Holdet 3u muA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Samuel Féron
Hold 2023 muA-u (1u muA, 2u muA, 3u muA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basal teori/nodelære, hitskabelon og juleoptræden
Titel 2 Basal teori/nodelære fortsat
Titel 3 Soul
Titel 4 Rap
Titel 5 Jazz
Titel 6 Barok og wienerklassik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basal teori/nodelære, hitskabelon og juleoptræden

Formål:
- Basal nodelære og teori for at få alle med i nogenlunde samme niveau, før næste års første emne med filmmusik igangsættes.
- Initerende musikanalyser med hjælp af hitskabelonen, hvorved de bliver opmærksomme på hvilke parametre man skal lytte efter for at differentiere i et nummers formled
- Kompetencer i optræden styrkes, som forberedelse til forårets obligatoriske optræden. De bliver mere tilpas ved at stå på en scene og møde et publikum

Metode:
- Nodelære og teori vil foregå i klassen med tavlegennemgang efter Nøgle til Musikken. Dernæst sættes eleverne til at arbejde individuelt med opgaver fra musictheory.net.
- Materiale til hitskabelon kommer primært fra Musikipedia. Eleverne læser derhjemmefra hvorefter vi i fællesskab ser videoerne på tavlen. Eleverne får en sang hver til at analysere, som grundigt vil gennemgås i timen. Hele klassen lytter først og kommer med et bud på en analyse, hvorefter den relevante elev vil komme med sit mere gennemarbejde bud foran hele klassen. Underviser retter til og kommer med input.
- Eleverne vælger selv julenumre som de vil optræde med. Lærer kommer med toneart og arrangement, hvorefter eleverne øver på selvvalgte instrumenter (inkl. stemmen). Arrangementer spilles igennem og der laves generalprøve med C'erne d. 18/12.

Materiale:
- Nøgle til Musikken
- Musikipedia
- Musictheory.net


Evaluering:
- Musictheory.net fortæller hvor mange point elever får
- Underviser kommer med input til timen når eleverne laver oplæg ved tavlen
- Underviser giver plads til elevers selvudfoldelse under optræden, men retter til for adækvat lydbillede
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basal teori/nodelære fortsat

Formål:
- Basal nodelære og teori for at styrke fundamenterne inden for musikalsk analyse.
- Der både læses og skrives om teorien, men der laves også øvelser i hørelære for at kropsliggøre læringen. Eksempel: Sang-valg i musik-intervaller.
-  Eksempler på basal nodelære og teori vi gennemgår i dette forløb: Skalaer, tonearter, akkorder, rytmenotation, form,
- Øge digitale kompetencer i nodeprogrammet Musescore
- Øvelse i sammenspil af og på en scene, ved bl.a. at optræde til morgensamlinger
- Kendskab til folkemusik og dens allestedsnærvær i musikalske sammenhænge

Metode:
- Hver anden uge laves afleveringer på 2 elevtimer med primært afsæt i øvelser fra Nøgle til Musikken.
- I klassen sættes eleverne til at arbejde individuelt med opgaver fra musictheory.net og Musicality
- Analyse af sangformer via Hitskabelon
- Boomwhackers til at kropsliggøre skala-læring
- Afslutning af folkemusik-forløb med Dreamers Circus koncert, så eleverne mærker musikken på tæt hold. Inden da har eleverne spillet Den Blå Anemone, som Dreamers Circus omfortolker til koncerten.
- Afslutning af folkemusik-forløb med Kahoot

Materiale:
- Nøgle til Musikken
- Musikipedia
- Musictheory.net
- Musicality
- Musescore
- Kahoot

Evaluering:
- Individuel rettelse af opgaver online, med fælles rettelser på tavlen i efterfølgende lektion
- Musictheory.net fortæller hvor mange point elever får
- Underviser kommer med input til timen når eleverne laver oplæg ved tavlen
- Underviser giver plads til elevers selvudfoldelse under optræden, men retter til for adækvat lydbillede

Numre til fællessang:
- Valravnen
- Hjem fra Fabrikken
- Go Down Moses
- Beat

Sammenspilsnumre:
- Move Your Feet
- People Get Ready
- Sweet Home Chicago
- Overleve
- Smile
- You Know I’m No Good
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2 28-01-2024
Opgave 3 03-03-2024
Opgave 4 10-03-2024
Opgave 5 24-03-2024
Opgave 6 07-04-2024
Opgave 7 21-04-2024
Opgave 8 05-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Soul

Formål

• Gennemgå grove soul-historiske træk, fra sydstatssoul til Motown
• Styrke partitur- og nodelæsning
• Stifte bekendtskab med soul instrumentation
• Musikhistorisk genrekendskab indenfor soul.
• Sammenligne musikinterne træk fra blues til soul
• Forstå forskel på modal og funktions-harmonik

Faglige mål
Analyse af soul på tværs af sydstat og Motown:
Instrumentaiton, arrangement og groove, form, sound, melodiopbygning, vokalstil, tekst, harmonik og melodik

Indhold

Vi arbejder induktivt og deduktivt.
Metode

• Hvis tiden er til det, starter hver time med ice-breakers, energizers, rytmeøvelser eller sang
• Boomwacker-øvelser med trin-harmonik
• Hørelære med blå toner, for at forstå soulens rødder; gospel og blues
• Opvarmning før sang
• Læselektier fra bogen vil blive givet på forhånd
• Stoffet arbejdes med i læsegrupper, gennemgang ved tavlen og plenum spørgsmål
• Ofte vil der være mulighed for at summe med sidemakkeren
• Elevernes deles ud i grupper, arbejder med stoffet og vi mødes igen i slutningen af timen og samler op

Materiale
https://www.musikipedia.dk/
• Nøgle til Musikken
• Musicality
• Harmonik-kompendiet af JJ
• Bastarden af Thomas Hammer
www.bandlab.com
• Rockmusik I tid og rum
• Musik - metoder til analyse (Uffe Englund)
• Kahoot
• Soul bogen af Thommas Hammer:
Soulens rødder (7-16)
Soul og 1960'erne (18-20)
Sydstatssoul s. 23-32 (frem til Otis Redding)
Sydstatssoul s. 40-46 (Sam & Dave inkl. Soul Man)
Sydstatssoul s. 57-67 (Aretha Franklin inkl. Respect + Bridge Over Troubled Water)  
Motowns første år s. 82-83
Motowns "klassiske periode" s. 88-93
Motown-musikken: Sound, form, hooks og harmonik s. 94-98

Sange til analyse
• Soul Man – Sam & Dave
• Respect – Aretha Franklin
• Bridge over Troubled Water – Aretha Franklin
• Someone Like You – Adele
• Mustang Sally – Wilson Pickett
• Come Together – The Beatles
• Tramp – Otis Redding
• It’s the Same Old Song – The Four Tops
• My Girl – The Temptations

Sammenspilsnumre

• Just the Two of Us – Bill Withers
• Chain of Fools – Aretha Franklin
• Ain’t No Sunshine When She’s Gone – Bill Withers
• I Wish – Stevie Wonder
• En Rigtig Drengejul


Evaluering:

• Lærer-centreret evaluering: Eleverne evaluerer undervisningen og jeg tager hensyn til deres feedback
• Opgaver laves på forhånd på Teams og inddrages i karaktergivningen
• Der gives løbende afleveringer for, hvis resultater inddrages i karaktergivningen
• ”Hvad har jeg lært” skriveøvelser i slutningen af modulet
• Vi afslutter med en Kahoot over forløbet

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 45 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Rap

Formål:

- At gennemgå de historiske træk for rap-musikken i USA
- At stifte bekendtskab med de relevante analyseredskaber for særligt rap-musikken, herunder groove- og flow-analyse
- At stifte bekendtskab med rappen instrumenter og rapstile
- Musikhistorisk genrekendskab indenfor rap
- Analyse af rap:
- Rim
- Flow, herunder melodisk rytme
-  Flow-skema
- Sampling
- At lave sin egen rap

Indhold:

- Induktivt: Eleverne lytter til rap til daglig og behandler rim i andre fag, hvorfor de kan lave egne rim i skriveøvelser uden yderligere introduktion
- Deduktivt: Det musikhistoriske vil primært blive gennemgået fra rap-bogen, som eleverne skal læse igennem forløbet

Metode:

- Hvis tiden er til det, starter hver time med ice-breakers, energizers, rytmeøvelser eller sang
- Opvarmning før sang
- Læselektier fra bogen vil blive givet på forhånd
- Stoffet arbejdes med i læsegrupper, gennemgang ved tavlen og plenum spørgsmål
- Ofte vil der være mulighed for at summe med sidemakkeren
- Elevernes deles ud i grupper, arbejder med stoffet og vi mødes igen i slutningen af timen og samler op
- Forløbet afsluttes med en Kahoot

Materiale:

- Rap bogen af Søren Lund-Olsen og Thomas Meesenburg
- POP af Hamann, Hammer, Lund-Olsen, Reuter, Ringsager, Wallevik
- https://www.musikipedia.dk/
- Musicality
- ”Hip Hop Evolution” – serie om hip-hoppen
- Youtube: ”How the triplet flow took over rap”

Sammenspilsnumre:

- Under Din Sne – Minds of 99
- Hey Ya! - Outkast
- No Diggity

Korsange:

- Januar Puster sin Rastløse Vilje


Evaluering:

- Lærer-centreret evaluering: Eleverne evaluerer undervisningen og jeg tager hensyn til deres feedback
- Opgaver laves på forhånd på Teams og inddrages i karaktergivningen
- Der gives løbende afleveringer for, hvis resultater inddrages i karaktergivningen
- ”Hvad har jeg lært” skriveøvelser i slutningen af modulet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Jazz

FORMÅL:
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår forståelse for jazz som historisk og musikalsk fænomen og udvikler kompetencer til at analysere og udføre jazzmusik.
Eleverne skal kunne:
• redegøre for centrale træk i jazzens udviklingshistorie
• analysere jazzmusik ud fra indre parametre (melodik, harmonik, form) og ydre parametre (instrumentation, sound, stilhistorie)
• identificere typiske harmoniske strukturer i jazz (fx blues, ii-V-I, modalharmonik)
• anvende musikteoretiske begreber i skriftlig og mundtlig analyse
• deltage i sammenspil og improvisation i jazzstil.
Forløbet bidrager samtidig til elevernes eksamensforberedelse i musikkundskab og analyse.

INDHOLD:
Forløbet indeholder følgende centrale områder:
Jazzhistorie
• Harlem Renaissance
• swing og bigband
• centrale kunstnere (fx Duke Ellington og Billie Holiday)
Analyse af jazzværker
Eleverne arbejder bl.a. med:
• Ko-Ko – Duke Ellington
• Strange Fruit – Billie Holiday / Nina Simone
• All of Me – jazzstandard
• Honeysuckle Rose
• Moanin’
• So What – Miles Davis
Analysen fokuserer på:
• form (fx kor og AABA-struktur)
• harmonik (trin, ii-V-I, blues)
• melodik (blå toner, kromatik)
• instrumentation og sound.
Teori og begreber
• bluesharmonik og 12-takters blues
• modalharmonik og kirketonearter
• akkord/skala-relationer
• tritonus-substitution.
Praktisk arbejde
• sammenspil på jazznumre
• improvisation over skalaer og akkordprogressioner.

METODE:
Undervisningen veksler mellem teoretisk, analytisk og praktisk arbejde.
Arbejdsformer:
• klassegennemgang og læreroplæg
• lytteøvelser og fælles analyse
• individuelt arbejde med analyseopgaver
• gruppearbejde og elevpræsentationer
• sammenspil og improvisation.
Eleverne arbejder bl.a. praktisk med numre som:
• C Jam Blues
• So What
• Tenor Madness
• Cantaloupe Island
• Girl from Ipanema.
Undervisningen inddrager også digitale redskaber som MuseScore, Quizlet og Kahoot.

MATERIALER:
Undervisningen bygger på følgende materialer:
Tekster og bøger
• Bøegh: Jazz
• Rock-bogen
• Musikanalyse-bogen
• Harmonik-kompendium
Lyd og video
• optagelser af jazzstandarder
• tutorial-videoer (fx So What tutorial)
• film om Billie Holiday.
Analyse- og opgaveark
• analyseark til All of Me, Ko-Ko og Strange Fruit.

EVALUERING:
Evalueringen foregår både formativt og summativt.
Formativ evaluering
• mundtlig feedback i undervisningen
• fælles gennemgang af opgaver
• refleksion og klassedialog.
Summativ evaluering
• skriftlige afleveringer
• musikkundskabsprøve
• M1-prøve (musikteori)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Barok og wienerklassik

FORMÅL:

Faglige mål (kognitive):
– Eleverne kan analysere klassisk musik med fokus på form (sonatesats, ritornelform), melodik og harmonik.
– Eleverne behersker funktionsharmonik inkl. tonikaafledninger, forudholdsakkorder og kadencetyper.
– Eleverne kan skrive arrangement (M2) med korrekt korstemme, bas og trommer.
– Eleverne er eksamensklar til skriftlig (M1 og M2) og mundtlig prøve.
Affektive mål:
– Eleverne oplever klassisk musik som levende og relevant ved at lytte, spille og analysere.
– Eleverne opnår tryghed og selvtillid forud for eksamen.
Dannelsesmål:
– Eleverne forstår musikhistoriens udvikling fra barok til wienerklassik som kulturhistorisk fænomen.

Konkrete eksempler fra undervisningen:
– Oplæg: "Hvorfor klassisk musik?" (januar 2026) som motivationsramme for forløbet.
– Eksamensvejledning og studieordning gennemgås; eleverne forstår bedømmelseskriterier (frase/periodenotation, størrelse, tonikaafledning).
– Terminsprøve-gennemgang marts 2026: fokus på typiske fejl og 'billige point' (drejenoder, ledetoner, crash på 1).
– Elevark med refleksionsspørgsmål til Brandenburg nr. 3 (lektie januar): ingen rigtige/forkerte svar – formålet er aktiv lytning.

INDHOLD:

Kernestof:
– Barok: Bach Brandenburg Koncert nr. 3 i G-dur (BWV 1048): ritornelform, episoder, barokkendetegn (generalbasnotation, basso continuo, concerto grosso-princip).
– Wienerklassik: Mozart Symfoni nr. 40 i g-mol (K. 550): sonatesatsform (eksposition, gennemføring, reprise), temadualistik, kadencetyper.
– Harmonik: tonikaafledninger, forudholdsakkorder (sus-akkorder, tonika m. kvint i bas), ufuldkommen vekseldominant, modalharmonik vs. funktionsharmonik.
– Arrangement (M2): korstemme (flydekor, korsvar, TMS), baslinje, trommearrangement (ride i omkvæd, crash på 1).
– Musikudøvelse: solopræstation og bandnumre til mundtlig eksamen.

Konkrete eksempler fra undervisningen:
– Elevark Brandenburg nr. 3 i tre dele: lektie, fælles gennemgang og rettelser.
– Lytteøvelse med fire åbne spørgsmål til Brandenburg (form, åndedræt, stemmeligestilling, nynbar melodi).
– Mozart 40 analyseret over to moduler med tilhørende elevdokument; Ableton-projekt til formanalyse.
– Wienerklassik-pakke fra Teams: 'Wienerklassik og sonatesats.pdf', 'BarokKlassikRomantikSTIL.pdf', 'Fra embedsmand til købmand.pdf'.
– Fælles bestemte bandnumre: 'I'm Still Standing', 'Under Din Sne', 'You Know' m.fl. med fordelte roller.
– M1-træning: Rosborg-prøvesæt, Bach Violinkoncert i E-dur, 'Grøn er Vårens Hæk'.

Supplerende stof:
– 'A Moment of Bach' (podcast/lydklip) om barok og metal.
– Bernstein forklarer gennemføringsdelen i Mozart 40.
– 'Fra embedsmand til købmand' (tekst om wienerklassikken som socialt fænomen).
– Elevernes egne sangskrivningsnumre (koncert februar 2026).

METODE:
Socialform:
– Primært klasseundervisning med fælles analyse og gennemgang.
– Gruppesammenspil (bandbesætning fordelt på elever).
– Individuel opgaveløsning (M1/M2 afleveringer, elevark).

Aktivitetsform:
– Formidlingsorienteret: lærerpræsentation af barok- og wienerklassik-historie, kadencetyper.
– Procesorienteret: eleverne arbejder selvstændigt med elevark, opgaver i MuseScore og Ableton.
– Produktionsorienteret: arrangement-afleveringer, koncertoptræden.

Sekvensering og progression:
– Januar: barokintroduktion → lytning/analyse Brandenburg → musikhistorie.
– Februar: Brandenburg fordybelse (elevark del 1-3) → sangskrivningskoncert.
– Marts: terminsprøve-gennemgang (M1+M2) → Mozart intro → plan til sommer.
– April: Mozart 40 i dybden (sonatesatsform, kadencer) → musikudøvelse.
– Maj: afrunding klassisk musik → eksamensforberedelse (mundtlig og skriftlig).

Taksonomi:
– Fra genkendelse (lytteøvelser, åbne spørgsmål) over analyse (elevark, M1-opgaver) til selvstændig produktion (M2-arrangement, solopræstation).

Konkrete eksempler fra undervisningen:
– Ice-breakers ved hvert modul aktiverer eleverne (sammenspil, sang).
– Elvpræsentation: SF præsenterer barokmusikken (januar) – eleverne overtager formidlerrollen.
– Restudy-videoer: eleverne vælger selv videoemne ud fra egne huller.
– MuseScore bruges til at høre og rette eget arrangement; genveje introduceres løbende.
– Ableton-projekt til Mozart 40: eleverne visualiserer formstrukturen i DAW.
– Bernstein-video som supplement til lærernes forklaring af gennemføring.
– Planlægning sker åbent med eleverne: plan gennemgås og justeres i klassen (marts og april).
– Korøvning d. 7/4 og 22/4 i ekstra modul (femte modul).

MATERIALE:
Primære materialer:
– Bastarden, kapitel 7.4 (forudholdsakkorder, unison optakt, tostemmighed).
– Harmonik Kompendium (internt), s. 15 (forudholdsakkorder, sus-akkorder).
Musikipedia.dk: kadencer, barokkendetegn.
– Lærerens Hæfte 2022 (eksamensvejledning til M1 og M2).

Noder og lyd:
– Bachs Brandenburg Koncert nr. 3, node (PDF) og indspilning (Claudio Abbado / Orchestra Mozart + Netherlands Bach Society).
– Mozart Symfoni nr. 40 i g-mol, K. 550 (YouTube-optagelse + klasseindspilning 9/4).
– 'A Moment of Bach' (lydklip med spørgsmål til barokstil).
– Bernstein performs Mozart's 40th Symphony (YouTube, 1/3).

Teams-dokumenter:
– Wienerklassik og sonatesats.pdf · BarokKlassikRomantikSTIL.pdf · Fra embedsmand til købmand.pdf.
– Elevark Brandenburg nr. 3 del 1-3 · Spørgsmål til Brandenburg no 3 ver 1.docx.
– Mozarts symfoni no. 40 2. modul.docx · Ableton-projekt til formanalyse.
– Om Musikudøvelse (fra Læreplanen).docx · Sange vi kan (liste til eksamen).
– M1 Rosborg prøvesæt 1.docx · Skuffende kadence, Ts, Taf.docx.

Konkrete eksempler fra undervisningen:
– Noder i MuseScore: 'Opgave 7.3a', 'Opgave 19a – Afrika SF.mscz'.
– Restudy-videoer (links samlet i Teams) til selvstudium af teoriemner.
– Elevernes eget DAW (Ableton) til formanalyse og arrangementsproduktion.
– Klasse-indspilning af 'Heard It Through the Grapevine' (27/4) som øveoplæg.
– Form i DAWs links.docx til vejledning i markering af satsdele.
– Barokmusikken.pptx (elev-præsentation af SF, januar).

EVALUERING:
Formativ evaluering:
– Løbende fælles rettelser af M1- og M2-afleveringer med forkortelsessystem og pointbemærkninger.
– Dagens evaluering (januar): eleverne nævner 3 barokkendetegn og forklarer dem i Brandenburg.
– Individuel lektiefeedback og mundtlig opfølgning i klassen.
– Restudy-videoer som selvevaluerings- og differentieringsredskab.

Summativ evaluering:
– Terminsprøve februar/marts 2026 (skriftlig, M1 + M2).
– Skriftlig eksamen (M1 + M2) og mundtlig eksamen med solopræstation og bandnumre.

Evaluering af undervisningen:
– Fælles gennemgang af terminsprøven marts 2026 med pointeret feedback på typiske fejl.
– Åben planlægning: plan til sommer gennemgås med klassen (marts og april).

Konkrete eksempler fra undervisningen:
– Fælles rettelser aflevering 8 (maj 2026): fokus på M2-slutning, stemmekryds, melodirytmefordobling vs. tostemmighed.
– Terminsprøve-gennemgang marts: tonikaafledning (Em ≠ Tp), ufuldkommen vekseldominant, periode/fraser med bogstaver og længde, drejenoder og ledetoner som 'billige point'.
– Fælles rettelser B1/B2 (maj): forudholdsakkorder, tydelig tonartsangivelse til censor.
– Mundtlig eksamen: individuel solopræstationsplan udarbejdes (valg af stykke og medspillere) og drøftes i klassen.
– Opsamling og undervisningsbeskrivelse på Lectio (11/5-26) som afsluttende overblik for eleverne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer