Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Campus Bornholm
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Emma Bastholm Schmidt
|
|
Hold
|
2025 id/h+HFe (1h id+HFe)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Træningsprojekt, træningslærer - Ultimate, aero...
Træningsprojekt og træningslærer - Ultimate, aerobt og anaerobt arbejde.
Vi arbejder med ultimate sideløbende med træningsprojekt.
I ultimate arbejder vi med kaste og gribeøvelser statisk og dynamisk med medløb og modløb. Eleverne arbejder med stack som angrebstaktik og der arbejdes med V-cut og modløb.
Der arbejdes med spil og regler, samt sportens fundament fairplay.
Eleverne får indblik og viden om Ultimate som en konditionsgivende sport. I Ultimate udarbejder eleverne en drejebog og der afsluttes med forløbsprøve.
I træningsprojektet tilegner eleverne sig viden om forskellige former for trænings betydning for kondition, styrke, udholdenhed og motivation samt behov for restitution. Eleverne arbejder selvstændigt med eget forløb.
Teoretisk arbejder vi med aerobt og anaerobt arbejde samt træningslære.
Læringsmål:
- Beherskelse af baghåndskast og forhåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til hammerkast
- Kunne gribe disken med pandekagegrebet og pincetgrebet hvis discen afleveres korrekt
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Kunne udføre, medløb og modløb samt V-cut under modtagelse af en aflevering
- Have forståelse for "spirit of the game" samt kende til Ultimates regler.
Derudover:
- Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
- Tilegne sig viden om hvordan forskellige træningsformer påvirker kondition, udholdenhed og styrke, samt hvordan træning kan plamnlægges
- Evne at arbejde selvstændigt og målrettet mod en forbedring i kondital.
Forløbsmateriale
Træningslære, aerob og anaerob træning:
- Estrup et. al (2005), Idræt C - teori i praksis: s. 96-101. (5 sider i pdf)
- Wolf et. al (2005), C- det er idræt: s. 33-35 + s. 38 om aerob træning (4 sider)
- Wolf et. al (2005), C- det er idræt: side 45 - 47 om anaerob træning (3 sider, som i pdf er noteret som s. 1-3).
Ultimate:
- Ultimate kap. i Puls en idrætsbog: 260-267 (7 sider)
Videoer Ultimate
- Hammerkast: https://www.youtube.com/watch?v=fOe6zEwkhWk
- Baghånd: https://www.youtube.com/watch?v=YhNhm3-Aqrk
- Forhånd: Øvelsesguide til Ultimate: Forhåndskast
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Rytmisk opv., funktionel træning og muskelarbejde
Rytmisk opvarmning, funktionel træning og muskelarbejde.
Rytmisk opvarmning
Vi arbejder med rytmisk opvarmning, hvor i skal lave jeres egne opvarmningsprogrammer.
Funktionel træning
Vi arbejder med funktionel træning, som helkropstræning. Målet for forløbet er, at I skal have kendskab til funktionel træning som konditionsgivende træning, kunne udføre cross-fit inspirerede øvelser teknisk korrekt, samt have forståelse for forskellige måder træningen kan sammensættes på.
I hver lektion præsenteres i for en ny måde at sammensætte en WOD på.
Teoretisk arbejder vi med muskelarbejde og vi laver en bevægelsesanalyse af armstræk.
I skal kunne:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde.
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde.
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde.
- Opnå teoretisk viden om muskelarbejde i funktionel træning.
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer.
- Støtte, motivere og korrigere og tælle for klassekammeraterne.
I drejebøgerne sammensættes en WOD. Til forløbsprøve indsendes videoer af tre øvelser og i gennemføre WOD Sudden death.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Boldbasis og Lancier
Boldbasis og Lancier
Vi arbejder med de 5 ture til Lancier
Boldbasis
Vi arbejder med læring i, gennem og om boldbasis. Der arbejdes med tekniske færdigheder herunder blandt andet gode modtagning, aflevering, zoneforsvar/ mandsforsvar, kigge op og drible. Der arbejdes med forståelse for taktiske principper på tværs af boldspil.
Der arbejdes med spiljusteringer og hvordan boldspil kan tilpasses ud fra forskellige formål herunder at tilpasse sværhedsgraden, deltagernes tekniske kompetencer, de sociale interaktioner, konkurrence, leg, fordybelse og kondition.
Teori
- Boldspilsfamilierne
- Spilhjulet
- Dreyfus kompetence udviklingstrin
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Dans
Dans
I forløbet dans vil vi arbejde med dans til musik og dansens forskellige udtryk gennem Cha cha cha, Jive, Disco og Lancier.
I disco dans arbejder vi med V-step, Steptouch, Sidestep, Box-step, Grapewine, krydsover, chassé, Kick-ball-change uden og med arme til disco dance music.
I Cha cha cha arbejder vi med grundtrin og variationer herunder New yorker, under arm, begge vender, jagten og cuban breaks.
I Jive arbejder vi med grundtrin, væk fra hinanden, under armen, under armen og hip bump samt spark.
Vi arbejder med Les Lanciers tur nr. 5
Vi ser på forskellene i kropsudtryk til de forskellige danse. Teoretisk arbejder vi med musikforståelse for dansens rytme og tælling.
Læringsmål dans
- Beherske centrale færdigheder indenfor musik og bevægelse og at kunne bevæge sig i takt til musikken.
- Kunne udføre trinene i de forskellige danse herunder grundtrin og variationer.
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem dansenes udtryk
- At opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Rulleskøjter og indlæring af motoriske bevægelser.
Introduktion: I dette forløb har eleverne arbejdet med disciplinen rulleskøjteløb, som har foregået indendørs på in-liners. Der har hovedsagelige været fokus på korrekt teknik i de enkelte delelementer. Det teoretiske perspektiv har omhandlet indlæring af motoriske færdigheder.
faglige mål:
- at beherske grundlæggende teknik i delelementerne: Start, Bremsninger, drejninger - herunder slalom (sakse-position) og crossover, lemon drops. baglæns kørsel. C-cut. baglæns crossover og baglæns lemon drops.
- opnå kropsbevidsthed
- opnå viden og kundskaber i centralt nerve-fysiologisk stof
pensum:
Bergholdt, A og Bøcher, K - idrætsportalen - afsnittet: naturvidenskabelig idrætsteori - tekniktræning: motoriske færdigheder (5 sider)
Yubio (2024) T.S. Skadhede et al. afsnit 27.6 - God koordination (3 sider)
teknik på rulleskøjter: (grundposition, V-position, parallelsving, crossovers, baglæns kørsel og bremsninger) kopi fra: PULS - en idrætsbog side 305-309, C. Bergsjø & I. Kvikstad. Gads forlag 2003
videomateriale:
crossovers: https://www.youtube.com/watch?v=dq2mg0TOvO4
parallel drejninger: https://www.youtube.com/watch?v=QGIzTQKO9S4
baglæns kørsel og criss-cross: https://www.youtube.com/watch?v=q4IBx41FuuI
lemon drops: https://www.youtube.com/watch?v=4W7FabsonbQ
spin-stop: https://www.youtube.com/shorts/fExR0Tq3FzU
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#4
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984183174",
"T": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984183174",
"H": "/lectio/1137/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79984183174"
}