Holdet 3w id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Næstved Gymnasium og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jesper Bruun-Olsen
Hold 2023 id/w (1w id, 2w id, 3w id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 opvarmningsprogram og rytmer
Titel 2 boldbasis
Titel 3 Tennis
Titel 4 Teamfodbold
Titel 5 Par dansens historie
Titel 6 Pickleball
Titel 7 Teamfodbold 2
Titel 8 træningsprojektet med cross fit
Titel 9 Basket
Titel 10 Salsa forløb
Titel 11 Forløb med repetition og eksamens træning
Titel 12 Område C badminton

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 opvarmningsprogram og rytmer

Introduktion til opvarmning til musik
teori om effekt og betydning af opvarmning
udarbejdelse af opvarmningspogrammer i grupper
afprøvning af programmerne på klassen

læringsmål:
forståelse af takter i musik
timing og koordination af bevægelser til musik.
forståelse og viden om en fysiologisk korrekt opbygget træningsprogram
træne samarbejde og selvstændig rolle i grupperabejde samt formidling på klassen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 boldbasis

introduktion til holdboldspil (område a)
fokus på teknik og taktik i forskellige boldspil.
Anvendelse af spilhjulet til refleksion og udfærdigelse af boldspil.
forløbet indeholder kønsintegrerede og kønsdifferentierede sekvenser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tennis

Eleven skal udvikle kropsbevidsthed, hvilket vil sige, at eleven bliver i stand til at analysere, beskrive og ændre bevægelsesmønstre. Der er med andre ord tale om en abstraktion af den praktiske idrætsudøvelse, hvor eleven med relevante fagudtryk er i stand til at reflektere over krop og bevægelse i tennis. Det er dog ikke abstraktionen, men ændringen af praksis, der er målet. Ligeledes er de målet at eleven opnår god tennis slagteknik indenfor slagene forhånd, baghånd (både 2- håndsfatning og en hånds fatning), serv og flugtninger på begynderniveau. Træningen foregår primært med ½ speed (røde) bolde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Teamfodbold

Centrale mål fra bekendtgørelsen, som er i fokus i foløbet:
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer:
teamforløb ud fra systemisk teori.

- færdigheder i fodbold: teknisk: kort- og lange afleveringer, afslutning på mål, tæmninger: lår og bryst herunder 2. berøring. Taktisk: bevidsthed om rolle på holdet og på banen herunder udførelse af forskellige forsvars- og angrebstaktikker og principper (bredde, dybde, spilbarhed).
-kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger: håndtering af gruppe og teamprocessen ud fra teorien.
tilknyttet teori: B for bedre idræt kap. 8 og 9: målsætning og team
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Par dansens historie

Dansens historie.

Målgruppe:  idræt C elever, kønsintegreret
Formål
Eleverne skal som resultat af undervisningen:
• beherske alsidige og grundlæggende færdigheder inden for  bevægelser til musik og lyd, med fokus på klassiske og nye danseformer
• have oplevet glæden ved at bevæge sig til musik
Afvikling og didaktiske overvejelser
Forløbet tager udgangspunkt i en præsentation af enkelte danse, fra Les Lancier over folkedanse, Vals og rock & roll dans til diskodans, som præsenterer elever for basale bevægelseskombinationer som gang, løb, chassé til musik, enkeltvis og som par/gruppe. Der arbejdes med rytmeforståelse og bevægelsesglæde gennem musikken. Eleverne kan derefter præsenterer enkelte danse i grupper.  I begyndelsen af forløbet vil der være tale om en ret høj grad af lærerstyring for at sikre den faglige progression og et trygt og tillidsbefordrende arbejdsklima for både drenge og piger. Ved overgangen til de enkelte dansearter vil det være oplagt at arbejde med skiftende arbejdsformer, lærerstyret, gruppearbejder og elevundervisning/workshops, differentierede efter niveau/køn eller interesser.
Brug af video/internet materiale er oplagt til at præsentere det professionelle dansemiljøs bevægelseskvaliteter, kultur og værdiunivers. Eleverne tilstræber at demonstrere forskellige udtryksformer i forhold til historiske nedslag med fokus på Les Lancier, folkedans, vals, jive og disko dans.


Evaluering
Eleverne bedømmes på deres evne til at udføre og udforme udvalgte dansekoreografier alene og sammen med andre, herunder at fører og at blive ført i pardans samt deres evne til at indsætte disse i et historisk og socialt perspektiv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pickleball

Formål:
Eleverne skal som resultat af undervisningen:
• beherske tekniske og taktiske færdigheder i pickleball,
• kunne reflektere over betydningen af optimal teknik og samarbejde i pickleball.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 7 Teamfodbold 2

Centrale mål fra bekendtgørelsen, som er i fokus i foløbet:
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer:
teamforløb ud fra systemisk teori.

- færdigheder i fodbold: teknisk: kort- og lange afleveringer, afslutning på mål, tæmninger: lår og bryst herunder 2. berøring. Taktisk: bevidsthed om rolle på holdet og på banen herunder udførelse af forskellige forsvars- og angrebstaktikker og principper (bredde, dybde, spilbarhed).
-kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af idrætslige problemstillinger: håndtering af gruppe og teamprocessen ud fra teorien.
tilknyttet teori: B for bedre idræt kap. 8 og 9: målsætning og team
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 træningsprojektet med cross fit

Formålet med forløbet er at du skal:
• Forbedre din træningstilstand
• Lære at udforme et realistisk personligt træningsprogram
• Få inspiration til fremover at være fysisk aktiv – også efter 3g
• Få indsigt i den teori som knytter sig til grundtræning generelt og særlig din egen træningspraksis
• Få indsigt i vigtige sundhedsmæssige parametre i relation til dit program
Demonstrere korrekt anvendelse af fagbegreber

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Projektarbejde

Titel 9 Basket

Formål:
Eleverne skal som resultat af undervisningen:
• beherske tekniske og taktiske færdigheder i basketball,
• have grundlæggende viden om samarbejde i basketball samt
• kunne reflektere over betydningen af optimal teknik og samarbejde i basketball.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Salsa forløb

Målgruppe:  idræt C elever, kønsintegreret
Formål
Eleverne skal som resultat af undervisningen:
• beherske alsidige og grundlæggende færdigheder inden for  Cubansk Salsa, med fokus på social dans med åben dansefatning
• have oplevet glæden ved at bevæge sig til musik
Afvikling og didaktiske overvejelser
Forløbet tager udgangspunkt i en præsentation af enkelte trin og danse figurer, som præsenteres og øves med elever  Der arbejdes med rytmeforståelse og bevægelsesglæde gennem musikken. Eleverne kan derefter præsenterer enkelte danse i par med åben dansefatning.  I begyndelsen af forløbet vil der være tale om en ret høj grad af lærerstyring for at sikre den faglige progression og et trygt og tillidsbefordrende arbejdsklima for både drenge og piger. Ved overgangen til de enkelte dansearter vil det være oplagt at arbejde med skiftende arbejdsformer, lærerstyret, pararbejder og elevundervisning/workshops, differentierede efter niveau/køn eller interesser.
Brug af video/internet materiale er oplagt til at præsentere det professionelle dansemiljøs bevægelseskvaliteter, kultur og værdiunivers. Eleverne tilstræber at beherske forskellige Salsa figurer og egne performans, som resultat af deres arbejdet

Evaluering
Eleverne bedømmes på deres evne til at udføre og udforme udvalgte Salsadanse figurer i par og sammen med andre, herunder at fører og at blive ført i pardans
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb med repetition og eksamens træning

Vi træner til eksamen, både i teori og praktik, hvor vi repeterer undervisnings forløb. Undervejs udarbejdes drejebøger til forløbene.
Indhold
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Område C badminton

Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer