Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Nykøbing Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag B
|
|
Lærer(e)
|
Jeppe Just
|
|
Hold
|
2025 saB-pps (2pps saB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Politik, magt og demokrati
- Hvad er politik?
- De klassiske ideologier (socialisme, konservatisme og liberalisme)
- De ideologiske forgreninger (socialdemokratisme, nationalkonservatisme, socialliberalisme)
- Demokrati og dens fordele og ulemper
- Konkurrence- kontra deltagelsesdemokratiet
- Grundlovens rettigheder og pligter (Her særligt ytrings-, forsamlings, religionsfrihed og pligten til at betale skat, overholde loven og gå i skole)
- Kriterier for et godt demokrati og gråzonen mellem demokrati og diktatur
- De politiske partier i Folketinget
- Værdi- og fordelingspolitik
- Partiadfærd (Molins Model, Downs stemmemaksimeringsmodel)
- tredeling af magten (lovgivende, dømmende, udøvende)
Materiale
Samf på B s. 83-95 + 98-107 + 115-119 + 148-158 + 184-189 + 192-208
Luk Samfundet Op! s. 106-111
Artikler
- 'USA's højesteret hjælper Trump igen og igen uden at forklare hvorfor' TV2 (2025)
- 'Ny måling viser stor modstand mod afskaffelsen af St. Bededag', DR.dk, februar 2023 (2,3 ns)
https://www.dr.dk/nyheder/politik/ny-maaling-viser-stor-modstand-mod-afskaffelsen-af
-store-bededag
Hjemmesider
- Folketingets partier, TV2.dk (https://nyheder.tv2.dk/folketingsvalg/partier/)
- Uddrag af Grundloven (grundloven.dk)
- Altinget Kommunalvalgstest
- Din Geo - kommunedata (dingeo.dk)
Antal normalsider cirka 57
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Miniforløb om samfundsvidenskabelige metode
- Kvalitativ / kvantitativ metode
- Kausalitet / korrelation
- Komparativ metode
- Taksonomi
- Informationssøgning
- Kildekritik
- Hvordan analyserer man en figur/tabel/graf
Materiale
Luk Samfundet Op! kap. 21, 4 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Formål: Eleverne skal med samfundsfaglig viden analysere kilderne til forståelse af problematikker for ungdommen i det senmoderne samfund, og fordele/ulemper af den stigende individualisering og individets stigende valg og medførende ansvar.
Indhold: samfundstyper, socialisering (primær/sekundær), køn, kønsidentitet & -kultur, stress, individualisering, anerkendelse, ulighed.
Teorier:
Thomas Ziehe: kulturel frigørelse, subjektivisering, potensering, emblamatisering
Alex Honneths anerkendelsesteori
Anthony Giddens: individualisering, adskillelse af tid og rum, tab af traditioner, udlejring af sociale relationer og øget polarisering,
Erving Goffman - frontstage/backstage
Materiale:
Samf på B s.17-21 + 35-55
Supplerende stof:
- 'Skilsmissernes Historie - fra Skandale til helt normalt med litteraturen som fast følgesvend' Kristeligt Dagblad (2021)
- Oplæg og casearbejde på Absalons lærer- og socialrådgiveruddannelser
I alt ca. 30 ns.
Metode: lærerundervisning, pararbejde, gruppearbejde, rollespil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Ulighed
Formål: Eleverne skal med samfundsfaglig viden analysere kilderne til ulighed og fordele/ulemper af den stigende individualisering og individets stigende valg og medførende ansvar.
Indhold: ulighed, chanceulighed, kapitaler.
Teorier:
Pierre Bourdieus kapitalbegreber og habitus
Begreber:
Social arv
Chanceulighed
Formel lighed kontra resultatlighed
Økonomisk, kulturel og social kapital
Habitus
Materiale:
Samf på B s. 55-64
Supplerende stof:
'Nu advarer selv Saxo Banks ærkeliberale direktør', Zetland
World Inequality Database
Video:
Videoklip: Blok på bistand
"Dovne Robert" i Aftenshowet
I alt ca. 20 ns.
Metode: lærerundervisning, pararbejde, gruppearbejde, rollespil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Kriminalitet og straf
Vigtige begreber:
- SNAP-modellen
- Overlevelseskriminalitet, opvisningskriminalitet, oplevelseskriminalitet, organisk kriminalitet
- Merton
- Hirschi
.- Sutherland
- Samfundspagten
- Den sociale kontrakt
- Den retfærdige straf
- Den nyttige straf
- Fængselsteori (Panoptikon, Resocialisering
Fængselsteoretikere Bentham og Foucault
- Retssystemet i Danmark
Materiale:
"Fra drengestreger til bandekrig", s. 11-20, s. 27-37, s. 88-92, s. 92-98
Artikler:
- Fadime Turan: "Derfor blev jeg kriminel", Ekstrabladet (2012)
- 'Regeringen vil fordoble straf for grov vold og øge fængselspladser' DR (2025)
- 'Voldtægt var hærværk: 5 vanvittige facts om straf og lov i middelalderen' DR (2017)
Video:
'Retten Indefra' - DR
Kvantitativt materiale
Diverse Statistikker om kriminalitet (DST)
(klassen har selv arbejdet med at hente statistikker fra Statistikbanken)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Økonomi og Velfærd
Fagligt fokus og kernestof
Forløbet giver eleverne en grundlæggende forståelse for centrale økonomiske begreber, mekanismer og modeller i moderne samfund. Eleverne arbejder med:
Økonomi
Udbud og efterspørgsel
Prismekanismen på et frit marked
Kapitalisme kontra planøkonomi
Det samfundsøkonomiske kredsløb
Konjunkturforløb og økonomiske udsving
Økonomiske mål og samfundsøkonomiske problemstillinger
Finanspolitik og pengepolitik
Adam Smith kontra John Maynard Keynes og økonomiske tankegange
Velfærd
Velfærdsmodeller (universel, residual, korporativ)
Den danske velfærdsstat som case
Velfærdsstatens udfordringer (demografi, globalisering, arbejdskraft, økonomisk pres, ulighed)
Kompetencemål
Eleverne skal kunne:
Redegøre for centrale økonomiske begreber og sammenhænge.
Forklare, hvordan markedet fungerer, og hvordan staten kan påvirke økonomien.
Analysere konkrete økonomiske problemstillinger ved hjælp af modeller og statistiske data.
Perspektivere danske velfærdsmodeller i forhold til andre typer velfærdsstater.
Diskutere fordele og ulemper ved forskellige økonomiske styringsformer og velfærdssystemer.
Anvende viden om arbejdsmarkedet i analyser af aktuelle samfundsforhold.
Materiale:
Samf på B s. 159-164 + 214-229 + 236-240 + 253-261
Artikler:
'Diskoteker får bøde for karteldannelse' TV Syd (2021)
'Millionæren Martin Thorborg boede fire år i USA og vendte tilbage med en opsang til danskerne' Berlingske (2017
Evaluering
Eleverne evalueres løbende gennem:
Korte skriftlige arbejdsspørgsmål
Præsentation af case
Deltagelse i klassediskussioner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
EU og internationale institutioner
EU
- historie og funktion
- EU's institutioner
- De fire friheder
- Danmarks forhold til EU
- EU's udfordringer (Velfærdsturisme, social dumping, globalisering, bureaukrati, demokratisk underskud)
FN
- historie og funktion
- FN's institutioner (fokus på sikkerhedsrådets opbygning og beslutningsproces)
- Menneskerettighedserklæringen
- FN's Verdensmål
NATO
- historie og funktion
- Medlemsstater
- Forsvarsbudgetter
- 2 %-kravet til medlemsstaterne
- Trump og NATO
- Rusland-Ukraine-krigen
- Huntington og Civilisationers Sammenstød
Indhold (begreber)
EU:
Velfærdsturisme, social dumping, globalisering, bureaukrati, demokratisk underskud
FN
Menneskerettigheder
Klimapolitik
Global ulighed
Mellem-/overstatsligt samarbejde
NATO
Hård og blød magt
BNP
WTO
Økonomisk globalisering
Materiale
Samf på B s. 127-128
Kvantitativ materiale
Forsvarsbudgetter i NATO -
Artikler
- 'Trump presser NATO - Stoltenberg advarer' TV2 (2026)
Evaluering
Eleverne evalueres løbende gennem:
Korte skriftlige arbejdsspørgsmål
Præsentation af case
Deltagelse i klassediskussioner
I alt ca. 5 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/114/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70849296334",
"T": "/lectio/114/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70849296334",
"H": "/lectio/114/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70849296334"
}