Holdet 1g muC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Musik C
Lærer(e) Ida Bruun Clausen
Hold 2025 muC (1g muC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Temaforløb 1: Rytmer, groove og folkemusik
Titel 2 Temaforløb 2: Toner, melodier og klassisk musik
Titel 3 Temaforløb 3: Form, lyd og rytmisk musik
Titel 4 Særlig studeret emne: Michael Jackson

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Temaforløb 1: Rytmer, groove og folkemusik

Formål: at lære om og få en forståelse teoretisk og fysisk for rytmeparametret i musik, samtidig med at eleverne lærer om folkemusik , specifikt gennem to typer af verdensmusik og deres særegne rytmiske egenart.

Faglige mål:
- Rytme: puls, tempo, feeling: swing/lige, nodeværdier, optakt,  bindebue, punktering, taktart
- Groove: lave en grooveanalyse ostinat, pulsmarkering (lige på), modrytme, lift/ off-beat (og-slag), rytmisk sammenfald, komplementærrytmik
- Definition af folkemusik
- Verdensmusik : cubansk son , amerikansk blues
- Introduktion til formanalyse
- Træne egenkompetence på instrument og evne til at indgå i et sammenspil

Indhold:
-Forløbet tog tematisk udgangspunkt i folkemusikken og havde fokus på det rytmiske parameter. Holdet arbejder med rytmer både praktisk med klappeøvelser og opbygning af grooves på gulv og i sammenspil samt teoretisk med nodeværdierne og nedskrivning af rytmer.
Eleverne lærte først om nodeværdier, takt og taktart i teori og praksis for til sidst i forløbet at kunne lave en basal grooveanalyse. Vi dykkede ned i den cubanske son ift. Historie, instrumentation, form og clavesrytmik og i den amerikanske blues ift. Kultur, tekst og form. Parallelt hermed arbejdede vi med introduktion til instrumenterne og sammenspil samt sang et udvalg af enstemmige fællessange..

Materiale:
Baggrundsstof:
Johannes Grønager: C-nøglen: s.43-45 + 53, 55
Susanne Christiansen & Mette Rigtrup Haaning: Inspirationsmateriale til musik C, s. 28-30 + 32-35 (om Son)


Numre til analyse:
Grooveanalyse af Oye Como va
Formanalyse af "El Cuarto de Tula" (Buena Vista Social Club)


Sammenspilsnumre:
Gotye: Somebody that I used to know
Santana: Oye como Va (bas, trommer, vokal, klaver, div. percussion)
Harry Styles: Watermelon Sugar (klaver synth, trommer, bas, guitar, vokal, percussion) - rotation og sammenspil i 1 gruppe


Omfang:  10 moduler
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Temaforløb 2: Toner, melodier og klassisk musik

Formål:
Gennem arbejdet med den klassiske musiks historie at lære om toner og hvordan disse kan skaber melodier og harmonier.  At forstå hvordan samfundets udvikling spejler sig i den udvikling der har været inden for musikken og i opfattelsen af komponisten igennem tiden.

Faglige mål:
- Toner, nodesystem, G og Fnøgle, fortegn
- Intervaller (fokus på konsonans og dissonans og tertser),
- Skala, dur, mol, grundtone, ledetone og  tonearter
- Akkorder (treklange)
- Klassisk musik: definition, musikhistorie, partiturlæsning, melodisk analyse, formanalyse, programmusik vs. Absolut musik
- Musikhistorien fra middelalder til moderne tid med fokus på komponistens stilling igennem tiden (fra håndværker til kunstner: nedslag i barok, romantik og modernisme)
- Barokkoncerten: instrumentation, tutti/soli, dynamiske betegnelser (terassedynamik), rondoform (omkvædsform): ritornel/episode
- Modernisme og 12-toneteknikken hos Schönberg

Indhold:
Holdet arbejdede med at lære toner, nøgler, intervaller, skalaer, akkorder teoretisk og praktisk, parallelt med gennemgang af den klassiske musikhistorie med fokus på komponistens stilling igennem tiden.
Vi lavede et nedslag på barokmusikken og gennemgik "Forår" af Vivaldi med fokus på form, kontraster, hvordan programmusikken kom til udtryk i de musikalske virkemidler og med basal melodisk analyse af ritornellet. I forbindelse med fællessange trænede holdet at finde tonearten ud fra de faste fortegn og sluttonen. Forløbet sluttede med en lille afstikker til modernismen og 12-toneteknikken hos Schönberg som eleverne testede af i praksis da de selv skulle prøve at skrive deres eget 12-tone-værk.
I praktisk musik øvede holdet et tre-stemmigt kornummer og havde sammenspil.

Materiale:
Susanne Christiansen & Mette Rigtrup Haaning: Inspirationsmateriale til musik C s. 38-41 + 44-45 + 60
Finn Gravesen (red.) fra Musikken har ordet, Gads forlag: "Brev fra Beethoven til en forlægger"
Musikipedia.dk
Jakob Jensen "Klassisk musikhistorie"
Lærerproduceret ppt om den klassiske musikhistorie
Grønager Johannes: C- nøglen, Systime; sider: 8-13, 21-22, 30-33

Numre til analyse:
Antonio Vivaldi: 1. sats af "Forår" fra koncerten "De fire årstider"

Praktisk musik:
Shaka Loveless "Ik' mere tid tilbage" SAB-korarrangement med klaverakkompagnement
Chris Isaak: Wicked Game (bas, trommer, guitar, klaver, lead, kor)
Coldplay: Viva la Vida: (trommer, bas, guitar, klaver, synth, lead)
Tore W. Aas: "En stjerne skinner i nat" (klaver,synth, perc,  trommer, bas, guitar x 2, lead x 3, SAT-kor)

Omfang: 10 moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Temaforløb 3: Form, lyd og rytmisk musik

Formål:
At eleverne får et overordnet indblik i den rytmiske musiks historie. At eleverne får en grundlæggende forståelse for hvordan et pop-rock nummer er sammensat samt hvilke virkemidler det anvender.

Faglige mål:
• Mediering og ophavsret,
• Autenticitet vs. kommerciel
• Overblik over den rytmiske musikhistorie 1950-1990
• Formled og formtyper: popform, udvidet popform, AABA-form, Strofisk form
• Teorien om hitskabelonen (Henrik Marstal)
• Definition af populærmusik
• Break, hook, gimmick
• Instrumentation: forgrund eller baggrund/akkompagnement: akkorder, riff, fill, ostinat
• Soundanalyse og lydeffekter. reverb, distorition, delay, wah-wah, tremolo, autotune, chorus

Indhold:
Forløbet startede induktivt med at eleverne gennemgik deres eget forbrug af musik, hvor de streamer, hvor meget kunstnerne tjener på streaming samt hvilke kunstnere de oplever som autentiske og som kommercielle. Herefter arbejdede vi med karakteristika ved de enkelte formled og formtyper. I den forbindelse lærte holdet om teorien om hitskabelonen. Parallelt hermed arbejdede holdet med rockens historie fra 1950-2000, skiftevis som lærer- og elevoplæg. I slutingen af forløbet arbejdede vi med lydeffekter og sound. Holdet trænede sammenspil samt sang et udvalg af enstemmige fællessange.

Materiale:
Baggrundsstof:
Susanne Christiansen & Mette Rigtrup Haaning: Inspirationsmateriale til musik C, s. 69-70 + 74
Jakob Jensen: populærmusikhistorie
Jakob Jensen: Nogle begreber til analyse af rytmisk musik
Youtubevideo om lydeffekter: https://www.youtube.com/watch?v=Ut3_zlTUH4w&t=55s

Numre til analyse:
Selvvalgt nummer til analyse med hitskabelonen
Sting: Mad about you


Sammenspil:
The Beatles: Let it be: (Klaver, Orgel, Trommer, Bas, 2 xKor, 2 xLead, Shaker/tamburin, Blæser-synth, Guitar)

I to grupper:
Marvin Gaye: Aint no Mountain high enough: (trommer, keys, lead, bas, synth)
Danseorkesteret: Kom tilbage nu (trommer, keys, lead, bas, synth)

Omfang: 10 moduler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Særlig studeret emne: Michael Jackson

Formål:
Gennem arbejdet med Michael Jackson som en vigtig musikhistorisk kunstner at få indblik i hans kunstneriske og musikalske udvikling parallelt med en musikhistorisk udvikling i genrer og musikalske muligheder.

Faglige mål:
- Michael Jacksons karriere fra børnestjerne til omdiskuteret superstjerne i 90'erne
- discogenrens musikalske kendetegn
- Udtryksfeltanalyse
- Autenticitet
- repetition af grooveanalyse
- melodisk analyse: ambitus, tonemateriale, opad-/nedadgående bevægelser, perioder og fraser.
- repetition af formanalyse
- Repetition af analyse af instrumentation
- soundanalyse herunder teorien om realistisk-virtuelt rum (kildebaseret og akusmatisk lydkilde)

Indhold:
Holdet har arbejdet kronologisk med Michael Jacksons karriere med nedslag i hans karriere som medlem af Jackson 5, over hans udvikling til selvstændig stjerne på gennembruddet "Off the wall" fra '78 til hans fuldt udviklede stil på "Bad" fra 1987 - afsluttende med hans mere alvorlige og budskabstunge stil i 90'erne.  Alle fire numre er analyseret med fokus på: form, instrumentation, sound, groove og udtryksfelt. På Bad og They don't care about us har holdet også arbejdet med simpel melodisk analyse.
Holdet har udover at øve på deres sammenspilsnumre til eksamen sunget flere Michael Jacksonnumre som fællessang og spillet groovet til "I want you back" og "They don't care about us".
I slutningen af forløbet så holdet den nye spillefilm "Michael" og vi diskuterede hvordan MJ blev fremstillet i denne.

Materiale:
Uddrag af "Michael - de unge år" af Spike Lee via mitCFU.
Nielsem, Per Reinholdt: Rebel og Remix, 3. udg. Systime, kap. 15: Globale superstjerner s. 170-176 (Om Michael Jackson)
Uddrag af Rolling Stones' anmeldelse af Off the wall fra 1979: https://web.archive.org/web/20071108222447/http://www.rollingstone.com/artists/michaeljackson/albums/album/259585/review/6067502/off_the_wall
uddrag  om musik i rum fra Nielsen, Lasse (red.) Pop. Teori og analyse, Systime, 2024: https://pop.systime.dk/?id=254
Fuqua, Antoine: "Michael", spillefilm 2026

Numre til analyse
Jackson 5: "I want you back", 1969, inkl. tv-performance https://www.youtube.com/watch?v=y2bVIBwpCTA
MJ: "Rock with you", 1979 - inkl. musikvideo https://www.youtube.com/watch?v=5X-Mrc2l1d0
MJ: "Bad", 1987, inkl. musikvideo https://www.youtube.com/watch?v=dsUXAEzaC3Q
MJ: "They don't care about us", 1996, inkl. musikvideo https://www.youtube.com/watch?v=QNJL6nfu__Q

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer