Holdet G5 en (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Lene Bønnerup
Hold 2025 en-G5 (G5 en)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Growing up and identity

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Growing up and identity

FORMÅL:
Forløbet fungerer som en introduktion til engelskfaget og til tekstanalyse. Vi fokuserer på forskellige aspekter af ungdom og at finde sig selv i overgangen fra barn til voksen. Vi arbejder med temaer som loss of innocence, identity, and the role of parents.

Forløbet afsluttes med et mini-projekt under overskriften Growing up with a digital identity.

INDHOLD:
• Analyse af fiktion
• Analyse af non-fiction
• Mundtlighed

MATERIALE:
3 texts focusing on theme and message:
- Let It Go
- The dog and the shadow
- Learning to be silent

Fiction analysis:
- Philip Larkin: “This Be the Verse” (poem)
- Alice Walker: “The Flowers” (short story)
- “Mommy and Daddy” (short story)  
- Suzanne Collins: “The Hunger Games”, pp. 3-9 + clip: “The Reaping” and “The Interviews” (excerpts of novel and film)
- Jonathan Button: “Behind closed doors”, 2009 (short animated film): https://www.youtube.com/watch?v=H9InaUJm0A8

Non-fiction analysis:
Daily Mail: “The haunting last picture of Sophie Lancaster who was beaten to death for being a Goth” (article) (March 28, 2008)
Delain: “We Are the Others.” (lyrics + music videos)
Will’s Story (video): https://www.youtube.com/watch?v=InVz1nB-zfk

Supplerende materiale
- Sangdiktat: Never Say Goodbye
- Sangdiktat: The Real Damage
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer