Holdet 3a reC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Nicolaj Frejlev
Hold 2025 reC-a (3a reC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Religion i det senmoderne samfund.
Titel 2 Forløb 2: Islam.
Titel 3 Forløb 3: Kristendom.
Titel 4 Forløb 4: Hinduisme.
Titel 5 Forløb 5: Senmoderne religiøsitet.

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Religion i det senmoderne samfund.

Forløb 1: Intro til Religion C.

Formål:
- At eleverne introduceres til basale religionsvidenskabelige discipliner, teorier og begreber, der kan anvendes i arbejdet med alle religioner.

- At eleverne introduceres til religionsdyrkelsen i det senmoderne samfund.

Faglige fokuspunkter:
- Ninian Smarts 7 dimensioner.

- Sekularisering og af-sekularisering.

- Den fortryllede verden – den af-fortryllede verden og den gen-fortryllede verden.

- Traditionel, moderne og senmoderne religiøsitet.

- Religion i det senmoderne samfund:
o Refleksivitet, individualisering og selviscenesættelse.
o Genfortryllelse.
o Den religiøse aktør.
o Pluralisme.
o Synkretisme.
o Ikke-institutionaliseret religion.
o Polarisering.
o Maksimalisme/minimalisme.

- Konversionsberetning og konversionsteori: Rambos 7 stadier for konversion:
o Kontekst, krise, søgen, møde, interaktion, forpligtelse og konsekvenser.

- Teorier om hvorfor man bliver religiøs:
o Deprivationsteori.
o Socialisationsteori.
o Teorien om søgen efter mening og tilknytning.

- Karakteristik af afsender og tendens:

o Indefra- synsvinkel: Elite/mainstream, inklusiv/eksklusiv, maksimalist/ minimalist, modernist/traditionalist, sekularist/ikke-sekularist, fundamentalist, konvertit, engageret/ligeglad/kritisk.

o Udefra-synsvinkel: Objektiv/subjektiv, positiv eller negativ, ekspert/ lægmand.



- Teksttyper:
o Religiøs grundtekst (indefra-syn).
o Holdning TIL religion (udefra-syn).
o Fortolkning AF religion (indefra-syn).
o Religionsteoretisk tekst eller analyse (udefra-syn).

Baggrundsmateriale:
- ”Brillekursus” fra Grundbog til Religion C, Systime (s. 11-20).

- ”Værktøjskasse – Grundbegreber” fra Grundbog til Religion C, Systime (s. 262-269).

- ”Teori, metode og analyse – religionsfaglige discipliner” fra Grundbog til Religion C, Systime (s. 245-251 + 257).

- ”Sekularisering” fra Klar til KS, Columbus (s. 154-157).

- ”Overblik over samfundstyper” (udleveret dokument).

- ”Traditionel, moderne og senmoderne religiøsitet” fra Klar til KS, Columbus (s. 158-160).

- ”Konversionsberetningens retorik” fra Begrebsnøglen til religion – teori og metode, Systime.

- ”Begreber til karakteristik af afsender” (kopiark).

- ”Forskellige teksttyper” (kopiark).

Analysemateriale:

- ”Mænd ved verdens ende” bragt i Weekendavisen d. 13. juni 2025 af Mads Staghøj.

- ”Religiøse dogmer skaber dårlige liv” bragt i Weekendavisen d. 6. januar 2023 af Peter Bjerregaard og Anders Stjernholm.

- ”Mennesket kan ikke være skabt forkert” bragt i Kristeligt Dagblad d. 3. september 2022 af sognepræst Marie Høgh.

- ”Hizb -ut-Tahrir Definitionen” bragt på Hizb ut-Tahrirs hjemmeside (link: https://www.hizb-ut-tahrir.dk/content.php?contentid=102&caller=index.php).

- Apostlenes Gerninger kapitel 9 ”Saulus' omvendelse” (vers 1-24),Det nye testamente.

- ”Casper Christensen deler sin tro på Jesus” lagt ud på YouTube d. 25.aug 2024 af Kirken Ark (link: https://www.youtube.com/live/NmwPP4p5Fcc).


Supplerende materiale:
- ”Mænd dyrker fodbold som en religion” bragt avisen.dk d. 15. mar. 2008 af Jawh.

- ”Religionshistorie på 5 minutter” forklaret af Mikael Rothstein (link: https://vimeo.com/165586373).

- ”Omstridt SDU-professor: Min tro er min privatsag” bragt i Information d. 5. august 2024 af Ulrik Dahlin og Louise Schou Drivsholm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2: Islam.

Forløb 2: Islam.

Formål:
- At eleverne får en grundlæggende viden om tro og praksis i islam samt dennes fremtrædelsesformer i Danmark.

- At eleverne får overblik over islams opståen, formative periode og splittelse.

- At eleverne får indblik i forskellige nutidige muslimske positioner og får en forståelse for, at islam dyrkes på mange forskellige måder – også i Danmark.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse af både skrevne tekster og levende billeder.

Faglige fokuspunkter:
- Kulturmuslimer.

- De 6 trosartikler:
1. Gud som alvidende, almægtig og udelelig (tawhid) skaber af alting.
2. Profeterne og Muhammed som profeternes segl.
3. Bøgerne og Koranen som Guds åbenbaring.
4. Englene og deres funktioner som sendebud, skrivere og hjælpere.
5. Dommedag og genopstandelsen, hvor man kan ende i paradis eller helvede. Martyrer går forud og kommer direkte i super-himlen.
6. Forudbestemmelsen – menneskets liv er forudbestemt af Gud, men det er op til mennesket at træffe de rigtige valg og følge Guds vilje.

- Handlingers betydning: Halal og haram.

- Profetens Muhammeds betydning før og nu.

- Mekka og Medina.

- Ummah og splittelsen imellem sunni- og shiamuslimer.

- Sharia = Vejen til Gud (består både af tro, handlinger, ritualer, leveregler og moral/etik).

- De 5 søjler:
1. Trosbekendelsen (shahada).
2. Bøn (salah).
3. Almisse (zakat).
4. Faste og ramadan (sawn).
5. Pilgrimsrejse til Mekka (hadj).


- 4 kilder til sharia:
1. Koranen.
2. Profetens Sunna (hadith).
3. Analogi.
4. Enighed.

- Jan Hjärpes model:
1. Indhold: Modernist eller traditionalist.
2. Funktion: Sekularist eller teokrat.
3. Engagement: Entusiastisk, ligeglad, kritisk.

- Jihad – at anstrenge sig: særligt ordets jihad og sværdets jihad.

- Kalifat og kalif (en islamisk stat).

Baggrundsmateriale:
- ”Islam” af Dorte Thelander Motzfeldt – kapitel 4 fra Grundbog til Religion C, Systime.

- ”Jan Hjärpes model” (kopiark).

- ”Overblik over forskellige typer tildækning” (kopiark).

- Uddrag fra ”Hvad er Hizb ut-Tahrir” bragt på religion.dk 22. marts 2019 af Mette Sørensen og Julie Petersen.

- ”Læs om hvad et kalifat er” (kopiark).

Analysemateriale:
- PerkerDansk afsnit 7, DR3 (set på CFU).

- ”Alle religioner har helligdomme. Alligevel skaber de konflikt” bragt i Kristeligt Dagblad d. 20. august 2023 af Birthe Pedersen.

- ”Imam: Forskelle mellem sunni- og shia-islam” brevkassesvar bragt på religion.dk d. 27. august 2004 af Imam Ahmed Akkari.

- ”Hvad er forskellen på shia- og sunnimuslimer?” bragt i Kristeligt Dagblad d. 10. oktober 2024 af Juliane Sigurdsson.

- ”Religionskonflikten, der stadig splitter verdens muslimer” bragt i Kristeligt Dagblad d. 18. juni 2014 af Nikolaj Krak.

- ”Tidligere biskop: Arvesynd er en central forskel mellem kristendom og islam” bragt i Kristeligt Dagblad d. 16. januar 2019 af tidligere biskop Steen Skovsgaard.

- ”Sneaking a Camera into Mecca to Film Hajj: The World's Largest Pilgrimage (…)” fra VICE’s Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=q7q_LcqbvKI).

- Sura 56 om dommedag (vers 1-56), Koranen.

- Hadith af Abdullah, søn af Amr Bin Al Aas om tilgivelse for dårlige handlinger.

- ”Hvad ville Mohammed gøre?” bragt i Weekendavisen d. 18. juni 2021 af Thomas Hoffmann, professor i islamisk teologi ved Københavns Universitet.

