Holdet 2h3x saB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nykøbing Katedralskole
Fag og niveau Samfundsfag B
Lærer(e) Jeppe Just
Hold 2025 saB-2h3x (2h3x saB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Politik, magt og demokrati
Titel 2 Miniforløb om samfundsvidenskabelige metode
Titel 3 Identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Titel 4 Ulighed
Titel 5 Kriminalitet og straf
Titel 6 Økonomi og Velfærd
Titel 7 EU og internationale institutioner

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Politik, magt og demokrati

Ideologier
- Hvad er politik?
- De klassiske ideologier (socialisme, konservatisme og liberalisme)
- De ideologiske forgreninger (socialdemokratisme, nationalkonservatisme, socialliberalisme)

Demokrati
- Tredeling af magten (lovgivende, dømmende, udøvende)

- Demokrati og dens fordele og ulemper
- Konkurrence- kontra deltagelsesdemokratiet
- Grundlovens rettigheder og pligter (Her særligt ytrings-, forsamlings, religionsfrihed og pligten til at betale skat, overholde loven og gå i skole)
- Kriterier for et godt demokrati og gråzonen mellem demokrati og diktatur
- De politiske partier i Folketinget
- Værdi- og fordelingspolitik
- Partiadfærd (Molins Model, Downs stemmemaksimeringsmodel)
- Vælgeradfærd (rational choice-aktør, intuitiv vælger, kerne-/marginal-vælger)

Materiale
Samf på B 3 udg. s. 85-96, 100-109, 117-121, 147-158, 184-189, 192-205

Artikler
- 'Demonstranter har været på gaden i tre måneder. Nu lader det til at give pote', DR.dk, marts 2023 (1,25 ns)
https://www.dr.dk/nyheder/udland/demonstranter-har-vaeret-paa-gaden-i-tre-maaneder-nu-lader-det-til-give-pote

- Demokratitilgange Alf Ross mod Hal Koch', uddrag af Samfundsfag C, Columbus (1 ns)

- 'Ny måling viser stor modstand mod afskaffelsen af St. Bededag', DR.dk, februar 2023 (2,3 ns)
https://www.dr.dk/nyheder/politik/ny-maaling-viser-stor-modstand-mod-afskaffelsen-af
-store-bededag

Hjemmesider
- Folketingets partier, TV2.dk (https://nyheder.tv2.dk/folketingsvalg/partier/)
- Uddrag af Grundloven (grundloven.dk)

Antal normalsider cirka 58
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Miniforløb om samfundsvidenskabelige metode

- Kvalitativ / kvantitativ metode
- Kausalitet / korrelation
- Komparativ metode
- Taksonomi
- Informationssøgning
- Kildekritik
- Hvordan analyserer man en figur/tabel/graf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Identitetsdannelse i det senmoderne samfund

Formål: Eleverne skal med samfundsfaglig viden analysere kilderne til forståelse af problematikker for ungdommen i det senmoderne samfund, og fordele/ulemper af den stigende individualisering og individets stigende valg og medførende ansvar.

Indhold: samfundstyper, socialisering (primær/sekundær), køn, kønsidentitet & -kultur, stress, individualisering, anerkendelse, ulighed.

Teorier:
Thomas Ziehe: kulturel frigørelse, subjektivisering, potensering, emblamatisering
Alex Honneths anerkendelsesteori
Anthony Giddens: individualisering, adskillelse af tid og rum, tab af traditioner, udlejring af sociale relationer og øget polarisering,
Richard Sennett: fleksibilitet i samfundet og kortsigtet/langsigtet bevidsthed
Harmut Rosa: Fremmedgørelse, højhastighedssamfundet

Materiale:
Samf på B s.27-47 + 55-65

Supplerende stof:
- Taberdrenge og 12-talspiger på ungdomsuddannelserne  (1,0 ns)
- Kristeligt Dagblad (2016): Kun 10,5 i snit og ikke smuk nok (3,6 ns)
- Vi lever nu i en verden, hvor syvårige bruger rynkecreme (5,4 ns)

Video:

I alt ca. 40 ns.

Metode: lærerundervisning, pararbejde, gruppearbejde, rollespil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ulighed

Formål: Eleverne skal med samfundsfaglig viden analysere kilderne til ulighed og fordele/ulemper af den stigende individualisering og individets stigende valg og medførende ansvar.

Indhold:  ulighed, chanceulighed, kapitaler.

Teorier:
Pierre Bourdieus kapitalbegreber og habitus
John Rawls

Begreber
Social arv
Chanceulighed
Formel lighed kontra resultatlighed

Økonomisk, kulturel og social kapital
Habitus
Frihedsprincippet, differensprincippet og mulighedsprincippet  

Materiale:
Samf på B s. 55-68

Supplerende stof:
'Nu advarer selv Saxo Banks ærkeliberale direktør', Zetland

Video:
Videoklip: Blok på bistand
"Dovne Robert" i Aftenshowet

I alt ca. 20 ns.

Metode: lærerundervisning, pararbejde, gruppearbejde, rollespil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kriminalitet og straf

Vigtige begreber:
- SNAP-modellen
- Overlevelseskriminalitet, opvisningskriminalitet, oplevelseskriminalitet, organisk kriminalitet
- Merton
- Hirschi
.- Sutherland
- Samfundspagten
- Den sociale kontrakt
- Den retfærdige straf
- Den nyttige straf

- Fængselsteori (Panoptikon, Resocialisering
Fængselsteoretikere Bentham og Foucault
- Retssystemet i Danmark


Materiale:
"Fra drengestreger til bandekrig", s. 11-20, s. 27-37, s. 77-83, s. 88-98

Brøndum Peter og Hansen Thor Banke: Luk samfundet op, 4. udgave ,Columbus: side 49

Fadime Turan: "Derfor blev jeg kriminel", 23.11.12

https://www.dr.dk/drtv/se/retten-indefra_-giver-skyld-straf_51040

Statistikker om kriminalitet (klassen har selv arbejdet med at hente statistikker fra Statistikbanken)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Økonomi og Velfærd

Fagligt fokus og kernestof
Forløbet giver eleverne en grundlæggende forståelse for centrale økonomiske begreber, mekanismer og modeller i moderne samfund. Eleverne arbejder med:

Økonomi

Udbud og efterspørgsel
Prismekanismen på et frit marked
Kapitalisme kontra planøkonomi
Det samfundsøkonomiske kredsløb
Konjunkturforløb og økonomiske udsving
Økonomiske mål og samfundsøkonomiske problemstillinger
Finanspolitik og pengepolitik
Adam Smith kontra John Maynard Keynes og økonomiske tankegange
Arbejdsmarkedspolitik

Velfærd

Velfærdsmodeller (universel, residual, korporativ)
Den danske velfærdsstat som case
Velfærdsstatens udfordringer (demografi, globalisering, arbejdskraft, økonomisk pres, ulighed)

Kompetencemål

Eleverne skal kunne:
Redegøre for centrale økonomiske begreber og sammenhænge.
Forklare, hvordan markedet fungerer, og hvordan staten kan påvirke økonomien.
Analysere konkrete økonomiske problemstillinger ved hjælp af modeller og statistiske data.
Perspektivere danske velfærdsmodeller i forhold til andre typer velfærdsstater.
Diskutere fordele og ulemper ved forskellige økonomiske styringsformer og velfærdssystemer.
Anvende viden om arbejdsmarkedet i analyser af aktuelle samfundsforhold.


Materiale:
Samf på B, s. 214-259 + 159-173

Evaluering
Eleverne evalueres løbende gennem:

Korte skriftlige arbejdsspørgsmål
Præsentation af case
Deltagelse i klassediskussioner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 EU og internationale institutioner


EU
- historie og funktion
- EU's institutioner
- De fire friheder
- Danmarks forhold til EU
- EU's udfordringer (Velfærdsturisme, social dumping, globalisering, bureaukrati, demokratisk underskud)

FN
- historie og funktion
- FN's institutioner (fokus på sikkerhedsrådets opbygning og beslutningsproces)
- Menneskerettighedserklæringen
- FN's Verdensmål

NATO
- historie og funktion
- Medlemsstater
- Forsvarsbudgetter
- 2 %-kravet til medlemsstaterne
- Trump og NATO
- Rusland-Ukraine-krigen

Indhold (begreber)
EU:
Velfærdsturisme, social dumping, globalisering, bureaukrati, demokratisk underskud

FN
Menneskerettigheder
Klimapolitik
Global ulighed
Mellem-/overstatsligt samarbejde

NATO
Hård og blød magt
BNP
WTO
Økonomisk globalisering
Materiale
Samf på B s. 198-208, 124-141

Artikler
- 'Polske håndværkere tævet, da de krævede løn', Ekstrabladet.dk (https://ekstrabladet.dk/krimi/article4584451.ece)
- 'Mette Frederiksen vil mindske EU-borgeres ret til dansk velfærd'
(https://www.berlingske.dk/politik/mette-frederiksen-vil-mindske-eu-borgeres-ret-til-dansk-velfaerd)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer