Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nykøbing Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Christian Enemark, Christoffer Jonassen, Nicolai Jacobsen
|
|
Hold
|
2023 idC-x (1x idC, 2x idC, 3x idC)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Rytmisk opvarmning
Formål:
Eleverne bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Eleverne skal opnå en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
Faglige mål:
Eleverne bliver i stand til at:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Materiale:
Yubio. Idræt C + B. 1.udgave. 2023. kapitel 30.1-30.3 (Side 1287-1289) 3 sider.
Word dokument om rytmisk opvarmning. 3 sider.
Metoder:
Lærerundervisning, gruppearbejde, selvstændigt udviklende arbejde
Evaluering: mundtligt feedback på fremlæggelse af eget opvarmningsprogram
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
X-fit og anatomi
Formålet med X-Fitforløbet er en grundlæggende indføring i X-Fit som træningsform, kendskab
til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes
på.
I de første lektioner vil fokus primært være på øvelser med egen kropsvægt, og i de følgende
lektioner vil der blive inddraget forskellige redskaber. I hver lektion skal I desuden lære en ny
måde at sammensætte træningen på.
Den teoretiske vinkel er simpel anatomi, hvilke store muskelgrupper arbejder i de forskellige øvelser, hvordan virker en muskel og hvordan kan den arbejde?
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
teori:
-Hvilke muskler bruges i de forskellige øvelser?
Følgende fagbegreber er blevet anvendt:
- Agonist, antagonist, synergist
- Koncentrisk og Excentrisk
- Muskelfibertype: 1 og 2
- aerobt og anaerobt arbejde.
Følgende bevægemønstre har været i fokus:
1) Knædominante (Squat-variationer)
2) Hoftedominant:
-Hoftelukkende(Atomic situps, crunches osv.)
-Hoftestrækkende (Goodmornings, KB-swings osv.)
3) Træk
-Vertikalt (Pull ups osv.)
-Horisontalt (Rows)
4) Pres
-Vertikalt (Skulderpres, handstand push-up)
-Horisontalt (Push-ups, bænkpres osv.)
Materiale:
Yubio, 2023:
Kap. 2.3-2.3.3 s. 53-57, 59
Kap. 25.1- 25.2 s. 976-979
minikompendium Crossfit (Word dokument)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Boldbasis
Formålet med dette forløb er at få et bredt kendskab til forskellige former for kaosspil samt relevant
teori. Du skal have viden om reglernes betydning for de enkelte spil samt kunne reflektere
over eventuelle justeringer i forhold til et specifikt formål eller en bestemt målgruppe. Du skal
også kende til basale taktiske principper i både teori og praksis og dermed kunne agere som en
god holdspiller i de forskellige spil. I den sidste del af forløbet vil der være fokus på spiludvikling.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Være en god holdspiller og kunne gøre dine medspillere gode
- Kende forskellige taktiske systemer og principper og kunne bruge dem i praksis
- Kunne opfatte, vurdere, beslutte og handle relativt hurtigt og hensigtsmæssig i forskellige spil
- Have viden om de forskellige reglers betydning for de enkelte spil
- Kunne redegøre for og anvende basal boldspilsteori
- Justere spil så de passer bedre til et bestemt formål eller en bestemt målgruppe
- Udvikle, afprøve, justere og reflektere over et nyt boldspil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fodboldfitness
Formål:
Formålet med forløbet i fodboldfitness er, at du bliver i stand til at beherske og udføre et grundlæggende fodboldtekniske elementer som inderside spark, vristspark, elementære driblinger og finter, afleveringer og tæmninger. Derudover skal du blive i stand til at vurdere hvorledes den almen fitnesstilstand kan trænes via intervalspil og højintense spiløvelser.
Eleverne har overvejende spillet intervalspil med forskellige opgaver, øvelser og fysiske betingelser med henblik på at forbedre metabolisk, cardiovaskular og muskuloskeltal fitness.
Faglige mål:
Eleven skal kunne:
- udvælge relevante fodboldspecifikke opvarmningsøvelser
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk - Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk - Udføre basale driblinger og finter
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder - Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1) - Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden - Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander - Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Demonstrere forståelse for konditionstræning via intervalspil
- Vise teoretisk forståelse for hvorfor fodboldfitness har en positiv effekt på konditionen (forbedre metabolisk, cardiovaskular og muskuloskeltal fitness) og motivation
Materiale:
Materiale: Peter Krustrups foredrag om Fodboldfitness samt videoer med fodboldteknik.
Yubio: s. 467-484
Peter Krustrup: fodboldfitness, youtube: https://www.youtube.com/watch?v=0EQMwPniYpg
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Pardans
Igennem dette forløb har vi arbejdet med forskellige pardanse, med fokus på Salsa og Jive. Herunder har vi arbejdet med pardansens elementer og hvad det vil sige at føre og blive ført. Ligeledes har musiktælling, at starte på 1'eren, og simple sammensætninger af øvelser til koreografier været i fokus. Teoretisk har der været kort fokus på Jives historie og dans for to om at blive ført.
Salsavariationer:
Grundtrin.
Churaracas (grundtrin til siden)
La vuelta (drejning)
Bevægelse rundt på gulvet
Cross body Lead
Cross hand turn
Open up
Jivevariationer:
Grundtrin
Damedrejning
Damen ud og tilbage igen
Kicks (Moochstep)
Windmill
Materiale:
-Pardansens grundelementer fra https://grundbogiidraetc.systime.dk/?id=157 (6 sider)
- "Salsa" fra: https://idraetsportalen.systime.dk/?id=558 (2 sider)
Yubio c+b (2023)
Videoer:
- 32.B1 (2020)
32.B2 (2020)
32.B3 (2020)
32.B6 (2020)
32.B10 (2020)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Pickleball
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i
pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp.
De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
Teoridelen handler om ældre og idræt.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
Materiale:
Yubio (2023) kap. 210 og 210.6 (Ældre og idræt)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
FF med Biologi
Flerfagligt forløb med biologi
Fokus på innovation og fagenes metoder.
Projektet ender ud i en pitch og afprøvning af elevernes løsningsforslag.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Idræt og tests
Eleverne bliver præsenteret for forskellige tests og afprøver dem i små grupper. Fokus på polititesten, basal fysiologi, puls og forskelligt arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt
Formål:
Eleverne skal opnå forståelse for, hvordan man planlægger, udarbejder og gennemfører et træningsprojekt med et individuelt mål, enten med fokus på muskelstyrke eller kondition. Gennem et otte ugers forløb skal eleverne arbejde målrettet med at forbedre deres egen fysiologiske præstation.
Derudover skal eleverne tilegne sig viden om motivationsteorier og målsætning, samt kunne perspektivere denne viden i forhold til deres eget træningsforløb.
Faglige mål
- Opnå forståelse for løbeteknikker og variationer af løbetræning, herunder intervalløb og træning i forskellige intensitetszoner
- Opnå forståelse for principperne bag styrketræning, herunder forskellen mellem træning med fokus på muskelstyrke og hypertrofi, samt forskellen på fullbody- og splitprogrammer
- Opnå forståelse for motivation og målsætning, herunder: heriblandt selvbestemmelsesteorien, ydre og indre motivation, SMART-mål, samt præstations-, proces- og resultatmål
- Kunne planlægge og gennemføre et individuelt træningsprogram baseret på egne mål
- Forbedre egen fysiologisk præstation gennem målrettet træning og refleksion
Materiale:
Yubio:
- Kapitel 5 s. 133-137 (idrætspsykologi - motivation og målsætninger)
- Kapitel 7 s. 199-200 (yoyotest)
- Kapitel 20 s. 807-814 + 827 (Træningsprojekt)
Ekstern:
https://www.loebeshop.dk/inspiration/lobeteknik-tips [VIDEO] (video om forskellige løbeteknik
Metode: lærerstyret undervisning, individuelt og gruppe arbejde, projektarbejde
Evaluering: individuel elevpræsentation, formidling af træningsmål og skriftlig træningsrapport.
Omfang: ca. 15 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Volleyball og foreningsidræt
Volleyball forløbsbeskrivelse
Formål:
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår en grundlæggende forståelse af volleyballspillets regler og historie samt de tekniske og taktiske elementer. Derudover skal eleverne få indsigt i det danske foreningsliv. Det indebærer, at de kan forklare, hvordan foreningsidræt adskiller sig fra eksempelvis kommerciel og selvorganiseret idræt, hvad der gør foreningsmodellen særlig i Danmark, hvilke idrætter der er mest udbredte i foreningerne, samt hvor mange danskere der er medlemmer af foreninger under DIF og DGI.
Faglige mål
- Teknikker i volleyball, herunder fingerslag, baggerslag, serv, smash og blokering
- Taktiske forståelse af positionering på banen
- Forskellige basale øvelser, med et formål at træne specifikke fokuspunkter volleyball
- Grundlæggende viden om foreningslivet i Danmark
- DGI og DIF’s position i forhold til foreningerne
Materiale
Yubio 2025
- Kapitel 13.1 s. 588-591 Volleyballs historie
- Kapitel 13.2 s. 591-597 - Regler, ide og organisering
- Kapitel 13.3 s. 597- 601 - forskellige øvelser
-
Ekstern:
- Danmarkskanon: Foreningslivet er en del af den danske DNA ca. 3 sider
- DGI | DGI’s medlemstal og Fordeling af medlemstal 2024
- Medlemstal DIF
Metode: lærerstyret undervisning, individuelt og gruppe arbejde, projektarbejde
Evaluering: individuel elevpræsentation, formidling af træningsmål og skriftlig træningsrapport.
Omfang ca. 15 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Dans gennem historien
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/114/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59117953009",
"T": "/lectio/114/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59117953009",
"H": "/lectio/114/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59117953009"
}