- ”En rettroende reformator” - interview med Aminah Tønnsen bragt i Kristeligt Dagblad d. 11. juli 2003 af Morten Rasmussen.

- Sura 24, vers 31 og Sura 33, vers 59 om tildækning, Koranen.

- Uddrag fra ”Hizb -ut-Tahrir Definitionen” fra Hizb ut-Tahrirs hjemmeside. Skrevet i 1953.

- ”Politiske reaktioner på Hizb ut Tahrirs islamiske standpunkt stadfæster demokratiets fallit” bragt på Hizb ut Tahrirs hjemmeside d. 28. oktober 2022.

- Episode 1 og 3 af Helvedes homo – en muslim springer ud, DR2, 2018 (link: https://www.dr.dk/drtv/episode/helvedes-homo-_-en-muslim-springer-ud_47012).

- ”Victors hellige krig – fra højskoleelev til hellig kriger” (2016), TV2 (set på CFU).

- ”Der findes ikke religioner, kun religiøse mennesker” af religionshistoriker Mikael Rothstein bragt på dr.dk d. 16. august 2016.
Supplerende materiale:
- ” En Muslim Tager Afstand”, DR2, 2015 (link: https://www.youtube.com/watch?v=7R-sczqwXRE).

- ”En Muslim Tager Afstand II”, DR2, 2015 (link: https://www.youtube.com/watch?v=4S0jWgcd-3o).

- ”En muslim tager afstand III”, DR2, 2015 (link: https://www.youtube.com/watch?v=njFPxNPmk7g).

- ” En muslim tager afstand IV”, DR2, 2015 (link: https://www.youtube.com/watch?v=GscoOWe7NSI).

- ”En guide til bønnen” fra Imam Ali moskeens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=TyLrh6aa13g).

- ”En guide til Wudhu (Rituel afvaskning)” fra Imam Ali moskeens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=bVUqk2sWa_Q).

- ”Bønnen - 3 Raka'at” fra Imam Ali moskeens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=nTXdT8HBErY).

- ”Bøn til tiden” fra Imam Abdul Wahid Pedersens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=X-YP43ctesI&t=118s).

- ”The Reformist – A Female Imam (Trailer 2019)” (link: https://www.youtube.com/watch?v=XjCq7H6ZYe0).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3: Kristendom.

Forløb 3: Kristendom.
Formål:
- At eleverne får kendskab til de grundlæggende myter, som kristendommen er bygget op omkring og disses interne sammenhæng.

- At eleverne får overblik over kristendommens opståen, formative periode, udbredelse og etablering.

- At eleverne får indblik i forskellige nutidige kristne positioner og får en forståelse for, at kristendom dyrkes på mange forskellige måder – også i den danske folkekirke.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse af både skrevne tekster og levende billeder.

Faglige fokuspunkter:
- Kulturkristendom

- Biblen:
o Det gamle testamente (GT): De 5 mosebøger og profetier (ex. Messiasforventning).
o Det nye testamente (NT): Paulus’ brev og de 4 evangelier.

- Kristne grundmyter:
o Skabelsesberetningen (Oprindelsesmyten).
o Syndefaldet (Problemmyten).
o Frelsen ved Jesus Kristus (Løsningsmyten).

- Synd og arvesynd.

- Jødernes pagt (aftale) med Gud – den jødiske løsning på problemet = At følge Moseloven og de 10 bud.

- De kristnes pagt (aftale) med Gud – den kristne løsning på problemet = Frelse ved tro (Paulus).

- Centrale dogmer:
o Jesus som Kristus/Messias, treenigheden, gud som skaber, Jesu genopstandelse fra de døde, læren om Jesu 2 naturer (100% menneske og 100% Gud), syndernes forladelse, den stedfortrædende lidelse og kødets opstandelse og det evige liv.

- Reformationen ved Martin Luther: Protestantismens løsrivelse fra den katolske kirke.



- Kristen etik:
o Næstekærlighed.
o Jesu Bjergprædiken.
o Det dobbelte kærlighedsbud: ”Elsk gud og din næste som dig selv.”
o Den gyldne regel: ”Behandl andre som du selv vil behandles
o Lignelsen om den barmhjertige samaritaner: Hvem er ens næste?

- Jan Hjärpes model:
o Indhold: Modernist eller traditionalist.
o Funktion: Sekularist eller teokrat.
o Engagement: Kritisk, ligeglad, entusiastisk.

- Fundamentalistisk bibellæsning.

- Ritualer: Dåb og nadver (som sakramenter i den protestantiske kirke).

Baggrundsmateriale (alt kan findes i udleverede bøger eller på Lectio):
- ”Kristendom” af Lene Madsen og Sofie Reimick - kapitel 3 i Grundbog til Religion C, Systime, 2013.

- ”Læs om hvad en myte er” (kopiark).

- ”Overblik over konsekvenserne af syndefaldet” (kopiark).

- ”5 skarpe om de kristne skrifter” fra DR Undervisning (link: https://www.dr.dk/studie/religion/5-skarpe-om-kristendommen).

- ”Kristendom basis1”, Religionsnørden, YouTube (link: https://www.youtube.com/watch?v=Ii_tst8FglE).

- ”Protestantisk kristendom”, Religionsnørden, YouTube (link: https://www.youtube.com/watch?v=WjFrOiFep4M).

- ”Den Sorte Skole Reformationen”, 2016 (link: https://www.youtube.com/watch?v=yFvwvB1iOAI).

- ”Læs om kristen etik” (kopiark).

- ”Overblik over evangelierne og Paulus’ breve” (kopiark).

- ”Læs om kendetegn ved ritualer” (kopiark).

- ”Læs om Jan Hjärpes model” fra Begrebsnøgle til religion – teori og metode, Systime.

- ”Læs om synet på religiøse tekster” fra Begrebsnøgle til religion – teori og metode, Systime.

- ”Overblik over folkekirkens fløje” (kopiark).

Analysemateriale (alt kan findes i udleverede bøger eller på Lectio):

- Statistik over ”Kirkelige handlinger”, Danmarks Statistik, 2025 (link: https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/borgere/folkekirke/kirkelige-handlinger).

- Statistik over ”Medlemmer af folkekirken” Danmarks Statistik, 2026 (link: https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/borgere/folkekirke/medlemmer-af-folkekirken).

- ”Verdens skabelse”, Første Mosebog kapitel 1, Det gamle testamente.

- ”Adam og Eva”, Første Mosebog kapitel 2, Det gamle testamente.

- ”Syndefaldet og uddrivelsen fra Edens have”, Første Mosebog kapitel 3, Det gamle testamente.

- ”Åbenbaringen på Sinaj”, Anden Mosebog kapitel 19, Det gamle testamente.

- ”De 10 bud”, Anden Mosebog kapitel 20, Det gamle testamente.

- ”Davidssønnens fredsrige”, uddrag fra Esajas bog kapitel 1, Det gamle testamente.

- ”Retfærdighed ved tro på Jesus Kristus” (Kapitel 3 vers 21-31) og ”Adam og Kristus” (kapitel 5 vers 12-21), Paulus’ brev til Romerne, Det nye testamente.

- Uddrag fra Kapitel 5 ”Bjergprædikenen” (vers 1-2, vers 17-43), kapitel 7 ”Den gyldne regel” (vers 12) og kapitel 22 ”Det største bud i loven” (vers 32-40), Matthæusevangeliet, Det nye testamente.

- ”Lignelsen om den barmhjertige samaritaner” (Kapitel 10 vers 25-37), Lukasevangeliet, Det nye testamente.

- ”Barnedåb i kirken”, uddrag fra afsnittet om ”Dåb”, Den danske folkekirkes ritualbog, 1992.

- Nadver i kirken, uddrag fra afsnittet om ”Højmesseordning”, Den danske folkekirkes ritualbog, 1992.

- Episode 1 af De unge præster, DR, 2016 (link: https://www.dr.dk/drtv/se/de-unge-praester_52117).

- Sæson 2 episode 5: ”Kommer homoseksuelle i helvede?” fra Signe Molde på udebane, DR, 2022 (link: https://www.dr.dk/drtv/serie/signe-molde-paa-udebane_220756).

- ”Dåben er ikke et rygmærke” skrevet af Lars Sandbeck og bragt i Kristeligt Dagblad d. 1. juli 2023.

Supplerende materiale:

- Kort over kristendommen udbredelse på verdensplan (link: https://i0.wp.com/wp-blog-dir.s3.amazonaws.com/uploads/sites/27/2014/09/kristne030914.gif?ssl=1).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4: Hinduisme.

Forløb 4: Hinduisme.
Formål:
- At eleverne får kendskab til udvalgte sider af hinduismen som religion samt dennes indflydelse på det indiske samfund.

- At eleverne får et indblik i forskelle, der er på hinduismen og hhv. kristendom og islam.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse af både skrevne tekster og levende billeder.

Faglige fokuspunkter:
- Helligtekster: Vedaerne, Upanishaderne og Bhagavadgita.

- Myter: ”Purusha-hymnen”.

- Kastesystemet: De 4 varnaer + de kasteløse.
o Brahmin'erne: Præstekasten.
o Kshatriya'erne: Kriger- og herskerkasten.
o Vaishya'erne: Kasten for produktion og handel ex. landmænd, købmænd og håndværkere.
o Shudra'erne: Tjenerkasten.
o De kasteløse (dalitter, urørlige): Ikke en del af kastesystemet, men varetager urene jobs.

- Hinduistisk grundfilosofi: Atman, brahman, karma, samsara, moksha og yoga (meditation).

- De 3 veje til frelse (moksha):
o Jnana marga / jnana yoga (erkendelsens vej).
o Karma marga / karma yoga (handlingens vej).
o Bhakti marga / bhakti yoga (hengivelsens vej).

- Dharma: Livsaldre og kastepligt.

- Polyteisme og forholdet imellem guder og mennesker + argumenter for en bagvedliggende monoteisme.

- Hare Krishna Bevægelsen.

- Puja og kommunikation med guderne.

- Templer (mandir), murti’er, darshan,

- Andre ritualer: Ligbrænding, tildelingen af den hellige tråd (upanayana) og Khumb Mela- festival.
- Hindunationalisme (hindutva).

Baggrundsmateriale:
- ”Hinduismen” af Bodil Junker Peder, kapitel 5 fra Grundbog til Religion C, Systime.

- ”Hinduismens historie og hellige bøger” og ”Den ariske indvandring” uddrag fra kapitel 1 og 2 fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”Hinduismens forhistorie: Vedatiden (1500-500 f.Kr.)” og ”Hvad er kastesystemet?” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”Baggrunden for filosofien om genfødslernes kredsløb” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”De 3 veje til moksha”, ”Etik (dharma)” og ”Arjunas dilemma – indblik i Bhagavadgita” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra kapitel 5 ”Guderne og deres familier” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra kapitel 7 ”Tilbedelsen af guderne” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”Læs om kendetegn ved ritualer” (kopiark).

- ”Begreber til karakteristik af religiøse udøvere” (kopiark).

Analysemateriale:
- ”Rigveda: Purushahymnen” fra s. 174-175 i Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra Upanishade-tekst om krop og forgængelighed fra s. 121-122 i Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra ”Indiens hellige mænd” (minut 0-15 + minut 33-45), DR3, 2019 (lånt på CFU).

- ”Arjunas problem” (uddrag fra kapitel 1), ”Krishnas svar på Arjunas problem” (uddrag fra kapitel 2), ”Om at handle uden at tænke på resultatet” (uddrag fra kapitel 6) og ”Kasterne set i relation til gunaerne ” (uddrag fra kapitel 18) fra Bhagavadgita.

- Uddrag fra tv-udsendelse fra TV-syd d. 11. juni 2010 om hindutemplet i Brande – magasinet Anne på Herrens mark – tidskode 13.00 – 23.30 (link: https://www.tvsyd.dk/nyheder/11-06-2010/1930/1930-udsendelsen-11-juni-2010).

- ”Fra hash til Hare Krishna” fra TV2 Echo 10. august 2020 (link: https://www.youtube.com/watch?v=7eQrn5ecTGk).

- ”Tulja bhavani devi live pooja darshan” (link: https://www.youtube.com/watch?v=wsFxckRtmrE).

- ”Hindu Temple Worship (…)” (link: https://www.youtube.com/watch?v=qP2ZMJAqUts).

- ” (…) Upanayanam Ceremony (…)” (link: https://www.youtube.com/watch?v=9_qD9UW05z4).

- ” I Joined the World’s Biggest Pilgrimage – KUMBH MELA 2025” – tidskode 0-4.30 + 11-30-14.30 (link: https://www.youtube.com/watch?v=ItxHiOOvaCc).

- ”India Divided: How Narendra Modi is Empowering Hindu Nationalists”, 2020 (link: https://www.youtube.com/watch?v=3jfk7F-6WE0).

- ”Solnedgang over Indien” bragt i Weekendavisen d. 21. december 2021 af Rasmus Egmont.

- ”Reinkarnation forklaret for børn” fra Am I a Hindu? The Hinduism Primer, Rupa & Co, 1993. (Oversættelse: Allan Poulsen).

Supplerende materiale:

- ”Does Your Caste Matter In Indian Dating Culture?” (link: https://www.youtube.com/watch?v=1ERSvTpusjs).

- ”Why Am I An Untouchable?” (link: https://www.youtube.com/watch?v=1J4dKnYYIYk).

- ”Netflix dropper film efter kritik fra hindunationalister” bragt i Information d. 19. januar 2024 af Anna von Sperling.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5: Senmoderne religiøsitet.

Forløb 5: Religion i det senmoderne samfund.

Formål:
- At eleverne får indblik i, hvad der er karakteristisk for religionsdyrkelsen i det senmoderne samfund, og hvordan denne adskiller sig fra religionsdyrkelsen i hhv. det traditionelle og det moderne samfund.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse.

Faglige fokuspunkter:
- Samfundsudvikling: Den fortryllede verden, den af-fortryllede verden og den gen-fortryllede verden.

- Former for religiøsitet: Traditionel religiøsitet, moderne religiøsitet og senmoderne religiøsitet.

- Individualisering, genfortryllelse, den religiøse aktør, synkretisme og ikke-institutionaliseret religion.

- Teorier om hvorfor man bliver religiøs: Deprivationsteori, socialisationsteori og teorien om søgen efter mening og tilknytning.

- Eksempler på senmoderne tendenser – ex. spiritualitet (astrologi, krystaller og tarotkort), ateisme, satanisme, nyhedeskab, asatro, animisme mm.

- Balance imellem individ- og fælleskabsfokus.

- Ninian Smarts 7 dimensioner.

- Konversionsteori: Rambos 7 stadier for konversion:
o Kontekst, krise, søgen, møde, interaktion, forpligtelse og konsekvenser.

Baggrundsmateriale:
- ”Religion i det senmoderne samfund” s. 11-15 i Grundbog til Religion C, Systime, 2013.

- ”Læs om traditionel, moderne og senmoderne religiøsitet” fra Klar til KS, Columbus, 2020.

- ”Overblik over samfundstyper” (udleveret dokument) læs om det på s. 11-14 og s. 57-63 i KS-bogen, Columbus, 2015.

- ”Læs om hvorfor man bliver religiøs” fra Grundbog til religion C, Systime, 2013.

- ”Læs om hvordan man i eftertiden har brugt dele af vikingernes religion” uddrag fra kapitel 8 fra Vikingernes religion, Columbus, 2023.




Analysemateriale:
- Uddrag fra ”Under denne måne brænder jeg alle de ting, der forhindrer mig i at følge min intuition” bragt i Information 25. marts 2023 af Birgitte Kjeldsen.

- ”Fynsk landsbykirke lægger hus til meditation” bragt Kristeligt Dagblad d. 8. oktober 2022 af Niels Hein.

- ”Hvis en ung taler om reinkarnation, må jeg gå åbent ind i samtalen” bragt i Kristeligt Dagblad d. 28. september 2022 af Malene Fenger-Grøndahl.

- ”Fucking underligt” afsnit 1 af Hedningen, Heksen og Hyldemor (2022), DR (link: https://www.dr.dk/drtv/se/hedningen-heksen-og-hyldemor_-fucking-underligt_324106).

- ”Ritualer” afsnit 2 af ”Hedningen, heksen og hyldemor” (2022), DR (link: https://www.dr.dk/drtv/se/hedningen-heksen-og-hyldemor_-ritualer_324107).

- ”Julebuk” afsnit 3 af ”Hedningen, heksen og hyldemor” (2022), DR (Link: https://www.dr.dk/drtv/se/hedningen-heksen-og-hyldemor_-julebuk_324105).

Supplerende materiale:

- Ateistisk Selskabs hjemmeside (link: https://ateist.dk).

- Dansk Satanisk Forbunds hjemmeside (link: https://www.dansksataniskforbund.dk).

- Tv-klip om Dansk Satanisk Selskab, TV2 Echo, 2025 (link: https://www.facebook.com/reel/831314972655533).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer