Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Næstved Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Hanne Egebjerg Johansen
|
|
Hold
|
2024 En/j (1j En, 2j En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
The US - A Polarised Nation (EXAM)
Formål:
- At studere amerikanske kulturelle, politiske og samfundsmæssige forhold, herunder ’American National Symbols’ og ’The Pledge of Allegiance’.
- Analyseværktøjer til fiktionstekster men også fokus på appelformer (logos, ethos, pathos) i campaigner imod skydevåben.
- At træne skriftlig fremstilling (summary, analytical essay, discussion).
- At træne mundtlig fremstilling (oplæg om henholdsvis mass shootings i USA og 'national symbols')
- Forløbet har desuden introduceret diverse 'linguistic and poetic devices' (metaphor, personification, simile, alliteration, assonance, oxymoron, onomatopeia, hyperbole, litotes).
Materialer:
American Values
1. Symbols: American National symbols
(The Great Seal, Stars and Stripes, The Statue of Liberty, Mount Rushmore)
(Columbia, Uncle Sam)
2. Verse/poem: "The Pledge of Allegiance"
Guns
3. Article: The BBC, “America’s gun culture – in seven charts” (May 25th 2022)
4. Documentary: Zed Nelson, “Gun Nation: America’s Deadly Love Affair” (2016) https://www.youtube.com/watch?v=lUpCqBonOFw (30 min)
5. Printed campaign and campaign video: Moms Demand Action, “Not allowed” (2015)
https://www.youtube.com/watch?v=OcGGgza2C04 (1 min.)
7. Short story: Gina Berriault, “The Stone Boy” (1957)
8. Movie: Guy Ferland, “Bang Bang You’re Dead” (2002) – 1hr33min
Politics (The US Presidential Election)
9. Speech: Trump's Inauguration Speech (excerpt) (2025)
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Grammar Assignments
|
20-09-2024
|
|
Mass shooting (an oral presentation)
|
29-10-2024
|
|
VIRTUELT (Gun Nation)
|
18-11-2024
|
|
The Stone boy (all tasks)
|
30-11-2024
|
|
Discussion
|
06-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
2
|
Twisted Stories, or Stories with a Twist (EXAM)
Twisted Stories, or Stories with a Twist
- et litterært forløb
Formål:
- at analysere og fortolke forskellige litterære genrer med fokus på 'analytical terms' (fx the setting, composition, foreshadowing, character analysis, symbolism, themes, message). Desuden er 'plot twist' or 'surprising endings' centralt for forløbet.
- at arbejde med ordforråd (fx adjektiver) og ordbøger, www.ordbogen.com og www.thesaurus.com
- at lave en 'oral presentation', som øvelse til den mundtlige eksamen. [Make a presentation roughly 8 min. in which you analyse and interpret the short film "Voicenote" and relate it to the theme].
Sources:
1) Lyrics/song: Nick Cave and the Bad Seeds, “Where the Wild Roses Grow” (1996).
2) Script/short film: Lucas Crandles, “Black Button” (2007).
3) Short story: Shirley Jackson, “The Lottery” (1948).
4) Short story: Frederic Brown, “Voodoo” (1984).
5) Tv-Series: James Watkins, “Shut Up and Dance” (S3E3) from "Black Mirror" (2016).
6) Short film: Tayla Galasko, “Voicenote” (2021) (5 min.).
https://vimeo.com/566964438
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
British vs. American English
Formål med forløbet:
• at studere forskelle mellem British English (RP) og American English (GA) i forhold til ordforråd, udtale og stavning.
• at studere varianten 'Cockney' og arbejde med 'Cockney rhyming slang'.
Materiale:
Forskellige øvelser og video-klip (fx Amelia's Chicken Shop Date).
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
Skriftlig årsprøve og grammatik
Optakt til den skriftlige årsprøve i engelsk.
- Eksamensopgaver på minlæring (Assignments 1-5)
- Fokus på at skrive Assignment 6A og 6C (short story eller short film)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
One Man's Utopia, Another Man's Dystopia (EXAM)
One Man's Utopia, Another Man's Dystopia
Forløbet hænger sammen med klassens tur til Prag, som indbefatter en tur til Kz-lejren 'Theresienstadt'. Desuden er værket "Animal Farm" læst. De første 5 kapitler er læst og analyseret i undervisningen. Eleverne har læst de resterende kapitler som lektier og har øvet sig til den mundtlige eksamen ved at lave en individuel lydfil/screencast med analysespørgsmål til "Animal Farm" [Make a presentation roughly 8 min in which you analyse and interpret "Animal Farm" and relate to the theme]
Sources:
Background knowledge/introduction to the topic
1) Painting: " The Garden of Eden" (illustration of Utopia).
2) Introduction to the genre: "Dystopian Fiction and Utopian Fiction" from Trine Østergård, "The English Handbook" (Systime).
Nazism and the Nazi Utopia
3) A sample of Nazi Propaganda posters showing the 'Arian race' and the utopian ideal.
4) Background reading: "What Groups of People did the Nazis Target?" from "The United States Holocaust Memorial Museum".
https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/what-groups-of-people-did-the-nazis-target
5) Film/Tv-series: "Why We Fight" (S1E) from "Band of Brothers" (2001).
6) Guided tour of the Concentration Camp, 'Theresienstadt' (study trip to Prague).
7) Biography: Steen Metz, “A Danish Boy In Theresienstadt” (2011) - an excerpt.
8) Film/Tv-series: "Nose Dive" (S3E1) from "Black Mirror" (2016).
9) Novel: George Orwell, "Animal Farm" (1945).
10) Animated film: "Animal Farm" (1954).
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Sygeprøve - skriftlig engelsk
|
21-08-2025
|
|
A video about you and your life
|
12-09-2025
|
|
Exploring Prague (video from our study trip)
|
12-09-2025
|
|
Full assignment (NONFICTION)
|
13-10-2025
|
|
Grammar assignments (test in class)
|
18-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Projektarbejde - Eleverne har skullet lave 'A Prague Video' i grupper
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
6
|
Lingua Franca
Lingua Franca
Eleverne har arbejdet med emnet 'Lingua Franca' via forskellige opgaver
1) Statistics: different countries proficiency levels in English
2) Different Danish politicians' skills in English (short videos with Søvndal, Løkke-Rasmussen and Støjberg). Comment on their skills.
3) Different idiomatic expressions gone wrong when translating directly from Danish to English. Samples from politicians.
4) Ted Talk: Heather Hansen’, "2 Billion Voices - how to speak bad English perfectly" (19.15 min.)
https://www.ted.com/talks/heather_hansen_2_billion_voices_how_to_speak_bad_english_perfectly
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Søge information
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
7
|
Aspects of India (EXAM)
Vi har I forløbet om India haft fokus på tre hovedområder:
- Arranged and forced marriages (the concept of 'dowry' and dowry murders).
- The Indian Caste System (the Hindu hierarchy: what does your social class/caste dictate about your life? The casteless people known as Dalits or Untouchables).
- The rape culture in India.
Vocabulary:
- Gender inequality
- Domestic violence
- Rape culture
- Arranged marriages
- Forced marriages
- Dowry
- Dowry murders
- The Caste System
- Dalits/Untouchables
- Class inequality
- Hinduism (Karma/reincarnation)
- Corruption
- Stigma
SOURCES:
1) Asian Boss, “Do Indians Know How Their English Accent Sounds?” (Video, ca. 6 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=dJgoTcyrFZ4
2) Aljazeera English, “Australia’s Dowry Deaths” (Video, ca. 25 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=nGA51ce1T9I
3) “If You Spilt His Coffee” (an anti-domestic violence campaign)
4) R. Manian, “India’s Caste System” from Doing Business in India for Dummies (article, 2007)
5) “Teenage Lovers Hanged in Public” and
“Nine More Held for Hanging of Teenage Lovers” (both articles are from Times of India 2001)
6) 60 Minutes, “The Untouchables” (Video, 14 min)
https://www.youtube.com/watch?v=iTSRHiOA2Ag
7) MV14, “The Unknown Caste” (Short story, 2015)
8) L. Udwin, “India’s Daughter” from The BBC (Documentary, 2015)
9) All India Bakchod, “Rape – It’s Your Fault” (Campaign video, 2013)
https://www.youtube.com/watch?v=8hC0Ng_ajpY
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
8
|
Forberedelse til skriftlig/mundtlig eksamen
Skriftlig eksamen:
- Minlæring: Eksamensopgave nr 16.
- Writing tasks (India).
- Repetition af vilkår og opgaver til den skriftlige eksamen.
Mundtlig eksamen:
- 'Ved det grønne bord' (eleverne forbereder et mundtlig eksamensspørgsmål, oplæg to og to. Til slut ser vi 'Ved det grønne bord'. Eleverne giver feedback og bud på en karakter).
- Repetition af vilkår til den mundtlige eksamen og gennemgang af pensum.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
9
|
Skriftlig engelsk (TILLADTE HJÆLPEMIDLER)
TILLADTE ONLINE ORDBØGER
• www.ordbogen.com (dog helst som off-line version)
• www.thesaurus.com (synonymordbog)
• www.theidioms.com (idiomordbog)
• www.oxforddictionaries.com
• www.dictionary.cambridge.org
• www.merriam-webster.com
TILLADT ONLINE GRAMMATIK
• www.minlaering.dk
Words stavekontrol er tilladt, men Google Docx og OneNote er forbudt.
TILLADTE DOWNLOADEDE DOKUMENTER
NB! Alt dette skal være downloaded fra Lectio eller Drev.
• Retteark grammatikprøver
• "How to write an analytical essay"
• Kommenterede/rettede afleveringer
• Kompendier (tekster/materiale), arbejdsark/arbejdsdokumenter fra
undervisningen. Grammatiknoter og arbejdsark til grammatik.
• Bøjningsskemaer, grammatiske emner/regler (downloaded fra andre
hjemmesider, som du har brugt).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/115/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65521755562",
"T": "/lectio/115/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65521755562",
"H": "/lectio/115/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65521755562"
}