Holdet 3g psC1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Christoffer Jonassen, Mette Nørholm Jessen
Hold 2025 psC1-3g (3g psC1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Unges udfordringer
Titel 2 Udvikling og livsforløb
Titel 3 Ondskab og grupper
Titel 4 Læring i et digitaliseret samfund

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Unges udfordringer

Formål:
Eleverne skal kunne opnå kundskaber, viden og færdigheder i at undersøge og diskutere psykologiske forhold på et fagligt grundlag. Derudover skal eleverne kunne, demonstrere, redegøre for, analysere og reflektere over ungdom og udfordringer, med særligt fokus på stress og coping, ensomhed, afhængighed samt effekten af sociale medier.
I forløbet har eleverne deltaget i foredrag fra Head Space og Ventilien omkring ensomhed - og hvad man som ung kan gøre, hvis man føler sig ensom.

Indhold/begreber:
identitet, identitetsprocesser, ungdom som livsperiode, Anthony Giddens, personlig og social identitet, narrativ, refleksivt selv, Kenneth Gergen, sam-handling, identitetslandkort, sociale medier - herunder fordele ulemper, flertalsmisforståelser, ensomhed, konsekvenser af ensomhed, dobbeltbevidsthed, typer af ensomhed, kønsidentitet, kønsroller, ungdomshjerne og risikovillighed, myelinisering, synapseforbindelser, pandelapper, hippocampus, den modningsmæssige ubalance - socio-emotionalt netværk / kognitiv kontrolnetværk, lærer at finde relevante cases, stress som livsudfordring, akut og kronisk stress, konsekvenser af stress, faktorer der skaber stress, fysiologiske/psykiske/adfærdsmæssige symptomer, individuelle forskelle i modtagelighed for stress, Karasek & Theorell krav-kontrol-model, Siegrist Anstrengelse-belønning-ubalance-model, håndtering af stress, copingstrategier - aktiv/passiv og emotions-/problemfokuseret coping, afhængighed, dopamin, ICD-11, individuelle, sociale og kulturelle faktorer for afhængighed, konformitet, kvantitativ og kvalitativ, spørgeskema, observationer, interviews og eksperimenter, repræsentativ, korrelation, kausalitet og identificere psykologisk problemstilling.

Ekstern Cases:

Dokumentar:
- De perfekte piger (2018). MITCFU.
Tilgængelig via: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000110897&s=45554054&n=2&o=hits

- Innafor – Ensomhet (2019). Norsk dokumentar om ensomhed. MITCFU.
Tilgængelig via: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000115252&s=45554792&n=1&o=hits


Artikel:

- Sundhedsstyrelsen (2023). Sociale medier påvirker unges sociale liv og trivsel – på godt og ondt.
Tilgængelig via: https://www.sst.dk/da/nyheder/2023/Sociale-medier-paavirker-unges-sociale-liv-og-trivsel-paa-godt-og-ondt

- Politiken (2021). Prinsesse af Jomfru Ane Gade.
Tilgængelig via: https://politiken.dk/danmark/art8432789/Prinsesse-af-Jomfru-Ane-Gade

Materiale:
- Riisager, Magnus (2021): PsykC. Grundbog i psykologi på c-niveau. Kapitel 5 (s. 145-157 + 164-174 + 184-188) + lidt fra kapitel 2.
-       Nielsen, Peder (2013): Grundlæggende psykologi s. 262-263.
-       "Ensomhedens filosofi" af Lars Svendsen, Klim 2017, uddrag fra s. 27-28.

Metoder: lærerstyret undervisning, elev-elev undervisning, individuelt og gruppe arbejde, case-arbejde og elev-præsentation

Evaluering: Elevpræsentation, analyse af case-arbejde og klassedialog

Kernestofområder:
- Personlighedspsykologi og identitet
- Socialpsykologi
- Udviklingspsykologi

Supplerende fagområde:
- Kognitionspsykologi

Omfang ca. 50
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Udvikling og livsforløb

Formål: Eleverne skal kunne demonstrere, redegøre for, analysere og reflektere over udvikling og livsforløb, med et særligt fokus på omsorgssvigt, tilknytning, systemteorier, Eriksons psykosociale udvikling, Resiliens og biologiske samt genetisk påvirkning på udviklingen.

I forløbet har eleverne deltaget i foredrag fra Lisbeth Zornig der beskriver sit liv, og hvordan hun gennem en destruktiv barndom kom stærkt igennem på den anden side i modsætning til hendes brødre.

Indhold/begreber: Eriksons psykosociale udvikling, omsorgssvigt, typer af omsorgssvigt tilknytning, tilknytningsfaser, tilknytningsmønstre, den dynamiske systemteori, systemniveauer, evolutionspsykologi, nedarvede adfærdsmønstre, femfaktormodellen, epigenetik, ansigtsduetter, gruppetilhørsforhold, socialidentitetsteori, effekter af venskaber og sociale bånd, sociale relationer, kønsforskelle, sårbarhedsmodellen, individuelt-, social- og kulturelt resiliens.  

Cases fra PsykC bogen:
- 14-årige Camilla bliver mobbet på nettet - s. 47

Rovdyret sidder stadig i mig - s. 99
Undersøgelser fra PsykC bogen:
- Interviewundersøgelse om social identitetsskabelse blandt unge i Brixton, London -
s. 76

Ekstern Cases:
Dokumentar/ videoer
- Er du mors lille dreng? - MitCFU.dk
- Mors lille dreng på egne ben - MitCFU.dk
- Min barndom i Helvede - MitCFU.dk
- Still face experiment - https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=still+face+experiment&&mid=215AF3C7E59E64356FAC215AF3C7E59E64356FAC&FORM=VAMGZC
- Harlow’s abeforsøg -  https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=harlow+abe+eksperiment+youtube&mid=88E151BE2291A2A4BEBE88E151BE2291A2A4BEBE&FORM=VIRE

Cases:
- Alt.dk (2025) Realityfyr om 17-årig kæreste: Vi har masser til fælles. Simon Iversen  

Undersøgelser:
- Rutter, M (1998). Vil tidligt skadede børn komme sig efter adoption? Forskningsnyt fra psykologi.  

Materiale:
- Riisager, Magnus (2021): PsykC. Grundbog i psykologi på c-niveau. Kapitel 3 s. 42-46, 51-53, 55-58, 60-62 og 93-100.
- Nielsen, Peder (2013) Psykologi og Socialpsykologi. Udgave 3. s. 238-243 + 249-255
- Kompendium: Metoder i psykologi
- Larsen, Ole (2018) Psykologiens veje. s. 96-97

Metoder: lærerstyret undervisning, elev-elev undervisning, individuelt og gruppe arbejde, case-arbejde og elev-præsentation

Evaluering: Elevpræsentation, analyse af case og undersøgelser samt klassedialog

Kernestofområder:
- Udviklingspsykologi
- Personlighedspsykologi og identitet
- Socialpsykologi

Supplerende fagområde:
- Kognitionspsykologi

Omfang ca. 50
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ondskab og grupper

Ondskab og grupper forløbsbeskrivelse
Formål: Eleverne skal kunne demonstrere, redegøre for, analysere og reflektere over grupper og ondskab, med et særligt fokus på gruppers effekt på individets adfærd, forskellige former for ondskab og hvad der for et menneske til at udfylde onde handlinger, samt metode og etik retningslinjer ved forskellige psykologiske undersøgelser.   

Indhold/begreber:
Social identitetsteori, social interaktionisme, definition af gruppe, oversigt over gruppetyper (fx formel og uformelle grupper), ind-og udgrupper, gruppepolarisering, gruppeidentitet, gruppedannelse, normer, roller, rolleskift, rollekonflikt, rolleforventning, konformitet (normativ og informativ), autoritet, ansvarsforskydning, lydighed, kritik, repræsentativitet, kvantitativ og kvalitativ metode, etik, validitet og reliabilitet, deindivdualisering, dehumanisering, empati, moralsk og naturlig ondskab, moralsk frakobling, retfærdiggørelse, eufemismer, fordelagtig sammenligning, ansvarsfralæggelse, distancering, eskalering, rutinering, Bandura’s Sociale faktorer af betydning for ondskab, aggression på individplan, udadreagerende adfærd, instrumentel og emotionel vold, socialkognitiv læringsteori, Antisocial personlighedsforstyrrelse, psykopati, ICD-10, Hares psykopatiliste
Teoretiker:
Tajfel (Ind og udgrupper), Tuckman (Gruppedannelse), Asch (konformitet), Milgram (lydighedens dilemma), Zimbardo (Standford Prison experiment), Svendsen (Moralsk og naturlig ondskab), Bandura (Moralsk frakobling + sociale faktorer for ondskab), Hares (psykopatiliste)

Cases fra PsykC bogen:
- Danske hooligans mødes i skoven og slås s. 205-206


Undersøgelser fra PsykC bogen:
- Undersøgelse om gruppepolarisering i forhold til politiske syn s. 208-209

Ekstern Cases:
- Nielsen (2013). Psykologi og socialpsykologi udgave 3. s. 58-59. ”En perkertøs”
- Nielsen (2013). Psykologi og socialpsykologi udgave 3. s. 96. ”James Bulger-sagen”  
Dokumentar/ videoer

Cases:
- Billeder der ændrede verden: Abu Ghraib: mitcfu - https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000027577&s=47020699&n=3&o=hits

- Asch konformitet forsøg: https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=asch+konformitet&&mid=06C2FFE2AD248177FF6906C2FFE2AD248177FF69&FORM=VRDGAR
- Lydgihedens Dilemma (2002): https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000001617&s=47021310&n=1&o=hits

- Hallway Hypothesis. The Stanford Prison Experiment: Unlocking the Truth: https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=zimbardo+experiment&&mid=7A7428E84292E4C5087A7A7428E84292E4C5087A&FORM=VCGVRP

Materiale:
- - Riisager, Magnus (2021): PsykC. Grundbog i psykologi på c-niveau. Kapitel 6 s. 204-208 + 221-228
- Nielsen, Peder (2013) Psykologi og Socialpsykologi. Udgave 3. s. 58-59 + 66-72 + 75-78 + 95-98.
- Kompendium fra psykologiens veje. Larsen, Ole (2018). s. 1-12
Metoder: lærerstyret undervisning, elev-elev undervisning, individuelt og gruppe arbejde, case-arbejde og elev-præsentation

Evaluering: Elevpræsentation, analyse af case og undersøgelser samt klassedialog

Kernestofområder:
- Socialpsykologi
- Personlighedspsykologi og identitet

Supplerende fagområde:
- Udviklingspsykologi
- Kognitionspsykologi

Omfang ca. 50
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Læring i et digitaliseret samfund

Undervisningen er fra dette forløb overtaget af Mette Nørholm.

Forløb om kognitive processer, tænkning, hukommelse, opmærksomhed og motivation.
Vi undersøger, hvordan vi mennesker opfatter og forstår verden. Vi ser nærmere på tænkningens udvikling, og hvad det betyder for vores opfattelse af os selv og andre.
Hvordan fungerer vores hukommelse? Hvordan hænger læring sammen med hukommelsen? Hvordan lærer vi bedst? Hvilken betydning har motivation for vores læring?
Hvad kan enten fange vores opmærksomhed eller forstyrre den, og hvilken rolle spiller brugen af computere og mobiltelefoner i forbindelse med læring, trivsel og sociale samspil? Hvordan påvirkes vores opmærksomhed og tænkning i en digitaliseret verden?

Teorier, undersøgelser m.m.: Piaget, Vygotsky, Ebbinghaus, Bandura, Dale, Richard Ryan og Edward L. Deci og skumfidustesten.

Kernestofområder:
Udviklingspsykologi
Socialpsykologi
Kognitionspsykologi
Personlighedspsykologi

Materiale:
Peder Nielsen: "Grundlæggende psykologi og socialpsykologi" (3. udgave) s. 196-198.
Magnus Riisager: PsykC: "Læring i den moderne digitaliserede verden" s. 101-115, s. 118-122, 124-127, 130-133 og 136-137 (Frydenlund).
Flemming André Phillip Ravn og Troels Wolf: "Fra celle til selfie" s. 250, 253- 255 (Columbus).
"På efterskolen lægger eleverne mobiltelefonen fra sig" (Kristeligt dagblad 5. januar 2015).
"Udeskole er et stort hit" (JydskeVestkysten, 14. maj 2019).
Eksperiment om betydningen af brug af internettet til søgning i en undervisningssituation (fra "PsykC" af Magnus Riisager).
Eksperiment relateret til skrivning af sms'er i en undervisningssituation (fra "PsykC" af Magnus Riisager).
Eksperiment relateret til fænomenet digital amnesi (fra "PsykC" af Magnus Riisager).
Charlotte Tieka Jensen og Katrine Quorning: ”Undersøgelser i psykologi”: "Vil du have 100 kr. for at spille fodbold?" og "Multitasker du?" (Systime).
Klip fra børneudsendelsen "Nana" med eksempler på børns tænkning.
Klip om Piagets eksperimenter https://www.youtube.com/watch?v=TRF27F2bn-A
Klip: "Hvad sker der i en teenagers hjerne" fra Rådet for Sikker Trafik: https://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=hvad+sker+der+i+en+teenagers+hjerne&ie=UTF-8&oe=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:3aa64c1b,vid:u_R4oyzBm74,st:0
"Emilie føler sig tvunget til at se mere på mobilen i skolen - den er på lydløs, tænk, hvis der var en besked", Politiken 6. juni. 2017, ANNA BØLLING-LADEGAARD.
"Skumfidusundersøgelsen om selvkontrol", Psykologiens veje I-bog, Ole Schultz Larsen, Systime.

Omfang ca. 45 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer