Holdet 3q id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Næstved Gymnasium og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jonathan Majgaard, Kent Bo Pedersen, Marie-Louise Kristensen
Hold 2023 id/q (1q id, 2q id, 3q id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Orienteringsløb
Titel 2 2. Badminton
Titel 3 3. Basketball
Titel 4 4. Rytmisk opvarmning
Titel 5 5. Kroppen i balance
Titel 6 6. Fitness-dans
Titel 7 7.  Skumtennis
Titel 8 8. Ultimate
Titel 9 9. Træningsprojekt og fitness-dans II
Titel 10 10. Floorball og Korfball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Orienteringsløb

Læringsmål:
- Eleverne skal kunne forstå og anvende kort og kompas.
- De skal opnå forståelse for og kunne orientere sig ud fra farve- og signaturforklaringer, målestoksforhold samt højdekurver.
- De opnår desuden forståelse for ækvidistance, ledelinjer og opfang.
- Kompasset skal kunne anvendes til både at orientere et kort samt at kunne lægge en kurs.
- Opnå god fysisk kapacitet gennem løb i terræn.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Badminton

Faglige mål:

Praktisk:
- Kort baghåndsserv
- Lang forhåndsserv
- Netdrop i forhånden
- Netdrop i baghånden
- Drop i forhånden
- Benarbejde til kort forhåndshjørne (Chasse)
- Benarbejde til kort baghåndshjørne
- Kendskab til basale regler i single såvel som double
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Basketball

Om basketballforløbet
Forløbet omhandler 3 v 3 basketball, hvor eleverne lærer centrale tekniske og taktiske færdigheder i spillet. Forløbet involverer målrettet tekniktræning og samt kampe fordelt på intensitetsniveauer/niveaudifferentiering.

Faglige mål
- Eleverne skal teknisk kunne udføre centrale tekniske færdigheder indenfor basket;
herunder triple threat, afleveringer, studs, skud på mål og lay-up.
- Eleverne lærer angrebsåbninger som v-cut, give-and-go og backdoor cut
- Eleverne lærer centrale forsvarsprincipper
- Eleverne lærer at indgå i samspilsituationer, og arbejde sammen på et hold.
- Eleverne får bedre fysisk kapacitet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Rytmisk opvarmning


Introduktion til opvarmning til musik
teori om effekt og betydning af opvarmning
udarbejdelse af opvarmningspogrammer i grupper
afprøvning af programmerne på klassen

læringsmål:
forståelse af takter i musik
timing og koordination af bevægelser til musik.
forståelse og viden om en fysiologisk korrekt opbygget træningsprogram
træne samarbejde og selvstændig rolle i grupperabejde samt formidling på klassen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Kroppen i balance

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Fitness-dans

Forløbet fitness-dans tager udgangspunkt i de tre stilarter: aerobic, step aerobic og thai bo. Eleverne er i hver stilart blevet introduceret til basale bevægelser, samt en serie.
Undervejs har eleverne konstrueret korte serier og udført dem.

Faglige mål for fitness-dans:
- Udføre forskellige trin i aerobic, step aerobic og thai bo.
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier. (Kunne koreografien)
- Fysisk og konditionsmæssigt følge med.
- Udføre bevægelser i takt med musikken.
- Bevidst om bevægelseskvalitet (fuld arbejdsvej i aerobic/step og kraftfulde slag/spark i thai bo).
- Sammensætte små koreografier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Skumtennis

teknisk:
Forhånd, to hånds baghånd, slice, flugtning, serv.

Taktik:
Placering på banen og placering af bold i single og double.

Praksisteori:
Regelkundskab i single og double
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Ultimate

Forløbsbeskrivelse til studieplan:
Forløbet lægger vægt på at nå bredt rundt om de centrale færdigheder der er indenfor sporten. Herunder kaste- og gribeteknikker, løbemønstre og basale taktiske færdigheder. Efter at have gennemført lektionsplanen skal eleverne kunne:
Beherske baghåndskast med sikkerhed
Beherske forhåndskast med usikkerhed
Sikre modtagninger enten som pandekage- eller med to hænder (krabbe)
Løbemønstre  i ultimate herunder cuts, medløb og modløb samt at kaste til en spiller i løb.
Kende til: Spillets forløb og de grundlæggende regler, at spille uden dommer (spirit of the game) og en angrebstaktik (stak-taktik) og mand-mand forsvar.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9. Træningsprojekt og fitness-dans II

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10. Floorball og Korfball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer