Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Næstved Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Hanne Egebjerg Johansen
|
|
Hold
|
2023 EN/d (1d EN, 2d EN, 3d EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introduction to English
Formål:
- At lære hinanden lidt at kende (samtaleøvelser på engelsk).
- At få et indblik i, hvad EngA indebærer (fx antal afleveringer/elevtimer, emner, grammatik).
- At afdække den enkeltes niveau i grammatik (grammatikprøve).
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
They've Got Issues (EXAM)
Formål med forløbet:
• Tale en masse engelsk og blive tryg i klasserummet.
• Analysere og fortolke forskellige literære tekster: noveller, sangtekst,
maleri og kortfilm, herunder anvende fagbegreber: setting,
composition/structure, narration, characters: dynamic/static, imagery,
atmosphere, themes, message.
• Arbejde med ordforråd (fx adjektiver) og ordbøger (www.thesaurus.com)
• Læsning af en selvvalgt roman på engelsk (mindst 100 sider).
• Træne skriftlig engelsk herunder grammatik. I par/individuelt gives
feedback til et 'analytical essay' af novellen "The Stone Boy".
• Arbejde med imagery and poetic language: fx personification, simile,
metaphor, alliteration, onomatopoeia, hyperbole, etc.
Materiale:
1. Michael Kvium, "En køkkenscene" (1986) - painting
2. Daniel Ransom, “Rendezvous” (1985) - short story
3. Gina Berriault, “The Stone Boy” (1954) - short story
4. Talya Galasko, “Voicenote” (2021) - short film
5. Napoleon, “They’re Coming to Take Me Away, Ha-Haa!” (1966) - lyrics
6. Et selvvalgt værk (novel)
- Det selvvalgte værk danner baggrund for 'An analytical essay' (fiction).
- Maleriet af Kvium, 'A Kitchen Scene' danner baggrund for en mundtlig præsentation (screencast) med fokus på analyse og fortolkning.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
British vs. American English
Formål med forløbet:
• at studere forskelle mellem British English (RP) og American English (GA) i forhold til ordforråd, udtale og stavning.
• at studere varianten 'Cockney' og arbejde med 'Cockney rhyming slang'.
• at opnå kendskab til fænomenet 'Lingua Franca' (kortfattet)
Materiale:
Forskellige øvelser og video-klip (fx Amelia's Chicken Shop Date).
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
A Taste for Horror (EXAM)
Formål med forløbet:
• Opnå genrekendskab (fokus på genretræk).
• Opnå kendskab til Freuds personlighedsmodel (the superego, the ego
and the id).
• Opnå et relevant ordforråd for emnet.
• Opnå færdigheder inden for analyse og fortolkning af forskellige teksttyper (noveller, kortfilm/film, sangtekst). Inddragelse af Freuds teorier på horror-genren.
• Der skrives et analytical essay på baggrund af novellen "The Lottery" med fokus på 'style of writing. Desuden trænes den mundtlige eksamen med en analyse af novellen "Strawberry Spring" i form af en screencast.
I forbindelse med horror-forløbet tager vi på ekskursion til København (november) for at se skuespillet "Woman in Black" opsat af That Theatre Company.
MATERIALE:
1) Shirley Jackson, “The Lottery” (1948) (short story)
2) “Horror” from https://literaryterms.net/horror/ (background text)
3) Sigmund Freud’s Theory of the Mind from www.simplypsychology.com (background text)
4) Ignacio Rodó, “Tuck Me In” (2014) and David Sandberg, “Lights Out” (2016) – 1 min + 2.32 min (short films)
5) Nick Cave and the Bad Seeds, “Where the Wild Roses Grow” from Murder Ballads (1996) (lyrics)
6) Edgar Allan Poe, “The Tell-Tale Heart” (1843) (short story)
7) Stephen King, “Strawberry Spring” (1968) (short story)
8) Stephen King, “Why We Crave Horror Movies” (1982) (essay)
9) James Watkins, “Speak No Evil” (2024) – the American version (movie)
10) Stephen Mallatratt, “Woman in Black” based on the book by Susan Hill– played at the theatre called ‘Krudttønden’ in CPH. It runs for 2 hours] (a play)
11) Stephen Mallatratt, "Woman in Black" - excerpt from the script (the ending)
- Novellen "Strawberry Spring" danner baggrund for en mundtlig aflevering (screencast), hvor novellen analyseres og fortolkes.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
5
|
The US and the Presidential Election 2024 (EXAM)
Formål:
- At studere amerikanske kulturelle, politiske og samfundsmæssige forhold, herunder amerikanske værdier og identitet (’American National Symbols’, ’The Pledge of Allegiance’ og ’The Frontier Heritage’). Dette leder os frem til det amerikanske præsidentvalg (valgsystemet, kandidaterne og deres holdninger og selviscenesættelse) samt fokus på det polariserede USA.
- At analysere og fortolke forskellige tekstgenrer (sangtekster, campaign videos, taler).
- At træne skriftlig fremstilling i form af ’Analytical essays’ (nonfiction).
- At indsamle viden og formidle denne i oplæg (American national symbols + Presidential Candidates and their running mates).
I arbejdet med SRO'en (SamfA + EngA) i slutningen af april-start maj vender vi tilbage til emnet 'USA'. Her arbejdes enten med fattigdom i USA eller med Trumps selviscenesættelse og vælgere.
MATERIALE:
American Identity and Values
1. Symbols/illustrations: American National symbols
(The Great Seal, Stars and Stripes, The Statue of Liberty, Mount Rushmore)
(Columbia, Uncle Sam)
2. Verse/poem: “The Pledge of Allegiance” (1954)
3. Lyrics/music video: Eminem, “Mosh” (2004)
4. Nonfiction text: Edward N. Kearny, “The Frontier Heritage” (1984/2005) - uddrag
American Politics (The Presidential Election)
5. Vocabulary: The US Presidential Election
6. Short animated film: Common Craft, “Electing a US President in Plain English”
https://www.youtube.com/watch?v=ok_VQ8I7g6I (3.42 min)
7. Fact boxes: “Core Values of The Democratic and The Republican Party” from Mette
Holm: "Being American", Gyldendal (2020)
8. Quiz: Pew Research Centre, “Political Typology Quiz”, (2021)
https://www.pewresearch.org/politics/quiz/political-typology/
9. Campain videos:
Donald Trump: “The Most Important Day” (2024)
Kamala Harris: “Fearless” (2024)
10. Video: CNN: "Study asked 10 and 11-year-olds about Trump and Harris. These are the themes that came out" (Sept 25 2024).
https://edition.cnn.com/2024/09/25/politics/video/kids-study-politics-trump-harris-
ac360-pkg-digvid (9.30 min.)
11. Speech: Donald Trump: "Inaugural Address 2025" - excerpt. 15 min. of the beginning
of the speech
American Voting Rights Struggle
12. Documentary: TRT World, "Who Was Malcolm X?" (2020)
https://www.youtube.com/watch?v=ZaVIucxNeTY (ca. 15 min.)
13. Speech: Malcolm X: "The Ballot or the Bullet" (1964) - excerpt
- Talen "The Ballot or the Bullet" danner grundlag for 'An analytical essay' (non-fiction).
SRO
Det engelskfaglige materiale:
14. Short story: Donald R. Pollock: "Knockemstiff" (2008) - excerpt
15. Lyrics: Oliver Anthony, “Rich Men North of Richmond” (2023)
16. Speech: Donald Trump: "Inaugural Address 2025" - excerpt
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Oral exam question: screencast
|
18-10-2024
|
|
Write a poem (field trip to SMK)
|
17-11-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
19,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Grammar projects
Formål med forløbet:
Gruppearbejde, hvor hver gruppe melder sig ind på et grammatisk emne.
• Produktkrav 1: at formidle grammatiske regler/eksempler på en
pædagogisk og gerne kreativ måde.
• Produktkrav 2: at udarbejde opgaver/grammatiklege, som træner de
grammatiske regler indenfor emnet.
De valgte emner:
- Ordstilling: ligefrem og omvendt (Cecilie, Lærke, Stephani og Noah D)
- Verballed: omskrivning med 'to do' (Silja, Karoline, Elias og Alexander)
- Substantivernes bøjning: tællelige og utællelige + kongruens (Karl, Anna og Nathasja)
- Genitiv: s-genitiv, of-konstruktion + dobbelt-genitiv (Sofie B, Natalie og Laura M)
- Adjektiver: støtteord til adjektiver og falsk komparativ (Leander)
- Adjektiver (Noah E og Asbjørn)
- Staveregler og forkortelser (Laura A, Ella, Sofie C og Manya)
- Tegnsætning: komma (Kathrine og Astrid, Bella, Sigrid)
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analytical essay (Nonfiction)
|
13-12-2024
|
|
Grammar projects
|
16-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Projektarbejde
- Formidling
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Erin go Bragh and The Troubles (EXAM)
Formål:
-Studere historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i andre regioner af den engelsktalende verden.
-Opnå viden om ’Irish Gaelic’ og ’Irish English’ samt tilegnelse af gloser relevante for forløbet.
-Opnå viden om ’The Great Famine’ (1845-1852) og forholdet til England samt viden om ’The Troubles’.
-Anvende færdigheder inden for analyse og fortolkning (fx af noveller, film).
-Gruppearbejde og oplæg om ’Northern Ireland and The Troubles’.
- Studietur til Dublin inkl. en ekskursion til Belfast med fokus på irsk kultur
(Irish comedy at Comedy Crunch, The Irish National Gallery, Irish Folk Dance Experience, Tour around Belfast and the Troubles with a guide).
Materiale:
General introduction
1) Quiz: "How much do you know about Ireland?"
2) Irish folk ballad: James Yorkston of Edinburgh, “Molly Malone” (ca. 1883)
3) Video: Audible, “History Summarized – Ireland”
https://www.youtube.com/watch?v=RCCUEt8S61k (12 min.)
4) The Languages of Ireland: Gaelic Irish and Irish English (different tasks + YouTube
clips)
5) Background text: “The Folk Music of Ireland"
6) Irish folk ballad: The Irish Rovers, “Whiskey in the Jar” (originally from 1728)
Poverty and The Great Irish Famine
7) Essay: Jonathan Swift, “A Modest Proposal” (1729), from Fields of Vision, Vol. I -
excerpt
8) Animation: Simple History, “The Irish Potato Famine (1845–1852)"
https://www.youtube.com/watch?v=M8Rbj7H0eX4 (5 min.)
9) TV-series: Daisy Goodwin, “Victoria: Faith, Hope & Charity” (S2, Ep6) (2017)
10) Blog post: Robert Nielsen, “Was the Irish Famine Genocide?” (2013)
https://whistlinginthewind.org/2013/03/05/was-the-irish-famine-genocide/
The Troubles in Northern Ireland (then and now)
11) Documentary: "Northern Ireland's Troubled Estates"
https://www.youtube.com/watch?v=ArwfZrxr5SY (28:22 min)
12) Background text: “Historical and Political Background on Northern Ireland”
From Alsing-Børgesen (et al), The Lift, Gyldendal (1993).
13) Research paper: Robert Coles, “Ulster’s Children: Waiting for the Prince of Peace”
(1980) - excerpt
14) Short story: Bernard MacLaverty, “Father and Son” (1978)
15) TV-series: Lisa McGee, “Derry Girls” (2018) S1, E 1+E5 / S2, E1
16) Film: Rich Peppiatt, “Kneecap” (2024)
Written assignment (analytical essay)
17) Short story: Arhondia, "Tom Corridan" (2018) - known to 2d as "Are You Okay?"
Oral presentations on cases about 'The Troubles': 2 groups at a time
- The Omagh Bombing (Karl, Leander, Kathrine, Bella)
- The 1981 Irish Hunger Strike (Noah Dahl, Sofie C, Anna, Lærke)
- Bloody Sunday in Derry (Elias, Natalie, Cecilie, Laura A)
- The Warrenpoint Ambush (Noah E, Nathasja, Laura M, Karoline)
- The Springhill Massacre (Asbjørn, Alexander, Astrid, Sofie B)
- The Dublin and Monaghan bombings (Manya, Stephani, Silja, Sigrid, Ella)
Assignments in connection with the student trip:
1) Write a ballad based on a piece of artwork from "The Irish National Gallery"
2) Produce a video about Dublin "on set" (group work)
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Disposition til 'Are You Okay'
|
20-02-2025
|
|
Are You Okay? (fiction essay)
|
09-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
8
|
SRO (samfA + engA): USA
SRO med samfundsfag.
Der vælges mellem to opgaveformuleringer:
1) Hvad er årsager til og konsekvenser af fattigdom i USA?
2) Hvorfor vandt Trump?
- Besvare en opgaveformulering
- Anvende faglige metoder (analyse og fortolkning i engelsk)
- Overholde formalia
- Faglig formidling - skriftlig fremstilling
- Mundtlig forsvar af SRO-opgaven
- Introduktion til de 8 begrebspar og videnskabsteori
SRO-forløbet bygger videre på det fagfaglige forløb i engelsk "The US and the Presidential Election 2024".
SRO-materiale i engelsk (primærmateriale):
Ad1) Short story: Donald R. Pollock: "Knockemstiff" (2008) - excerpt
Ad 1 + 2) Lyrics: Oliver Anthony, “Rich Men North of Richmond” (2023)
Ad 2) Speech: Donald Trump: "Inaugural Address 2025" - excerpt
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Test exams in oral English
INDIVIDUAL TEST EXAMS (TIME FRAME):
1. Student presentation - 8 min. (up to 10 min.)
2. Dialogue - 7 min.
3. Deliberation + grade - 5 min.
= 20 min. in total per student
TEST EXAM TOPICS/THEMES:
• They’ve Got Issues
• A Taste for Horror
• The US and The Presidential Election 2024
• Erin Go Bragh and The Troubles
EXAM TEXTS
They’ve Got Issues:
- Sylvia Plath, “The Bell Jar” (excerpt, novel) – 3,1 ns
They’ve Got Issues:
- Ben Richards, “Penalty Fare” (excerpt, short story) – 3,7 ns
They’ve Got Issues:
- Kate Chopin, “The Story of an Hour” (short story) – 2,3 ns
- Gregory Crewdson, “Untitled” (photo)
A Taste for Horror:
- Shirley Jackson, “What a Thought” (short story) – 3,1 ns
A Taste for Horror:
- Bret Easton Ellis, “Killing Child at Zoo” (short story) – 3,7 ns
The US / Election:
- J.D. Vance, “Hillbilly Elegy” (memoir) – 4,0 ns
The US / Election:
- D.J. Trump, “Trump Remarks on First 100 Days in Office” (speech) – 3,8 ns
Erin Go Bragh:
- Sinéad O’Connor, “Famine” (lyrics) – 2,7 ns
- A Destitute Famine Victim Sends a Desperate Letter from Ireland – 0,8 ns
Erin Go Bragh:
- Fiona Barr, “The Wall-Reader” (short story) – excerpt, 4,0 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
1. Crazy Little Thing Called 'Love' - EXAM
Forløbet "Crazy Little Thing Called 'Love'" opdeles i to:
1) Først belyses kærlighed ud fra et moderne perspektiv.
2) Senere belyses kærlighed ud fra uddrag af Shakespeares værker.
(Forløbet opdeles med en periode med værklæsning)
Formål:
• Studere begrebet ’love’ ud fra både et moderne perspektiv.
• Opnå kendskab til ‘The Triangular Theory of Love’ og ’The Five Love Languages’.
• Opnå færdigheder inden for analyse og fortolkning af forskellige teksttyper (short story, novel (excerpt), personal essay, lyrics/poems, film)
Sources:
MODERN LOVE
1) “The Triangular Theory of Love” from J. Sonne (et al.), Modern Love, Praxis (2025) (background)
2) “The Five Love Languages” from https://www.simplypsychology.org/five-love-languages.html (background)
3) Hugo Williams, “Toilet” (year unknown) (poem)
4) Andrea Gibson, “First Love” (2019) (poem/spoken word)
5) SZA, “Kill Bill” (2022) (lyrics)
6) Sally Rooney, “At the Clinic” (2016) (short story)
7) Kate Elizabeth Russel, My Dark Vanessa (2020), chapter 1 (novel)
8) Nancy Jo Sales, “Swipe Right for Loneliness: On the Gamification of Dating Apps” (2021), (personal essay)
an excerpt from https://lithub.com/swipe-right-for-loneliness-on-the-gamification-of-dating-apps/
9) Charlie Brooker, “Hang the DJ”, an episode from Black Mirror (S4.E4 – 2017) (tv-series/ 51 min)
- The personal essay; "Swipe Right for Loneliness" har dannet baggrund for et 'Analytical essay' (non-fiction)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
11
|
Running Wild (værklæsning) - EXAM
Værklæsning:
- J.G. Ballard, "Running Wild" (1988), Systime 1990.
- Værket knyttes til emnet 'A Taste for Horror'
Arbejdet med romanen er foregået som individuelt arbejde, pararbejde og opsamling af analysedele på klassen. Det primære fokuspunkt har været 'the social and psychological setting in Pangbourne Village', herunder hvordan præstationsmiljøet hos overklassebyen har påvirket børnene negativt. Hovedspørgsmålet i analysen og fortolkningen har derfor været: Hvem har udført "The Pangbourne Massacre"? , og hvis det er børnene: "hvad har været deres motiv?"
- Værket danner grundlag for et 'Analytical essay' (fiction).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
12
|
2. Crazy Little Thing Called 'Love' - EXAM
Dette er anden del af forløbet "Crazy Little Thing Called 'Love'". Nu med fokus på Shakespeares ideer om kærlighed.
Formål:
• Opnå kendskab til ’The Shakespearean Sonnet’ (the sonnet form + typical themes)
• Opnå kendskab til ‘The Elizabethan Theatre’.
• Opnå et basalt kendskab til Elizabethan English, herunder elementer af grammatik (verbers bøjningsendelser) og personlige pronominer (thou, thy, thee, ye, you).
• Opnå et relevant ordforråd for emnet i form af analytical terms, fx volta, couplet, iambic pentameter, tragic flaw, tragic, tragic hero, mfl.).
• Opnå færdigheder inden for analyse og fortolkning af 'The Shakespeare Sonnet' samt uddrag af "Romeo and Juliet".
Kernestof, der dækkes fra læreplanen for EngA:
– uddrag af værker af Shakespeare
– tekstanalytiske begreber
– væsentlige strømninger i britisk litteraturhistorie
MATERIALE:
"Shakespearean Love"
1) Elizabethan English and literary terms (info text)
2) William Shakespeare, “Sonnet 130” + “Sonnet 18” (1609) (sonnets)
3) MisterSato411: “Elizabethan theater: Shakespeare and The Globe” (2017) (YouTube film/ 7:30 min)
https://www.youtube.com/watch?v=U1p8iS7_kZc
4) “Shakespeare – The Animated Tales: Romeo and Juliet” animated film (ca. 25 min)
https://www.dailymotion.com/video/x7umxz0
5) William Shakespeare, “The Balcony Scene” from Romeo and Juliet (1597) (play)
6) Different film versions of “The Balcony Scene” (film clips)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
13
|
Skriftlig engelsk (TILLADTE HJÆLPEMIDLER)
TILLADTE ONLINE ORDBØGER
• www.ordbogen.com (dog helst som off-line version)
• www.thesaurus.com (synonymordbog)
• www.theidioms.com (idiomordbog)
• www.oxforddictionaries.com
• www.dictionary.cambridge.org
• www.merriam-webster.com
TILLADT ONLINE GRAMMATIK
• www.minlaering.dk
Words stavekontrol er tilladt (men ikke Word Editor, o.lign.)
TILLADTE FYSISKE HJÆLPEMIDLER
Du må tage alle håndbøger med, herunder:
• "Toolbox" (analytical terms + analysemodeller)
• "Stifinderen" (grammatikbog)
TILLADTE DOWNLOADEDE DOKUMENTER
NB! Alt dette skal være downloaded fra Lectio eller Drev.
• Retteark grammatikprøver
• "How to write an analytical essay"
• Kommenterede/rettede afleveringer
• Kompendier (tekster/materiale), arbejdsark/arbejdsdokumenter fra
undervisningen. Grammatiknoter og arbejdsark til grammatik.
• Bøjningsskemaer, grammatiske emner/regler (downloaded fra andre
hjemmesider, som du har brugt).
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/115/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62105475964",
"T": "/lectio/115/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62105475964",
"H": "/lectio/115/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62105475964"
}