund et.al (2018) kap 1. afsnittene:
opvarmningens fysiologiske effekt
opvarmningens indhold
opvarmning til musik
(5 sider)
artikel: "Opbygning af opvarmning kan sænke præstationsevne i intense udholdenhedsdiscipliner" -(p.m Christensen & j. bangsbo teamdanmark.dk 10-06-2020 (2 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
boldbasis
introduktion: I dette forløb introduceres eleverne til forskellige boldspil indenfor kaosbold-genren. Der arbejdes her med forskellige tekniske/taktiske kompetencer i relation til forskellige boldspil og der arbejdes med indlæring af færdigheder som gør sig gældende i alle kaosspillene - eks. spilbarhed, temposkifte, forsvars- og angrebstaktik, samarbejde og kommunikation.
elever har herefter i mindre gruppe selv designet egne boldspil med udgangspunkt i spilhjulet.
faglige mål:
- at beherske centrale færdigheder indenfor genren boldspil.
-opnå kropsbevidsthed i relation til boldspil
- indgå i idrætsspecifik samarbejdsrelation
-opnå god fysisk kapacitet
- at kunne argumentere fagligt
den teoretiske dimension i undervisningen har taget udgangspunkt i idrætspsykologien, og der er arbejdet med; teamprocesser, målsætninger, og motivationsprocesser
pensum:
Wolf. T et.al - "grundbog i idræt C" I-bogs version - Gyldendal 2018.
afsnittene:
11.1 - motivaiton (2 sider)
11.2 - målsætning fremmer motivation (2 sider)
11.3 - teamet og synergieffekt (1 side)
11.4 - kohæsion - sammenhængskraft (1 side)
11.5 - sammenhængen mellem social kohæsion og præstation (1 side)
idrætsportalen.dk - boldspil - introduktion (2 sider)
- om boldspilfamilierne og spilhjulet
supplerende stof:
model af Mihaly Csikszentmihalyi - Flow-teori
samlet sidetal: 10
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Pickelball og human anatomi og bevægelseslære
Introduktion: Eleverne arbejder i dette forløb med de tekniske og taktiske færdigheder indenfor netspillet Pickelball. -både single- og doublespillet er inkluderet i forløbet.
formål: at kunne beherske de tekniske og taktiske færdigheder i spillet Pickelball.
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob - Særlig fokus på vægtoverførsel, batføring og benstilling.
faglige mål:
- at udvise færdigheder indenfor disciplinen pickelball
- at foretage en simpelbevægelsesanalyse af et slag i pickelball og herudfra optimere teknikken i slaget (løse idrætslig problemstilling vha. faglig viden og færdigheder)
- opnå kropsbevidsthed
- at udvikle viden og kundskaber i funktionelt anatomisk stof og træningslære og anvende denne viden til at analysere og vurdere teknikken i udvalgte slag i pickelball
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.
de tekniske/taktiske færdigheder eleverne er blevet undervist i er;
- dink i forhånd og baghånd.
- dropserv og alm serv + returnering i forhånd og baghånd
- third shot drop
- lob (primært i forhånd)
- slagserier (serv-retur- drop - dink -dink - lob o.a.)
- udvise grundlæggende forståelse for regler (serveregler, double-bounce, o.a.)
- i rimelig grad kunne udvise korrekt point-tælling
pensum:
lærerkopi om spillets historie, regler, pointtælling og slag (5 sider)
B-for bedre idræt - Wolf, T & Hansen, J. 1. udgave. (2010)
side 37-66
fokus: musklernes arbejdsformer (koncentrisk, excentrisk og statisk)
ledbevægelser (kontraktion, ekstension, rotation, adduktion, abduktion, supination og pronation)
supplerende stof: PP om bevægelsesanalyser
video:
anatomiske planer: https://www.youtube.com/watch?v=yq8cE-EDtuE
regler: https://www.youtube.com/watch?v=fTvPYdKZqO0
dink: https://www.youtube.com/watch?v=Uo_iZnYxNl8
serv: https://www.youtube.com/watch?v=gpoifV4-xdk
retur: https://www.youtube.com/watch?v=Bml20BN47_w
drop: https://www.youtube.com/watch?v=mGahjk_rEek
lob: https://www.youtube.com/watch?v=NZicgJEFVm4
flugtning: https://www.youtube.com/watch?v=UTL8YSKFIcg
taktik: https://www.youtube.com/watch?v=DHsgVb84tGo
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Rulleskøjter og indlæring af motoriske bevægelser
introduktion: I dette forløb har eleverne arbejdet med disciplinen rulleskøjteløb, som har foregået indendørs på in-liners. Der har hovedsagelige været fokus på korrekt teknik i de enkelte delelementer. Det teoretiske perspektiv har omhandlet indlæring af motoriske færdigheder og nervefysiologi.
faglige mål:
- at beherske grundlæggende teknik i delelementerne: Start, Bremsninger, drejninger - herunder slalom (sakse-position) og crossover, lemon drops. baglæns kørsel. C-cut. baglæns crossover og baglæns lemon drops.
- opnå kropsbevidsthed
- opnå viden og kundskaber i centralt nerve-fysiologisk stof
et enkelt modul er brugt på at lære tricks på rulleskøjter: Jumps, 180 grader, 360 grader. spin-stop, for enkelte: criss-cross.
eleverne har afsluttet med at spille rulleskøjtehockey, men det har været færdighederne på rulleskøjter der er blevet vurderet - ikke de hockey tekniske færdigheder
NB. Eleverne har i en enkelt time haft besøg af et par tidl. landsholdspillere i basketball. Dette ligger udenfor forløbets faglige indhold, men den enkelte times indhold tages op i 3.g boldspil-forløb.
pensum:
T. Wolf & J. Hansen - B-for bedre idræt, 1 udg. (2010) side 125-136
Bergholdt, A og Bøcher, K - idrætsportalen - afsnittet: naturvidenskabelig idrætsteori - tekniktræning: motoriske færdigheder (5 sider)
Yubio (2024) T.S. Skadhede et al. afsnit 27.6 - God koordination (3 sider)
teknik på rulleskøjter: (grundposition, V-position, parallelsving, crossovers, baglæns kørsel og bremsninger) kopi fra: PULS - en idrætsbog side 305-309, C. Bergsjø & I. Kvikstad. Gads forlag 2003
videomateriale:
crossovers: https://www.youtube.com/watch?v=dq2mg0TOvO4
parallel drejninger: https://www.youtube.com/watch?v=QGIzTQKO9S4
baglæns kørsel og criss-cross: https://www.youtube.com/watch?v=q4IBx41FuuI
lemon drops: https://www.youtube.com/watch?v=4W7FabsonbQ
spin-stop: https://www.youtube.com/shorts/fExR0Tq3FzU
synapsers nervesignal: https://www.youtube.com/watch?v=hE-pfleRtfw
hjernens opbygning og CNS: https://www.youtube.com/watch?v=PVvcTN6-MMA
supplerende stof:
oversigt over nervesystemet (CNS, PNS, sensorisk og motoriske nerver, somatisk og autonome nervesystemt (parasympaticus og sympaticus)
eksperimenter:
nerveledningshastighed
jump-and reach test
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
studietur
Klassen har været på studietur en uge i Barcelona i et samarbejdet mellem idræt og matematik.
De idrætslige aktiviteter der er undervist i, har hovedsagelige været vand-aktiviteterne;
Stand-up paddle
havkajak
wind-surfing
orienteringsløb og morgenløb
Yoga
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
2.g dans - dansk idrætshistorie og idrætskultur
introduktion: Klassen har i dette forløb arbejdet med en stor fælles performance til musik som er en del af skolekulturen for alle 2.g-klasser på Campus Bornholm.
Klassens selvvalgte tema har været kærlighed-polterabend.
Holdet er i praksistimerne undervist med udgangspunkt i Labans bevægelseslære og der har været mindre lærerstyrede sekvenser hvor klassen er blevet varmet op til musik.
faglige mål:
at bevæge sig i takt til musik og udvise bevægelseskvalitet i dansen
at indgå i idrætsspecifikke samarbejdsrelationer og at have forståelse for egne og andres roller.
udvise kropsbevidsthed.
at kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier i Danmark og at have grundlæggende viden om dansk idrætshistorie og idrættens organisationsformer.
pensum:
Wolf, T. & Hansen, J. - B-for bedre idræt, 1.udg (2010) side 168-174
I-bog: B-for bedre idræt afsnit 11.3 - idrætten og det offentlige (taget herfra pga. opdaterede tal) (5 sider)
J.Franch, Idræt B - idrætsteori side 36-37, afsnittet; "Hvorfor har vi 3 hovedorganisationer i Danmark" (2 sider)
Krop og samfund - kap 3. - Gymnastikken bliver en massebevægelse, side 17-26 (10 sider)
link: https://www.teamdanmark.dk/presse/nyheder/2019/juni/uddannelse-skaber-hele-idraetsmennesker (fokus på Team-Danmarks rolle) (3 sider inkl. lille videoklip)
http://politiken.dk/sport/ECE41984/idraet-dgidif-fusion-i-haard-modvind/
"Laban" af Solveig Løvendahl Gustafsson (BESS-konceptet)
"kreahjulet" (lærerkopi)
supplerende stof:
oversigt over danskernes foretrukne organisationsform fordelt på alder (taget fra Idan 2016)
videomateriale:
Ling-gymnastik: https://www.youtube.com/watch?v=DhnSSw1sX9o
dansk idrætsliv - afsnit 1 (45 min)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Floorball som konditionsgivende boldspil
introduktion: Holdet er i dette forløb blevet undervist i boldspillet floorball og der her her været særligt fokus på at udvikle god teknik i de enkelte delelementer, samt at udvise/træne elevernes fysiske kapacitet op imod 3.g træningsprojektet.
Den teoretiske del af forløbet har drejet sig om præstationsforbedring, hvor der her har været særligt fokus på arbejdsfysiologien i form af aerob og anaerobt arbejde, men idrætspsykologien har også været inddraget i et vist omfang
tekniske fokuspunkter:
- driblinger i for og baghånd (tempo og kontrol)
- afleveringer (træk og slagaflevering)
- afslutninger (trækskud og slagskud)
- taktik (placering i forsvar og angreb) (2-2-1 og 2-1-2) (brede backer, center og wings)
faglige mål:
- at opnå god fysisk kapacitet (aerob og anaerob)
- at beherske centrale færdigheder indenfor floorball
- at udvise god arbejdsfysiologisk forståelse (aerob og anaerobt arbejde)
- at argumentere fagligt på en klar og præcis måde
- at udvise grundlæggende forståelse for idrætspsykologien (motivationsprocesser og talentarbejde)
pensum:
Wolf, T & Hansen, J. B-for bedre idræt, 1.udg. (2010)
kap 8 - motivation og målsætning, s. 137-154
kap 4 - aerobt arbejde s. 68-90
kap 5 anaerobt arbejde s. 92-104
Yubio, I-bogs-version (2024) (: Skadhede et.al side 211-212 (Ficks princip)
J. Bangsbo & L.B. Michalsik - Optimal Træning (2018) side 49-52 (om højdetræning)
Gyldendals idrætspsykologi, Henriksen, C et.al (2007) - I-bog afsnittene; "Hvad er coaching" og "coaching og læring"
podcast: https://gamechanger.nu/podcast/talentidentifikation/ (de første 15min) (fokus: race to the bottom, guldgraver, guldbygger og guldskaber
Krop og Samfund - Ledelse i idræt - side 70-71 (de 3 ledelsesformer)
artikel: https://gym-idraet.dk/nyheder-viden/talentidentifikation-til-hverdag-og-test-i-sport-og-uddannelse/
artikel: Sammenhæng mellem kondital og sundhed, T.Wolf - Supplerende stof fra I-bogen B-for bedre idræt (1 side)
Centrale og perifere effekter af aerob træning (taget fra DIF - aerob præstationsevne)
https://jyllands-posten.dk/nyviden/ECE4740389/overraskende-nyt-om-hoejdetraening/
supplerende ift. motivationsprocesser:
- maslows behovspyramide
- Flow-modellen af mihaly csikszentmihalyi
- Hawthorne-effekten
-skumfidus forsøget
- Skinners operante betingning (ydre motivation)
video
- I am a champion - https://www.youtube.com/watch?v=yX39J_YyKbs
- Magnus og monumentet - tv2-bornholm (17/3-2025) (om højdetræning og laktatmålinger - OBLA)
eksperimentelt arbejde:
-test af lungekapacitet under hvile og arbejde
- test af maksimal iltoptagelse på ergomenter-cykel
pulsmålinger under floorball (inddragelse af Karvonen-formlen) (https://iform.dk/sundhed/hvordan-udregner-jeg-min-max-puls)
floorball-teknik:
video:
driblinger: https://www.youtube.com/watch?v=fX0gYzKHjZU
afleveringer: https://www.youtube.com/watch?v=Em1CpWOaudM
afslutninger: https://www.youtube.com/watch?v=oBEugwZk400
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
SRO - doping
I et samarbejde med studieretningsfaget Biologi A har eleverne arbejdet med temaet doping. SRO-forløbet leder op til SRP i 3.g og der har her været et metodisk og videnskabsteoretisk fokus, såvel som fagligt. Eleverne har i mindre grupper udformet problemformuleringer og har herefter individuelt besvaret en opgaveformulering som har omhandlet enten Androgene anabole steroider eller EPO. Der har foruden det materialet i det tilknyttede ressourcerum været krav om at selvstændigt at udvælge materialer.
idrætsfagligt pensum:
Tybjerg, Erik & Tybjerg, Lotte - idræt, teori og træning (2002) s. 142-151
Bundgaard Iversen, Evald et.al. Kroppen i tykt og tyndt (2008) side 86-89
Vest Christiansen, Ask - Sportens overskridende væsen. side 75-90 (fokus på sportens ånd og væsen)
Physiology of sports and exercise. 5. edition. - Kenney, L. Wilmore, J. Costill, D. (2012) side 405-413
artikler:
"sportens dilemma: Når snyd er i orden, men doping er forbudt, Dalgård, R. dr.dk 17/9-2019 (3 sider)
https://videnskab.dk/krop-sundhed/disse-fire-typer-bruger-steroider/
https://videnskab.dk/krop-sundhed/forsker-stop-med-at-straffe-dopede-atleter/
https://www.dr.dk/sporten/danske-dopingdoemte-bliver-nu-tilbudt-psykologhjaelp
https://videnskab.dk/krop-sundhed/jo-doping-med-epo-er-meget-effektivt/
video:
Bjarne Riis indrømmer doping (https://www.youtube.com/watch?v=CxY_kvYaF5Y)
Doping - med livet som indsats (dr3) (2019) (50 min)
supplerende stof:
wada-ama.org
anti-doping.dk
uddrag fra Dif: Aerob præstationsevne , Bojsen Michalsik, L. (2007)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt, træningslærer, funktionel træning
Træningsprojekt, træningslærer, funktionel træning og bevægelseslærer.
I forløbet gennemføres træningsprojekt som skydes i gang med test: bip-test, muskeludholdenhedstest og muskelstyrketest. Gennem forløbet arbejdes der selvstændigt og formålet er, at tilegne sig viden om forskellige træningsformer og hvordan træningen kan planlægges for opnåelse af forbedring i styrke, udholdenhed og kondition, med et særligt fokus på kondition. Yderligere skal i kunne reflektere over egen praksis.
Sideløbende arbejder vi med funktionel træning, som helkropstræning. Målet for forløbet er, at I skal have kendskab til funktionel træning som konditionsgivende træning, kunne udføre cross-fit inspirerede øvelser teknisk korrekt, samt have forståelse for forskellige måder træningen kan sammensættes på.
I teori arbejdes med træningslære udfra (træningslære kompendium af Ole Nisbeth) - vi arbejder med arbejdskravsanalyser - forskellige former for træning samt træningsplanlægning udfra FIT princippet samt Superkompensationsbegrebet. Vi arbejder med Træningsrapporten indhold og afvikling.
I hver lektion præsenteres i for en ny måde at sammensætte en WOD på.
Teoretisk arbejder vi med træningslærer og hvordan træning kan planlægges. Vi arbejder med bevægelseslærer og laver en bevægelsesanalyse af armstræk.
I skal kunne:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde.
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde.
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde.
- Opnå teoretisk viden om muskelarbejde i funktionel træning.
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer.
- Støtte, motivere og korrigere og tælle for klassekammeraterne.
I drejebøgerne sammensættes en WOD. Forløbet sluttes af med en Sudden death forløbsprøve, mens træningsprojektet afsluttes med test.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Dans og rytmisk opvarmning
Rytmisk Opvarmning
Vi skal repetere opvarmningsprogrammer og i skal i jeres eksamensgrupper lave opvarmningsprogrammer, som også fungere som drejebøger for forløbet.
Dans
I forløbet dans vil vi arbejde med dans til musik og dansens forskellige udtryk gennem Cha cha cha, Jive, Disco og Lancier.
I disco dans arbejder vi med V-step, Steptouch, Sidestep, Box-step, Grapewine, krydsover, chassé, Kick-ball-change uden og med arme til disco dance music.
I Cha cha cha arbejder vi med grundtrin og variationer herunder New yorker, damen under, begge vender og jagten.
I Jive arbejder vi med grundtrin, væk fra hinanden, begge under armen og hip bump samt spark.
Vi arbejder med Les Lanciers tur nr. 5
Læringsmål rytmisk opvarmning:
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram
- at vide hvad der sker med kroppen under opvarmning
- at beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse, herunder at kunne bevæge sig i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag
Læringsmål dans
- Beherske centrale færdigheder indenfor musik og bevægelse og at kunne bevæge sig i takt til musikken.
- Kunne udføre trinene i de forskellige danse herunder grundtrin og variationer.
- At opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse
Under studieturen til København skal vi lave O-løb, svømme og på besøg til Medicinsk Museum.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Test og sundhed
Vi arbejder med testning og sundhed - udfra sundhed i B for bedre idræt og kropsyper og livsstilsygdomme (elevfremlæggelse tidligere) - og tester fysiologisk for statisk udholdenhed - anaerob effekt - kondition - hoppehøjde - fedtmåling - makimal styrke på fitnessmaskiner - Wallsit - wingate rune
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
pensum
l
Forløbsbeskrivelse: Forløbsbeskrivelse: B for bedre idræts, Gyldendal 2009
23-35 - sundhed i et biologisk perspektiv
37-65 - Anatomi
67-123 - Aerobt/anaerobt arbejder - muskler og styrke
137-152 Motiovation og målsætning
155-165 Team og hold
C- det er idræt : opvarmning
s. 22 - 28
Til boldbasis: Idræt C - teori i praksis, Boldspil s. 75 -89, C, Estrup m.fl., Systime 2005
Krop og Samfund, Jagd et al, gyldendal 2003
16-25 Gymnasstikken bliver en massebevægelse - sporten vinder frem
48-52 Motivation og behov
65-71 Roller i idræt + Ledelse i idræt
Træningslære – kompendium udleveret af ON
Videoer : Gymnastikkens historie, Dansk idrætshistorie
Sportens Overskridende væsen, Ask W. Christiansen - Idræt i perspektiv, systime, 2005. s. 75-90
Kvinde med stort K (de 3 kropstyper) - (udl. materiale af Ole Nisbeth)
Labans bevægelseslære (udl. materiale af Ole Nisbeth)
Doping kap. 8 s. 140-152 - Idræt, teori og træning - NIelsen og Wolf, Systime,2006
Sundhedstyrelsen : - de 10 kostråd : https://altomkost.dk/raad-og-anbefalinger/de-officielle-kostraad-godt-for-sundhed-og-klima/
- Træningsrapport (egen rapport)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Repetition af rulleskøjteløb, boldbasis &floorball
Repetition af rulleskøjteløb, boldbasis & floorball
Rulleskøjteløb
Over to lektioner vil vi repeterer klassens tidligere rulleskøjteforløb. Der har været fokus på korrekt teknisk udførelse af delelementerne.
Læringsmål Rulleskøjteløb
- at beherske grundlæggende teknik i delelementerne: Start, forlæns kørsel med grundposition, baglæns kørsek, bremsninger (hæl, T-brake, lemondrops, spin).
Slalom med samlede ben, C-cut og cross-over, sakseposition og one-foot glide som progression til parallelle drejninger.
- opnå kropsbevidsthed
Boldbasis
Over to lektioner vil vi repeterer det tidligere boldbasis-forløb.
Vi arbejder med læring i, gennem og om boldbasis. Der arbejdes med tekniske og taktiske færdigheder som går på tværs af forskellige boldspil. Af tekniske færdigheder arbejdes der blandt andet med den gode modtagning, den gode aflevering, zoneforsvar/ mandsopdækning, kigge op mens man dribler. Som repetition har vi spillet keglemål og ultimatebold og arbejdet med arbejdet med spiljusteringer. Hvordan boldspil kan tilpasses ud fra forskellige formål herunder at tilpasse spillet til deltagernes tekniske kompetencer, de sociale interaktioner, konkurrence, kondition mm.
Teori Boldbasis
- Boldspilsfamilierne
- Spilhjulet
- Dreyfus kompetence udviklingstrin
Læringsmål Boldbasis
- at beherske centrale færdigheder indenfor genren boldspil.
- opnå kropsbevidsthed i relation til boldspil
- indgå i idrætsspecifik samarbejdsrelationer
- at kunne argumentere fagligt
Der danses les lanciers op til skoleballet d. 9 maj
I teori arbejdes med repetition af stof via repetitionspørgsmål som fremlægges på klassen og der arbejdes med idrætscase (som en tilvænning til eksamenscase)
Eleverne skriver i denne periode SRP i 2 uger.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Forløb#9
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Forløb#13
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984180996",
"T": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984180996",
"H": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984180996"
}