Holdet 3z reC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Nicolaj Frejlev
Hold 2025 reC-z (3z reC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Religion i det senmoderne samfund.
Titel 2 Forløb 2: Islam.
Titel 3 Flerfagligt forløb med biotek.
Titel 4 Forløb 3: Kristendom.
Titel 5 Forløb 4: Hinduisme.
Titel 6 Forløb 5: Asatro.

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Religion i det senmoderne samfund.

Forløb 1: Intro til Religion C.

Formål:
- At eleverne introduceres til basale religionsvidenskabelige discipliner, teorier og begreber, der kan anvendes i arbejdet med alle religioner.

- At eleverne introduceres til religionsdyrkelsen i det senmoderne samfund.

Faglige fokuspunkter:
- Ninian Smarts 7 dimensioner.

- Sekularisering og af-sekularisering.

- Den fortryllede verden – den af-fortryllede verden og den gen-fortryllede verden.

- Traditionel, moderne og senmoderne religiøsitet.

- Religion i det senmoderne samfund:
o Refleksivitet, individualisering og selviscenesættelse.
o Genfortryllelse.
o Den religiøse aktør.
o Pluralisme.
o Synkretisme.
o Ikke-institutionaliseret religion.
o Polarisering.
o Maksimalisme/minimalisme.

- Konversionsberetning og konversionsteori: Rambos 7 stadier for konversion:
o Kontekst, krise, søgen, møde, interaktion, forpligtelse og konsekvenser.

- Teorier om hvorfor man bliver religiøs:
o Deprivationsteori.
o Socialisationsteori.
o Teorien om søgen efter mening og tilknytning.

- Karakteristik af afsender og tendens:

o Indefra- synsvinkel: Elite/mainstream, inklusiv/eksklusiv, maksimalist/ minimalist, modernist/traditionalist, sekularist/ikke-sekularist, fundamentalist, konvertit, engageret/ligeglad/kritisk.

o Udefra-synsvinkel: Objektiv/subjektiv, positiv eller negativ, ekspert/ lægmand.



- Teksttyper:
o Religiøs grundtekst (indefra-syn).
o Holdning TIL religion (udefra-syn).
o Fortolkning AF religion (indefra-syn).
o Religionsteoretisk tekst eller analyse (udefra-syn).

Baggrundsmateriale:
- ”Brillekursus” fra Grundbog til Religion C, Systime (s. 11-20).

- ”Værktøjskasse – Grundbegreber” fra Grundbog til Religion C, Systime (s. 262-269).

- ”Teori, metode og analyse – religionsfaglige discipliner” fra Grundbog til Religion C, Systime (s. 245-251 + 257).

- ”Sekularisering” fra Klar til KS, Columbus (s. 154-157).

- ”Overblik over samfundstyper” (udleveret dokument).

- ”Traditionel, moderne og senmoderne religiøsitet” fra Klar til KS, Columbus (s. 158-160).

- ”Konversionsberetningens retorik” fra Begrebsnøglen til religion – teori og metode, Systime.

- ”Begreber til karakteristik af afsender” (kopiark).

Analysemateriale:

- ”Mænd ved verdens ende” bragt i Weekendavisen d. 13. juni 2025 af Mads Staghøj.

- ”Religiøse dogmer skaber dårlige liv” bragt i Weekendavisen d. 6. januar 2023 af Peter Bjerregaard og Anders Stjernholm.

- ”Mennesket kan ikke være skabt forkert” bragt i Kristeligt Dagblad d. 3. september 2022 af sognepræst Marie Høgh.

- ”Hizb -ut-Tahrir Definitionen” bragt på Hizb ut-Tahrirs hjemmeside (link: https://www.hizb-ut-tahrir.dk/content.php?contentid=102&caller=index.php).

- Apostlenes Gerninger kapitel 9 ”Saulus' omvendelse” (vers 1-24),Det nye testamente.

- ”Casper Christensen deler sin tro på Jesus” lagt ud på YouTube d. 25.aug 2024 af Kirken Ark (link: https://www.youtube.com/live/NmwPP4p5Fcc).


Supplerende materiale:
- ”Mænd dyrker fodbold som en religion” bragt avisen.dk d. 15. mar. 2008 af Jawh.

- ”Religionshistorie på 5 minutter” forklaret af Mikael Rothstein (link: https://vimeo.com/165586373).

- ”Omstridt SDU-professor: Min tro er min privatsag” bragt i Information d. 5. august 2024 af Ulrik Dahlin og Louise Schou Drivsholm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2: Islam.

Forløb 2: Islam.

Formål:
- At eleverne får en grundlæggende viden om tro og praksis i islam samt dennes fremtrædelsesformer i Danmark.

- At eleverne får overblik over islams opståen, formative periode og splittelse.

- At eleverne får indblik i forskellige nutidige muslimske positioner og får en forståelse for, at islam dyrkes på mange forskellige måder – også i Danmark.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse af både skrevne tekster og levende billeder.

Faglige fokuspunkter:
- Kulturmuslimer.

- De 6 trosartikler:
1. Gud som alvidende, almægtig og udelelig (tawhid) skaber af alting.
2. Profeterne og Muhammed som profeternes segl.
3. Bøgerne – Koranen som Guds åbenbaring.
4. Englene og deres funktioner som sendebud, skrivere og hjælpere.
5. Dommedag og genopstandelsen, hvor man kan ende i paradis eller helvede. Martyrer går forud og kommer direkte i super-himlen.
6. Forudbestemmelsen – menneskets liv er forudbestemt af Gud, men det er op til mennesket at træffe de rigtige valg og følge Guds vilje.

- Handlingers betydning: Halal og haram.

- Profetens Muhammeds betydning før og nu.

- Mekka og Medina.

- Ummah og splittelsen imellem sunni- og shiamuslimer.

- Sharia = Vejen til Gud (består både af tro, handlinger, ritualer, leveregler og moral/etik).

- De 5 søjler:
1. Trosbekendelsen (shahada).
2. Bøn (salah).
3. Almisse (zakat).
4. Faste og ramadan (sawn).
5. Pilgrimsrejse til Mekka (hadj).


- 4 kilder til sharia:
1. Koranen.
2. Profetens Sunna (hadith).
3. Analogi.
4. Enighed.

- Jan Hjärpes model:
1. Indhold: Modernist eller traditionalist.
2. Funktion: Sekularist eller teokrat.
3. Engagement: Entusiastisk, ligeglad, kritisk.

- Jihad – at anstrenge sig: særligt ordets jihad og sværdets jihad.

- Kalifat og kalif (en islamisk stat).

Baggrundsmateriale:
- ”Islam” af Dorte Thelander Motzfeldt – kapitel 4 fra Grundbog til Religion C, Systime.

- ”Jan Hjärpes model” (kopiark).

- ”Overblik over forskellige typer tildækning” (kopiark).

- Uddrag fra ”Hvad er Hizb ut-Tahrir” bragt på religion.dk 22. marts 2019 af Mette Sørensen og Julie Petersen.

- ”Læs om hvad et kalifat er” (kopiark).

Analysemateriale:
- PerkerDansk afsnit 7, DR3 (set på CFU).

- ”Alle religioner har helligdomme. Alligevel skaber de konflikt” bragt i Kristeligt Dagblad d. 20. august 2023 af Birthe Pedersen.

- ”Imam: Forskelle mellem sunni- og shia-islam” brevkassesvar bragt på religion.dk d. 27. august 2004 af Imam Ahmed Akkari.

- ”Hvad er forskellen på shia- og sunnimuslimer?” bragt i Kristeligt Dagblad d. 10. oktober 2024 af Juliane Sigurdsson.

- ”Religionskonflikten, der stadig splitter verdens muslimer” bragt i Kristeligt Dagblad d. 18. juni 2014 af Nikolaj Krak.

- ”Tidligere biskop: Arvesynd er en central forskel mellem kristendom og islam” bragt i Kristeligt Dagblad d. 16. januar 2019 af tidligere biskop Steen Skovsgaard.

- ”Sneaking a Camera into Mecca to Film Hajj: The World's Largest Pilgrimage (…)” fra VICE’s Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=q7q_LcqbvKI).

- Sura 56 om dommedag (vers 1-56), Koranen.

- Hadith af Abdullah, søn af Amr Bin Al Aas om tilgivelse for dårlige handlinger.

- ”Hvad ville Mohammed gøre?” bragt i Weekendavisen d. 18. juni 2021 af Thomas Hoffmann, professor i islamisk teologi ved Københavns Universitet.

- ”En rettroende reformator” - interview med Aminah Tønnsen bragt i Kristeligt Dagblad d. 11. juli 2003 af Morten Rasmussen.

- Sura 24, vers 31 og Sura 33, vers 59 om tildækning, Koranen.

- Uddrag fra ”Hizb -ut-Tahrir Definitionen” fra Hizb ut-Tahrirs hjemmeside. Skrevet i 1953.

- ”Politiske reaktioner på Hizb ut Tahrirs islamiske standpunkt stadfæster demokratiets fallit” bragt på Hizb ut Tahrirs hjemmeside d. 28. oktober 2022.

- ”Victors hellige krig – fra højskoleelev til hellig kriger” (2016), TV2 (set på CFU).

Supplerende materiale:
- ”En guide til bønnen” fra Imam Ali moskeens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=TyLrh6aa13g).

- ”En guide til Wudhu (Rituel afvaskning)” fra Imam Ali moskeens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=bVUqk2sWa_Q).

- ”Bønnen - 3 Raka'at” fra Imam Ali moskeens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=nTXdT8HBErY).

- ”Bøn til tiden” fra Imam Abdul Wahid Pedersens Youtube-kanal (link: https://www.youtube.com/watch?v=X-YP43ctesI&t=118s).

- ”The Reformist – A Female Imam (Trailer 2019)” (link: https://www.youtube.com/watch?v=XjCq7H6ZYe0).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Forløb 3: Kristendom.

Forløb 3: Kristendom.
Formål:
- At eleverne får kendskab til de grundlæggende myter, som kristendommen er bygget op omkring og disses interne sammenhæng.

- At eleverne får overblik over kristendommens opståen, formative periode, udbredelse og etablering.

- At eleverne får indblik i forskellige nutidige kristne positioner og får en forståelse for, at kristendom dyrkes på mange forskellige måder – også i den danske folkekirke.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse af både skrevne tekster og levende billeder.

Faglige fokuspunkter:
- Kulturkristendom

- Biblen:
o Det gamle testamente (GT): De 5 mosebøger og profetier (ex. Messiasforventning).
o Det nye testamente (NT): Paulus’ brev og de 4 evangelier.

- Kristne grundmyter:
o Skabelsesberetningen (Oprindelsesmyten).
o Syndefaldet (Problemmyten).
o Frelsen ved Jesus Kristus (Løsningsmyten).

- Synd og arvesynd.

- Jødernes pagt (aftale) med Gud – den jødiske løsning på problemet = At følge Moseloven og de 10 bud.

- De kristnes pagt (aftale) med Gud – den kristne løsning på problemet = Frelse ved tro (Paulus).

- Centrale dogmer:
o Jesus som Kristus/Messias, treenigheden, gud som skaber, Jesu genopstandelse fra de døde, læren om Jesu 2 naturer (100% menneske og 100% Gud), syndernes forladelse, den stedfortrædende lidelse og kødets opstandelse og det evige liv.

- Reformationen ved Martin Luther: Protestantismens løsrivelse fra den katolske kirke.



- Kristen etik:
o Næstekærlighed.
o Jesu Bjergprædiken.
o Det dobbelte kærlighedsbud: ”Elsk gud og din næste som dig selv.”
o Den gyldne regel: ”Behandl andre som du selv vil behandles
o Lignelsen om den barmhjertige samaritaner: Hvem er ens næste?

- Jan Hjärpes model:
o Indhold: Modernist eller traditionalist.
o Funktion: Sekularist eller teokrat.
o Engagement: Kritisk, ligeglad, entusiastisk.

- Fundamentalistisk bibellæsning og kreationisme.

- Ritualer: Dåb og nadver (som sakramenter i den protestantiske kirke).

Baggrundsmateriale (alt kan findes i udleverede bøger eller på Lectio):
- ”Kristendom” af Lene Madsen og Sofie Reimick - kapitel 3 i Grundbog til Religion C, Systime, 2013.

- ”Læs om hvordan man kan læse Biblen” (kopiark).

- ”Læs om hvad en myte er” (kopiark).

- ”Overblik over konsekvenserne af syndefaldet” (kopiark).

- ”5 skarpe om de kristne skrifter” fra DR Undervisning (link: https://www.dr.dk/studie/religion/5-skarpe-om-kristendommen).

- ”Kristendom basis1”, Religionsnørden, Youtube (link: https://www.youtube.com/watch?v=Ii_tst8FglE).

- ”Protestantisk kristendom”, Religionsnørden, Youtube (link: https://www.youtube.com/watch?v=WjFrOiFep4M).

- ”Læs om kristen etik” (kopiark).

- ”Overblik over evangelierne og Paulus’ breve” (kopiark).

- ”Læs om kendetegn ved ritualer” (kopiark).

- ”Læs om Jan Hjärpes model” fra Begrebsnøgle til religion – teori og metode, Systime.

- ”Læs om fundamentalistisk bibellæsning” fra Begrebsnøgle til religion – teori og metode, Systime.

- ”Overblik over folkekirkens fløje” (kopiark).

- ”Læs om folkekirkens fløje” fra KS-bogen, Columbus.

Analysemateriale (alt kan findes i udleverede bøger eller på Lectio):
- Afsnit 3 af So fucking special i USA, DR1, 2013 (lånt på CFU).

- Statistik over ”Kirkelige handlinger”, Danmarks Statistik, 2025 (link: https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/borgere/folkekirke/kirkelige-handlinger).

- Statistik over ”Medlemmer af folkekirken” Danmarks Statistik, 2026 (link: https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/borgere/folkekirke/medlemmer-af-folkekirken).

- ”Verdens skabelse”, Første Mosebog kapitel 1, Det gamle testamente.

- ”Adam og Eva”, Første Mosebog kapitel 2, Det gamle testamente.

- ”Syndefaldet og uddrivelsen fra Edens have”, Første Mosebog kapitel 3, Det gamle testamente.

- ”Åbenbaringen på Sinaj”, Anden Mosebog kapitel 19, Det gamle testamente.

- ”De 10 bud”, Anden Mosebog kapitel 20, Det gamle testamente.

- ”Davidssønnens fredsrige”, uddrag fra Esajas bog kapitel 1, Det gamle testamente.

- ”Retfærdighed ved tro på Jesus Kristus” (Kapitel 3 vers 21-31) og ”Adam og Kristus” (kapitel 5 vers 12-21), Paulus’ brev til Romerne, Det nye testamente.

- Uddrag fra Kapitel 5 ”Bjergprædikenen” (vers 1-2, vers 17-43), kapitel 7 ”Den gyldne regel” (vers 12) og kapitel 22 ”Det største bud i loven” (vers 32-40), Matthæusevangeliet, Det nye testamente.

- ”Lignelsen om den barmhjertige samaritaner” (Kapitel 10 vers 25-37), Lukasevangeliet, Det nye testamente.

- Episode 1 af De unge præster, DR, 2016 (link: https://www.dr.dk/drtv/se/de-unge-praester_52117).

- Sæson 2 episode 5: ”Kommer homoseksuelle i helvede?” fra Signe Molde på udebane, DR, 2022 (link: https://www.dr.dk/drtv/serie/signe-molde-paa-udebane_220756).

- ”Dåben er ikke et rygmærke” skrevet af Lars Sandbeck og bragt i Kristeligt Dagblad d. 1. juli 2023.

Supplerende materiale:

- Kort over kristendommen udbredelse på verdensplan (link: https://i0.wp.com/wp-blog-dir.s3.amazonaws.com/uploads/sites/27/2014/09/kristne030914.gif?ssl=1).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 4: Hinduisme.

Forløb 4: Hinduisme.
Formål:
- At eleverne får kendskab til udvalgte sider af hinduismen som religion samt dennes indflydelse på det indiske samfund.

- At eleverne får et indblik i forskelle, der er på hinduismen og hhv. kristendom og islam.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse af både skrevne tekster og levende billeder.

Faglige fokuspunkter:
- Helligtekster: Vedaerne, Upanishaderne og Bhagavadgita.

- Myter: ”Purusha-hymnen”.

- Kastesystemet: De 4 varnaer + de kasteløse.
o Brahmin'erne: Præstekasten.
o Kshatriya'erne: Kriger- og herskerkasten.
o Vaishya'erne: Kasten for produktion og handel ex. landmænd, købmænd og håndværkere.
o Shudra'erne: Tjenerkasten.
o De kasteløse (dalitter, urørlige): Ikke en del af kastesystemet, men varetager urene jobs.

- Hinduistisk grundfilosofi: Atman, brahman, karma, samsara, moksha og yoga (meditation).

- De 3 veje til frelse (moksha):
o Jnana marga / jnana yoga (erkendelsens vej).
o Karma marga / karma yoga (handlingens vej).
o Bhakti marga / bhakti yoga (hengivelsens vej).

- Dharma og kastepligt

- Polyteisme og forholdet imellem guder og mennesker + argumenter for en bagvedliggende monoteisme.

- Hare Krishna Bevægelsen.

- Puja og kommunikation med guderne.

- Templer (mandir), murti’er, darshan,

- Andre ritualer: Ligbrænding, tildelingen af den hellige tråd (upanayana) og Khumb Mela- festival.
- Hindunationalisme (hindutva).

Baggrundsmateriale:
- ”Hinduismen” af Bodil Junker Peder, kapitel 5 fra Grundbog til Religion C, Systime.

- ”Hinduismens historie og hellige bøger” og ”Den ariske indvandring” uddrag fra kapitel 1 og 2 fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”Hinduismens forhistorie: Vedatiden (1500-500 f.Kr.)” og ”Hvad er kastesystemet?” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”Baggrunden for filosofien om genfødslernes kredsløb” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”De 3 veje til moksha”, ”Etik (dharma)” og ”Arjunas dilemma – indblik i Bhagavadgita” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra kapitel 5 ”Guderne og deres familier” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra kapitel 7 ”Tilbedelsen af guderne” fra Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- ”Læs om kendetegn ved ritualer” (kopiark).

- ”Begreber til karakteristik af religiøse udøvere” (kopiark).

Analysemateriale:
- ”Rigveda: Purushahymnen” fra s. 174-175 i Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra Upanishade-tekst om krop og forgængelighed fra s. 121-122 i Hinduismen af Allan Poulsen, Systime.

- Uddrag fra ”Indiens hellige mænd” (minut 0-15 + minut 33-45), DR3, 2019 (lånt på CFU).

- ”Arjunas problem” (uddrag fra kapitel 1), ”Krishnas svar på Arjunas problem” (uddrag fra kapitel 2) og ”Om at handle uden at tænke på resultatet” (uddrag fra kapitel 6) fra Bhagavadgita.

- Uddrag fra tv-udsendelse fra TV-syd d. 11. juni 2010 om hindutemplet i Brande – magasinet Anne på Herrens mark – tidskode 13.00 – 23.30 (link: https://www.tvsyd.dk/nyheder/11-06-2010/1930/1930-udsendelsen-11-juni-2010).

- ”Fra hash til Hare Krishna” fra TV2 Echo 10. august 2020 (link: https://www.youtube.com/watch?v=7eQrn5ecTGk).

- ”Tulja bhavani devi live pooja darshan” (link: https://www.youtube.com/watch?v=wsFxckRtmrE).

- ”Hindu Temple Worship (…)” (link: https://www.youtube.com/watch?v=qP2ZMJAqUts).

- ” (…) Upanayanam Ceremony (…)” (link: https://www.youtube.com/watch?v=9_qD9UW05z4).

- ” I Joined the World’s Biggest Pilgrimage – KUMBH MELA 2025” – tidskode 0-4.30 + 11-30-14.30 (link: https://www.youtube.com/watch?v=ItxHiOOvaCc).

- ”Solnedgang over Indien” bragt i Weekendavisen d. 21. december 2021 af Rasmus Egmont.

- ”Reinkarnation forklaret for børn” fra Am I a Hindu? The Hinduism Primer, Rupa & Co, 1993. (Oversættelse: Allan Poulsen).

Supplerende materiale:

- ”Does Your Caste Matter In Indian Dating Culture?” (link: https://www.youtube.com/watch?v=1ERSvTpusjs).

- ”Why Am I An Untouchable?” (link: https://www.youtube.com/watch?v=1J4dKnYYIYk).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 5: Asatro.

Forløb 5: Nordisk religion og asatro.
Formål:
- At eleverne får kendskab til grundlæggende sider af førkristen nordisk religion og senmoderne asatro og kan skelne disse fra hinanden.

- At eleverne får indblik i, hvad der er karakteristisk for religionsdyrkelsen i det senmoderne samfund, og hvordan denne adskiller sig fra religionsdyrkelsen i hhv. det traditionelle og det moderne samfund.

- At eleverne kan bruge denne viden i religionsfaglig tekstanalyse af både skrevne tekster og levende billeder.

Faglige fokuspunkter:
- Myter: Skabelse, Ragnarok og cyklisk historiesyn – alt går i ring.

- Gudopfattelse: Polyteisme og animisme.

- De nordiske guder: Odin, Thor, Loke, Freja og Frej.

- Jætterne

- Nornerne - skæbnegudinder.

- Religiøse specialister: Gode, gydje og vølve.

- Ritual: Blót (offer).

- Forn Sidr (Asa- og Vanetrossamfundet i Danmark).

- Hedning.

- Samfundsudvikling: Den fortryllede verden, den af-fortryllede verden og den gen-fortryllede verden.

- Former for religiøsitet: Traditionel religiøsitet, moderne religiøsitet og senmoderne religiøsitet.

- Individualisering, genfortryllelse, den religiøse aktør, synkretisme og ikke-institutionaliseret religion.

- Teorier om hvorfor man bliver religiøs: Deprivationsteori, socialisationsteori og teorien om søgen efter mening og tilknytning.



Baggrundsmateriale:
- ”Læs om førkristen nordisk religion og vikingetid” uddrag fra kapitel 1 og 2 fra Vikingernes religion, Columbus, 2023.

- ”Læs om hvad en myte er” (kopiark).

- ”Læs om cyklisk historiesyn: Skabelse og Ragnarok” fra ” Nordisk religion af Leif Carlsen, Forlaget Musagetes (1985).

- ”Læs om skabelse og Ragnarok i nordisk religion ” uddrag fra kapitel 5 og 6 fra Vikingernes religion, Columbus, 2023.

- ”Overblik over udvalgte aser” fra ” Nordisk religion af Leif Carlsen, Forlaget Musagetes (1985).

- ”Læs om forholdet imellem guder og mennesker ” uddrag fra kapitel 6 fra Vikingernes religion, Columbus, 2023.

- ”Læs om hvordan vikingernes samfund var ” uddrag fra kapitel 3 fra Vikingernes religion, Columbus, 2023.

- ”Læs om traditionel, moderne og senmoderne religiøsitet” fra Klar til KS, Columbus, 2020.

- ”Overblik over samfundstyper” (udleveret dokument) læs om det på s. 11-14 og s. 57-63 i KS-bogen, Columbus, 2015.

- ”Læs om hvordan vikingerne praktiserede deres religion” uddrag fra kapitel 4 fra Vikingernes religion, Columbus, 2023.

- ”Læs om hvordan man i eftertiden har brugt dele af vikingernes religion” uddrag fra kapitel 8 fra Vikingernes religion, Columbus, 2023.

- ”Læs om hvorfor man bliver religiøs fra Grundbog til religion C, Systime, 2013.

- ”Religion i det senmoderne samfund” s. 11-15 i Grundbog til Religion C, Systime, 2013.

Analysemateriale:
- ”Skabelsesmyte fra nordisk mytologi” fra Vikingernes helte: Sagn om de nordiske guder (2017), Lindhardt og Ringhof.

- ”Ragnarok - nordisk myte om verdens undergang” fra Vikingernes helte: Sagn om de nordiske guder (2017), Lindhardt og Ringhof.

- ”De nordiske guder sætter den troende fri til at søge lykken på egne præmisser” bragt i Information d. 15. august 2019 af Mathias Nordvig.

- ”Fucking underligt” afsnit 1 af Hedningen, Heksen og Hyldemor (2022), DR (link: https://www.dr.dk/drtv/se/hedningen-heksen-og-hyldemor_-fucking-underligt_324106).

- Uddrag fra ”Hedning på høje hæle” afsnit 9 af Himlen over Danmark, DR2 (2006) (link: https://www.youtube.com/watch?v=rLt00F40d0I).

- ”Julebuk” afsnit 3 af ”Hedningen, heksen og hyldemor” (2022), DR (Link: https://www.dr.dk/drtv/se/hedningen-heksen-og-hyldemor_-julebuk_324105).

- ”Ritualer” afsnit 2 af ”Hedningen, heksen og hyldemor” (2022), DR (link: https://www.dr.dk/drtv/se/hedningen-heksen-og-hyldemor_-ritualer_324107).

- ”Vil du droppe din kirkeskat og betale til modernatur i stedet?” afsnit 2 af Tro til salg (2021), DR (link: https://www.dr.dk/drtv/se/tro-til-salg_-vil-du-droppe-din-kirkeskat-og-betale-til-modernatur-i-stedet_290492).

- Digt skrevet af Ole Gotved fundet på Forn Sidrs hjemmeside (link: https://www.fornsidr.dk/om-forn-sidr/).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer