Holdet 1g muG (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Musik C
Lærer(e) Ida Bruun Clausen
Hold 2025 1g muG (1g muG)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Temaforløb 1: Rytmer, groove og folkemusik
Titel 2 Temaforløb 2: Toner, melodier og klassisk musik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Temaforløb 1: Rytmer, groove og folkemusik

Formål: at lære om og få en forståelse teoretisk og fysisk for rytmeparametret i musik, samtidig med at eleverne lærer om folkemusik , specifikt gennem to typer af verdensmusik og deres særegne rytmiske egenart.

Faglige mål:
- Rytme: puls, tempo, feeling: swing/lige, nodeværdier, optakt,  bindebue, punktering, taktart
- Groove: lave en grooveanalyse ostinat, pulsmarkering (lige på), modrytme, lift/ off-beat (og-slag), rytmisk sammenfald, komplementærrytmik
- Definition af folkemusik
- Verdensmusik : cubansk son , amerikansk blues
- Introduktion til formanalyse
- Træne egenkompetence på instrument og evne til at indgå i et sammenspil

Indhold:
-Forløbet tog tematisk udgangspunkt i folkemusikken og havde fokus på det rytmiske parameter. Holdet arbejder med rytmer både praktisk med klappeøvelser og opbygning af grooves på gulv og i sammenspil samt teoretisk med nodeværdierne og nedskrivning af rytmer.
Eleverne lærte først om nodeværdier, takt og taktart i teori og praksis for til sidst i forløbet at kunne lave en basal grooveanalyse. Vi dykkede ned i den cubanske son ift. Historie, instrumentation, form og clavesrytmik og i den amerikanske blues ift. Kultur, tekst og form. Parallelt hermed arbejdede vi med introduktion til instrumenterne og sammenspil samt sang et udvalg af enstemmige fællessange..

Materiale:
Baggrundsstof:
Johannes Grønager: C-nøglen: s.43-45 + 53, 55
Susanne Christiansen & Mette Rigtrup Haaning: Inspirationsmateriale til musik C, s. 28-30 + 32-35 (om Son)


Numre til analyse:
Grooveanalyse af Oye Como va
Formanalyse af "El Cuarto de Tula" (Buena Vista Social Club)


Sammenspilsnumre:
Gotye: Somebody that I used to know
Santana: Oye como Va (bas, trommer, vokal, klaver, div. percussion)
Harry Styles: Watermelon Sugar (klaver synth, trommer, bas, guitar, vokal, percussion) - rotation og sammenspil i 1 gruppe


Omfang:  10 moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Temaforløb 2: Toner, melodier og klassisk musik

Formål:
Gennem arbejdet med den klassiske musiks historie at lære om toner og hvordan disse kan skaber melodier og harmonier.

Faglige mål:
- Toner, nodesystem, G og Fnøgle, fortegn
- Intervaller (fokus på konsonans og dissonans og tertser),
- Skala, dur, mol, grundtone, ledetone og  tonearter
- Akkorder (treklange)
- Klassisk musik: definition, musikhistorie, partiturlæsning, melodisk analyse, formanalyse, programmusik vs. Absolut musik
- Musikhistorien fra middelalder til moderne tid med fokus på komponistens stilling igennem tiden (fra håndværker til kunstner)
- Barokkoncerten: instrumentation, tutti/soli, dynamiske betegnelser (terassedynamik), rondoform (omkvædsform): ritornel/episode

Indhold:
Holdet arbejdede med at lære toner, nøgler, intervaller, skalaer, akkorder teoretisk og praktisk, parallelt med gennemgang af den klassiske musikhistorie med fokus på komponistens stilling igennem tiden.
Vi lavede et nedslag på barokmusikken og gennemgik "Forår" af Vivaldi med fokus på form, kontraster, hvordan programmusikken kom til udtryk i de musikalske virkemidler og med basal melodisk analyse af ritornellet. I forbindelse med fællessange trænede holdet at finde tonearten ud fra de faste fortegn og sluttonen. Forløbet sluttede med en lille prøve til eget brug.
I praktisk musik øvede holdet et tre-stemmigt kornummer og havde sammenspil.

Materiale::
Susanne Christiansen & Mette Rigtrup Haaning: Inspirationsmateriale til musik C s. 38-41 + 44-45 + 60
Finn Gravesen (red.) fra Musikken har ordet, Gads forlag: "Brev fra Beethoven til en forlægger"
Musikipedia.dk
Jakob Jensen "Klassisk musikhistorie"
Lærerproduceret ppt om den klassiske musikhistorie
Grønager Johannes: C- nøglen, Systime; sider: 8-13, 21-22, 30-33

Numre til analyse:
Antonio Vivaldi: 1. sats af "Forår" fra koncerten "De fire årstider"

Praktisk musik
Harry Styles: Watermelon Sugar (klaver synth, trommer, bas, guitar, vokal, percussion) - rotation og sammenspil i 1 gruppe
Shaka Loveless "Ik' mere tid tilbage" SAB-arrangement med klaverakkompagnement
Ed Sheeran "Bad Habits" i to grupper (klaver, bas, trommer, vokal)

Omfang: 10 moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer